احتمالا لحظاتی از دوران کودکی‌تان را به یاد دارید که زمین خورده‌اید و به خاطرش زجر کشیده‌اید. الآن که به عقب بر می‌گردید به بعضی از آن‌ها می‌خندید. این در مورد مشکلاتی نیز که تا همین چند ماه پیش تجربه کرده‌اید، صادق است چون همه چیز با گذشت زمان حل می‌شود. گذشت زمان باعث انعطاف‌پذیری بیشتر می‌شود و به همین دلیل است که یکی از معدود چیزهایی است که با افزایش سن پیشرفت می‌کند. البته شما مجبور نیستید صبر کنید تا زمانی که پیر و عاقل شدید، بتوانید چالش‌های زندگی‌تان را تغییر دهید. فقط کافی است بتوانید اهمیت انعطاف‌پذیری در مسیر موفقیت را بفهمید. با ما تا انتهای این مقاله استارتاپت همراه باشید.

انعطاف‌پذیری چیست؟

انعطاف‌پذیری، چیزی نیست که تنها افراد خوش‌شانس از لحاظ ژنتیکی به ارث برده باشند. انعطاف‌پذیری روی یک زنجیره قرار گرفته ‌است و شما هر زمان که می‌خواهید نوع نگاهتان به زندگی را تغییر دهید، در طول آن حرکت می‌کنید. انعطاف‌پذیری ذاتی مغزی، همه شما را قادر می‌سازد تا یک «محافظ روانی» منحصربه‌فرد برای خود بسازید. این باعث می‌شود، همان‌طور که شما با عوامل اجتناب‌ناپذیر استرس‌زا و شکست‌های مختلف در گذشته با موفقیت مواجه شده‌اید، در آینده نیز هرگز خیلی پیر و یا بیش از حد ضعیف نباشید تا نتوانید توانایی خود برای مدیریت بهتر مشکلات آینده تقویت کنید. مشکلات همواره هستند و دقیقا در مقابلتان قرار دارند.

در اینجا ۶ روش کلیدی وجود دارد که به تقویت انعطاف‌پذیری در مسیر موفقیت کمک می‌کنند:

راهکارهای انعطاف پذیری در مسیر موفقیت

۱.دیدگاهتان را وسیع کنید

از کاه، کوه نسازید. احتمالا می‌توانید زمان‌هایی را به یاد آورید که یک مسئله نسبتا بی‌اهمیت را به یک فاجعه بزرگ تبدیل کردید. اگر نتوانید مشکلاتتان را از بیرون میدان ببینید، نمی‌توانید تصمیمات بهتری در موردشان بگیرید. با وسیع شدن دیدگاهتان، می‌توانید مشکلات را به عنوان بخشی از زندگی‌تان و نه پایان دنیا ببینید. در حقیقت اگر چشم‌انداز خود را وسیع‌تر کنید، می‌بینید که آن‌ها فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای یادگیری و رشد و شاید حتی راه‌هایی برای رسیدن به موفقیت بزرگ باشند.

۲.مواظب زبانتان باشید

کلمات شما، واقعیت وجودی‌تان را ایجاد می‌کنند. بنابراین مراقب باشید که از مشکلات خود با استفاده از لغات دراماتیک و یا فاجعه‌بار صحبت نکنید. اگر شرایط خود را به صورت یک کابوس یا یک فاجعه محض توصیف کنید، این خودتان هستید که مجبور خواهید بود تا به تنهایی، آن را تجربه کنید. آن را به صورت یک اتفاق جالب، یک چالش منحصربه‌فرد و یا بهتر، یک فرصت هیجان‌انگیز برای رشد توصیف کنید. چنین توصیفی باعث می‌شود احساساتی را که به آن نزدیک می‌شوند، تغییر دهد و منجر به انعطاف‌پذیری در مسیر موفقیت خواهد شد.

اغلب افراد از زبان دراماتیک برای توصیف نتایج استفاده می‌کنند: حسی از اهمیت، همدلی یا تحسین. گاهی اوقات نیز وضعیتشان را همراه با احساس ناتوانی یا نداشتن قدرت و ضعف را توصیف می‌کنند تا بتوانند از قبول مسئولیت فرار کنند و در نهایت بتوانند در مقابل وجدانشان، نتایج را بهبود دهند. پس مراقب باشید که هر کلمه‌ای که از آن برای توصیف موقعیت خود استفاده می‌کنید، شما را در موقعیت قدرت و توانایی برای کار کردن برای رسیدن به موفقیت، قرار دهد. چون مهم نیست که چه چیزهایی خارج از کنترل شما قرار دارد، همیشه چیزهایی وجود دارند که قابل کنترل هستند. تصمیم بگیرید که شکایت، سرزنش و احساساتی شدن را کنار بگذارید.

۳.انعطاف‌پذیری را تمرین کنید

زمانی که زندگی به شما فشار می‌آورد، سرمایه‌گذاری زمان برای اینکه بتوانید در شرایط سخت بهترین عملکرد را داشته باشید، کاملا ضروری است. همین تمرینات روزمره است که شما را برای رسیدن به انعطاف‌پذیری در مسیر موفقیت بهتر می‌کند. حداقل ۳۰ دقیقه در روز را به فعالیت‌هایی که بدن، ذهن و روح شما را پرورش می‌دهند، سپری کنید. اگر فکر می‌کنید که به بیشتر از این مقدار نیاز دارید، آن را به یک ساعت تبدیل کنید.

