بسیاری از افرادی که روی اهداف خود ثابت قدم هستند، در پایان یک سال، مروری بر کارهایی که انجام داده‌اند خواهند داشت و انعکاس اعمال خود را خواهند دید. اما چه یک فرد تازه کار باشید یا چه شخصی که مدت‌ها است اهداف سال جدید برای خود تعیین می‌کند، حالا زمان آن رسیده تا برنامه جدیدی برای خود تدارک ببینید. چه چیزی برای برگ جدیدی از زندگی خود خواهید نوشت؟ چه تصمیماتی گرفته‌اید؟ کاملا به خود شما بستگی دارد، اما در اولین قدم مطمئن شوید که این برگ جدیدی که ورق خواهید زد، مثبت و عالی باشد. در این مطلب ایده‌هایی داریم که علاوه بر اهداف سال جدید شما، به موفقیت هر شخص کمک می‌کنند و قادر هستند بهترین سال را برای مخاطب رقم بزنند.

۱. تمرینات مدیتیشن خود را آغاز کنید

اهداف سال جدید - مدیتیشن

شاید برای خیلی‌ها وجود چنین برنامه‌ای در اهداف سال جدید عجیب به نظر برسد، اما مطالعات زیادی نشان داده است که مدیتیشن فواید فوق‌العاده زیادی برای هر شخص دارد که می‌تواند به شما در طول رسیدن به اهداف جدید کمک کند. برای مثال، مدیتیشن می‌تواند مود و حال شما را بهبود ببخشد، استرس را به شدت کاهش دهد، اضطراب را تقلیل دهد و حتی قادر است ماده خاکستری مغز شما را افزایش دهد؛ ماده‌ای که به شما در کنترل عضلات، ادراک بیشتر حواس، قدرت تصمیم‌گیری و قدرت کنترل شخصی کمک فراوانی می‌کند. مدیتیشن، کم هزینه و راحت است، اما در عین حال قدمی بسیار مثبت در جهت انجام هر کار و هدفی است که در برنامه جدید خواهید داشت.

۲. چیزهای جدیدی یاد بگیرید

برنامه‌ای در اهداف سال جدید خود تعیین کنید تا هر روز چیزی جدید یاد بگیرید که باعث شود از دنیا و چگونگی چرخه‌ی آن بیشتر آگاه شوید. خوشبختانه، اینترنت باعث شده است که خیلی راحت هر چیزی که می‌خواهید را یاد بگیرید.

راه‌های جذابی برای یادگیری روزانه وجود دارد. یکی از این روش‌ها، ثبت نام در فهرست مقاله‌های برجسته ویکی‌پدیا است. با این کار شما روزانه یک ایمیل حاوی مقاله‌های مهم ویکی‌پدیا دریافت خواهید کرد. همچنین یوتیوب دنیایی از ویدیوهای آموزشی را در خود جای داده است. یکی از شبکه‌های یوتیوب به نام CrashCourse ویدیوهایی ۱۵ دقیقه‌ای در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد که حاوی مواردی نظیر ادبیات، بیولوژی، تاریخ، اقتصاد و بسیاری دیگر هستند. اما مهم‌تر از همه این که این ویدیوها بسیار سرگرم کننده تهیه شده‌اند و از تماشای آن‌ها خسته نخواهید شد.

یادگیری چیزهای جدید، اهداف و تصمیمات جدیدی را به همراه خواهند داشت و موقعیت‌های بیشتری پیش روی شما می‌گذارند.

۳. یک سرگرمی داشته باشید

می‌دانستید که وجود یک سرگرمی در برنامه اهداف سال جدید برای شما بسیار مفید است؟ سرگرمی‌ها قادر هستند سطح استرس شما را کاهش دهند، قدرت ذهن شما را تقویت کنند، توانایی تمرکز شما را افزایش دهند و بسیاری از چیزهای مفید دیگری که به رسیدن شما به اهداف مختلف کمک شایانی خواهند کرد. داشتن برنامه‌ای برای کتاب خواندن، گرفتن یک گیاه و رشد آن، نواختن موسیقی، داشتن یک آکواریوم و بسیاری دیگر از این دست موارد، به شدت روی به سرانجام رساندن اهداف سال جدید و داشتن آرامش کمک می‌کنند.

