راه های ایجاد انگیزه در کار

برخی افراد ذاتا اشخاصی با انگیزه هستند و به ندرت پیش می‌‌آید که در شرایط سخت کاری با مشکل رو به رو شوند، حتی بدون این که کار آن‌ها مورد توجه و استقبال قرار بگیرد. اما همه این گونه نیستند، خیلی از مردم نمی‌توانند پس از ساعت‌ها تلاش و سخت کوشی در کار مورد استقبال قرار نگیرند و در پی آن خیلی زود دلسرد و بی‌انگیزه می‌شوند.

احساس می‌کنید در محیط شغلی خود مورد قدردانی قرار نمی‌گیرید؟ اگر می‌خواهید این موضوع را تغییر دهید و به آن اندازه که فکر می‌کنید سزاوارش هستید مورد توجه و قدردانی قرار بگیرید، یک چیزی که نمی‌توانید از آن اسطاعت داشته باشید این است که اجازه دهید عملکرد کاری شما بی سر و صدا انجام شود.

شاید شما از آن دست اشخاصی هستید که نیاز دارید تا موفقیت، تشویق و اعتبار را به صورت مستمر حس و دریافت کنید تا بتوانید کارها را پیش ببرید. اگر چنین فردی هستید، سخت است که وقتی مورد استقبال قرار نگیرید برای انجام و تکمیل کارها انگیزه داشته باشید. به نوعی حس نکردن این موارد از سوی اطرافیان نسبت به خود، یعنی عدم انگیزه در کار و در نهایت دلسردی کامل.

مورد توجه قرار نگرفتن برای انگیزه در کار، شما را به دام می‌اندازد

اگر به دو نفر از کارمندان خود، به یکی به خاطر سخت کوشی در کار مقداری پاداش بدهید و برای دیگری، چند دقیقه از وقت خود را برای بیان قدردانی از او صرف کنید و از اهمیت حضور آن شخص در محیط کار بگویید، فکر می‌کنید کدام شخص با اشتیاق بیشتری با انگیزه در کار به سوی موفقیت شغلی قدم بر می‌دارد؟

برخلاف باور عموم، او آن شخصی نیست که پاداش پولی دریافت کرده است، بلکه آن شخصی است که موج بزرگی از قدردانی و انرژی دریافت کرده است. تقریبا در همه موارد، آن شخصی که به صورت گفتاری مورد قدردانی قرار گرفته، انگیزه بسیار بیشتری در کار خواهد داشت.

این مثال، از خطرناک بودن داشتن کارمندانی خبر می‌دهد که دائما احساس می‌کنند کارهای آن‌ها مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. این انسان‌ها نیاز به قدردانی دارند، نیاز به این دارند که از این افراد در محیط کار تقدیر شوید تا انگیزه در کار داشته باشند.

احساس مورد توجه و قدردانی قرار گرفتن باعث بالا کشیده شدن مردم می‌شود. در پایه‌ای‌ترین سطوح، تاثیر این امر برای انگیزه در کار، باعث می‌شود تا احساس امنیت کنیم؛ مسئله‌ای که ما را برای انجام بهترین عملکرد کاری آزاد می‌کند. این امر همچنین انرژی‌بخش است. زمانی که احساس ارزش ما در خطر باشد و معمولا هم برخی افراد دائما چنین احساسی دارند، این نگرانی تبدیل به دغدغه می‌شود؛ دغدغه‌ای که انرژی ما را برای خلق ارزش‌ها و انگیزه در کار تخلیه می‌کند.

مشکل این است که بسیاری از کارمندان در فرهنگ امروزی محیط کاری مورد قدردانی کارفرمای خود قرار نمی‌گیرند. نتیجه این امر، عدم وجود انگیزه در کار و بهره‌وری در عملکرد این اشخاص می‌شود. این امر باعث ایجاد چرخه‌ای خطرناک می‌شود؛ چرخه‌ای از عدم وجود قدردانی، که باعث عدم کارایی درست و نبود انگیزه در کار می‌شود.

مسئله جایی بدتر می‌شود که نبود قدردانی و توجه فقط به بازده و خروجی کارمند ختم نمی‌شود، بلکه در حقیقت باعث صدمه فیزیکی در شکل و فرم‌های استرس و اضطراب هم می‌شود. طبق یک تحقیق معتبر، کارمندانی که در برابر انتقاد‌های ناعادلانه رئیس خود قرار می‌گیرند، ۳۰ درصد احتمال مبتلا شدن به بیماری سرخرگ کرونری در آن‌ها بیشتر است.

