برای راه‌اندازی کسب و کار، تلاش و سرمایه کافی نیست. شناخت کافی از بازار و انواع کسب و کار از مقدمات شروع کسب و کار جدید است. در ادامه با استارتاپت همراه باشید تا انواع کسب و کار را به شما معرفی کنیم.

کسب و کار به سادگی زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد یا سازمان از ارائه محصولات و خدمات در ازای دریافت پول، سود کسب می‌کند. این دریافت سود می‌تواند به چندین روش انجام شود که باعث ایجاد انواع کسب و کار متفاوت می‌شود. هر کدام از انواع کسب و کار ویژگی‌های خود را دارند که کارآفرینان جوان با شناخت کافی از آنها می‌توانند نوع کسب و کار آینده خود را مشخص کنند.

کسب و کار اجتماعی

کسب و کار اجتماعی اولین بار توسط پروفسور محمد یونس، برنده جایزه صلح نوبل، تعریف و در کتاب‌هایش شرح داده شد.

انواع کسب و کار کسب و کار اجتماعی

در این کتاب‌ها، یونوس یک کسب و کار اجتماعی را به صورت زیر تعریف کرد:

کسب و کار اجتماعی برای حل یک مشکل اجتماعی طراحی و ایجاد شده که از لحاظ مالی خودپایدار است. سود به دست آمده دوباره در خود کسب و کار (یا برای شروع سایر کسب و کارهای اجتماعی) با هدف افزایش تأثیر اجتماعی، سرمایه ‌گذاری می‌شود. به عنوان مثال گسترش دامنه فعالیت شرکت، بهبود محصولات یا خدمات و همچنین راه‌های دیگری که باعث تسهیل رسیدن به هدف اجتماعی می‌شود.

بر خلاف کسب و کارهایی که بر معامله پرسود تمرکز دارند، هدف اصلی یک کسب و کار اجتماعی، حداکثر رساندن سود نیست (هرچند تولید سود مطلوب است). علاوه بر این، صاحبان کسب و کار از سود سازمان (در صورت وجود) هیچ گونه سود سهامی دریافت نمی‌کنند.

از سوی دیگر، خلاف سازمان غیرانتفاعی، کسب و کار اجتماعی برای ادامه کار، وابسته به کمک‌های مالی، کمک‌های خصوصی یا دولتی نیست، چرا که مانند هر کسب و کار دیگری، خودپایدار است. علاوه بر این، خلاف سازمان غیرانتفاعی که در هر زمینه، پول فقط یکبار هزینه می‌شود، وجوه در کسب و کار اجتماعی با هدف افزایش و بهبود عملیات سرمایه‌گذاری می‌شود. به گفته یونوس:

هر دلار خیریه تنها یک زندگی دارد، اما یک دلار در کسب و کار اجتماعی می‌تواند دوباره و دوباره سرمایه‌گذاری شود.

پروفسور محمد یونس

کسب و کار هوشمند

کسب و کار هوشمند، سازمانی است که فناوری‌های نوظهور جدید را به طریقی پیاده می‌کند که موارد زیر را شامل می‌شود:

 • استراتژی کسب و کار خود
 • برتری عملیاتی در تمام فرآیندهای هسته داخلی و زنجیره تامین خارجی
 • سپردن توسعه فناوری اطلاعات به تیم‌های عملیاتی
انواع کسب و کار کسب و کار هوشمند

با این حال، تکنولوژی تنها به خاطر جلو زدن از رقبا استفاده نمی‌شود، بلکه به طور انتخابی در مناطقی به کار می‌رود تا بتوان به بهره‌وری و مزیت رقابتی رسید. این امر به معنی یک تغییر کامل تکنولوژیکی نیست، بلکه فرآیندی است که در آن هر پروسه و تکنولوژی‌های مورد استفاده،به طور منظم بررسی می‌شوند تا تصمیم‌های ساده و تاثیرگذاری گرفته شوند: آیا نگه داریم؟ در آن سرمایه‌گذاری کنیم؟ یا آن را حذف کنیم؟

