اگر از جمله افرادی هستید که با مبحث افزایش ترافیک سایت خود مشکل دارید، باید بگوییم که این مسئله فقط مختص شما نیست. بر اساس تحقیقی که امسال توسط موسسه بازاریابی محتوا انجام شده است؛ ۶۱ درصد از افراد حرفه‌ای حوزه تولید محتوا، برای شناخت موضوعات مهم مخاطبان‌، ۵۰ درصد برای شناسایی هدف مشتریان و ۴۹ درصد هم به طور کلی برای آگاهی از مراحل سفر مشتری، با مشکل مواجه هستند.

به نظر سخت می‌رسد که برای اموری مثل نوشتن یک پست جدید وبلاگ، بروزرسانی پست‌های شبکه اجتماعی و اتخاذ استراتژی مشخص برای کمپین‌های ایمیلی، به عقب برگشته و به این دقت کنیم که چه چیزهایی باعث افزایش ترافیک سایت شده یا تاثیری در آن ندارند. رعایت مواردی که در ادامه این مطلب از استارتاپت به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، می‌تواند به شما در افزایش ترافیک سایت و بهبود مواردی مثل تولید و مقدار بازگشت سرمایه، کمک کند.

۱. تولید محتوا

بازاریابی درونگرا روی جذب افراد صحیح به یک شرکت یا سایت، تمرکز دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای این کار، خلق محتوا از طریق وبلاگ نویسی است. برای استفاده مناسب از این روش، اول از همه باید شخصیت و خواسته‌مشتریان خود را بشناسید. پس از شناخت مخاطبان، می‌توانید به فکر ایجاد محتوای مناسب برای جذب آن‌ها به سمت سایت‌تان، باشید. اما نوشتن یک پست مناسب در وبلاگ که توانایی جذب مخاطبان هدف را داشته باشد، چگونه است؟ توصیه ما این است که برای رسیدن به هدف خود، ۵ مرحله زیر را دنبال کنید:

 • مخاطبان خود را بشناسید: همانطور که گفته شد، اولین مرحله این است که مخاطبان و مشتریان خود را به خوبی بشناسید.
 • انجام تحقیقات SEO: آگاهی از اینکه مخاطبان‌تان به جستجوی چه کلیدواژه‌هایی در موتورهای جستجو می‌پردازند، کمک بسیار بزرگی برای خلق محتوای مناسب است.
 • پیش نویس کردن پست: پست را به گونه‌ای پیش‌نویس کنید که پاسخگوی نیازها و سوالات شناسایی شده مخاطبان هدف باشد.
 • انتشار: پست را در وبلاگ منتشر کنید.
 • پخش کردن پست: پست خود را در شبکه‌های اجتماعی و خبرنامه‌های ایمیلی، پخش کنید تا از این طریق، ترافیک بیشتری را به سمت سایت خود جذب نمایید. هرچه مقدار ترافیک تولید شده توسط یک پست بیشتر باشد، رتبه آن در موتورهای جستجو بالاتر خواهد بود.

۲. تمرکز روی موضوعات تخصصی

کسب رتبه بالاتر در گوگل، باعث افزایش هدایت ترافیک ارگانیک به سایت شما خواهد شد. گوگل، به سایت‌هایی که روی موضوعی خاص تاکید دارند و پست‌های خود را در یک زمینه مشخص منتشر می‌کنند، علاقه دارد. برای اینکه مثل یک سایت تخصصی به نطر بیایید، می‌توانید برای ایجاد یک صفحه ستون، اقدام کنید. هر کدام از دسته بندی‌ها و موضوعاتی که در سایت به آن‌ها پرداخته می‌شود باید به طور مجزا دارای چنین صفحه‌ای باشند. سپس در این صفحات، باید پست‌هایی با محتوای مرتبط و کلیدواژه‌هایی مشخص و هدفمند که نشان‌دهنده تمرکز شما روی یک موضوع خاص هستند، قرار داده شود. تمرکز روی به دست آوردن ترافیک بلند مدت‌تر، مطمئنا باعث بهبود رتبه سایت شما در موتورهای جستجو خواهد شد.

