در سال ۲۰۱۹، اینستاگرام به‌عنوان یکی از پلتفرم‌های مهم شبکه‌های اجتماعی و ابزار قدرتمند بازاریابی، شناخته شد که درحال‌حاضر، بیش‌از یک میلیارد کاربر فعال دارد. اینستاگرام یکی از مولفه‌های مهم استراتژی بسیاری از بازاریابان است و ۲۵ میلیون پروفایل تجاری در اینستاگرام وجود دارد. حدودا ۶۰ درصد کاربران اینستاگرام، اعلام کردند که از طریق این پلتفرم، با محصول یا خدمات جدیدی آشنا شدند. به‌دلیل محبوبیت بالای اینستاگرام، ممکن است جذب مخاطب برای برندها کار دشواری باشد اما خوشبختانه، فرصتی وجود دارد تا سریعا به مخاطبان جدید برسید و آن هم صفحه اکسپلور اینستاگرام است.

ما در این‌ مقاله از استارتاپت، صفحه اکسپلور اینستاگرام را بررسی می‌کنیم، این‌که دقیقا چیست و چه کاربردی دارد. همچنین شش ترفند به شما آموزش می‌دهیم تا یاد بگیرید چگونه پست‌ها و استوری‌های خود را برای بیشتر دیده‌شدن، به این صفحه ببرید.

صفحه اکسپلور اینستاگرام چیست؟

در اطلاعیه مطبوعاتی سال ۲۰۱۹، صفحه اکسپلور اینستاگرام به این صورت، توصیف شد:

زمانی‌که افراد می‌خواهند حساب‌هایی‌ که قبلا در اینستاگرام فالو کردند را گسترش دهند، به صفحه اکسپلور اینستاگرام مراجعه می‌کنند.

به‌عبارت دیگر، صفحه اکسپلور اینستاگرام دقیقا همان چیزی است که به‌نظر می‌رسد: صفحه‌ای که به کاربران کمک می‌کند تا حساب‌های جدیدی را بر اساس لایک‌ها و فالوهای قبلی خود کشف کنند.

صفحه اکسپلور اینستاگرام را در بخش جستجوی اینستاگرام (با کلیک روی علامت ذره‌بین)، پیدا خواهید کرد.

سرچ صفحه اکسپلور‌ اینستاگرام
صفحه اکسپلور‌ اینستاگرام و IGTV

اینستاگرام همچنان به بروزرسانی‌ و تغییرات دصفحه اکسپلور خود ادامه می‌دهد. اکنون می‌توانید میانبرهای IGTV و Shopping (کانال‌های موضوعی که مرور پست‌ها و استوری‌ها را آسان‌تر می‌کنند) را در یک صفحه داخل اکسپلور اینستاگرام مشاهده کنید.

همان‌طور که قبلا گفته شد، این صفحه مبتنی بر اولویت‌های کاربر و بر اساس فعالیت قبلی او در اینستاگرام تنظیم شده است؛ مثلا در صفحه اکسپلور اینستاگرام من، تعداد زیادی پست‌ مرتبط با گربه‌های زیبا وجود دارد. اما پست‌هایی که من در صفحه اکسپلور اینستاگرام درمورد برندها می‌بینم، از حساب‌هایی نیست که قبلا فالو کرده‌ام؛ همه آن‌ها جدید هستند.

در نهایت، فرمت صفحه اکسپلور اینستاگرام باعث می‌شود که برند شما بب روش‌های ارگانیک، بسیار آسان‌تر دیده شود.

در مرحله بعد، بگذارید به الگوریتم خاصی که اینستاگرام به‌کار می‌برد تا کدام پست‌ها در صفحه اکسپلور نمایش داده شوند، نگاهی دقیق‌تر بیندازیم.

الگوریتم صفحه اکسپلور اینستاگرام

صفحه اکسپلور اینستاگرام از الگوریتم خاصی برای انتخاب پست‌های برجسته استفاده می‌کند. فاکتورهای مختلفی درنظر گرفته می‌شوند تا اجازه دهند حساب کاربری شما با نظارت بر تعامل با پست‌های شما و دسته‌بندی‌هایی که پست‌های شما تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند، انتخاب شوند.

