ورود به دنیای انتخاب نام مناسب برای دامنه سایت خود، بسیار هولناک به نظر می‌رسد، به خصوص زمانی که سرعت کافی برای در اختیار گرفتن نام‌های مد نظرتان را نداشته باشید. با توجه به تعداد شرکت‌هایی که در حوزه تخصصی‌تان فعالیت می کنند، احتمالا نام مد نظر شما، پیش از این استفاده شده و شاید مجبور شوید که نامی بر خلاف میل‌تان را برای سایت‌ خود انتخاب کنید. از طرفی باید در نظر داشته باشید که انتخاب نامی که با نوع کارکرد سایت‌ شما تطابق نداشته باشد، در نهایت می‌تواند به ضررتان تمام شود؛ زیرا انتخاب دامنه مناسب، افزایش ترافیک سایت را تضمین می‌کند. ما در این مطلب از استارتاپت، مواردی که باید هنگام انتخاب نام دامنه برای سایت رعایت کنیم و آنچه لازم است اجتناب نماییم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نام مکان و انتخاب نام دامنه برای سایت

بایدهای انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت

در این مطلب ابتدا سعی داریم به مواردی بپردازیم که بهتر است هنگام انتخاب نام دامنه برای سایت خود، لحاظ کنیم.

۱. استفاده از نام یک مکان یا کلمه کلیدی

اگر مضمون سایت شما روی منطقه جغرافیایی خاصی متمرکز است، سعی کنید آن منطقه را در نام دامنه تان لحاظ کنید. وقتی میکالی کریوینکوی نقاش (Mikalai Krivenko) در سال ۲۰۰۹ به دنبال یک نام دامنه برای سایتی که جهت راه‌اندازی کسب و کار خود در هوبوکن نیوجرسی بود، به پیشنهاد پسرش از نام هوبوکن در دامنه انتخابی خود استفاده کرد. کریوینکو با ۱۱ دلار، دامنه hobokenpainter.com را خریداری کرد. دامنه‌ای که در صدر جستجوی کلمات کلیدی شامل هوبوکن (Hoboken) و نقاش (Painter) قرار گرفت. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که از نام مکان یا زمینه‌ای که در ان فعالیت دارید در دامنه انتخابی خود سود ببرید.

۲. ثبت نام خود به عنوان صاحب دامنه

ثبت نام و انتخاب نام دامنه برای سایت

خیلی از افراد فکر می‌کنند که وجود نام آن‌ها به عنوان صاحب دامنه از اهمیت زیادی برخوردار نیست. در حالی که این نکته بسیار مهمی است که دامنه سایت به نام خودتان باشد. شما باید به دامنه سایت به مثابه دارایی خود نگاه کنید. بالطبع شما نخواهید توانست چیزی را که جزو دارایی‌های شما به حساب نمی‌آید به خوبی استفاده کرده یا به فروش برسانید. متاسفاه، این اشتباهی آشکار ولی بسیار متداول است که بسیاری از صاحبان سایت‌ها مرتکب آن می‌شوند.

گراهام هانت (Graham Hunt)، در سال ۲۰۰۰ شرکت املاک خود را در اسپانیا راه‌اندازی کرد. او مجبور بو تا از بین تیم ۲ نفره طراحی وب که برای ساخت وبسایت کاری خود استخدام کرده بود، یک نفر را انتخاب کند. هانت خیلی زود متوجه شد کسی که او کنار گذاشته، نام خود را به عنوان مالک دامنه و رابط اداری آن ثبت کرده است. بنابراین هانت دیگر صاحب سایت خودش نبود. این قضیه تا ۳ سال به طول انجامید و در پایان، او با پرداخت هزینه‌ای حدود ۶۰۰۰ دلار موفق به پس گرفتن نام دامنه سایت خود شد. هزینه‌ای که در ابتدا و در صورت ثبت نام خود به عنوان صاحب سایت، تنها ۱۵ دلار بود.

۳. تمدید به موقع دامنه سایت به نام خود

نیک هافمن (Nick Hoffmann)، تجربه‌ای تلخ در این خصوص دارد. او در سال ۲۰۰۰ فراموش کرد که دامنه سایت شرکت خود را تمدید کند. یک سهل انگاری محض که منجر به ضربه تجاری فلج کننده‌ای شد. دامنه سایت شرکت، توسط شخص دیگری خریداری شد و به همین دلیل، شرکت امکان تماس با مشتریانی که از طریق سایت با آن‌ها در ارتباط بود، از دست داد. این اتفاق در نهایت منجر به لغو امتیاز شرکت شد و جالب اینکه او اکنون به عنوان یک مدیر عملیاتی در زمینه خرید و فروش دامنه فعالیت می‌کند. نیک پیشنهاد می‌کند که هزینه ثبت دامنه برای ۵ تا ۱۰ سال آینده را یکجا پرداخت کنید یا اینکه تنظیمات مورد نیاز برای تمدید ثبت دامنه به صورت خودکار را اعمال نمایید. در صورت استفاده از روش دوم، مطمئن شوید که تاریخ کارت اعتباری‌تان در زمان مورد نظر، منقضی نشود؛ یک اشتباه رایج دیگر که باز هم ممکن است منجر به از دست دادن نام دامنه شود. جالب است که بدانید بسیاری از کسب و کارهای فروش دامنه بر مبنای دامنه‌هایی شکل می‌گیرند که به حال خود رها شده و به موقع تمدید نشده‌اند.