اهداف سال جدید - داشتن سرگرمی

۴. بیشتر بازی کنید

بازی کردن، منبع بسیار مهمی از به آرامش رسیدن و انگیزه اشخاص بالغ است. به علاوه، بازی کردن باعث می‌شود به فردی بسیار خلاق‌تر و بهره‌ور تبدیل شوید. حتما مطمئن شوید که بازی کردن، بخشی از برنامه اهداف سال جدید شما باشد. این بازی‌ها می‌توانند هر چیزی باشند. فعالیت‌های فیزیکی، فکری، پازل، لگو، کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان یا حتی بازی‌های ویدیویی. حتی می‌توانید پا را فراتر بگذارید و بازی کردن را با دیگر فعالیت‌های زندگی خود ادغام کنید تا کارهایی که انجام می‌دهید سرگرم کننده‌تر از هر زمان دیگری شوند.

۵. کالری کمتری مصرف کنید

دلایل زیادی وجود دارد که چرا بسیاری از ما باید یک برنامه غذایی مناسب با کالری کمتر در اهداف سال جدید خود قرار دهیم. واضح‌ترین دلیل این کار، کم کردن وزن است. هر چه باشد، داشتن وزن بالا باعث ایجاد ریسک بیشتری در زمینه مشکلات سلامتی مانند مرض قلبی، دیابت و برخی سرطان‌ها می‌شود.

بهترین کار برای قرار دادن این مورد در برنامه اهداف سال جدید این است که در کنار رفتن به باشگاه های ورزشی، برنامه غذایی سالم هم از مربی به نسبت شرایط بدنی خود دریافت کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید. داشتن برنامه غذایی مناسب علاوه بر کاهش وزن، می‌تواند انرژی و تمرکز شما در انجام کارهای دیگر برای رسیدن به اهداف سال جدید را افزایش دهد.

۶. یک برنامه تجاری بنویسید

در سال جدید، بهتر است به جای فکر کردن برای شروع یک تجارت و شغل جدید، اقدام به عمل کنید. هیچ ایرادی ندارد که این تجارت چقدر کوچک یا جانبی باشد یا حتی ربطی به رشته شما نداشته باشد. اولین قدم این است که آن را بنویسید و برای رسیدن به این تجارت نقشه تهیه کنید. زمانی که ایده خود را روی کاغذ بنویسید، انگیزه بسیار بیشتری برای تبدیل کردن این ایده‌ها به واقعیت خواهید داشت. این کار می‌تواند یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اهداف سال جدید بسیاری از کسانی باشد که قصد دارند شغلی جدید را آغاز کنند.

۷. بیشتر تحرک داشته باشید

اهمیتی ندارد چه چیزی را برای تحرک بیشتر در اهداف سال جدید انتخاب می‌کنید، این کار می‌تواند عضویت در یک تیم ورزشی باشد، یک گام شمار و روزانه حداقل ۱۰ هزار قدم پیاده روی، بیست دقیقه حرکت نرمشی یا حتی عضویت در یک کلاس رقص باشد؛ مهم این است که فقط تحرک داشته باشید! زندگی کردن به صورت غیر متحرک یا انجام کارهای روزانه به صورت نشسته، باعث تنبلی و خاموشی شما می‌شود و علاوه بر افزایش وزن،‌ انگیزه شما را برای رسیدن به اهداف سال جدید کاهش می‌دهد و در نهایت در معرض ریسک افسردگی قرار خواهید گرفت.

۸. کتاب‌های بیشتری بخوانید

کتاب خواندن زندگی شما را بهبود می‌بخشد و این بارها و بارها توسط تحقیقات و مطالعات فراوان به اثبات رسیده است. کاهش استرس، کسب دانش، افزایش دایره لغات، خودشناسی، احساس آگاهی، بهبود تمرکز و بسیاری از موارد دیگر، از جمله فواید مطالعه کتاب هستند. بنابراین داشتن برنامه کتاب خوانی در اهداف سال جدید در همه زمینه‌ها می‌تواند به رشد و موفقیت شما کمک کند.