کریستینا پریکونا، مدیر صفحات ستون در سایت هاب اسپات، در این باره می‌گوید:

استفاده از این روش، موجب ساماندهی محتوای منشتر شده در سایت، حول محور یک موضوع خاص خواهد شد. این موضوع سبب خواهد شد که موتورهای جستجو به شکل ساده‌تری به گروه‌بندی محتوای موجود در زمینه‌ای خاص در یک سایت پرداخته و آن را در نتایجی که به نمایش می‌گذارند، لحاظ کنند. استفاده صحیح از این صفحات، موجب خواهد شد که بازدیدکنندگانتان هم بتوانند به راحتی راجع به یک موضوع خاص و در بین صفحات مرتبط به هم در سایت شما، به گشت و گذار پرداخته و مدنت زیمان بیشتری را در ان بگذرانند که این در نهایت، منجر به افزایش ترافیک سایت خواهد شد.

۳. تبلیغات پولی

شما می‌توانید به سرعت و با استفاده از تبلیغات پولی، ترافیک را به سمت سایت خود هدایت کنید. برای مثال می‌توانید با کمک موتورهای جستجو، از روش پرداخت به ازای هر کلیک استفاده نمایید. همچنین با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توان به نمایش تبلیغات یا پست‌های اسپانسرها پرداخت. بهتر است استراتژی شما ترکیبی از انواع مختلف تبلیغات باشد.

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط چندین موسسه معتبر، میزان استفاده و گذران وقت در شبکه‌های اجتماعی، تا 5 سال آینده به میزان 90 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. در همین تحقیقات مشخص شد که شرکت‌هایی که 10 درصد از فروش خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند، میزان توجه خود به رسانه‌های اجتماعی را افزایش داده و حتی 27.6 درصد از بودجه بازاریابی خود را تا سال 2024 به این رسانه‌ها اختصاص خواهند داد.

۴. رسانه‌های اجتماعی ارگانیک

شاید استراتژی استفاده از رسانه‌های اجتماعی ارگانیک چندان جدید نباشد، ولی بازاریابان همچنان باید توجه ویژه‌ای به آن نشان دهند. در کنار پست کردن محتوا در رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، شما می‌توانید از دیگر قابلیت‌های آن مثل استوری، لایو، IGTV هم استفاده کنید. استفاده از دیگر ابزارها نظیر پیامرسان فیس‌بوک هم کمک حال شما خواهد بود. کلید رسانه‌های اجتماعی ارگانیک این است که همواره از قابلیت‌های جدیدی که در اختیار شما قرار می‌‌گیرد بهره ببرید.

برای مثال، فیس‌بوک یک قابلیت تولید لید خودکار را در پیامرسان خود منتشر کرده است که به کسب و کارها در جهت ایجاد رباتی خودکار برای پیوند دادن مباحث صورت گرفته در چت‌ها با لینک‌هایی از سایت مورد نظرشان کمک می‌کند. این یک امکان فوق العاده برای هدایت ترافیک به سایت خودتان است.

علاوه بر این، شما باید از استراتژی‌های متنوعی در شبکه‌های اجتماعی سود برده و از پلتفرم‌هایی مناسب با کار خود استفاده نمایید. حتی اگر مواردی به جز شبکه‌های اجتماعی شناخته شده‌ای نظیر فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر باشند. پلتفرم‌هایی مثل یویوب یا پینترست هم می‌توانند در ایجاد ترافیک بسیار برای سایت شما کمک‌کننده باشند.

هنری فرانکو (Henry Franco) که یک بازاریاب مجرب است، در خصوص استفاده از رسانه‌های اجتماعی ارگانیک، ۲ پیشنهاد را مطرح می‌کند:

اول از همه، در هر پستی که منتشر می‌کنید باید چیزی برای ارائه به مخاطبان خود داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است آن‌ها را حتی از دنبال کردن محتواهایی که قرار می‌دهید، پشیمان کنید. مخاطبان خود را شناخته و چیزی را به آن‌ها بدهید که به دنیالش هستند. مورد بعدی اینکه با استفاده از استراتژی‌های مدیریت جامعه، فعالیت مستمر و رابطه خود با مخاطبانتان را حفظ کنید. مطمئن باشید وقتی به درخواست‌ها و سوالات آنان به صورت مستقیم پاسخ می‌دهید، موجب دلگرمی‌شان شده و همراهی بیشتر آن‌ها با خود را تضمین می‌کنید.