مشخص شده است که در خود محیط کار، در تیم‌هایی که عملکرد بالایی دارند، بیان بازخوردهای مثبت می‌تواند با اختلاف زیادی بازخوردهای منفی را جبران کند. اما برعکس، در تیم‌هایی با عملکرد پایین، این نسبت به مراتب کمتر و کم رنگ‌تر است.

مغز شما مجهز به به‌روز‌ترین امکانات ثبت وقایع منفی است!

در مرحله بعد، باید نگاهی به مفهوم تعصب و تبعیض منفی داشته باشید. این نوع تعصب، که به صورت ذاتی در مغز انسان زاده شده است، می‌گوید تجربه‌های منفی به نسبت تجربه‌های مثبت، بسیار راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شوند. محرک‌های منفی باعث فریاد کشیدن زنگ‌های هشدار مغز می‌شوند، در صورتی که محرک‌های مثبت صرفا باعث رضایتی موقت می‌شوند.

زنگ هشدار مغز شما که آمیگدال نام دارد (Amygdala که دوتا از این بادام شکل‌های کوچک را در کناره‌های مغز خود دارید)، از ۲ الی ۳ نورون یا رشته مغزی خود برای گشتن به دنبال اخبار بد استفاده می‌کنند؛ آن‌ها برای منفی‌بافی همیشه تحریک هستند. زمانی که زنگ خطر را به صدا در بیاورند، وقایع و تجارب منفی را به سرعت در حافظه ذخیره می‌کنند. در مقایسه با وقایع و تجارب مثبت، گفتنی است که شما باید در آگاهی کامل باشید و انتقال وقایع خوب به حافظه چندین و چند ثانیه به طول می‌انجامد تا از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند‌ مدت منتقل شود، اما وقایع بد؟ یک چشم به هم زدن به عمیق‌ترین بخش مغز شما هدایت می‌شوند!

زمانی که نیاز به احساس قدردانی شدن را با میل ذاتی به سمت تعصبات منفی ترکیب کنیم، کاملا مشخص می‌شود که چرا بسیاری از مردم سعی دارند تا در هر محیطی که هستند انگیزه در کار داشته باشند.

راه‌های داشتن انگیزه در کار

طبق یک نظرسنجی در آمریکا، ۶۵ درصد از مردم اعلام کرده‌اند که فاقد هرگونه قدردانی و توجه نسبت به آن‌ها در کار هستند و این احساس باعث ایجاد منفی گری، روحیه منفی و کاهش بهره‌وری می‌شود.

پس، اگر احساس قدردانی نشدن در محیط کار داشتید، حداقل شما تنها نیستید. اما با وجود این آمار و دیگر آمارهای سراسر دنیا، یک سری کارهای تمرینی وجود دارد که می‌تواند شما را از غرق شدن در ناامیدی و داشتن انگیزه در کار نجات دهد.

روی موفقیت‌های کوچک تمرکز کنید

همه ما روزها و لحظاتی داشته‌ایم که طبق میل ما پیش نرفته است. پرینتر درست زمانی که به آن نیاز دارید خراب می‌شود، مشتری جواب شما را نمی‌دهد، قهوه و چای روی لباس کار شما می‌ریزد، رئیس به اشتباه شخص دیگری را به خاطر فعالیت مثبت شما شناسایی می‌کند و بدشانسی پشت بدشانسی‌های دیگر.

ایجاد انگیزه در کار - تمرکز روی اهداف کوچک

در روزها و لحظاتی مانند این، گاهی اوقات تمرکز روی موفقیت‌های کوچک می‌تواند مفید واقع شود. برای مثال، بگذارید بگوییم شما باید خود را آماده یک ارائه بزرگ برای مشتری یا رئیس کنید. این ارائه در آخرین ساعات روز یا اصلا آخرین روز ماه است، اما هر کاری که می‌کنید کارها به خوبی پیش نمی‌رود. به جای این که وقت خود را به خیره شدن به میز و گذر زمان هدر دهید، یک پروژه کوچک انجام دهید، کاری که تکمیل آن زمان کوتاهی طلب می‌کند و به پایان رسیدن آن رضایت کوچکی به ارمغان می‌آورد.