ورزش، فواید مدیتیشن، باغبانی، خواندن مجله، گوش دادن به موسیقی، یوگا، خواندن مطالب الهام‌بخش و راز و نیاز کردن بخشی از این تمرینات هستند. صرف زمان برای انجام چنین کارهایی، نه تنها به شما انرژی می‌دهند، بلکه ظرفیتتان را صد برابر می‌کنند و انعطاف‌پذیری در مسیر موفقیت را افزایش می‌دهند.

دلایل اهمیت انعطاف پذیری در مسیر موفقیت

۴.اجازه ندهید مشکلاتتان، شخصیتتان را شکل دهند

جی کی رولینگ (J.K. Rowling) قبل از اینکه هری پاتر را در تصورات میلیون‌ها کودک (جوان و پیر) وارد کند، دست‌نوشته‌هایش چندین بار رد شدند. آنا وینتور (Anna Wintour)، سردبیر سابق مجله وگ (Vogue)، از شغل اول خود به عنوان سردبیر جوان مد در بازار پرشور (Harper’s Bazaar) اخراج شد. او بعدها به دانش آموزان مد گفت: «من توصیه می‌کنم که همه شما اخراج شوید.» این جمله به این دلیل نبود که او به خاطر از دست دادن یک شغل باارزش در یک صنعت رقابتی لذت می‌برد، بلکه به این دلیل بود که توانسته بعد از اخراجش، یکی از موفق‌ترین مشاغل صنعت مد را پایه‌گذاری کند.

هیچ‌کس دوست ندارد که اخراج شود، رد شود، قلبش شکسته شود و غرورش از بین برود. اگرچه مشکلات و شکست‌ها می‌توانند ما را قوی کنند اما نباید با مشکلاتمان تعریف شویم. زمانی که از زندگی ضربه محکمی می‌خورید، اجازه ندهید شکستتان تبدیل به هویتتان شود. در عوض، از آن برای رسیدن به انعطاف‌پذیری در مسیر موفقیت استفاده کنید.

۵.از حمایت دوستانتان کمک بگیرید

افرادی می‌توانند با سرطان مبارزه ‌کنند که دارای شبکه حمایتی قوی‌تری نسبت به کسانی هستند که این شبکه را ندارند. با این حال، بسیاری از مردم وقتی با یک بحران شخصی روبرو می‌شوند، ترجیح می‌دهند از اطرافیان خود دور شوند به جای اینکه برای حمایت از آن‌ها کمک بگیرند. اگر شما نیز چنین احساسی دارید، به هر حال آسیب‌پذیر خواهید شد.

به اشتراک گذاشتن مشکلات، افشای شرمساری و اعتراف به شکست‌هایتان نیاز به شجاعت دارد. با این حال، اگر در مورد مشکلاتتان با دیگران صحبت کنید یا از آن‌ها درخواست کمک کنید، نشان‌دهنده ضعیف بودنتان نخواهد بود. در عوض، نشانه‌ای از این است که چقدر شجاع هستید و اینکه چقدر می‌خواهید در راه رسیدن به موفقیت قوی‌تر باشید.

۶. خوش‌بینی را انتخاب کنید

اتفاقات بد برای آدم‌های خوب می‌افتد. مردم همیشه با صداقت عمل نمی‌کنند و اطرافیانی را که روی آن‌ها حساب می‌کنید، گاهی اوقات شما را ناامید می‌کنند. این بدبینی نیست بلکه واقعیت است. اما این موضوع، ماهیت خوش‌بینی را نفی نمی‌کند. مارتین سلیگمن (Martin Seligman) در کتاب خوش‌بینی اکتسابی (Learned Optimism)، می‌نویسد: «افراد خوش‌بین طوفان‌های زندگی را مانند افراد بدبین تحمل می‌کنند اما جان سالم به در می‌برند و به این مشکلات با دید مثبت نگاه می‌کنند.»

مهم نیست که اوضاع تا چه حد بد است بلکه مهم این است که همیشه این‌طور بد باقی نمی‌مانند. پروفسور دنیل گیلبرت (Daniel Gilbert)، استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد، معتقد است که مردم در پیش‌بینی احساسات خود وقتی در میان مشکلات شخصی هستند، خوب نیستند. آن‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که در آینده نیز احساس مشابهی خواهند داشت. انحراف منفی در پیش‌بینی‌هایتان باعث می‌شود که تواناییتان برای بازیابی را دست‌کم بگیرید: «اوضاع بد به فرد آسیب می‌زند ولی نه آن‌قدری که شما فکر می‌کنید». با این حال، امیدوار بودن و دیدن هر گونه نوری در انتهای تونل، سخت به نظر می‌رسد. امید، ریسکی است که باید در راه رسیدن به موفقیت با دل و جان بخرید چون سنگ بنای خوش‌بینی است.

کلام آخر

البته هیچ دستورالعمل ساده‌ای برای مقابله با پیچ و تاب‌های زندگی وجود ندارد، به خصوص آن‌هایی که باعث می‌شوند، دنیا دور سرتان بچرخد. با این حال، هرچقدر هم که مشکلاتتان در حال حاضر بزرگ به نظر برسند، به این باور داشته باشید که منابعی درونتان دارید که به کمکشان می‌توانید آن‌ها را اداره کنید. روح انسان از هر چیزی که با آن مواجه است بزرگ‌تر است. شما فقط باید به آن ایمان داشته باشید، همان‌طور که ناپلئون هیل (Napoleon Hill) گفته است؛ «در هر بدبختی، بذر یک منفعت برابر یا فراتر از آن قرار دارد.»