۵. تجزیه و تحلیل سایت

بیایید از مهندسی معکوس هم در این فرایند استفاده کنیم. قبل از اینکه ترافیک را به سمت وبسایت خود هدایت کنید، مهم است که در رابطه با مخاطبان خود چیزهایی یاد بگیرید. برای این کار، پلتفرم‌هایی هستند که می‌توانند سایت شما را به خوبی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. این پلتفرم‌ها به شما می‌گویند که کدام یک از بخش‌های سایت، موجب از دست رفتن بازدیدکنندگان‌تان می‌شوند. با استفاده از چنین اطلاعاتی، می‌توانید محتوای مناسب را برای جلب نظر مخابان و در نتیجه افزایش ترافیک سایت خود، ایجاد نمایید.

۶. هدیه دادن

این مورد، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کشاندن مخاطبین به سایت شما بوده و موجب رشد سریع‌تان خواهد شد. شما می‌توانید این ترفند را از طریق شبکه‌های اجتماعی یا لیست ایمیل‌ها (یا هر دو)، اجرا کنید. پیاده‌سازی استراتژی‌هایی شبیه این، می‌تواند ساده باشد. فقط باید ۶ گام زیر را طی کنید:

 • مشخص کردن اینکه در چه پلتفرمی قصد انجام این کار را دارید.
 • یک هدیه مناسب انتخاب کنید (بلیط رایگان، تخفیف و …)
 • محدوده مسابقه را مشخص نمایید (کامنت‌های سایت، ثبت نام در ایمیل و …)
 • تبلیغات مناسب انجام دهید
 • از گرافیک استفاده کنید
 • آن را پست کرده و برنامه خود را شروع کنید.

۷. اینفلوئنسرها

بازاریابی به کمک اینفلوئنسرها که آن را تحت عنوان بازاریابی موثر هم می‌شناسیم، یک گزینه نسبتا ارزان قیمت برای هدایت مخاطبان به سمت سایت مورد نظرتان است. طبق تحقیقات انجام شده، همکاری با اینفلوئنسرهای یوتیوب، در بحث هدایت ترافیک به سمت سایت، تا 4 برابر موثرتر از استفاده از روش‌هایی چون ایجاد آشنایی با برند، موثرتر است. اگر یک اینفلوئنسر، کد تخفیف، لینک، نقد و بررسی یا مواردی مثل این را پست کند، تعداد مخاطبانی که جذب سایت شما می‌شوند، افزایش پیدا خواهند کرد.

۸. ساخت لیست ایمیل

استفاده از دنبال کنندگان و مخاطبان کنونی، راهی بسیار خوب برای هدایت ترافیک به سمت آن است. وقتی یک پست یا محتوای جدید را منتشر می‌کنید، می‌توانید خبر انتسار آن را برای مشترکان ایمیلی خود اراسل کنید تا از این طریق، ترافیک سایت را به سرعت با افزایش روبرو کنید. در سایت‌هایی که مرتبا به تولید محتوا می‌پردازند، اینکه تعداد خوانندگان ثابتی داشته و بحث‌هایی مثل چت کردن و اظهار نظر بین آن‌ها برقرار باشد، بسیار مهم است. زیرا به راحتی موجب تولید لید بیشتر می‌شود. برای استفاده از این روش، ابتدا باید یک لیست ایمیل بسازید یا لیست کنونی خود را اضلاح کرده و تعداد مشترکان آن را افزایش دهید. در زیر به برخی از استراتژی‌هایی که می‌توانید در این خصوص مورد استفاده قرار دهید، اشاره می‌کنیم:

 • می‌توانید این کار را در خلال انتشار .پیشنهاد محتوا: محتواهای منتشر شده در سایت را از طریق ایمیل در اختیار مخاطبانتان قرار دهید. باید در ایمیل ارسالی از یک دکمه اقدام (CTA) استفاده کنید که آن‌ها را مستقیما به لینک محتوای مورد نظر، هدایت نماید.
 • ثبتنام در خبرنامه: اگر یک بازدیدکننده، تجربه خوبی از سایت شما داشته باشد، شاید مایل به ثبتنام در خبرنامه آن باشد. فرایند ثبتنام در خبرنامه باید بسیار آسان باشد و فرم آن در مکان‌هایی چون صفحه ثبت‌نام، صفحه نخست سایت یا صفحه «درباره ما»، به راحتی در دسترس مخاطب قرار گرفته باشد.
 • شبکه‌های اجتماعی: ایمیل خبرنامه خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. می‌توانید این کار را در خلال انتشار پست‌ها، انجام دهید. این راهی بسیار خوب برای تبدیل کردن دنبال کنندگان صفحات شبکه‌های اجتماعی به مشترکانی ثابت است.