زمانی که به دنبال پیروزی‌های کوچک باشید، مغز خود را مجاب می‌کنید تا تمرکز خودکار روی وقایع منفی را متوقف کند. این کار باعث خنثی سازی یا بهتر است بگوییم یک شبیخون به نبض و تعصب منفی است و کمک می‌کند مغز شما برای دریافت اتفاقات مثبت آگاه باشد.

 با اهداف مختلف به خود انگیزه بدهید

مسئله شگفت‌انگیز در مورد انسان‌ها این است که قابلیت این را داریم تا اهداف خود را تعیین کنیم و برای غلبه و به سرانجام رساندن آن‌ها احساس رضایت کنیم. در حقیقت، ما این قابلیت را داریم که با انجام این کار به نوعی خود قدردان باشیم.

از آن جایی که شما از مافوق خود مقدار زیادی بازخورد مثبت دریافت نمی‌کنید، احتمالا باید اهداف خود را تعیین کنید و به دنبال انجام آن باشید.

اگر انگیزه در کار از سوی تفاوت‌هایی که شما رغم می‌زنید مشاهده می‌شود، بنابراین باید از درون آن یک ارائه بصری خلق کنید. برای مثال، اگر حسابدار دریافتی‌های کارفرمای خود هستید، بهبودهای کاری خود نسبت به کارپردازها را تحت نظر داشته باشید تا پیشرفت خود را هر بار از یک ماه تا ماه بعدی مشاهده کنید یا هر هدف خاص دیگری که می‌تواند ذهن شما را به سمت خود معطوف کند.

زمانی که این کار را انجام دهید، قادر هستید تا انگیزه در کار به صورت درونی برای خود ایجاد کنید. با این که این کار نمی‌تواند جای بازخوردهای مثبت از سوی کارفرما را بگیرد، اما می‌تواند به عنوان یک خوشی کوچک در زمان‌های نامساعد باشد.

قبل از کار ورزش کنید

گاهی اوقات بهترین منبع ایجاد انگیزه در کار، خارج از محیط کار قرار دارد. به طور مشخص‌تر، خیلی چیزها می‌توان از طریق نرمش و ورزش صبحگاهی قبل از رفتن به محل کار به دست آورد. این کار چه می‌خواهد استفاده از چند وزنه باشد یا دویدن در پارک. انجام مقداری فعالیت فیزیکی کمک خواهد کرد تا احساس بهترین نسبت به شخصی که هستید داشته باشید؛ امری که باعث ثبات و شکیبایی ذهنی و روحی می‌شود.

اگر انتخاب کرده‌اید تا قبل از رفتن به محل کار ورزش کنید، مطمئن شوید که لگاریتمی قابل محسوس از پیشرفت خود داشته باشید. ایده‌آل این است که این لگاریتم را در محل کار خود و در مکانی قابل مشاهده قرار دهید. زمان‌هایی که احساس شکست کردید و هیچ خبری از انگیزه در کار نبود، نیم نگاهی به این کارنامه سنجش خود داشته باشید و ببینید که شما شخصی هستید که واقعا می‌توانید پیشرفت کنید. باید قادر باشید تا برخی از این احساسات مثبت را به روز کاری خود منتقل کنید.

اهمیت کار خود را شناسایی کنید

بسیاری از مردم احساس قدردانی نشدن و عدم وجود انگیزه در کار دارند چرا که در دیدن اهمیت کار خود عاجز هستند. با این که در نهایت این کار وظیفه رییس شما است تا این اهمیت‌ها را برای شما مشخص و منتقل کند، اما اگر هیچ پشتیبانی و قدردانی از محل کار خود دریافت نمی‌کنید، باید انعکاس خود را ایجاد کنید.

در ابتدا، شاید فکر کنید برخی وظایف مشخص در ایجاد اهمیت و قدردانی از خود بی اهمیت باشند، اما عمیق‌تر بروید. مثلا اگر شما یک بازاریاب تلفنی هستید، فکر نکنید انجام این کار ساده و بی‌مصرف است. شما بازاریابی می‌کنید تا محصولات همان شرکتی را به فروش برسانید که مشغول کار در آن هسیتد، با این کار نه تنها پول به شرکت تزریق می‌کنید، بلکه چرخه در کار دیگران ایجاد کرده‌اید. این کار تجارت آن شرکت را گسترش می‌دهد و حتی کارمندانی که در آن شرکت حضور دارند بهتر می‌توانند خانواده خود را پشتیبانی کنند. و در نهایت حتی این کار باعث ایجاد موقعیت‌های جدید برای شما و همکاران می‌شود.

