مطالعات نشان می‌دهند که اعتماد به نفس ارتباط نزدیکی با موفقیت دارد و حتی تاثیر بیشتری نسبت به صلاحیت دارد. به همین دلیل است که به نظر می‌رسد، افراد موفقی که اطرافمان هستند، اعتماد به نفس بالایی دارند. اما واقعیت این است که اعتماد به نفس چیزی است که همه می‌توانیم آن را رشد و توسعه دهیم. حتی بهتر از راهی که علم به ما نشان داده ‌است. اگر دوست دارید با راه‌های افزایش اعتماد به نفس آشنا شوید با استارتاپت همراه باشید.

اعتماد به نفس، مردم را هیپنوتیزم می‌کند!

افزایش اعتماد به نفس

کیتی کی (Katy Kay) و کلیر شیپمن (Claire Shipman)، نویسندگان کتاب قانون اعتماد به نفس (The Confidence Code)، تلاش زیادی برای فهمیدن این موضوع کرده‌اند که چگونه می‌توان به افزایش اعتماد به نفس کمک کرد؟ آن‌ها یافته‌های خود را این‌گونه خلاصه کرده‌اند.

«خوشبختانه، روان شناسان بخش عمده‌ای از قانون افزایش اعتماد به نفس را ارادی می‌دانند: این انتخاب ماست. با تلاش بسیار، می‌توانیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم. اما تنها اگر تلاش برای کامل بودن را متوقف کنیم و آماده باشیم که شکست بخوریم، به آنجا خواهیم رسید.»

کارهایتان را ناقص انجام دهید. شکست بخورید. از چیزهایی که یاد می‌گیرید، استفاده کنید تا دوباره شروع به کار کنید. آن را تکرار کنید تا زمانی که به طور پیوسته نتایجی به دست آورید که نسبت به آن احساس غرور و اعتماد به نفس کنید. بیایید از نزدیک‌ به نحوه اجرای این روش‌ها نگاهی بیندازیم.

۱. خود را با افراد متکی به نفس احاطه کنید

آنجلا داکورث (Angela Duckworth) در کتاب پرفروش خود به نام سرسختی (Grit) گفته است؛ یکی از راه‌های توسعه استقامت یا هر خصلت دیگری که می‌خواهید داشته باشید، این است که وقت خود را با گروهی از افرادی سپری کنید که کاری را انجام می‌دهند که شما هم می‌خواهید انجام دهید یا آن مهارتی را دارند که می‌خواهید داشته باشید.

«کوشش برای متناسب شدن با گروه، بسیار قدرتمند است. بعضی از مهم‌ترین تجربیات روان‌شناسی در تاریخ نشان داده‌اند که چگونه یک فرد به سرعت و معمولاً بدون آگاهی، با گروهی که عملکرد و طرز تفکر متفاوتی دارند، جور می‌شود.»

بنابراین، اگر با افزایش اعتماد به نفس مشکل دارید، باید با افرادی رفت و آمد داشته باشید که اعتماد به نفس دارند. با این کار نه تنها شروع به تجسم این رفتار می‌کنید بلکه شروع به انجام فعالیت‌هایی می‌کنید که آن‌ها را قادر ساخته است تا به آنجا برسند.

۲. اقدامات مستمر انجام دهید

با مطالعه زندگی کارآفرینان، هنرمندان و رهبران موفق در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف، خواهید فهمید، یکی از شاخص‌های کلیدی که به آن‌ها کمک کرده است تا بر همه چیز مسلط شوند و بتوانند عملکردی در سطوح بالا داشته باشند؛ استمرار و تداوم در کارهایشان است. آن‌ها هر روز، بارها و بارها، کارهایی را انجام داده‌اند که به آن‌ها در بهبود مهارت‌هایشان کمک ‌کرده‌اند.

هنرمندانی که بلیت اجراهایشان به سرعت فروخته می‌شود، ورزشکاران حرفه‌ای که در رشته خود مهارت بسیار دارند، کارآفرینانی که به نظر می‌رسد می‌توانند همه را تحت تأثیر قرار دهند، همه آن‌ها زمان قابل‌توجهی را صرف انجام اقدامات ضروری کرده‌اند. چنین اقداماتی، آن‌ها را قادر ‌ساخته است تا آن‌قدر خوب شوند که دیگران نتوانند دیگر آن‌ها را نادیده بگیرند.

