زمانی که صحبت از انگیزه انجام کارها به میان می‌آید، فرقی نمی‌کند که شما یک مدیر باشید یا دانش آموز، یا حتی کارگری ساده. قطعا انگیزه انجام کارها برای شما هم با حسی فریبکارانه همراه است که مانند یک موج می‌آید و ممکن است به همان سرعت هم، از بین برود. در این مواقع حتی کافئین هم به شما کمکی نخواهد کرد تا مجددا انرژی لازم را بگیرید.

در بحث اشتیاق انجام امور، ما به راحتی تشخیص می‌دهیم که این انگیزه از درون خودمان نشات گرفته یا یک عامل بیرونی مثل همکاران و مدیر شرکت، در آن دخیل است. مثلا به عنوان یک مدیر، حس می‌کنید در اوج بی حوصلگی هستید و علاقه‌ای به چک کردن ایمیل‌ها ندارید. انگیزه‌ها با توجه به موضوع، انواع مختلفی دارند و به طور کلی می‌توانید آن‌ها را برای استفاده خودتان، دسته‌بندی و شخصی‌سازی کنید.

انگیزه انجام کارها در موسسه قدیمی

مثلا اگر در یک موسسه قدیمی مشغول به کار هستید؛ مجموعه شما از مدیر، همکاران، منابع انسانی و … تشکیل شده است. هر کدام از این بخش‌ها، به طور روزانه، هفتگی و ماهانه از شما انتظاراتی دارند. مدیر بخش از شما می‌خواهد که تمام این کارها را با انگیزه و بدون توجه به اموری که همکاران بر دوش شما می‌گذارند، انجام دهید. در چنین شرایطی به شما انگیزه‌ای که به شما داده می‌شود، از جنس ترس است. در واقع شما به دلیل ترس از دست دادن شغل‌تان، کارها را به بهترین نحو انجام می‌دهید یا شاید هم انگیزه شما این باشد که خودتان را به دیگران نشان دهید و تشویق شوید.

تعریف و توضیح انگیزه درونی، بسیار دشوار است. انسان‌ها ذاتا به سمت قدرت کشیده می‌شوند. ما دوست داریم به هدف‌هایمان برسیم، مطالب جدید یاد بگیریم و همیشه رشد کنیم. اما تنها دانستن این موضوع، باعث نمی‌شود که شما تا آخر مسیر، با انگیزه عمل کنید.

اگر دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم، درمی‌یابیم که یادگیری، انرژی بخش است و از طرفی، باعث که روی زندگی و منابع مالی‌تان، کنترل بیشتری داشته باشید. اگر در طول مسیر زندگی خود، به تمام مواردی که به شما کمک می‌کنند تا با انگیزه عمل کنید، توجه داشته باشید؛ هیچ وقت از برنامه‌های‌تان عقب نمی‌مانید. ما در ادامه این مطلب از استارتاپت، سعی داریم تا نکات کاربردی و مهمی را برای افزایش انگیزه انجام کارها به شما ارائه دهیم.

دلایل انگیزه انجام کارها

دلیل انجام وظایف

اجازه دهید با شما صادق باشم، با انگیزه بودن در انجام یک کار به این معنا نیست که باید از اتمام آن خوشحال باشید یا حتی علاقه‌ای به انجام آن داشته باشید. ممکن است هنگام انجام وظایف، از خود بپرسید: «چرا انجام این کار مهم است؟ این کار چه چیزی را به زندگی من اضافه می‌کند؟» جواب این سوال ممکن است تنها یک عبارت باشد: «اخراج نشدن». انگیزه‌ انجام کارها همیشه شبیه به هم نیستند مثلا انگیزه‌ای که شما را مجبور می‌کند به ایمیل‌های منتقدانه مشتریان پاسخ دهید، هیچ وقت با انگیزه‌ای که باعث می‌شود ۵ صبح از خواب بلند شوید و روز اول مدرسه را همراه دخترتان باشید، یکسان نیست.

