ددلاین‌ها در روند کاری بسیار قدرتمند عمل می‌کنند. این نیرو‌های قدرتمند مهم‌ترین پروژه ها را به شما نشان می‌دهند، توجه شما را به انجام این پروژه‌‌ها جلب می‌کنند و در نهایت به تکمیل آن پروژه منجر می‌شوند. به همین علت، ممکن است انجام پروژه های بدون زمانبندی هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها در لیست انجام کارها باقی بماند.

در برخی موارد، این وضعیت به دلیل مبهم یا پیچیده بودن یک پروژه است. هر وقت که موقع انجام این پروژه می‌رسد، آن را به زمان دیگری موکول می‌کنید؛ زیرا انجام آن پروژه به شما حس خوبی نمی‌دهد. اما زمان‌هایی هم وجود دارند که شما اصلا قصد اجتناب از انجام یک پروژه را ندارید. با این حال، فقط به دلیل اینکه ددلاین برای آن پروژه وجود ندارد، این حس را دارید که باید پروژه های دارای ددلاین را زودتر انجام دهید.

ما در این مقاله از استارتاپت، سعی داریم شما را با چگونگی انجام پروژه های بدون زمانبندی آشنا کنیم تا بتوانید بهترین عملکرد را برای این پروژه‌ها داشته باشید و دستیابی به موفقیت خودر ا تضمین کنید.

چگونگی انجام پروژه های بدون زمانبندی

ددلاین ایجاد کنید

برای انجام پروژه های بدون زمانبندی دلیلی وجود ندارد که خود شما نتوانید یک ددلاین برای آن پروژه ایجاد کنید. برای مثال، می‌توانید تصمیم بگیرید که یک پروژه را تا تاریخی معین، به اتمام برسانید؛ یا زمان مشخصی را در هفته صرف انجام یک پروژه کنید. همچنین می‌توانید هدف خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که هر روز یک قدم، به اتمام پروژه نزدیک‌تر شوید.

انجام پروژه های بدون زمانبندی با نشانه‌گذاری در تقویم

برای این کار باید تعهدات خود را بنویسید و آن‌ها را در یک تقویم نشانه‌گذاری کنید. اگر می‌دانید که در زمان‌های پرمشغله، پروژه های بدون زمانبندی را نادیده می‌گیرید؛ می‌توانید زمان‌های آزادتر را بیابید و آن‌ها را به انجام پروژه‌ بدون ددلاین اختصاص دهید. با تعیین زمان دقیق برای اتمام یک پروژه یا قسمتی از یک پروژه، می‌توانید به خودتان کمک کنید تا آن پروژه را در اولویت‌های کاری خود ببینید. به علاوه، با این عمل احساس می‌کنید که فعالیت روی آن پروژه، امری ضروری است.

همان‌طور که به چگونگی زمان‌بندی انجام پروژه‌ها فکر می‌کنید، به تعداد پروژه های بدون زمانبندی هم توجه کنید. اگر تعداد پروژه های بدون زمانبندی زیاد باشد، درصورتی که هر ماه را به انجام یک پروژه اختصاص دهید؛ احتمال پیشرفت در انجام پروژه‌ها را بالا می‌برید. اگر ۳۰ روز کامل، تمرکز خود را بر انجام یک پروژه بگذارید؛ به احتمال زیاد می‌توانید آن پروژه را در تاریخ مقرر تحویل دهید. اما اگر بخواهید همه‌ کارهای غیر ضروری را هم‌زمان انجام دهید؛ ممکن است قادر به تحویل پروژ‌ه‌های ضروری نباشید.

حمایت‌های مثبت را لیست کنید

برخی اوقات تنها راه برای انجام پروژه های بدون زمانبندی تهیه لیستی از افرادی است که حامی شما هستند. زمانی که محدودیت زمانی اتمام یک پروژه را به شخصی اعلام می‌کنید و به طور منطم مراحل پیشرفت‌ کاری خود را برای او ارسال می‌کنید، انگیزه‌ بهتری برای پیش بردن آن پروژه دارید.