۹. جلب مشارکت مخاطبان

هرچه از برند و نام تجاری شناخته شده‌تری برخوردار باشید، ترافیک بیشتری هم به سمت سایت شما روانه خواهد شد. یکی از راه‌های شناساندن برند این است که در جوامع هدف خود، فعال باشید. امروزه شما می‌توانید به راحتی در گروه‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی یا پاسخ به سوالات مطرح شده در فروم سایت و البته تعامل مناسب با دنیال کنندگانتان، یک استراتژی بسیار ثمربخش برای رسیدن به این هدف را در پیش بگیرید.

یکی از برندهایی که به خوبی این کار را انجام می‌دهد، برند Taco Bell است. گردانندگان این برند به خوبی با کاربران شبکه‌های اجتماعی تعامل داشته و ارتباطی هر روزه با آن‌ها دارند. به مثال‌هایی از فعالیت این برند در توییتر توجه کنید.

افزایش ترافیک سایت و جلب مشارکت

در مثال بالا، Taco Bell از یک توییت ساده برای جلب توجه مخاطبان خود استفاده کرده است.

افزایش ترافیک سایت و جلب مشارکت مخاطبان

به خاطرداشته باشید که همواره باید مفید و کمک حال کاربران خود باشید. ضمن اینکه صمیمیت را حفظ کنید. هیچ کس دوست ندارد در پاسخ به سوالی که می‌پرسد، تنها یک لینک بی فایده برایش ارسال شود.

۱۰. استفاده از پست مهمان

در همین راستا، نوشتن پست‌های مهمان هم می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. نوشتن پست به صورت مهمان نشاندهنده فعالیت مستمر شما در جامعه هدفتان خواهد بود. شما می‌توانید در این پست‌ها، لینک‌هایی از سایت خود هم قرار دهید تا از این طریق، بتوانید ترافیک را به سوی آن هدایت کنید.

برای اجرای استراتژی پست نویسی مهمان، باید به دنبال سایت یا شرکتی باشید که با اهداف تجاری شما همخوانی داشته باشد. کارولین فورسی (Caroline Forsey)، یکی از نویسندگان هاب اسپات در این‌باره می‌گوید:

من همیشه به بهره بردن از پست مهمان در سایت علاقه نشان می‌دهم به شرطی که نویسنده مورد نظر نشان دهد که از اطلاعات خوبی در زمینه مورد نظر برخوردار بوده و تحقیقات مناسبی انجام داده است. به علاوه، اینکه ببینید نویسنده‌ای دیگر توانسته است به خوبی شکاف‌های موجود در محتوای سایت شما را تشخیص داده و آن‌ها را با استفاده از مطلب خود بپوشاند، بسیار اثرگذار است.

۱۱. سئو داخلی

سئوی داخلی می‌تواند به افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جستجو کمک کرده و ترافیک بیشتری را برای آن به ارمغان آورد. برخی از اجزای موثر در بهبود سئوی داخلی شامل مواردی چون عنوان صفحه، هدر، توضیحات متا، متن جایگزین تصاویر و آدرس سایت هستند. بالا آمدن در نتایج موتورهای جستجو، تاثیر بسیار زیادی بر افزایش ترافیک سایت خواهد داشت.

۱۲. استفاده از بک‌لینک‌های باکیفیت

همانطور که گفته شد برای افزایش ترافیک سایت، باید رتبه آن را درموتورهای جستجو بالا برد. یکی از راه‌ها برای بهوبد رتبه سایت در موتورهای جستجو، این است که در حوزه خود تبدیل به یک قدرت و در واقع، سایتی معتبر و مرجع شوید. یکی از نشانه‌های این موضوع، وجود بک‌لینک‌های متعدد به مقصد سایت شما است. اگر سایت‌هایی با درجه اعتبار بالا هم به سایت شما لینک دهند، اعتبار شما بیش از پیش افزاشی خواهد یافت.

