اهمیت وجود انگیزه برای پیش بردن موثر زندگی شخصی و حضور در محیط کاری تا چه حد است؟ اگر هدفی برای کار کردن و تکمیل وظایف کاری‎تان نداشته باشید، وجود یا عدم وجود انگیزه موضوعی بی‌اهمیت خواهد بود. البته همه ما می‌دانیم که در زندگی همیشه کارهایی پیدا می‎شود که دلمان بخواهد انجامش دهیم یا اهدافی که به آن دست پیدا کنیم. بزرگترین چالشی که اکثر مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند این است که می‌خواهند انگیزه لازم برای انجام کارهایشان را داشته باشند.

یکی از واقعیت‎های زندگی این است: «زندگی بیشتر چیزهایی را در اختیار ما قرار می‎دهد که فاصله زیادی با آنچه که دلمان می‎خواهد دارند.» شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از مردم هرگز در زندگی خود به چیزهایی که همیشه می‎خواستند دست پیدا نمی‎کنند. استارتاپت در این مقاله برای شما انگیزه را تعریف کرده و نشان می‎دهد اهمیت وجود انگیزه در موقعیت‎های مختلف چقدر است.

اهمیت وجود انگیزه برای موفقیت


تعریف انگیزه

انگیزه احساس حرکت است. وقتی انگیزه دارید مشتاقید کاری را بیش از هرکار دیگر به انجام برسانید. در بیشتر اوقات، وجود انگیزه باعث می‌شود، شرایط شما از بیکاری و راکد بودن به مشغول شدن تغییر پیدا کند. مشکل اصلی زمانی پدید می‎آید که بحث بر سر تحقق اهداف باشد. شما به خوبی می‎دانید که برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب باید عمل خاصی را انجام دهید اما کاری که در حال حاضر انجام می‎دهید برایتان لذت‌بخش‌تر از وارد عمل شدن برای تحقق اهدافتان است. در ادامه به اهمیت وجود انگیزه در موقعیت‎های مختلف می‌‏پردازیم و خواهیم دید نداشتن انگیزه چه پیامدهای منفی‌ای را می‌تواند برایمان در بر داشته باشد.


اهمیت وجود انگیزه در محیط کار

وقتی برای کار انگیزه نداشته باشید در نهایت یا اخراج می‌شوید یا اینکه برای مدتی طولانی در یک سمت باقی می‎مانید و هیچ ارتقای کاری دریافت نمی‎کنید. اگر شما در یک شرکت ناظر یا مالک باشید، عدم وجود انگیزه می‎تواند در سراسر شرکت موجی از ناکارآمدی را ایجاد کند. این امر می‎تواند منجر به از دست دادن فروش، سود و سهم شما در بازار شود. در این شرایط، کاری که باید انجام دهید این است که محیطی را ایجاد کنید که افراد به طور طبیعی بخواهند به نحو احسن به امور محوله خود رسیدگی کرده و وظایفشان را به انجام برسانند. اهمیت با انگیزه بودن کارکنان را نباید دست کم بگیرید چرا که بقای شرکت شما به آن بستگی دارد.

اهمیت وجود انگیزه برای انجام کارها


اهمیت وجود انگیزه در کسب و کار

ممکن است از کار کردن برای دیگران متنفر باشید و بخواهید کسب‎ وکار خودتان را راه بیندازید که موضوع بسیار خوبی است. اما اکثر مالکان کسب‌ وکار خیلی زود متوجه می‌شوند شروع یک کسب‌ وکار موفق، تا حد زیادی به شما و تلاش‌هایتان بستگی دارد. اگر انگیزه بالایی داشته باشید همه چیز خوب پیش خواهد رفت اما اگر این‌طور نباشد ترکیب بدی به وجود خواهد آمد. در این صورت باید پشتیبانی داشته باشید که به شما بگوید کارتان را باید انجام دهید وگرنه آتشتان می‌زند چون در صورت عدم وجود فشار هیچ کاری را پیش نخواهید برد و همه کارها را به تاخیر می‌اندازید. بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد این است که کسب‌ وکار را رها خواهید کرد و اگر پول زیادی را در آن سرمایه‌گذاری کرده باشید موقعیت بسیار دشواری برایتان پیش خواهد آمد. مالکان کسب‌ وکار معمولا ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز کار می‌کنند، بنابراین اگر واقعا از کار برای دیگران متنفرید یا اینکه واقعا عاشق داشتن یک کسب‌ وکار مستقل هستید قبل از هر اقدامی باید حجم زیاد کاری آن را هم در نظر بگیرید.


اهمیت وجود انگیزه در کلاس درس

وقتی انگیزه مطالعه ندارید، به دست آوردن نمره‌های لازم برای گذراندن اهداف تحصیلی، کاری دشوار خواهد بود. باور کنید یا نه، اکثر دانش‌آموزان می‌توانند خیلی بهتر از آن چیزی که نمره‌هایشان نشان می‌دهند در دروس خود عمل کنند. در بیشتر اوقات، مشکل دانش‌آموز، یاد نگرفتن موضوعات درسی نیست، بلکه مشکل اصلی نداشتن انگیزه برای به کار بستن تلاش واقعی است. اگر معلم هستید، باید سعی کنید طوری به دانش‌آموزان درس بدهید که به درس علاقمند شوند. حتی یک موضوع خسته کننده مانند تاریخ را هم می‌توان به شکلی مهیج در کلاس درس داد.

در مورد اهمیت وجود انگیزه و نقش آن در حوزه‌های مختلف زندگی ما، هیچ شکی وجود ندارد. همه ما رویاها و اهدافی داریم که می‌خواهیم شاهد به واقعیت پیوستن آن باشیم. اگر یک جریان بی‌پایان از انگیزه داشته باشید، به معنای واقعی توانایی انجام هر کاری را خواهید داشت. مشکل اینجا است که اکثر مردم تمام تلاششان را برای دست یافتن به یک زندگی شگفت‌انگیز به کار نمی‌بندند. چرا؟ چون هیچ کاری نکردن خیلی ساده‌تر از این است که بخواهند کاری کنند.