انجام پروژه های بدون زمانبندی با افراد حامی

برخی تمایل دارند که اهداف خود را به اشخاص دیگری مثل هم‌تیمی، رئیس یا مربی خود بگویند و از روند کاری خود به آن‌ها گزارش دهند. همچنین عده‌ای مایل هستند که به صورت عمومی، اهداف خود را بیان کنند. مثلا به چند نفر یا در شبکه‌های اجتماعی اعلام می‌کنند که در یک زمان مشخص، کاری را به انجام می‌رسانند. این استراتژی، موقعی جواب می‌دهد که تعدادی از افرادی که در شبکه شما هستند، پروژه را به خاطر داشته باشند و آن را دنبال کنند.

علاوه بر این، می‌توانید با یک نفر برای انجام پروژه های بدون زمانبندی همکاری کنید. برای مثال، ممکن است زمان مشخصی را برای انجام یک پروژه توسط خود و همکارتان، در نظر بگیرید یا با یک نفر که روی پروژه‌ دیگری کار می‌کند، فقط در یک اتاق بنشینید. این استراتژی، زمانی نتیجه می‌دهد که هدف خود را به آن شخص اعلام کنید و در مورد پیشرفت کاری خود، به او گزارش دهید. این ارتباط باعث می‌شود که شما مسئول آن کار شوید، زیرا همکار شما می‌داند که شما در آن زمان، باید آن پروژه مشخص را انجام دهید. از طرفی، این کار باعث می‌شود که یک محیط تقریبا کاری برای خود ایجاد کنید و این احساس را نداشته باشید که همه‌ افراد مشغول خوش‌گذرانی هستند و فقط شما کار می‌کنید.

رویکردی را انتخاب کنید که بیشترین انگیزه را در شما ایجاد می‌کند و با آن، حس بهتری خواهید داشت. همه‌ این کارها باعث می‌شوند تا شما مسئول یک پروژه شوید و در نتیجه این احساس را داشته باشید که اگر آن پروژه را در زمان معین انجام ندهید، به قول خود عمل نکرده‌اید یا کسی را ناامید کرده‌اید.

خود را تشویق کنید

آخرین روش برای ترغیب به انجام یک کار، در نظر گرفتن موارد تشویقی، برای خود است. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. سعی کنید برای کاری که انجام می‌دهید، جایزه در نظر بگیرید. برای مثال، هر زمان که یک ساعت را برای انجام پروژه اختصاص دادید؛ می‌توانید برای صرف ناهار به رستوران بروید. یا هر وقت که قسمتی از تحقیقات خود را انجام دادید، می‌توانید یک بعد از ظهر را برای مرتب کردن و سر و سامان دادن به دفتر خود، در نظر بگیرید. این جایزه‌ها نباید حتما بزرگ باشند، بلکه بهتر است چیز‌هایی باشند که شما به دنبال آن‌ها هستید.

انجام پروژه های بدون زمانبندی با جایزه

 اگر جایزه، محرک‌ مناسبی برای شما نیست، در عوض به جریمه فکر کنید. برای مثال، اگر یک ساعت را صرف انجام پروژه نکردید، نمی‌توانید برنامه‌ تلویزیونی مورد علاقه‌ خود را ببینید. یا اگر دوره‌ آموزشی که خریداری کرده اید را به پایان نرسانید، نمی‌توانید به هیچ پادکستی گوش کنید. این ایده، به منظور اختصاص دادن جریمه به کار‌های مورد علاقه شما است، تا کار‌هایی که مورد علاقه شما نیستند را نادیده نگیرید.

در نهایت، می‌توانید جایزه را در مراحل آخر پروژه بگنجانید. برای مثال، به شرطی می‌توانید به یک کافی شاپ یا پارک بروید که پروژه را در آن جا تکمیل کنید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید، در اصل یک تجربه‌ خوشایند را با نیاز به توجه به یک پروژه‌ سخت، ترکیب می‌کنید.

تشویق به انجام کارهای بدون زمانبندی یک چالش است، اما این کار غیر قابل انجام نیست. این استراتژی‌ها را امتحان کنید تا در کار خود پیشرفت کنید.