ایرینا نیکا (Irina Nica)، استراتژیست محتوای سایت هاب اسپات، در این‌باره می‌گوید:

استفاده از بک‌لینک‌های با کیفیتف از 2 طریق به کمک شما در فرایند افزایش ترافیک سایت می‌آیند: افزایش رتبه سایت و هدایت ترافیک ارجاع. بک‌لینک‌ها را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل رتبه بندی سایت‌ها درهمه موتورهای جستجو دانست. اگر از سایت‌هایی فعال در حوزه خود، به طور مستمر بک‌لینک‌هایی معتبر دریافت کنید، به سرعت متوجه بهبود رتبه خود و البته افزایش ترافیک ارگانیک سایت‌تان خواهید شد.


نیکا در رابطه با ترافیک ارجاع هم توضیحاتی ارائه می‌دهد:

از طرف دیگر، بک‌لینک‌ها موجب هدایت حجم قابل توجهی از ترافیک ارجاع به سمت سایت هم می‌شوند. به خصوص اگر این بک‌لینک، در سایت‌های خبری محبوب به کار برده شده باشد. به کار بردن نام سایت در مقالات معتبری که از کلیدواژه‌های محبوب و پر استفاده بهره برده باشند هم می‌تواند موجب سرازیر شدن ترافیکی ثابت به سمت سایت شما شود.

۱۳. بازاریابی ویدیویی

حالا وقت استفاده از بازاریابی ویدیویی دراستراتژی محتوای سایت رسیده است. طبق گزارشی از سیسکو، ویدیوها تا سال 2022، 82 درصد از ترافیک اینترنت را به خود اختصاص می‌دهند. پس باید هر چه زودتر، استفاده از استراتژی بازاریابی ویدیویی را در سایت خود شروع نمایید. زیرا ویدیوها از جمله محتواهای محبوبی هستند که کلیک‌های زیادی از کاربران اینترنت دریافت می‌کنند. شما می‌توانید از طریق مواردی چون استوری‌های اینستاگرام یا فیس‌بوک، ویدیوهای لایو، IGTV، فیس‌بوک واچ، یوتیوب و … به پیاده‌سازی این استراتژی بپردازید.

۱۴. انتشار مجدد محتوا

برای افزایش ترافیک سایت نیاز به محتوا دارید، ولی با کمبود ایده مواجه شده‌اید؟ یک راه عالی برای غلبه بر این مشکل، انتشار مجدد محتواهای قدیمی است. البته قرار نیست آن‌ها را دقیقا به شکل قبلی منتشر کنید. برای مثال، می‌توانید یکی از پست‌های بسیار خوب خود را این بار در قاب ویدیو بازنشر کنید یا یکی از پادکست‌های پرطرفدار خود را این بار با استفاده از یک پست متنی در اختیار مخاطبان سایت، قرار دهید. به خاطر داشته باشید که در این روش، بهتر است از محتواهایی استفاده کنید که در زمان انتشار با استقبال مواجه شده بودند تا از این طریق، موجب افزایش ترافیک سایت خود شوید.

۱۵. ابزارهای سئو

شاید صحبت از اهمیت سئو تکراری باشد، ولی میزان تاثیر آن در افزایش ترافیک سایت را به هیچ‌وجه نمی‌توان نادیده گرفت. حتما از ابزارهای سئو نظیر گوگل آنالیتیکس، Ahrefs و SEMrush استفاده کنید تا بتوانید استراتژی‌های تولید ترافیک سایت را به شکل موثرتری پیاده‌سازی کنید.

این ابزارها به شما در شناسایی عناصر موثر و حتی بی تاثیر در افزایش ترافیک سایت، کمک می‌کنند. علاوه بر این، به شما ایده‌هایی در جهت خلق محتواهایی با پتانسیل افزایش ترافیک سایت، می‌دهند.

۱۶. بهینه‌سازی پست‌های قدیمی

بهینه‌سازی پست‌های قدیمی سایت، فرایندی است که توسط هاب اسپات هم برای به روزرسانی محتواهای قدیمی موجود در وبلاگ به منظور تولید ترافیک و لید بیشتر برای آن‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این نکته توجه کنید که بسیاری از بازدیدهای سایت، به دلیل مراجعه کاربران به پست‌های قدیمی موجود در آن است. پاملا ووگان (Pamela Vaughan)، یکی از مدیران بازاریابی هاب اسپات است که تیم استراتژی محتوای این سایت را در زمینه به کارگیری این روش، هدایت می‌کند. او در این رابطه می‌گوید:

استفاده از روش بهینه‌سازی پست‌های قدیمی، بیش از همه برای وبلاگ‌هایی مناسب است که سابقه فعالیت چندین ساله دارند. به این خاطر که این وبلاگ‌ها نیاز به تولید مقدار قابل توجهی ترافیک از طریق جستجوی ارگانیک در موتورهای جستجو دارند و البته در گذر زمان، تعداد زیادی از مشترکان و دنیال کنندگان شبکه‌های اجتماعی را هم با خود همراه کرده‌اند، بنابراین باید از پست‌های قدیمی بسیار زیادی که در دسترس‌شان قرار داد، استفاده کنند. بنابراین، بهینه‌سازی تاریخچه و محتوای قدیمی، باید یکی از استراتژی‌های فعالان حوزه وبلاگ‌نویسی باشد.


۱۷. بهینه‌سازی جستجوی صوتی

یکی از مسائل مهم در افزایش ترافیک سایت، این است که خود را در نتایج جستجوهای افراد، نشان دهید. در این میان، نباید از جستجوهای صوتی هم غافل شوید. بر اساس گزارشی از PwC، مقدار 65 درصد از افراد 25 تا 49 ساله، از این ابزار برای جستجوهای روزانه خود در موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که بهینه سازی وبسایت برای بهره بردن از این قابلیت، بسیار مهم است. در ادامه به نکاتی در این خصوص اشاره شده است:

 • وقتی کاربران اینترنت از جستجوی صوتی استفاده می‌کنند، از جملات کامل بهره می‌برند. بنابراین بهتر است از کلمات کلیدی طولانی برای بهینه سازی جستجوی صوتی در سایت استفاده کنید.
 • محتوایی که در اختیار کاربران قرار می‌دهید، باید پاسخ‌گوی سوالات و نیازهای آنان باشد.
 • اسپیکرهای هوشمندی نظیر الکسا و گوگل هوم، همواره به دنیال پاسخ‌های کوتاه و دقیق هستند. نوشتن خلاصه ای از پست‌ها می‌تواند به موتورهای جستجو و اسپیکرهای هوشمند برای یافتن سریع‌تر پاسخ مورد نظرشان، کمک شایانی کند.

۱۸. سئوی محلی

اگر شرکت شما از جمله شرکت‌های فیزیکی موسوم به brick and mortar است، استفاده از سئوی محلی، یک عامل بسیار مهم است که باید به آن توجه کنید. کلسی اسمیت، یکی از افراد فعال در این حوزه، توضیحاتی راجع به سئوی محلی داده است:

جهت جمع‌آوری اطلاعات برای جستجوی محلی، موتورهای جستجو از مواردی چون محتوای محلی، صفحات پروفایل شبکه‌های اجتماعی، لینک‌ها و استنادهای صورت گرفته استفاده می‌کنند تا بتوانند بهترین و مرتبط‌ترین نتایج را در پاسخ به جستجوهای کاربران، به آن‌ها نشان دهند.

برای مثال، وقتی در گوگل، عبارت «نزدیک ترین رستوران به من» را جستجو می‌کنید، این موتور جستجو از اطلاعات مکانی شما برای به دست آوردن بهترین نتایج، استفاده می‌کند. ابزارهایی مثل Google My Business و Moz Local می‌توانند به کسب و کارها کمک کنند که اطلاعات خود را به گونه‌ای وارد نمایند که در چنین جستجوهایی، به عنوان پاسخ کاربر برای وی ظاهر شوند. بدین منظور، باید موارد زیر را هم رعایت کنید:

 • از ورود صحیح آدرس، نام تجاری و شماره تلفن خود در این ابزارها و البته در شبکه‌های اجتماعی، اطمینان حاصل کنید.
 • از ابزارهای مدیریت فهرست راهنما مثل Yelp و Foursquare استفاده کنید.
 • در سایت‌هایی مانند Google Trends، اصطلاحات مربوط به جستجوی مبتنی بر مکان را جستجو کرده و از آن‌ها استفاده کنید. این اصطلاحات، بر مبنای میزان محبوبیت در مناطق مختلف، دسته بندی شده اند.

۱۹. تست A/B

با استفاده از این تست می‌توانید دو نسخه متفاوت زا یک سایت یا کمپینی که قصد راه اندازی آن را دارید مورد آزمایش قرار داده و بفهمید که استفاده از کدام یک از آن‌ها برای شما مفیدتر خواهد بود. این تست می‌تواند به شما اطلاعاتی کلیدی راجع به مخاطبانی که محتوای شما را دنبال می‌کنند در اختیارتان قرار داده و پیشنهاداتی را جهت افزایش ترافیک سایت، به شما ارائه می‌نماید. ابزارهای زیادی برای انجام این تست، در دسترس‌تان خواهد بود.