۹. سپاسگزار باشید

اگر هنوز جزو آن دست افراد حق شناس و سپاسگزار نیستید، پس بهترین موقعیت است تا آن را در اهداف سال جدید خود قرار دهید. البته این حرف صرفا جنبه اخلاقی ندارد، بلکه مطالعات نشان داده است که سپاسگزاری و حق شناسی باعث می‌شود تا ۲۵ درصد فرد شادتری باشید. برای چند لحظه به این موضوع فکر کنید: شما می‌توانید برای داشتن چیزهایی که در زندگی دارید ۲۵ درصد فرد شادتری باشید! سپاسگزار بودن همچنین باعث می‌شود تا بر مشقت‌های پیش روی خود غلبه کنید، کیفیت خواب خود را افزایش دهید و اجازه می‌دهد تا با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنید. برای اهداف سال جدید خود، تصمیم بگیرید تا فردی شکرگزار باشید.

۱۰. عقب انداختن کارها را متوقف کنید

اگر امسال به اهداف خود دست پیدا نکردید، احتمالا مقصر اصلی آن عقب انداختن کارها بوده است. در برنامه اهداف سال جدید خود، سعی کنید عقب انداختن کارها را متوقف و شروع به عمل کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که تا پایان سال خبری از نشستن و پا رو پا گذاشتن نیست و دیگر با خود نخواهید گفت چرا من به اهداف خود نمی‌رسم.

۱۱. زمان بیشتری در طبیعت بگذرانید

انسان‌ها برای این ساخته نشده‌اند که برای همیشه در یک مکان کوچک زندگی کنند. جالب است بدانید که گذراندن وقت در طبیعت نیز یکی دیگر از کارهایی است که باعث شادی شما می‌شود، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و حتی باعث خلاقیت شما می‌شود. حتما در برنامه اهداف سال جدید خود تصمیم بر این داشته باشید که وقت خود را بیشتر در طبیعت بگذرانید. و نه، باز کردن پنجره به تنهایی کفایت نمی‌کند!

۱۲. از چیزهای کوچک لذت ببرید

کامل زندگی کردن به این معنی نیست که همیشه اهداف خیلی بزرگ داشته باشید، بلکه همچنین به این معنی است که یاد بگیریم از چیزهای کوچک زندگی هم لذت ببریم. بیرون رفتن در شب و نگاه کردن به ستاره‌ها، تماشای حیوانات یا حتی قدم زدن روی چمن‌ها شاید خیلی ساده به نظر برسد، اما یکی از مهم‌ترین مواردی هستند که به روحیه شما کمک شایانی می‌کنند و وجود این مورد در اهداف سال جدید می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد.

۱۳. اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید

اعتماد به نفس می‌تواند تعریفی برای اعتقادات شما به توانایی‌ها و گنجایش شما نسبت به چیزهایی که می‌خواهید باشد. افراد با اعتماد به نفس، خوشحال‌تر، آرام‌تر و خوش شانس‌تر هستند و این موارد به موفقیت در کارها و رسیدن به اهداف سال جدید آن‌ها کمک می‌کند. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای به دست آوردن اعتماد به نفس وجود دارد. برای مثال، در زمانی که کاری را به سرانجام رسانده‌اید، دادن اعتبار به خود به هر نحوی که می‌خواهد باشد، می‌تواند درون شما اعتماد به نفس ایجاد کند.

۱۴. فردی با وجدان باشید

در کنار داشتن اعتماد به نفس، نیاز به این دارید که فردی با وجدان و وظیفه شناس هم باشید. در حقیقت، تحقیقات نشان داده‌اند که داشتن حس وجدان،‌یکی از صفات و خصوصیات شخصی است که رابطه مستقیمی با موفقیت دارد. می‌توانید این کار را با وقت شناس بودن شروع کنید، تبدیل به فردی سازمان‌ یافته‌تر شوید و نسبت به اشخاص دیگر فردی متفکر شوید.