با توجه به آنچه در مورد این الگوریتم دریافت کردیم، بهترین نتایج درباره آن به شرح زیر است:

۱. ورودی اصلی برای این الگوریتم، بر اساس محتوایی است که بیننده از قبل دنبال کرده و در فید شخصی او قرار می‌گیرد. اینستاگرام به این علایق توجه می‌کند و محتوای مشابهی را که با این علایق مطابقت دارد، ارائه می‌دهد. یعنی اگر شخصی پستی را از برندی خاص با محتوای مشابه برند شما لایک کند، برند شما هم ممکن است در صفحه اکسپلور او دیده شود.

مثلا من اخیرا نگاهی به صفحه HelloFresh در اینستاگرام انداختم و چند روز بعد که در صفحه اکسپلور جستجو کردم، پست‌هایی از حساب‌های رقیب مثل Blue Apron وHome Chef نمایش داده شد.

۲. اینستاگرام ویدیو محور است و به نظر می‌رسد که ویدیوها در الگوریتم اکسپلور اینستاگرام رتبه بالاتری دارند. ویژگی پخش خودکار ویدیوها هم به این دلیل است که آن‌ها توجه بیشتری را نسبت به عکس‌های بی‌حرکت، به‌‌خود جلب می‌کنند و این امر احتمال قرارگرفتن در ورودی صفحه اکسپلور را افزایش می‌دهد.

مثلا وقتی من صفحه اکسپلور خود را باز می‌کنم، ویدیوی Jojo و Jordan از صفحه Bachelorette را بالای صفحه مشاهده می‌کنم و از آنجایی که بلافاصله شروع به پخش می‌شود، توجه من ‌را به خود جلب می‌کند.

۳. سایر فاکتورهای مهم دیگر برای افزایش احتمال نمایش یک پست در این الگوریتم، استوری‌هایی است که به‌جای متن، بر تصاویر متمرکز هستند و همچنین محتوایی که بیشترین ارتباط را با محتوای اصلی حساب کاربری شما دارند. البته repost‌ها معمولا توسط این الگوریتم انتخاب نمی‌شوند.

هنگامی ‌که جنبه‌های کلیدی این الگوریتم را درک کردید، می‌توانید از آن‌ برای تولید محتوای باکیفیت استفاده کنید تا مطمئن شوید که در صفحه اکسپلور دیده خواهید شد.

نحوه ورود به صفحه اکسپلور اینستاگرام

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای ورود به صفحه اکسپلور این است که هم از مطالبی که پست می‌کنید و هم از نوع محتوا آگاه باشید.

با توجه به سایر ویژگی‌های اینستاگرام مثل لایو اینستاگرام و IGTV، معلوم است که تمرکز آن به‌سمت محتوای ویدیویی تغییر یافته است. زیرا ویدیوها یا تصاویر متحرک، به احتمال زیاد علاقه کاربر را برای مدت‌زمان طولانی‌تری به‌خود جذب می‌کنند. بهره‌گیری از این ویژگی برای موفقیت هرچه بیشتر در اینستاگرام و ورود پست‌های‌تان به صفحه اکسپلور بسیار مهم است.

البته به‌نظر می‌رسد که الگوریتم صفحه اکسپلور اینستاگرام محتواهایی را می‌پذیرد که جذابیت بیشتری داشته باشند، به‌ویژه اگر تعامل در چند ساعت اولیه ارسال پست اتفاق بیفتد. در اینستاگرام، کیفیت بهتر از کمیت است و جذب کاربران بانفوذ که تعداد فالوور زیادی داشته باشند، یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار است.

در اینجا چند ترفند سریع و ساده برای کمک به شما در شروع کار آورده‌ایم:

۱. از هشتگ استفاده کنید. شما می‌توانید حداکثر ۳۰ هشتگ در پست‌های خود داشته باشید. هشتگ‌ها پست‌های شما را طبقه‌بندی می‌کنند و به کاربران کمک می‌کنند تا محتوای شما را پیدا کنند. مثلا اگر من دنبال دستور پخت غذا برای شام باشم، جستجوی سریع «dinnerrecipe#» تعدادی از محبوب‌ترین پست‌های این دسته را به من نشان می‌دهد. اما اگر پست‌های خود را تگ نکنید، اینستاگرام نمی‌تواند آن‌ها را ببیند.

۲. تگ‌کردن افراد یا برندها. عمل تگ‌کردن، افراد را به مشارکت بیشتر دعوت می‌کند؛ به‌خصوص اگر فرد مناسبی را برای تگ‌کردن بشناسید. افرادی که تگ می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که پست‌تان را به اشتراک بگذارند و با آن تعامل ایجاد کنند. با شرکت‌ها یا افراد تاثیر‌گذار، همکاری و شراکت کنید. زمانی‌که آن‌ها را در پست‌های خود تگ کنید، آن‌ها هم شما را تگ می‌کنند؛ به‌این‌ترتیب، هردو به‌طور متقابل از قرارگرفتن در معرض دید مخاطبان جدید بهره‌مند می‌شوید.