و برای فعال ساختن سازمان در گرفتن این تصمیمات هوشمندانه، کسب و کار هوشمند به طور مداوم محیط خارجی خود را برای یافتن فناوری نسل آینده بررسی می‌کند که باید فرصت نوآوری را در زمینه‌های زیر ایجاد کند:

 • زنجیره ارزش جدید
 • فرآیندهای ساده
 • محصولات و خدمات جدید
 • رویکردهای ابتکاری برای بازار

برای ایجاد کسب و کار هوشمند، به رهبر واقعی و هوشمند هم نیاز هست تا نقش حیاتی فناوری در ارائه استراتژی‌های رشد را بشناسند و از فناوری‌های دیجیتال برای تسلط و کنترل مورد نیاز در تمام ابعاد کسب و کار استفاده کنند

کسب و کار سبز

کسب و کار سبز سازمانی را توصیف می‌کند که تاثیر منفی بر محیط، اقتصاد یا جامعه ندارد. این نوع از کسب و کارها درمورد حقوق بشر، نگرانی‌های زیست محیطی و مسائل مربوط به آن، پیشرو هستند. کسب و کارهای سبز از منابع سازگار با محیط زیست استفاده می‌کنند و سیاست‌های مسئولیت اجتماعی را حمایت می‌کنند.

کسب و کار خدماتی

از دیدگاه تجاری، کسب و کار خدماتی سازمانی است که فعالیت یا انجام کاری را با هدف تجاری انجام می‌دهند. این وظیفه به منظور کمک به یک کسب و کار یا یک فرد و در موضوعاتی مانند مشاوره، حسابداری، حمل و نقل، نظافت، مهمان نوازی، مسافرت یا تعمیر و نگهداری صورت می‌گیرد.

در حال حاضر این کسب و کارها نه فقط از لحاظ فیزیکی بلکه از طریق پلتفرم‌های مجازی مانند سیستم‌های مبتنی بر وب یا برنامه‌های تلفن همراه نیز ارائه می‌شوند. مشتریان معمولا از یک فعالیت نامشهود بهره می‌برند و امور مشتریان بخش مهمی از آن کسب و کار است. از سوی دیگر، این صنعت، نسبت به انواع کسب و کار تولید و تجارت، کارکنان بیشتری استخدام می‌کند. این سازمان‌ها بخش بزرگی از اقتصادهای پیشرفته‌تر هستند و فناوری‌های جدید دسترسی آنها را از سطح داخلی به جهانی گسترش داده است.

از منظر اقتصادی، کسب و کار خدماتی نیز به عنوان صنعت یا بخش سوم شناخته می‌شود.

کسب و کار روستایی

کسب و کار روستایی آن دسته از سازمان‌هایی است که در محیط های روستایی و دور از مناطق شهری تاسیس شده و فعالیت می‌کند. اکثر این کسب و کارها به طور سنتی بیشتر شرکت‌های غیرکشاورزی تجاری هستند. اکثر کسب و کارها تجارت را در شهرهای بزرگ یا حومه‌های در حال پیشرفت ادامه می‌دهند، اما تحلیلگران ادعا می‌کنند پیشرفت‌های تکنولوژی، تغییرات جمعیت شناختی و افزایش توجه به ملاحظات «کیفیت زندگی» همگی موجب رشد اقتصادی معنی‌دار در بسیاری از مناطق روستایی شده‌اند.

انواع کسب و کار کسب و کار روستایی

با توجه به مقیاس کم روستا، کسب و کار روستایی ابعادی کوچک دارد و اغلب متشکل از حداکثر ۳۰ کارمند است. این کسب و کارها به دلیل چیرگی فعالیت‌های کارگاهی و کشاورزی، کارآیی منحصربه‌فردی دارند. در پی تغییرات دوران مدرن کنونی و گسترش جامعه اطلاعاتی، کسب و کارهای روستایی نیز دستخوش تحول شده‌اند و در آنها می‌توان انواع کسب و کارهای صنعتی، تولیدی، خدماتی و حتی فناوری اطلاعات را مشاهده کرد.