۱۵. کاریزمای خود را افزایش دهید

کاریزما، جذابیت یا گیرایی، فقط مربوط به زمینه‌های سیاسی یا عمومی نمی‌شود، بلکه تمام بخش‌های زندگی را شامل می‌شود. افراد کاریزماتیک، بیشتر از هر کس دیگری به خواسته‌های خود دست پیدا می‌کنند. این مورد می‌تواند شامل هر چیزی مانند ترفیع شغلی یا مواردی از این دست باشد. چرا که کاریزما یک مهارت است و یک خصوصیت شخصی نیست. شما می‌توانید کاریزما را یاد بگیرید. بنابراین در برنامه اهداف سال جدید خود سعی کنید حتما این مورد را در نظر داشته باشید.

۱۶. بهره هوشی خود را افزایش دهید

مطالعات جدیدی نشان داده است که بر خلاف باور مردم، شما قادر هستید خود را باهوش‌تر کنید. پس با وجود چنین قابلیتی چرا این مورد را در برنامه اهداف سال جدید خود قرار ندهیم؟ با این کار در سال جدید باعث خواهید شد تا گنجایش مغز خود را برای برنامه‌ریزی، دلایل اهداف سال جدید و حل مشکلات افزایش دهید.

۱۷. هوش هیجانی خود را افزایش دهید

هوش عاطفی، هوش احساسی یا هوش هیجانی، شامل شناخت و کنترل عواطف و هیجانات زندگی است. دنیل گولمن، در سال ۱۹۹۶ در کتاب پر فروش «هوش عاطفی» بیان کرد که چرا هوش عاطفی بسیار مهم‌تر و کارایی‌تر از بهره هوشی یا IQ است. به صورت خلاصه، هوش هیجانی یک مجموعه از توانایی‌ها شامل کنترل ضربان قلب، انگیزه شخصی، تلقین و صلاحیت اجتماعی در رابطه‌های درون فردی است. بنابراین بهره هوشی نمی‌تواند به تنهایی از عهده توضیح این موارد بربیاید و این هوش عاطفی است که به افراد در این زمینه کمک می‌کند و اگر هوش هیجانی و عاطفی بالایی داشته باشید، نسبت به کسانی که بهره هوشی بالاتری دارند فردی موفق‌تر هستید.

۱۸. یک مهارت جدید یاد بگیرید

در طول زندگی خود همیشه دوست داشتید چه چیزی یاد بگیرید؟ نواختن ساز؟ کدنویسی؟ امکاناتی که شما دارید پایان ناپذیر است. با مشخص کردن مهارت درست برای خود، ایجاد یک هدف مشخص، اعتقاد به خود، تمرین و بسیاری از اطلاعات دیگر، شما می‌توانید به سرعت هر چیزی که می‌خواهید یاد بگیرید و در طول زمان در آن ماهر شوید. بنابراین به جای فکر کردن به چیزهایی که دوست دارید آن‌ها را یاد بگیرید، آن‌ها را در برنامه اهداف سال جدید خود قرار داده و یاد گیری را شروع کنید.

۱۹. یک نگرش مثبت خلق کنید

اهداف سال جدید - ایجاد نگرش مثبت

داشتن یک نگرش مثبت ذهن شما را برای موقعیت‌های جدید باز می‌کند و باعث می‌شود تا شما فردی ارتجاعی شوید و حتی عمری طولانی‌تر را برای شما فراهم می‌کند. این کار با یک لبخند شروع می‌شود و با بارگذاری اتفاقات مثبت در ذهن، تغییر افکار، داشتن یک هدف، تمرکز روی چیزهای خوب و غیره ادامه پیدا می‌کند. داشتن نگرش مثبت، یکی از محرک‌هایی است که به شما در به سرانجام رساندن اهداف سال جدید بزرگ‌تر کمک شایانی می‌کند.

