حتما تا به حال در اطراف خود، اشخاصی را مشاهده کرده اید که تمام روزهای هفته مشغول کار کردن هستند و زمانی را برای استراحت و مراقبت از خود، اختصاص نمی دهند. این افراد به اهمیت مراقبت از خود واقف نیستند و آن را عملی خودخواهانه و دور از اخلاق می‌دانند؛ اما دلایل بسیاری وجود دارد که ثابت می‌کند این عمل، با خودخواهی کاملا متفاوت است.

برای مراقبت از خود لازم نیست زمان زیادی را صرف کنید و کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهید؛ تنها کافی است برای چند دقیقه در روز، در جایی خلوت بنشینید و ذهن خود را از افکار و مشغله‌ها خالی کنید. برای چند دقیقه اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و تلفن همراه خود را کنار بگذارید و ذهن خود را رها سازید. اگر این عمل را هر روز به مدت یک ماه انجام دهید، نتایج مثبت آن را روی سطح انرژی و افزایش بازدهی کار خود، مشاهده خواهید کرد.

ما در این مقاله از استارتاپت به بررسی ۸ دلیل برای اثبات اهمیت مراقبت از خود و خودخواهانه نبودن آن، می‌پردازیم.

۱. بالا بردن دقت

با اختصاص دادن زمانی در طول روز برای مراقبت از خود، گامی در جهت بالا بردن پتانسیل کاریتان بردارید و توانایی‌های خود را بهتر بشناسید. اگر فکر می‌کنید بدون نیاز به این کار، در وضعیت خوبی قرار دارید؛ پس هنوز به اهمیت مراقبت از خود پی نبرده‌اید. مهم نیست چه کسی باشید و در چه موقعیت شغلی قرار دارید؛ مقوله مراقبت از خود همیشه اهمیت فوق‌العاده‌ای در زندگی شما خواهد داشت.

با انجام یک ماه تمرین مراقبت از خود نتیجه آن را کاملا مشاهده خواهید کرد. این تمرین‌ها افزایش تمرکز و دقت شما را هنگام انجام امور، بیشتر می‌کند.

۲. کمک به دیگران

اهمیت مراقبت از خود و کمک به دیگران

همیشه در نظر داشته باشید که زمانی می‌توانید برای دیگران مفید باشید که اول به خودتان کمک کرده و به فکر مراقبت کلی از جسم و روح خود باشید. در واقع تا به اهمیت مراقبت از خود پی نبرید، متوجه نمی‌شوید که این عمل نه تنها خودخواهانه نیست بلکه خیرخواهانه هم هست. زیرا با مراقبت از خود انرژی بیشتری برای کمک کردن به دیگران خواهید داشت.

۳. زندگی کردن نه زنده بودن

زنده بودن به معنی زیستن روی کره زمین است اما در مقابل، زندگی کردن به معنای کسب تجربه در اموری است که در این کره خاکی با آن‌ها مواجه می‌شویم. بسیاری افراد تنها زنده هستند و حضور فیزیکی دارند و به راحتی با این موضوع کنار آمده‌اند. آن‌ها صبح از خواب بیدار می‌شوند و سر کار خود می‌روند؛ شب هم بعد از پایان کارها استراحت می‌کنند و فردا باز همین روال را پیش می‌گیرند. اما مفهوم زندگی کردن فراتر از این‌ها است و با درک درستی از اهمیت مراقبت از خود ، به آن پی خواهید برد.

آیا می‌خواهید برای لذت بردن از زندگی، تا دوران بازنشتگی منتظر بمانید یا اینکه دوست دارید هر لحظه از هر روز را با تمام وجود تجربه کنید؟ پس ما علاوه بر وظایف شغلی و خانوادگی که بر دوش داریم، وظیفه مراقبت از جسم و روح خود را هم بر عهده داریم.

۴. شناخت رسالت و هدف خود

رسالت شما در زندگی چیست؟ بسیاری افراد نمی‌توانند به سادگی پاسخ این سوال را بدهند، زیرا شناخت درستی از خود و انتخاب هدف مناسب ندارند. آن‌ها نمی‌دانند چه رسالتی در زندگی دارند و تا زمانی که به این شناخت نرسند، دستیابی به موفقیت برای آن‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.

