سحرخیزی همیشه برای خیلی از ما سخت بوده و طبیعی است که همه‌ی ما نتوانیم سحرخیز باشیم اما طبق یکی از مطالعات اخیر، اگر مثل افراد کارآمد، روزی فقط چند ساعت زودتر از خواب بیدار شوید، زمان بیشتری در اختیار دارید. چگونه؟ با استارتاپت همراه باشید تا به این راز پی ببرید.

آدم‌ها به طور کلی دو دسته‌اند؛ سحرخیز یا شب‌ زنده‌دار. سحرخیزها آدم‌هایی هستند که صبح‌ها کارآمدترند و شب زنده‌دارها در ساعات پایانی شب تمرکز بیشتری دارند. شاید شما هم دوستانی داشته‌اید که ادعا داشتند شب‌ها بازده بیشتری دارند!

محققان روی بیش از 430 هزار نفر از افراد بین سنین 38 تا 73 ساله به مدت شش سال و نیم مطالعه کردند تا ببینند که چطور شیوه‌ی زندگی «سحرخیزی» یا «شب زنده‌داری» روی سلامتی و تندرستی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. نتایج نشان داد که سلامتی شب‌ زنده‌دارها در معرض خطر است. خطرات رو به رشدی هم‌چون ابتلا به اختلالات روانی، دیابت، بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های گوارشی،‌ سلامتی آنان را تهدید می‌کنند.

اما سحرخیز بودن علاوه بر این‌که برای سلامتی شما بهتر است، باعث افزایش بهره‌وری روزانه و ترقی شغلی هم می‌شود.

طبق گفته‌ی زیست شناسی به نام کریستوف رندلر (Christoph Randler)، افرادی که در ساعات اولیه‌ی روز بهترین عملکرد را دارند، شانس بیشتری برای رسیدن به اهداف شغلی خود خواهند داشت. تحقیقات رندلر که در مجله‌ی کسب و کار هاروارد منتشر شده است، با بررسی حدود ۴۰۰ دانشگاه، به این نتیجه رسید که افراد سحرخیز نسبت به شب زنده‌دارها،‌ فعال‌تر هستند؛ هر چند هنوز بر سر این‌ که آیا سحرخیز بودن یک امر ذاتی است یا اکتسابی، پاسخ قطعی وجود ندارد.

در این مقاله به ۹ کاری که افراد کارآمد قبل از ظهرانجام می‌دهند تا انرژی خود را در طول روز حفظ کنند می‌پردازیم.

۱. روز خود را به دو قسمت تقسیم می‌کنند

بنیان‌گذار و مدیر خلاق سبک پرطرفدار مردان، سابر پیل (Sabir Peele)، همیشه روز خود را به دو قسمت تقسیم می‌کند تا قوه‌ی ابتکار خود را حفظ کند. او می‌گوید:

من لیستی از حداکثر ۱۰ کاری که باید تا ظهر انجام بدهم تهیه می‌کنم. برای این‌که در هنگام کار، با انگیزه بمانم، مهم‌ترین کارهایم را در دقایق اولیه‌ی هر ساعت انجام می‌دهم. بعد از این که دوتا از کارهایم را به اتمام رساندم، ۲۰ بار ورزش شنا را انجام می‌دهم.

در بخش دوم روز (بین ظهر تا ساعت 5 بعدازظهر)، او تکنیک دیگری را به کار می‌گیرد:

من تمام تمرکزم را روی جلسات و تولید محتوای خالص می‌گذارم که هردوی این‌ها بسیار وقت‌گیر هستند.

۲. افراد کارآمد زود به سرکار می‌روند

دکتر مگان بروکس (Meghan Brooks)، متخصص اطفال، بین وظایف مادری و پزشکی‌اش با این ایده به‌صورت یک روز در میان تعادل ایجاد کرده است. او می‌گوید:

من در روزهای زوج، حداقل نیم ساعت قبل از رسیدن مراجعینم به مطب می‌روم. با این کار، من برای تحلیل پرونده‌ی آن‌ها یا تماس با والدین‌شان برای ارائه‌ی نتیجه‌ی آزمایشات یا تشخیص درمان، فرصت کافی در اختیار دارم. و در روزهای فرد، این زمان اضافه را به خوردن قهوه و بررسی قرار ملاقات‌ها و تکمیل فرم مدرسه‌ی دخترانم می‌گذرانم.

۳. برای خودشان وقت می‌گذارند

راشل بووی (Rachel Bowie)، سردبیر ارشد نیویورکی و کسی که به تازگی مادر شده است، هرروز صبح، زمانی را به خودش اختصاص می‌دهد و با این کار روحیه و بهره‌وری کاری خود را افزایش می‌دهد. راشل می‌گوید:

وقتی من در حال عوض کردن پوشک بچه‌ام هستم، استرس لیست بلندبالای کارهایی که باید انجام بدهم و برنامه‌ریزی چندماهه‌ام را دارم. به همین خاطر هرروز صبح در هنگام دوش گرفتن از ۱ تا ۱۸۰ می شمارم و سعی می‌کنم در این سه دقیقه، فقط در لحظه‌ی حال حضور داشته باشم. شاید این کار احمقانه به نظر برسد ولی من به جای این‌که ذهنم را مشغول کنم، آن زمان کوتاه در زیر دوش را به خودم اختصاص می‌دهم و این کار تاثیر آرامش‌بخشی روی من دارد و باعث می‌شود که در طول روز تمرکز بیشتری داشته باشم.