نبایدهای انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت

نبایدهای انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت

حالا نوبت به بررسی مواردی می‌رسد که هنگام انتخاب دامنه سایت، باید به طور جدی از آن‌ها اجتناب نمایید تا بدین ترتیب شانس موفقیت سایت خود را افزایش داده باشید.

۱. استفاده از خط تیره، کلمات مخفف یا اعداد

سعی کنید از نام‌های گیرا که به راحتی در خاطر می‌مانند و سایت شما را در ذهن مخاطب ماندگار می‌کند، استفاده نمایید. فن بی (Fan Bi) که بنیان گذار یک شرکت سفارش آنلاین لباس در بوستون به نام Blank Label است، هنگام ثبت دامنه در سال ۲۰۰۸، این درس را آموخت. در آن زمان، قیمت دامنه Blanklabel فراتر از بودجه او بود. بنابراین وی تصمیم گرفت دامنه blank-label.com را که تا حدی ارزان تر بود انتخاب کند. اما در ادامه و با تجربیاتی که کسب نمود، متوجه شد که کارش چندان عاقلانه نبوده است. او می‌گوید بهتر است نامی انتخاب کنید که بدون نیاز به هجی کردن، به راحتی بر زبان جاری شود. سال گذشته پس از ماه‌ها مذاکره با صاحب دامنه اصلی، او توانست blanklabel.com را به قیمت ۶۰۰۰ دلار خریداری کند. تنها سه ماه پس از این کار، میزان ترافیک سایت تا ۲۵ درصد افزایش یافت. موضوعی که موجب بازگشت سرمایه در دوره‌ای نسبتا کوتاه مدت خواهد شد.

۲. استفاده از دامنه‌هایی به جز com.

وقتی دامنه تان را ثبت کردید، با پیشنهاد خرید نسخه‌های دیگر دامنه مانند net. و co. هم مواجه خواهید شد. برای بیشتر کسب و کارها و سایت‌های کوچک، این کار اصلا لازم نیست. سرمایه‌گذاری در سایر دامنه‌ها، تنها در صورتی که قصد ثبت یک برند تجاری گسترده را داشته باشید، به صرفه خواهد بود. البته این را هم در نظر بگیرید که به هر حال رقبایتان ممکن است با این ترفند، سایتی همنام با شما را خریداری و ثبت کنند. ولی انتخاب اول‌تان بهتر است دامنه com. باشد.

۳. خریداری دامنه بدون توجه به گذشته آن

خرید و انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت

برخی فکر می‌‍کنند با خرید دامنه‌هایی که از لحاظ اسمی یا نوع تلفظ، نزدیک به دامنه‌های مشهور هستند می‌توانند سایت خود را سریع تر از همیشه، در نتایج موتورهای جستجو بالا بیاورند. ولی باید به شما خاطرنشان کنیم که این کار ممکن است محدودیت‌ها و برخوردهایی قانونی را برای شما به دنبال داشته باشد. زاخاری رز (Zachary Rose) چنین اتفاقی را تجربه کرده است. وی تقریباً یک سال پس از ثبت و راه‌اندازی دامنه سایت خود به نام LEEDTeacher، متوجه شد که دامنه انتخاب شده اش به دلیل شباهت بیش از حد به یک برند تجاری بزرگ، دچار تخلف شده است. وی این موضوع را با دریافت اخطاری مبنی بر توقف فعالیت سایتش دریافت. او در نهایت مجبور شد که دامنه سایتش را تغییر دهد. ناگفته پیداست که این کار، چه ضرر هنگفتی برای وی به دنبال داشته است. او در نهایت دامنه سایت خود را به GreenEDU.com تغییر داد. ضمن اینکه مجبور به پرداخت هزینه وکالت، جهت رفع اتهام از خود شد.

خوشبختانه سایت‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید از طریق آن‌ها متوجه شوید که آیا دامنه مد نظرتان بعدها به مشکلی قانونی از این لحاظ برخواهد خورد یا خیر. Whois یکی از این سایت‌ها است که می‌تواند شباهت دامنه انتخابی شما با برندهای تجاری معروف را مورد بررسی قرار دهد.