نداشتن انگیزه، شاید به این دلیل باشد که نمی‌دانید از زندگی چه می‌خواهید یا چیزی در زندگی وجود نداشته باشد که بخواهید به آن دست پیدا کنید. با این حال، هیچ کدام از این موارد، دلیل اصلی نداشتن انگیزه در زندگی نیست. اگر در یک چرخه فکری اشتباه به سر ببرید، حالتان پریشان است و سخت می‌توان فهمید که از زندگی‌ خود چه می‌خواهید. آیا فکر می‌کنید در این شرایط، ایجاد یک طرح کسب‌وکار، صحیح است؟ احتمالا نه، وقت خوبی برای این کار نیست. به منظور اینکه برای ایجاد هر کسب و کار در زندگی، انگیزه پیدا کنید؛ قبل از هر چیز باید در حالت ذهنی و روحی مناسب قرار بگیرید. استارتاپت به شما توصیه می‌کند که اگر افسردگی شدید دارید، حتما به متخصص مراجعه کنید.

راه‌های ایجاد انگیزه در زندگی

ابتدا باید تشخیص دهید که به چه دلیل احساس افسردگی دارید. ۳ فاکتور اساسی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‎توان احساسات فرد را سنجید.

  • فکتور اول، حالت فیزیولوژی بدن است. اگر طوری رفتار می‎کنید که انگار افسرده‌ هستید، حتما افسرده خواهید شد. وضعیت بدن شما تاثیر زیادی روی احساساتتان دارد.
  • فاکتور دوم، تمرکز است. اگر تمرکز شما روی این باشدکه چقدر همه چیز خسته کننده است، به سختی خواهید توانست برای انجام کارهای خود در زندگی، انگیزه داشته باشید.
  • سومین فاکتور، استانداردهای شما است. اگر طبق استاندارد شما «داشتن زندگی متوسط، خوب است»، بنابراین زندگی متوسط، همان چیزی است که تجربه خواهید کرد.

حال شاید از خود بپرسید، مسائلی که مطرح شد چه ارتباطی با پیدا کردن انگیزه در زندگی دارد؟ همانطور که قبلا گفتیم، دلیل نداشتن انگیزه در زندگی، این است که نمی‌دانید از زندگی چه می‌خواهید. علت این ندانستن، احتمالا پریشانی ذهن شما است که اصلا به آن اهمیت نمی‌دهید. برای معنا دادن به زندگی و انگیزه بخشیدن به خود، باید هدف داشته باشید و قبل از هر چیز، ذهنیت خود را از آشفتگی خارج کنید.

مرحله اول: اصلاح حرکات بدنی

ایجاد انگیزه در زندگی با ورزش

با تغییر حرکات بدنی‌، در خود هیجان ایجاد کنید. اگر حرکات شما کند است، شانه‌ها و سری افتاده دارید و نفس‌های کم عمق می‌کشید؛ این وضعیت را با پیاده‌روی سریع تغییر دهید. کمر خود را صاف کنید، سر را بالا بگیرید و نفس‌های عمیق‌تر بکشید. این اتفاق باعث ایجاد تغییر در هورمون‎های شیمیایی بدن می‌شود و بلافاصله احساس بهتری به شما منتقل خواهد شد.

مرحله دوم: تمرکز روی مسائل مثبت

قدم بعدی، تمرکز روی مسائل مثبت است. با پرسیدن چند سوال مناسب، می‌توانید این حالت را در خود ایجاد کرده و رسیدن به ذهنیت مثبت را تجربه کنید. مثلا به جای اینکه بگویید «چرا زندگی من انقدر خسته کننده است؟» از خود بپرسید:

در حال حاضر چه چیزهای خوبی در زندگی من وجود دارد؟ اگر بخواهم هیجان‌زده شوم، چه چیزی می‌تواند همین حالا این حس را در من ایجاد کند؟

با پرسیدن این سوالات قدرت بخش، ذهن شما روی مسائلی متمرکز می‌شود که قدرت آن را تقویت می‌کنند.

مرحله سوم: ارتباط یافتن با افراد با انگیزه

ایجاد انگیزه در زندگی از طریق ارتباط با دیگران

آخرین مرحله برای ایجاد انگیزه در زندگی، تغییر استانداردها است. احتمالا تا به امروز در زندگی‌ خود، استانداردهای پایینی داشتید و انتظار زیادی از زندگی نداشتید؛ بنابراین انگیزه‌ای هم در زندگی‌ شما وجود ندارد. بهترین راه برای خارج شدن از این حالت، پر کردن اطراف خود با افراد با انگیزه است. قطعا شما شبیه به همان شخصی می‌شوید که بیشتر وقت خود را با او می‌گذرانید. با بودن در اطراف انسان‌های فعال و هدفمند که برای تحقق رویاهای خود تلاش می‎کنند؛ کم کم شیوه فکری‌ شما هم در مسیر آن‌ها قرار می‌گیرد.

تمام مواردی که مطرح شد، می‌توانند زندگی شما را متحول کنند. اگر می‎خواهید به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست برسید، بهتر است کتاب بخوانید تا مهارت‎های مختلفی برای تغییر احساسات خود، یاد بگیرید. به این ترتیب، با ایجاد انگیزه در زندگی می‌توانید بیشترین بهره را از آن ببرید.