غلبه بر بی‌میلی

انگیزه انجام کارها و غلبه بر بی میلی

گاهی تنها چند روز به تحویل یک پروژه مهم زمان مانده است، اما ما دیگر انگیزه انجام کارها را در خود نمی‌بینیم و ترجیح می‌دهیم که زمان خود را صرف تمیز کردن یخچال یا تعمیر وسایل کنیم. دلیل این کار شما، ممکن است ترس از شکست باشد. اما اگر شما شروع پروژه را به زمانی موکول کنید که مجبور باشید به سرعت کار کنید، ممکن است استرس بر شما غلبه کند.

دانشگاه لندن مطالعه‌ای ۲۰ ساله روی استرس انجام داد و متوجه شد که این حس باعث ترشح دوپامین می‌شود که یک حس خوب شیمیایی است و باعث تکرار رفتار می‌شود. به زبان ساده، افراد می‌توانند به دوپامین معتاد شوند. افرادی که در معرض استرس زیاد هستند، امکان ابتلا به سرطان و بیماری قلبی بیشتری نسبت به افرادی دارند که سیگار می‌کشند یا رژیم غذایی درستی ندارند.

۲. از قانون ۱۵ دقیقه استفاده کنید

ممکن است شما به دلیل حقوق خوبی که دارید، مشکلی با انجام کارهای شرکت نداشته باشید. اما آیا درباره کارهای خانه هم چنین حسی دارید؟ بعد از یک روز سخت کاری، شاید آخرین چیزی که به آن علاقه داشته باشیم شستن ظرف‌های کثیف یا اتو کردن لباس‌ها باشد.

گرچن رابین (Gretchen Rubin) در کتاب خود، قانون ۱۵ دقیقه را توصیه می‌کند. همه ما زمان‌های به خصوصی دست از کار می‌کشیم و آن را صرف کار با تلفن همراه خود می‌کنیم. بهترین کار این است که این زمان‌های کوتاه را ذخیره کنیم و استراحت‌های ۱۵ دقیقه‌ای ترتیب دهیم. با اجرای این روش، متوجه می‌شوید که انگیزه کاری و بازده شما، به طرز قابل توجهی افزایش می‌یابد.

امبر گرت

انگیزه انجام کارها از نگاه امبر گرت

امبر گرت (Amber Garret) موسس یک آتلیه عکاسی در لاس وگاس است. او در زمینه انگیزه انجام کارها اشاره می‌کند:

مدیر بودن، بیشتر از یک هنر است. وقتی برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ کارم را شروع کردم، هیچ ایده‌ای درباره مدیر بودن نداشتم. در کار من، موضوعات جالبی مثل عکاسی یا تنظیم عکس‌ها وجود دارد و همچنین کارهایی هم هستند که حتی ذره‌ای جذابیت ندارند، مثل امور قانونی و تبلیغات.

همیشه از اینکه شنبه‌ها پروژه داشته باشم نفرت دارم، چون نمی‌توانم از جمعه، لذت ببرم. به همین دلیل، شنبه‌ها را برای کارهای اداری انتخاب کردم.

امبر گرت


او در ادامه بیان می‌کند:

همیشه به خودتان ۲ برابر آن زمانی که فکر می‌کنید لازم است، فرصت دهید. بیشتر وقت‌ها، کاری که فکر می‌کنم تنها یک ساعت زمان می‌برد را در ۲ ساعت انجام می‌دهم و این اتفاق، حس بدی را برای من به همراه دارد. اگر روشی که از آن استفاده می‌کنید، به درستی عمل نمی‌کند؛ باید چیزی را در آن تغییر دهید. آن چیز ممکن است، محل کسب و کار شما، وسایل مورد استفاده‌ یا حتی افرادی باشند که با آن‌ها کار می‌کنید.

شما به عنوان یک مدیر می‌توانید اوضاع را تغییر دهید و برای بهبود شرایط کاری خود تلاش کنید؛ پس با انگیزه ادامه دهید و اصلا پشیمان نشوید.

