تحقیقات زیادی در زمینه کارآفرینی و اداره آن انجام شده است که پیشنهادات بسیاری برای رویایی کارآفرینان با شکست ارائه می‌دهد. در واقع نگرش‌های متفاوتی برای برخورد با شرایط سخت شکست شخصی یا حرفه‌ای وجود دارد و دقیقا در همین زمان، انعطاف پذیری واقعی فرد به نمایش گذاشته می‌شود.

ضروری‌ترین مهارت برای موفقیت یک کارآفرین، انعطاف پذیری واقعی است.

وین پرنل

دکتر وین پرنل (Wayne Pernell) نویسنده کتاب‌های پرفروش و مشاور ارشد، در این زمینه تحقیقات زیادی کرده است. ما در این مقاله از استارتاپت، نتایج تحقیقات او را از زبان خودش منتشر می‌کنیم تا شما را بیشتر از قبل، با مفهوم انعطاف پذیری واقعی آشنا کنیم.

انعطاف پذیری واقعی کارآفرینان چگونه است

انعطاف پذیری واقعی کارآفرینان

مهارت انعطاف پذیری واقعی برای کارآفرینان، اهمیت بسیار زیادی دارد اما اجازه دهید تا مفهوم آن را روشن کنم. اصولا منظور مردم از انعطاف پذیری در تجارت، توانایی سازگاری با اختلالات و ادامه دادن مسیر، بدون از دست دادن سرمایه و افراد است. به عبارت دیگر این تعریف، مفهوم بقا و پیروزی است. ما افرادی را می‌شناسیم که در آزمون‌ها، شرایط سخت و حتی فجایع، پیروز شده‌اند؛ اما در مسیر موفقیت، باقی نمانده‌اند. آن‌ها با هر شکست و چالش، بیشتر در گودال فرو می‌روند، بداخلاق و بدبین می‌شوند و به مرور زمان، از چالش‌های پیش روی خود می‌هراسند. آیا شما هم با چنین افرادی رو به رو شده‌اید؟

می‌توان گفت که انعطاف پذیری واقعی مفهومی بالاتر از نجات یافتن دارد و به معنی پیشرفت و موفقیت، با وجود تمام کاستی‌ها، چالش‌ها و اختلالات است. البته همه‌ ما با مشکلاتی روبه‌رو هستیم، دچار لغزش و خطا می‌شویم و روزهایی وجود دارد که می‌خواهیم از همه چیز دست بکشیم. در حقیقت، انعطاف‌پذیری واقعی به این معنی نیست که همیشه اوضاع کاملا رضایتبخش است.

انعطاف‌پذیری واقعی مفهومی بالاتر از نجات یافتن

زمانی که شما با رفتار و فعالیت‌های اصلاح شده‌ خود، قادر به جذب چالش‌های زندگی و تبدیل آن‌ها به اتفاقات مثبت و مفید باشید؛ به انعطاف پذیری واقعی رسیده‌اید. به عبارت دیگر، با وجود تمام مشکلاتی که در کسب و کارتان وجود دارد، تجارت شما همچنان باقی‌ می‌ماند و به دستاوردهای جدیدی می‌رسید. بله ممکن است ضررهایی هم وجود داشته باشد اما شما قطعا در این مسیر، درس‌های بسیاری آموخته‌اید، بینش جدیدی کسب کرده‌اید و موضوعات بیشتری برای شکرگزاری پیدا کرده‌اید.

با نگرش جدیدی که به دست می‌آوردید، می‌توانید در مسیرهای جدیدی فعالیت کنید. و محدوده تجارت خود را گسترده‌تر کنید. این نتایج در گرو این است که شما به عنوان صاحب کسب و کار، به فرد کامل‌تری نسب به آنچه قبل از بروز مشکلات بودید، تبدیل شوید.

بهترین و مهمترین نکته انعطاف‌پذیری واقعی این است که باید روش و عملکردهای جدید خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از این طریق، انعطاف‌پذیری آنها را هم افزایش دهید. آگاهی از این که به دیگران کمک کرده‌اید، باعث می‌شود تا هنگام بروز مشکلات بعدی، راحت‌تر از قبل، به حرکت خود ادامه دهید و انعطاف‌پذیری لازم برای دستیابی به نتایج بهتر را داشته باشید.