یکی از ویژگی‌های اخلاقی افراد با هوش هیجانی بالا، خویشتن داری است. آن‌ها در زندگی خود جزو دسته افراد موفق قرار دارند و نسبت به سایرین، تصمیمات بهتری می‌گیرند. با توجه به اهمیت خویشتن داری مراحل دستیابی به موفقیت آسان‌تر می‌شود.

ما در این مقاله از استارتاپت، اهمیت خویشتن داری و راه‌های کسب آن را از دیدگاه جان وودن (John Wooden)، مربی مطرح بسکتبال، بررسی خواهیم کرد.

از نظر جان وودن، ردیف دوم هرم موفقیت دارای ۴ قسمت است: خویشتن داری، هوشیاری، ابتکار و اراده. او تصمیم گرفت تا اهمیت خویشتن داری را، به هر فرد آموزش دهد.

نظم و انضباط فردی را تمرین کن و احساساتت را کنترل کن. برای این کار، قضاوت درست و داشتن شعور مناسب لازم است.

جان وودن

او بعدها در مورد اهمیت خویشتن داری و نقش موثر آن در جنبه‌های رهبری، توضیح داد:

صرف نظر از اینکه ما چه کاری انجام می‌دهیم (کار فیزیکی یا تصمیم‌های ذهنی)، اهمیت خویشتن داری در رسیدن به نتایج مطلوب، بر کسی پوشیده نیست. اگر احساسات بر ما غلبه کنند، طبیعتا منطق کم‌رنگ می‌شود و تصمیماتی که می‌گیریم، احتمالا تصمیمات سازنده‌ای نخواهند بود.

جان وودن
اهمیت خویشتن داری در تربیت فرزندان

خویشتن داری در تربیت فرزندان

اهمیت خویشتن داری تنها در ورزش بسکتبال یا محل کسب و کار مطرح نیست؛ بلکه توجه به اجرای آن در محیط خانه هم مهم است.

در بحث تربیت فرزند، هنگامی که فرزند شما به علتی در حال گریه کردن است و شما می‌خواهید او را تربیت کنید؛ این کار باید با دلایلی تاثیرگذار انجام شود. اگر ما بدون علت خاصی فرزند خود را در موضوعات مختلف تربیت کنیم،‌ این کار اثر خود را از دست خواهد داد. شما نمی‌توانید با او مخالفت کنید و همچنان تاثیر مثبتی رویش بگذارید، و اگر بخواهید بنا به احساسات خود فرزندتان را تربیت کنید،‌ با او دشمنی کرده‌اید. یادتان باشد که تربیت کردن به معنی تنبیه کردن نیست، بلکه به معنی اصلاح کردن، بهبود بخشیدن، محافظت کردن و کمک کردن است. خویشتن داری به معنی داشتن نظم و دیسیپلین فردی است، پس اگر ما می‌خواهیم به آنچه که شایستگی‌اش را داریم برسیم؛ باید به اهمیت خویشتن داری پی ببریم و خود را در همه حال کنترل کنیم.

جان وودن
اهمیت خویشتن داری و حفظ کنترل

همانطور که مربی وودن بیان کرده است، ما نمی‌توانیم همزمان بر ضد کسی باشیم و بر او تاثیر مثبت بگذاریم. او اجازه نمی‌داد که کسی هنگام تمرین، ناسزا بگوید چرا که معتقد است این کار نشان‌دهنده‌ عدم خویشتن داری است. وودن معتقد است که بدون کنترل ذهن، کنترل جسم و بدن امکان‌پذیر نیست؛ پس اهمیت خویشتن داری بر شیوه‌ صحبت کردن هر کس، کاملا مشهود است.

مربی وودن بر این باور است که لازمه‌ خویشتن داری این است که احساساتمان را در همه حال تحت کنترل داشته باشیم. ما باید تصمیمات خود را بر پایه‌ منطق و بدون ترس، اتخاذ کنیم؛ چرا که ترس یک حس است و جزو منطق و عقل به حساب نمی‌آید. عدم توجه به اهمیت خویشتن داری می‌تواند شعور، اعتماد به نفس و نوع قضاوت ما را به خطر بیندازد.

خویشتن داری هنگام مجادله با دیگران

اهمیت خویشتن داری در بحث با دیگران

ما هنگام بحث و مجادله با دیگران باید سعی کنیم خویشتن داری خود را حفظ کنیم. اگر اجازه دهیم که گفته‌های دیگران ما را عصبانی کند، ناخواسته به جای حفظ کنترل خودمان، اجازه می‌دهیم آنها کنترل احساسات ما رادر دست بگیرند. هنگامی که از نحوه صحبت کردن شخصی خوشتان نیامد، به جای اینکه به طرز صحبتش فکر کنید، روی علت اینگونه ارتباط برقرار کردن او، تمرکز کنید. با توجه به اهمیت خویشتن داری، بدون اینکه احساسات شما توسط فرد دیگری تحت تاثیر قرار بگیرد؛ می توانید اطلاعاتی که رد و بدل شده را تجزیه و تحلیل کنید. هیچوقت اجازه ندهید کسی لبخند شما را بدزدد.

در نهایت اگر ما انتظار داریم فرزندان یا افراد که تحت نظارت ما، صبور و خویشتن دار باشند، باید خودمان هم به اهمیت خویشتن داری پی ببریم و خود را کنترل کنیم.