اگر بدانید که قادر به تکمیل تکالیفتان در سطح راضی کردن خودتان هستید، اعتماد به نفس شروع به شکل‌گیری می‌کند. شما نمی‌توانید فقط با فکر کردن به راهی که برای رسیدن به این نوع اعتماد به نفس دارید، موفق شوید. اقدام آگاهانه (نه صرفاً همه‌کار کردن) دانش مورد نیازتان را تولید می‌کند.

داده‌ها هم این را اثبات می‌کنند. دن چمبلیس (Dan Chambliss) یک جامعه‌شناس است که سال‌ها به مطالعه شناگران المپیک و آنچه آن‌ها را قادر می‌سازد تا در چنین سطح بالایی عمل کنند، می‌پردازد.

«عملکرد عالی در واقع تلاقی ده‌ها مهارت یا فعالیت کوچک است که ممکن است فرد بتواند هر کدام از آن‌ها یاد بگیرد یا اینکه در انجامشان مشکل داشته باشد که بعدها تبدیل به یک عادت می‌شوند و با یکدیگر ترکیب می‌شوند. هیچ چیز غیرعادی یا فوق بشری در هیچ یک از این اعمال وجود ندارد؛ فقط حقیقت ماجرا این است که آن‌ها به طور پیوسته و صحیح انجام می‌شوند و همه با هم، برتری را تولید می‌کنند.»

زمانی که برتری به عادت شما تبدیل می‌شود، اعتماد به نفس یک محصول جانبی طبیعی خواهد بود. تنها راه برای توسعه یک عادت این است که کار را بارها و بارها انجام دهید.

۳. در راهتان به سوی کسب تجربه، شکست بخورید

شما نمی‌توانید به مهارت برسید، بدون زنجیره‌ای از شکست‌هایی که شما را به سمت راه درست هدایت می‌کنند. البته هیچ‌کس نمی‌خواهد شکست بخورد. اما اگر می‌خواهید موفق شوید، شکست دقیقاً همان چیزی است که باید بتوانید با آن کنار بیایید. شکست، سرنخ‌هایی را برای اینکه چطور موفق شوید، به جا می‌گذارد و موفقیت باعث رشد اعتماد به نفس می‌شود.

هر چه بیشتر شکست بخورید، دانش بیشتری کسب می‌کنید در مورد اینکه چه چیزی برای رسیدن موفقیت مؤثر است و چه چیزی به کار نمی‌آید. هرچه بیشتر در مورد رسیدن به هدف، اطلاعات کسب کنید، شما آسان‌تر می‌توانید مطمئن شوید، مسیری که در آن حرکت می‌کنید، نتایج دلخواهتان را برایتان به ارمغان می‌آورد. هرچه پیشروی بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه اعتماد به نفس خود را از دست بدهید، در زمانی که چیزی به نفعتان پیش نمی‌رود، کمتر خواهد بود.

ست گودین (Seth Godin) نویسنده‌ای است که کتاب‌هایش، ۱۸ بار پرفروش‌ترین کتاب شدند. او قبل از انتشار کتاب‌هایش، ۱۰ سال در بخش بسته‌بندی کردن کتاب کار می‌کرد و در ماه یک کتاب تولید می‌کرد. تولید ۱۲۰ کتاب که بسیاری از آن‌ها خیلی کم فروخته شدند، به او چیزهای زیادی آموخت، در مورد نحوه ارائه کاری که طرفدارانش خواهان خریدش بودند.

جیمز دایسون (James Dyson) پانزده سال را به تولید بیش از ۵۰۰۰ نمونه اولیه سپری کرد، قبل از توسعه نمونه‌ای که یک میلیون دلار برای شرکت جاروبرقی به ارمغان آورد. او این‌گونه نوشته است:

«دوران سختی بود، اما هر ناکامی من را به حل مشکل نزدیک‌تر می‌کرد.»

کلام آخر

شما می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری به راهتان ادامه دهید، مهم نیست که نقطه شروعتان کجا بوده است. همه چیز با درک این شروع می‌شود که شما باید صلاحیتتان را توسعه دهید تا بتوانید عالی باشید. البته بعد از آن، باید اقدام‌های لازم را انجام دهید که به شما در رسیدن به آنجا کمک می‌کنند. به مرور زمان، همان‌طور که مهارت‌هایتان رشد می‌کنند، اعتماد به نفس‌تان، مردم را هیپنوتیزم می‌کند و شما را به موفقیت نزدیک می‌کند.