۴. لیست کارهای خود را بازنگری می‌کنند

تنش‌های ناشی از زندگی در منطقه‌ی شلوغ خلیج، روی کاندس جونز (Candace Jones) که به تازگی در رسانه‌ی استنفورد مشغول به کار شده، تاثیری نگذاشته است، چرا که او همیشه لیست کارهایش را بازنگری می‌کند. او می‌گوید:

بازنگری لیست توسط افراد کارآمد

من با لیست کارهایم بیدار می‌شوم و با آن می‌خوابم. شب‌ها قبل از این‌که به تخت خواب بروم، لیستم را با کارهایی که باید روز و هفته‌ی بعد انجام بدهم، پر می‌کنم. وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوم، قبل از این‌که ایمیل‌هایم را چک کنم هم دوباره به لیستم نگاه می‌کنم. این کار برای من خیلی مهم است چون دوست دارم آماده و پیش‌رو باشم، به‌جای این‌که مدام نگران این باشم که الان چه چیزی در اولویت است.

۵. افراد کارآمد با طبیعت دوست هستند

کریس هینس (Chris Heayns)، مدیرعامل و بنیان‌گذار مجتمع اقامتی میل میدو (Mill Meadow) در انگلستان، روزهای خود را صرف اطمینان از درست پیش‌رفتن کسب و کار خود می‌کند. به‌طوری که همه‌ی میهمانان او همیشه راضی هستند و درآمدش همواره رو به رشد است. راز موفقیت او چیست؟ هینس می‌گوید:

من حدود ساعت 5:45 صبح بلند می‌شوم تا جوجه‌ها را از لانه‌شان بیرون بیاورم، بعد توپ تنیس را می‌گیرم و سگم را برای پیاده‌روی به بیرون می‌برم. قدم‌زدن در هوای تازه‌ی اطراف شهر (چه بارانی باشد چه آفتابی) همیشه ذهن را از هر آلودگی پاک می‌کند.

۶. صبحانه‌ی مفصل می‌خورند

سارا داناوان (Sara Donovan)، طراح و سازنده‌ی موی مصنوعی در تئاتر برادوی (Broadway)، بیشتر وقت خود را صرف اجرای طرح‌های خود در منطقه‌ی تئاتر نیویورک و آماده‌سازی بازیگران برای اجرا و کمک به طراحان برای تکمیل طرح موها در نمایش میکند.

او برای این که با انرژی بماند، روزش را با یک صبحانه‌ی مفصل شروع می‌کند. سارا می‌گوید:

من باید قبل از این‌که به سرکار بروم، صبحانه‌ی کاملی (شامل بیکن بوقلمون، تخم مرغ، آووکادو، نان تست و قهوه) میل کنم. کار کردن در برادوی طوری است که اغلب بین نمایش‌ها مجبور به خوردن خوراکی و میان‌وعده هستیم، بنابراین یک صبحانه‌ی کامل باعث می‌شود که من پرانرژی بمانم.

۷. افراد کارآمد، خود را به‌روز نگه می‌دارند

ژاکلین لندن (Jaclyn London)، هنگام انتشار اولین کتابش و شغل تمام وقتش به عنوان مدیر مجله، سرش به‌شدت شلوغ بود. اما برای این که بهره‌وری کاری‌اش کاهش پیدا نکند، بیشتر کارهای خود را برای صبح برنامه‌ریزی می‌کرد. او می‌گوید:

من تمامی اخبار مرتبط با صنعت، مجلات علمی، اخبار و گزارشات کسب و کار و هر ایمیل جدیدی در این‌باره را اول هر صبح بررسی می‌کنم. شاید به‌نظر برسد که خیلی وقتم را می‌گیرد، اما وقتی درباره‌ی هر چیز جدیدی (کوچک یا بزرگ) به‌روز باشم، احساس آمادگی بیشتری دارم و راحت‌تر می‌توانم کارهایم را به انجام برسانم.

۸. به پادکست‌های مفید گوش می‌دهند

سامانتا دونگ (Samantha Dong)، بنیان‌گذار و مدیرعامل برند کفش‌های سفارشی «الی» (Ally)، روزهای شلوغ کاری خود را با یک شروع خوب که برای او «تنهایی قدم زدن» است تضمین می‌کند. او می‌گوید:

من روزهایم را با یک روال خاصی شروع می‌کنم که برایم آرامش‌بخش، لذت‌بخش و انگیزشی بوده و باعث می‌شود که ذهنم آرام باشد.

اما روال خاص او چیست؟

اول یک قهوه درست می‌کنم، بعد به یک پادکست خوب گوش می‌دهم و این‌گونه خودم را برای شروع یک روز کاری شلوغ آماده می‌کنم.

۹. روز خود را با ورزش شروع می‌کنند

آرن بوستروم (Arne Bostrom) ،مهندس پرتلندی الاصل، هرروز قبل از شروع روز کاری خود، ورزش می‌کند. او می‌گوید:

صبح ها اولین کاری که می‌کنم ورزش کردن است و این عمل باعث می‌شود که من حتی قبل از شروع کارم احساس خوبی داشته باشم.

ورزش افراد کارآمد

اما او گفته است که هرروز 5 صبح از خواب بیدار شدن کار راحتی نیست. بوستروم می‌گوید:

بعضی روزها خارج شدن از تخت‌خواب سخت است، اما اگر از شب قبل برای ورزش کردن برنامه‌ریزی کرده باشید و لباس‌هایتان را آماده کرده باشید، می‌توانید به راحتی از این سختی عبور کنید. آن‌وقت می‌توانید بلند شوید، به بیرون بروید و بشتابید به سوی یک روز پرکار عالی!