۲۰. از تک تک دقایق زندگی بهره بیشتری ببرید

زمانی که وقت خود را صرف کار می‌کنید و نمی‌توانید به کارهای متفرقه فکر کنید، حداقل این مورد را یک ویژگی و موقعیت مناسب برای پیشرفت در کار قلمداد کنید. سعی کنید برای پیشرفت در کار، به پادکست‌های مربوط به شغل و صنعت خود گوش کنید، کتاب‌ها و مجلات مربوط را مطالعه کنید که منبع الهام بخشی برای شما هستند و حتی به دنبال یادگیری بیشتر باشید. دائما به دنبال بخش‌های خالی از زمان روزانه خود باشید تا از یک روز کاری خود بیشترین استفاده را ببرید.

۲۱. به غرایز خود اعتماد کنید

در بعضی جهات، این شاید ساده‌ترین اهداف سال جدیدی باشد که بخواهید دنبال کنید. چرا که در این مورد نیاز به تغییر ندارید، بلکه به کارهایی که قبلا تمایل به انجام آن‌ها داشتید بازگردید و به خود اعتماد کنید. اینکه طبق غرایز عمل کنید، شاید از نظر شما خام و ابتدایی به نظر برسد، اما در حقیقت تحقیقات علمی وجود دارد که با این کار یعنی شما تصمیم بسیار بهتری برای زندگی خود گرفته‌اید. حتی طبق تحقیقاتی در سال ۱۹۹۷، مشخص شد که افرادی موفق‌تر هستند که قبل از ایجاد هر استراتژی، بر اساس احساس غریزه خود تصمیم می‌گیرند.

۲۲. یاد بگیرید که ریسک کنید

یادگیری ریسک کردن به این معنی نیست که به شخصی بی پروا تبدیل شوید. بلکه به این معنا است که یاد بگیرید چه تصمیمات و ریسک‌هایی ارزش قبول کردن دارند تا به اهداف سال جدید خود دست پیدا کنید. سعی کنید همیشه در روند تصمیم‌گیری‌های خود، کمی ریسک به خرج دهید. به جای این که روی راست آزمایی موفقیت‌های پیش روی خود تمرکز کنید، تمایلات خود برای قبول کردن به دست آوردن نتایج مختلف را ارزیابی کنید. با خود بگویید: اگر من این ریسک را بپذیرم، بهترین اتفاق ممکن چه پیش خواهد آمد؟ بدترین اتفاق چه خواهد بود؟ زمانی که این دو سناریو را سبک سنگین کردید، نوبت به ارزیابی و مذاکره با خودتان فرا می‌رسد: اگر اصلا ریسک نکنم بهترین اتفاق ممکن چه خواهد بود؟ بدترین نتیجه چه خواهد بود؟ زمانی که متوجه شدید فواید مثبت قبول کردن ریسک نسبت به نتایج منفی برتری دارد، پس نوبت آن رسیده تا در این ریسک شیرجه بزنید.

۲۳. یک ماجراجویی جدید را امتحان کنید

سفر رفتن سرگرم کننده است و طبق تحقیقات انجام شده، ۴۰ درصد از سفرهای هوایی مربوط به اوقات فراغت هستند. بسیاری از این سفرها مربوط به دیدارهای فامیلی یا پارک‌های موضوعی هستند. این سفرها می‌توانند خاطره‌انگیز و لذت بخش باشند، اما به جای بازدید فامیلی یا سفر به مکان‌هایی که سالانه از آن دیدن می‌کنیم، چرا این بار به جایی متفاوت نرویم؟ رفتن به مکانی جدید به معنای یادگیری، برخورد و معاشرت‌های جدید است. بنابراین در اهداف سال جدید، یک ماجراجویی جدید را امتحان کنید. با خود نگویید چون من در مکانی ناشناخته دوستی ندارم، پس رفتن به آن ‌جا ممکن نیست. بلکه با خود بگویید من دوستان جدیدی در این مکان پیدا خواهم کرد.