۲۰. لینک‌سازی داخلی

وقتی یک بازدیدکننده به سایت شما مراجعه می‌کند، حالت ایده آل این است که او را ترغیب به خواندن دیگر صفحات و پست‌های سایت هم کنید. برای رسیدن به این هدف، می‌توانید از روش لینک سازی داخلی استفاده کنید. لینک سازی داخلی به معنای قرار دادن لینک‌هایی در هر پست سایت برای ارجاع به دیگر صفحات همان سایت، که موضوع بسیار مهمی در مبحث افزایش ترافیک است. شما بدین ترتیب می‌توانید مراجعه کندگانتان را به مخاطبان ثابت سایت تبدیل کنید.

صفحات ستون یا مدل خوشه‌ای از راه‌هایی هستند که می‌توانند برای لینک‌سازی داخلی مورد استفاده قرار گیرند. در این صفحات، لینک‌هایی با محتوای یکسان قرار داده شده اند که می‌توانند در افزایش اعتبار سایت شما در موتورهای جستجو، نقش غیر قابل انکاری ایفا نمایند.

۲۱. سئوی فنی

سئوی فنی به پشت صحنه سایت می‌پردازد. جایی که مباحث مروط به نحوه تنظیمات و سازماندهی صفحات سایت، در جریان است. متئو باربی (Matthew Howells-Barby)، از مسئولان سایت هاب اسپات در این‌باره می‌گوید:

تغییرات ایجاد شده توسط سئوی فنی را دست‌کم نگیرید. سئوی فنی می‌تواند منجر به رشد ترافیک ارگانیک تا 50 درصد در عرض تنها یک ماه شود.

برای استفاده از سئوی فنی، حتما نکاتی که توسط متئو بیان شده است را مورد توجه قرار دهید:

 • لینک‌های ناقص را تصحیح کنید
 • ایجاد نقشه سایت XML برای زیردامنه‌ها
 • استفاده از متا تگ‌ها
 • برای عناوین صفحات از تیتر H1 استفاده نمایید

۲۲. ساخت جامعه

ایجاد جامعه‌ای از افراد علاقه‌مند به یک برند و نام تجاری، راهی عالی برای افزایش ترافیک سایت مربوط به آن برند است. برای این منظور، می‌توان از گروه‌های فیس‌بوک و لینکدین، چت توییتر یا سایت‌ها و پلتفرم‌هایی نظیر این موارد استفاده کرد.

گروه CultiVitae یک مثال خوب در این رابطه هستند. آن‌ها از یک صفحه فیس‌بوک بسیار خوب بهره می‌برند که در آن به صورت مستقیم، پاسخ سوالات کاربران خود را داده و فرصت‌های شبکه‌سازی، استفاده می‌کنند. با بیش از 3000 عضو در این گروه، CultiVitae می‌تواند ضمن ارائه محصولات خود، به تعامل مستقیم با جامعه هدف خود هم بپردازد.

افزایش ترافیک سایت و ساخت جامعه
افزایش ترافیک سایت و مثالی برای ساخت جامعه

این نوع از جوامع، می‌توانند موجب ماندگاری شما در ذهن مخاطبانتان شوند. به علاوه، راهی عالی برای شناختن دنبال کنندگان و مخاطبان برندتان خواهد بود.

۲۳. پیشنهاد محتوا

در این روش، به صورت مستقیم از محتوای خود جهت جذب ترافیک برای سایت و تولید لید، استفاده می‌شود. پیشنهاد محتوا تا حد زیادی به این بستگی دارد که مخاطب در کدام مرحله از سفر مشتری قرار دارد و می‌تواند شامل مواردی چون وبینارها، راهنماها، گزارش‌ها، چک‌لیست‌ها و … باشد.