کسب و کار ورزشی

صنعت کسب و کار ورزشی بازاری است که در آن محصولات ارائه شده به خریداران با ورزش، تناسب اندام، تفریح، یا اوقات فراغت مرتبط بوده و همچنین ممکن است با فعالیت‌ها، کالاها، خدمات، مردم، مکان‌ها یا ایده‌ها در ارتباط باشد. چند نمونه از انواع محصولات ارائه شده در صنعت و کسب و کار ورزشی به صورت زیر است:

ورزش‌ها محصول هستند و می‌توانند به عنوان یک محصول مشارکتی مانند شرکت در لیگ بسکتبال تفریحی زنان ارائه شوند؛

ورزش‌ها را می‌توان به عنوان یک محصول تماشایی (سرگرمی) ارائه کرد. مانند پیشنهاد برای تماشای بازی هاکی، مسابقه اسکی روی یخ، و غیره؛

انواع کسب و کار کسب و کار ورزشی

تجهیزات و پوشاک محصولات ورزشی مورد نیاز یا مورد نظر برای شرکت در فعالیت‌های ورزشی و تناسب اندام هستند، مانند لباس‌های فوتبال، تجهیزات تنیس، پوشاک بدن سازی، اسکیت و کلاه دوچرخه سواری؛

کالاهای تبلیغاتی یک محصول ورزشی هستند که برای ترویج کسب و کار ورزشی، لیگ ورزشی، رویداد ورزشی یا فعالیت‌های تناسب اندام به صورت کلاه‌ها و پیراهن‌های تبلیغاتی، لباس‌های ورزشی تناسب اندام یا حوله و غیره استفاده می‌شوند.

امکانات ورزشی، محصولات ورزشی مورد نیازیا امکانات ضروری برای ایجاد ورزش مانند ساخت استادیوم ورزشی جدید یا بازسازی سالن‌های ورزشی ارتقای کاربری است. شرکت طراحی و ساخت این امکانات نیز محصول است.

صنعت ورزش بازاری است که در آن کسب و کارها و محصولاتی که به خریداران ارائه می‌شوند، مربوط به ورزش هستند و ممکن است کالا، خدمات، مردم، مکان‌ها یا ایده‌ها باشد. صنایع ورزشی به صورت زیر تعریف شده است:

 • شرکت‌های خدماتی، محصولات ورزشی مانند تحقیقات بازاریابی ورزشی، ترمیم راکت‌های تنیس یا مراقبت از زمین گلف را ارائه می‌دهند.
 • فعالیت‌های تفریحی محصولات ورزشی هستند که به صورت محصولات مشارکتی مورد نیاز ورزش‌ها مانند دوچرخه کوهستان، پیاده‌روی، کمپینگ، اسب‌سواری، قایقرانی، اسکی، قایقرانی و کوهنوردی را به فروش می‌رساند.
 • خدمات حرفه‌ای مدیریت و بازاریابی، محصولات ورزشی هستند که برای بازارهای مختلف مانند مدیریت ماراتن بزرگ، ارتقا و مدیریت بسته‌های گردشگری ورزشی یا مدیریت و بازاریابی هوشمند برای یک ورزشکار ارائه می‌شوند.
 • کسب و کارهای رسانه‌ای ورزشی محصولاتی مثل مجلات مربوط به ورزش‌های خاص مانند مجله جهانی دونده‌ها و مجلات تجارتی مختص کسب و کار صنعت ورزش مانند فروشنده قایق، ارائه می‌دهند. همچنین این محصولات و شرکت‌ها به صورت شرکت‌های تلویزیونی ورزشی، نمایش‌های رادیو ورزشی و شرکت‌های ورزشی اینترنتی فعالیت می‌کنند.