ببینید، نگاه کردن عمیق‌تر به یک مسئله‌ای مانند بازاریابی تلفنی بودن که در نگاه اول ساده است، چقدر می‌تواند به شما و یافتن ارزش‌های جدید کمک کند! این گونه فکر کردن به اهمیت کار خود بسیار ساده است و انگیزه در کار ایجاد می‌کند.

از صحبت کردن نهراسید

گاهی اوقات پیش می‌آید که قدردانی نشدن از شما به خاطر کارهای عالی کاملا از دید رییس دور می‌ماند. شاید شما آن قدر مشغول بوده‌اید که آن‌ها متوجه نشده‌اند که شما چنین حسی دارید. اگر مشکوک شده‌اید که ماجرا از این قرار است، از صحبت کردن با رییس نترسید.

البته قرار هم نیست و نمی‌خواهید همانند یک بچه نق نقو باشید، بنابراین برای صحبت در مورد این مسئله استراتژیک و با برنامه عمل کنید. توضیح دهید که گاهی اوقات احساس می‌کنید به اندازه انتظارات عمل نکرده‌اید و در مورد راه‌هایی که می‌توانید با انگیزه بیشتری برای موفق بودن در شرکت کار کنید گفتگو کنید. این کار باعث می‌شود تا رییس متوجه شود که شما در چه جایی قرار دارید.

یافتن و تشویق خودباوری

همانطور که می‌بینید، با وجود عدم هیچگونه قدردانی در شغلی که مشغول به کار هستید، راه‌های زیادی برای ایجاد انگیزه در کار وجود دارد. کلید موفقیت در چنین شرایطی این است که در خود حس خودباوری و اعتماد به نفس پرورش دهید، حتی زمانی که هیچ شخصی به شما شجاعت و تشویق لازم را برای ایجاد این کار منتقل نمی‌کند.

همچنین مهم است که سهم خود را در ساخت محیط کاری که فرهنگ قدردانی کردن از دیگران در اولویت است داشته باشید. حتی اگر در جایگاه مدیریتی یا نقش رهبری نباشید، همچنان می‌توانید کارهای کوچکی انجام دهید تا مردم احساس با ارزش بودن کنند.

اینجا چند ایده برای انجام این کار را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

  • در تلاش باشید تا در موقعیت‌های مناسب، حرف‌های خوب و با ارزشی به همکاران خود در طول روز بزنید. می‌تواند یک جمله ساده باشد: «فکر می‌کنم امروز ارائه بسیار خوبی انجام دادی، باید به خودت افتخار کنی.»
  • مردم دوست دارند تا احساس کنند که در شرکت به حضور آن‌ها نیاز است. زمانی که از همکاران خود کمک طلب می‌کنید، مطمئن شوید که به گونه‌ای رفتار کنید یا به طرز درستی صحبت کنید که متوجه شوند آن‌ها در کاری که انجام می‌دهند چقدر خوب و مفید هستند.
  • اگر با یک تیم چند نفره روی یک پروژه بزرگ کار می‌کنید، برای خود در نظر داشته باشید یک روز شما باشید که برای همه ناهار، خوراکی یا حتی چای و قهوه می‌آورید. یک نشانه قابل لمس از حق‌شناسی و سپاس‌گزاری برای انجام کارها، یک تقویت و ترقی مهم در ایجاد انگیزه در کار است.
  • به جزییات دقت به خرج دهید. اگر از شخصی می‌خواهید تا یک سری اطلاعات برای یک مشتری خاص به شما ارسال کند و آن‌ها به سرعت و بدون تاخیر این کار را انجام می‌دهند، از سرعت عمل آن‌ها تشکر و قدردانی کنید. این جور موارد به ندرت از سوی دیگران دیده می‌شوند.
  • با نشان دادن قدردانی به همکاران خود در راه‌ و روش‌های ریز و درشت، می‌توانید سهمی در ایجاد یک فرهنگ جدید در شرکت داشته باشید. قبل از این که متوجه شوید، یک فرهنگ کاملا جدید که پیش از این خبری از آن در محیط کار نبود شکل خواهد گرفت که در افق آن، انگیزه و خوشی دیده می‌شود.