۲۴. پوشش رسانه‌ای و روابط عمومی

پوشش رسانه‌ای مناسب، راهی بسیار خوب برای شناساندن برند و ایجاد آگاهی در رابطه با آن است. اگر فعالیت‌های بازاریابی و روابط عمومی، در کنار هم به پیش بروند، بدون شک منجر به ایجاد ترافیک بیشتر برای سایت و تبلیغات دهان به دهان برای آن خواهند شد. الی فلاناگان (Ellie Flanagan)، از همکاران هاب اسپات در این‌باره می‌گوید:

با اینکه در بسیاری از راهنماها و توصیه‌های مربوط به بازاریابی، آمده است که نباید از بک‌لینک ها در مکان‌هایی چون استوری اینستاگرام استفاده کرد، ولی نباید این سوء تفاهم پیش بیاید که منظور، عدم هدایت کاربران از طریق استوری‌ها به سمت سایت است. پوشش رسانه‌ای می‌تواند نقشی مهم در فرایند ایجاد ترافیک، ایفا کند. استوری‌هایی در رابطه با محصولات یا خدمات جدید، فرهنگ شرکت یا حتی حوزه کلی که در آن مشغول به فعالیت هستید، می‌تواند راهی بسیار خوب برای کشاندن آن دسته از کاربرانی به سایت باشد که تا کنون چیزی راجع به شما و فعالیت‌هایتان نشنیده‌اند.

۲۵. دکمه‌ اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

این دکمه‌ها دارای لینکی هستند که کار مراجعه کنندگان را برای به اشتراک‌گذاری محتوای سایت در شبکه‌های اجتماعی، ساده می‌کنند. وقتی خوانندگان و مراجعه کنندگان شما، تبدیل به منتشرکنندگان محتوای تولید شده توسط شما می‌شوند، افزایش ترافیک سایت، به راحتی به وقوع می‌پیوندد. البته برای ترغیب آن‌ها به انجام این کار، باید از ترفندهایی مثل موارد زیر استفاده نمایید:

 • از آن‌ها مستقیما درخواست کنید که محتوای سایت را به اشتراک بگذارند
 • محتوایی قوی ایجاد کنید
 • از محتواهایی استفاده کنید که قابل استناد باشند
 • از موارد چند رسانه‌ای مثل تصاویر، ویدیوها و اینفوگرافیک‌ها استفاده نمایید

۲۶. بهینه سازی CTR

وقتی محتوای خود را پست کردید، موتورهای جستجو به رتبه بندی آن می‌پردازند. در اینجا باید از اینکه پست شما توسط مخاطبانتان کلیک خورده و مطالعه می‌شود، اطمینان حاصل کنید. بدین منظور می‌توانید از معیاری تحت عنوان CTR که به معنای نرخ کلیک است، استفاده کنید. این معیار، نسبت کاربرانی که روی لینک پست شما کلیک و آن را مطالعه کرده اند، به نسبت تعداد کل کاربرانی که تنها لینک آن را مشاهده نموده اند، بررسی می‌کند.

یکی از بهترین ابزارها برای محابه CTR، ابزار Google Search Console است. برای اینکه بتوانید نرخ CTR بالاتری به دست آورید باید مواردی چون توضیحات متا و عناوین مناسب را به پست‌های خود اضافه کنید. عناوین انتخابی باید کوتاه و موجز و توضیحات متا، جذب کننده باشند. CTR یکی از مواردی است که به شدت در سئوی داخلی مورد توجه قرار می‌گیرد.

۲۷. انتشار پست‌های تخصصی و آموزشی

یکی از انواع محتوا که می‌تواند ترافیک زیادی را برای سایت شما به ارمغان آورد، محتوای آموزشی است. اگر در سایت خود به ارائه دوره‌های آموزشی پرداخته یا در خلال پست‌های منتشر شده، اطلاعاتی مفید به مخاطبانتان ارائه کنید، احتمالا شاهد افزایش ترافیک سایت خواهید بود.

برای مثال می‌توان به بخش آموزشی هاب اسپات تحت عنوان HubSpot Academy اشاره کرد. بخشی که در آن به تولید محتوای مفید برای مخاطبان سایت، پرداخته می‌شود. در این بخش، انواع ویدیوها، دوره‌های آموزشی و مقالات تخصصی برای پاسخ به سوالات مختلف مراجعه‌کنندگان سایت، قرار داده شده است. یکی از این مقالات نمونه را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

افزایش ترافیک سایت و پست‌های تخصصی و آموزشی

اگر درگیر افزایش ترافیک سایت خود هستید، باید بدانید که در این راه تنها نیستید. پیاده‌سازی نکات گفته شده می‌تواند به شما در افزایش هرچه سریع‌تر ترافیک سایت کمک کند.