یکی از نمونه‌های مهم این روش، همکاری Target با تیلور سویفت است.

صفحه اکسپلور‌ اینستاگرام و تیلور سویفت

این همکاری متقابل سودمند، به آلبوم‌های تیلور سوییفت کمک کرد تا در یک دهه گذشته، در صدر نمودارهای فروش کالاهای فیزیکی قرار بگیرند و بدون‌شک برای Target هم به‌همان اندازه سودمند بوده است.

اگر نمایندگان برند یا تاثیرگذاران اینستاگرام را پیدا کنید و با آن‌ها مشارکت کنید، احتمالا باعث می‌شود تا ترافیک بیشتر و تعامل بیشتری به سمت پست‌های‌تان هدایت شود.

۳. ترندهای وایرال را دنبال کنید. اگر بتوانید طنز و سرگرمی را درمورد چیزی پیدا کنید که ترند شده و به برند شما هم مربوط باشد؛ افزودن پست شما به این ترکیب، به افزایش دیده‌شدن شما کمک می‌کند. همه عاشق یک الگوی رفتاری خوب هستند!

مثلا بررسی کنید که SparkNotes چگونه از الگوهای رفتاری وایرال و تصاویر واکنش‌ها استفاده می‌کند تا با طنز به تبلیغ برند خود بپردازد، درحالی‌که به اقشار مردم درباره ادبیات کلاسیک در این دوره آموزش می‌دهد.

الگوهای رفتاری وایرال در صفحه اکسپلور‌ اینستاگرام
نحوه ورود به صفحه اکسپلور اینستاگرام

SparkNotes با استفاده از این الگوهای رفتاری مشهور از شبکه‌های محبوب، برای نشان‌دادن محتوای خود استفاده می‌کند؛ باعث خنده کاربران می‌شود و به‌طور موثری برند خود را تبلیغ می‌کند.

۴. از فراخوان عمل استفاده كنيد. این کار احتمال تعامل کاربر را افزایش می‌دهد. مثلا ممکن است برای تشویق‌ فالوورهای خود به تعامل بیشتر با محتوای شما، بنویسید: «دوستی را که به این مطلب نیاز دارد، تگ کن» یا «کامنت بگذارید و به ما بگویید ه چه فکر می‌کنید».

مثلا ببینید که چگونه Lush Cosmetics از یک فراخوان عمل برای ترغیب کاربران به تعامل با پست خود و پیشنهاد برخی ایموجی‌های خاص به آن‌ها، استفاده می‌کند.

بدیهی است، شما همیشه نباید از ایموجی‌ها استفاده کنید، بلکه می‌توانید راهکارهای دیگری را برای ترغیب مردم به تعامل با محتوای خود به‌کار ببرید. روش‌هایی مثل پرسیدن سوال و تشویق مردم به پاسخ‌گویی در کامنت‌ها یا استفاده از عبارتی مانند «لایک کن اگر …».

۵. پست خود را مجددا پست نکنید (repost). فقط محتوای اصلی خود را پست کنید، زیرا repostها در الگوریتم رتبه‌بندی پایینی دارند.

۶. روی محتوای ویدیویی تمرکز داشته باشید یا محتوای ثابت را متحرک کنید. برای جان‌دادن به تصاویر، می‌توانید از نرم‌افزار بومرنگ، فیلترهای حرکتی، انیمیشن و غیره استفاده کنید؛ اما به‌طور کلی بهتر است روی محتوای ویدیویی تمرکز داشته باشید. ویدیوها یا تصاویر متحرک به احتمال زیاد علاقه کاربر را برای مدت‌زمان طولانی‌تری به‌خود جذب می‌کنند و همان‌طور که دیدیم، رتبه‌بندی بالایی در الگوریتم دارند.

اینستاگرام با معرفی صفحه اکسپلور، فرصت بی‌نظیر و هیجان‌انگیزی برای شما ایجاد کرده تا برندتان بیش‌از هر زمان دیگری موردتوجه قرار گیرد. پس از درک الگوریتم اینستاگرام، می‌توانید برای دستیابی به مخاطبان بیشتر و بهتر دیده‌شدن، محتوای بی‌نقصی تولید کنید.