درک اهمیت مراقبت از خود ، ما را به شناخت عمیقی می‌رساند و متوجه می‌شویم که چه چیزهایی برایمان مهم‌تر هستند. ما به کمک این تمرین‌ها، می‌توانیم ندای درون خود را بشنویم و بشناسیم و به این ترتیب درک بهتری از اهداف و رسالت خود داشته باشیم.

۵. بالا بردن سطح توانایی‌ها

اهمیت مراقبت از خود و افزایش توانایی‌ها

با مراقبت از خود و توجه به روح و جسم، می‌توانید توانایی‌هایتان را ارتقا دهید. شاید در ابتدا سخت باشد که زمانی از روز، به تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی بی تفاوت باشید و افکار مختلف را از ذهن بیرون کنید؛ اما با عادت کردن به این کار و دریافت نتایج مثبت آن، متوجه می‌شوید که ارزشش را داشته است.

به ندای درون خود گوش کنید و در انجام امور زندگی، جسارت داشته باشید؛ و با پیمودن این مسیر شاهد افزایش استعداد و توانایی‌های خود باشید. این روش به شما کمک می‌کند که اهمیت مراقبت از خود را در‌یابید و تاثیر عمیق آن را بر زندگی ببینید.

۶. افزایش انگیزه‌

چطور همیشه انگیزه داشته باشیم؟ پاسخ دادن به این سوال آن قدرها هم کار ساده‌ای نیست و ممکن است پارامترهای متفاوتی برای بالا بردن انگیزه در افراد مختلف، وجود داشته باشد. البته در زندگی همه، زمانی وجود دارد که احساس بی‌انگیزگی می‌کنند ولی به طور کلی افزایش انگیزه، یکی از دلایل اهمیت مراقبت از خود است.

پذیرش این نکته که انسان کاملی نیستیم، به ما اجازه اشتباه کردن و ناامید نشدن از شکست‌ها را می‌دهد. مراقبت از خود قدم بزرگی درمسیر آشتی با درون و شناخت بیشتر آن است و به شما کمک می‌کند که با هر شکست دچار دلسردی و بی‌انگیزگی نشوید. با درک اهمیت مراقبت از خود و انجام تمرین‌های آن، از این پس می‌دانید که شکست بخشی از زندگی بوده و نشانه ضعف و نالایقی شما نیست.

اهمیت مراقبت از خود و سلامت جسم و روح

۷. سلامت جسم

اهمیت مراقبت از خود فقط به منظور بهبود وضعیت روحی و افزایش انگیزه‌های درونی نیست و علاوه بر سلامت ذهنی ، تاثیر مستقیمی روی سلامت جسم دارد. مراقبت از جسم به معنای توجه به برنامه غذایی مقوی، ورزش کردن و داشتن استراحت کافی است.

عده‌ای این عمل را بسیار دشوار می‌دانند و البته حفظ سلامت جسمانی کار ساده‌ای نیست اما با اقدامات کوچکی می‌توانید قدم‌های مفیدی در این راه بردارید. مثلا هر روز مقداری میوه تازه میل کنید و حداقل نیم ساعت در روز پیاده روی کنید. ممکن است این کارها در ابتدا، ساده به نظر برسند اما قطعا نتایج بزرگی در پی خواهند داشت.

۸. یادآوری ارزشمند بودن

زمان‌هایی در روز، شما حق دارید غمگین، بی‌حوصله، خسته و حتی عصبانی باشید اما به این فکر کنید که اگر از کار خود اخراج شوید یا در پروژه‌ای شکست بخورید؛ دنیا به آخر نخواهد رسید. با پیش‌آمدهای زندگی، زانوی غم بغل کنید و ناامید شوید؛ بخندید تا دنیا به رویتان بخندد.

البته اهمیت مراقبت از خود در این راه بسیار زیاد است و می‌تواند کمک بزرگی باشد. زیرا با انجام تمرین‌های آن، همیشه به خاطر خواهید داشت که شما وجودی ارزشمند دارید و نباید خود را به خاطر هر پیش‌آمدی، سرزنش کنید. با دستیابی به این نگرش، می‌توانید در تمام مراحل زندگی آرام و خوشبخت باشید و رسیدن به موفقیت خود را تضمین کنید.

حال که به اهمیت مراقبت از خود دریافتید، خودخواهانه نبودن آن را بهتر درک می‌کنید و مراقبت از جسم و روح را در زمره وظایفتان قرار می‌دهید. شک نداشته باشید که بعد از گذشت زمان کوتاهی، با نتایج شگفت‌انگیزی روبه‌رو خواهید شد.