امبر گرت


تایلر هادسون

تایلر هادسون (tyler hodgson) موسس شرکت NXT Mortgage می‌گوید:

من زمان‌های زیادی را بین بیخیالی و با انگیزه بودن می‌گذرانم. همه مردم گاهی شکست می‌خورند و زمانی که یک مدیر باشید، شکست‌ها بیشتر به سمت شما می‌آیند. رسیدن به اهداف بزرگی مثل زود از خواب بیدار شدن یا ورزش کردن به طور مداوم، جزو سخت‌ترین کارها هستند. روزهایی در زندگی من وجود دارند که واقعا خسته‌ هستم و کارها را با انگیزه انجام نمی‌دهم. دقیقا در چنین روزهایی، شکست می‌خورم. من معمولا در انجام کارها از ۲ سناریو پیروی می‌کنم:

اول اینکه، هر طوری شده آن کار را انجام دهی و سعی کنی که بهترین خودت باشی. همیشه به این فکر کنی که حتی انجام دادن قسمتی از کار، بهتر از انجام ندادن آن است.

دوم اینکه، من می‌دانم که به استراحت نیاز دارم. پس باید زمانی را برای آن بگذارم، اما برنامه‌ریزی شده استراحت می‌کنم.

تایلر هادسون

هادسون در ادامه اضافه می‌کند:

انگیزه انجام کارها از نگاه تایلر هادسون


اکثر مدیران فکر می‌کنند که برای رسیدن به موفقیت، باید ۸۰ تا ۱۰۰ ساعت در هفته کار کنند یا وقتی کارهای زیادی دارند، باید روزانه ۱۲ تا ۱۴ ساعت از روز خود را در شرکت بگذرانند. اما من بیشتر از هر چیزی به تعادل و اولویت بندی اعتقاد دارم. البته گاهی هم نیاز به هفته‌ها کار پشت سر هم هست، اما به شرطی که به خودتان صدمه‌ای نزنید.

به محض اینکه احساس خستگی کنید، نمی‌توانید با انگیزه به کارها برسید و نوآوری خود را از دست می‌دهید. پس استراحت کنید و با نیرویی تازه به کار خود ادامه دهید. وقتی می‌بینید مغز شما روزانه فقط ۱۲ ساعت بازدهی دارد، کارها را اولویت‌بندی کنید و اموری که اهمیت کمتری دارند را به بعد، موکول کنید.

تایلر هادسون

بری روپر

بری روپر (brea roper) مربی تایید استقامت Gallup در خصوص انگیزه انجام کارها می‌گوید:

کارهای خوب زیادی هستند که می‌توانید روزانه انجام دهید، اما کارهای خوب، وقت ما را می‌گیرند و در نتیجه نمی‌توانیم به کارهای فوق‌العاده برسیم. هدف‌گذاری، یکی از راه‌های داشتن تمرکز و انگیزه در زندگی است. هدف روزانه خود را مشخص کنید و ۳ تا ۵ کاری که برای رسیدن به آن نیاز دارید را انجام دهید. این کارها را یادداشت کنید، هر کار دیگری که در طول روز سر راه شما قرا می‌گیرد، باید به شما در رسیدن اهداف‌تان کمک کند. اگر این کار بر هدف شما تاثیری ندارد، آن را به تعویق بیاندازید.

بری روپر

او در ادامه می‌گوید:

انگیزه انجام کارها و یادداشت کردن آن ها

روز خود را با کارهایی مثل ورزش کردن، مدیتیشن، کتاب خواندن، نوشیدن قهوه با دوستان که به شما انرژی می‌دهند؛ شروع کنید. مثلا من وقتی با افراد جدید ارتباط برقرار می‌کنم، انرژی می‌گیرم و با انگیزه به بقیه کارهای خسته کننده می‌رسم.

زمان‌بندی را جدی بگیرید. من هشدار تلفن همراهم را روی ۴۵ دقیقه می‌گذارم و سپس شروع به بررسی ایمیل‌ها می‌کنم. با صدای هشدار، از روی صندلی بلند می‌شوم و ۱۵ دقیقه به بدنم استراحت می‌دهم. این کار تمام خستگی من را از بین می‌برد. شما هم بهتر است راهی برای با انگیزه بودن پیدا کنید.

بری روپر