حفظ انگیزه برای پرداختن به وظایف حرفه‌ای هنگام سفر کاری اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. یک کارآفرین نمونه باید این موارد را شناخته و به درستی هنگام کار در سفر آن‌ها را رعایت کند. زیرا سفرهای کاری تاثیر بزرگی روی رشد کسب و کار دارند و نیازمند توجه دقیقی هستند. در قسمت اول این مقاله چند نکته مهم از موارد تاثیرگذار در انگیزه سفر کاری را شرح دادیم. در ادامه مطلب نیز به بیان موارد دیگر از این فهرست خواهیم پرداخت.

۸. تعهد به برنامه ریزی

همیشه سخت‌ترین بخش هر کار شروع آن است. کافی است قدم در راه انجام امور بردارید و تا به آخر پیش بروید. اگر فکر می‌کنید در زمان خاصی بازدهی بالایی ندارید به کارهای ساده‌تر بپردازید.

کلید ایجاد انگیزه سفر کاری این است که به برنامه‌ای که برای خود تنظیم کرده‌اید متعهد باشید. سعی کنید حتی در سفر برنامه روزانه خود را داشته باشید. برای مثال  سر ساعت مقرر از خواب برخیزید، صبحانه میل کنید و ورزش کنید. بعد از رسیدگی به امور روزانه خود به سخت‌ترین و مهمترین وظایف کاری خود بپردازید.

۹. بهره وری از موقعیت جدید

سفر کاری فرصت خوبی برای تقویت خلاقیت‌ها و استعدادها است. با قرار گرفتن در موقعیت جدید از محل امن خود خارج می‌شویم و این زمان مناسبی برای شکوفایی استعدادهایمان است. بنابراین مکان‌های جدید را برای کار کردن انتخاب کنید و مطمئن باشید که حواستان از کار منحرف نخواهد شد. برای مثال اگر تصمیم بگیرید در لابی هتل با کامپیوتر خود کار کنید کسی مزاحمتان نمی‌شود. این در حالی است که اگر در سالن همگانی شرکت یا اتاق پذیرایی خانه خود به کار بپردازید، افرادی ممکن است حواستان را پرت کنند. همچنین قرار گرفتن در این فضای جدید می‌تواند به رشد و شکوفایی شما کمک کند.

۱۰. استفاده از ابزار تکنولوژی

برای کار در سفر علاوه بر اپلیکیشن‌های مربوط به سفر باید نرم‌افزارهای کاری را نیز روی ابزارهای تکنولوژی خود نصب کنید. برای مثال پیش از سفر حداقل یک اپلیکیشن مربوط به تماس‌های تصویری مانند Zoom یا Skype برای تماس با همکاران گروه خود نصب کنید. همچنین نرم‌افزارهای مربوط به حساب‌داری، برنامه‌ریزی و تقویم مخصوص کار نیز می‌تواند به افزایش بازدهی شما در سفر کاری کمک کند.

۱۱. رعایت نظم

آشنا شدن با ایده‌ها و فرهنگ جدید یک منطقه می‌تواند تاثیرات مثبتی روی زندگی شخصی و حرفه‌ای شما به جای بگذارد. اما تا جایی که هر ایده جدید را به صورت منظم یادداشت نکنید دیر یا زود آن را فراموش خواهید کرد. در سفر کاری از ابزارهایی مانند Tools ، Evernote، Pocket و Trello برای ترتیب دادن به افکار و ایده‌های خود و ثبت آن‌ها استفاده کنید.

رعایت نظم - انگیزه سفر کاری

۱۲. کاهش حجم کاری پیش از سفر

مدیران و کارآفرینان معمولا هزاران کار برای انجام دادن دارند. برای چنین اشخاصی سفر کاری می‌تواند بسیار استرس آفرین باشد. توجه داشته باشید مادامی که در سفر کاری هستید نخواهید توانست روزانه به اندازه ساعاتی که در شرکت به کار اختصاص می‌دهید کار کنید. اما برای اینکه چنین نکته‌ای باعث پریشانی شما نشود بهتر است مدتی پیش از شروع سفر کاری حجم کارهای خود را کاهش دهید. به این ترتیب خیالتان از بابت بسیاری امور در حین سفر کاری راحت خواهد بود. در نتیجه می‌توانید تنها روی اولویت‌ها تمرکز کنید و با بازدهی بالا وظایف مهم را به انجام برسانید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار آن است که تنها کارهایی که در اولویت هستند را انجام دهید و باقی وظایف را به دیگران یا به زمانی دیگر واگذار کنید.

۱۳. توجه به سلامتی

داشتن کمبود خواب و خوردن غذاهای آماده و فست‌فود در هنگام سفر کاری می‌تواند سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت بازدهی کاری شما کاهش پیدا کرده و دائما احساس خستگی می‌کنید. بنابراین بسیار مهم است مادامی که در سفر کاری هستید توجه ویژه به سلامتی خود داشته باشید. توجه کنید که روزانه خواب کافی داشته باشید و به میزان لازم آب بنوشید. همچنین به خوراک خود دقت داشته باشید و غذاهای سالم و مقوی و پرانرژی مصرف کنید. لازم به ذکر است که هنگام کار در سفر نباید ورزش را فراموش کنید.

۱۴. استفاده درست از زمان

بدیهی است که زمان اهمیت فوق‌العاده‌ای در سفر کاری دارد. برای اینکه بتوانید طبق برنامه ریزی کاری خود پیش بروید باید از زمان خود بیشترین بهره را ببرید. برای مثال زمانی که در پرواز هستید سعی کنید به برخی وظایف خود رسیدگی کنید. همچنین از این زمان‌ها می‌توانید برای مدیتیش کردن و استراحت استفاده کنید تا انرژی از دست رفته خود را بازیابید.