از دیرباز تا به امروز، رقابت امر مهمی برای رسیدن به موفقیت بوده است؛ اما این که این رقابت بین چه افرادی صورت بگیرد، نقش به سزایی در ارزش این نبرد دارد. اگر خود را بین افراد چالش برانگیز و بسیار موفق‌، احاطه کنید و آن‌ها را رقیب دوستانه خود بدانید؛ نه تنها انگیزه بیشتری پیدا می‌کنید، بلکه پیشرفتی قابل توجهی هم خواهید داشت.

ما در این مطلب از استارتاپت، به دلایل مهم برای قرار گرفتن بین افراد چالش برانگیز و نحوه انجام آن، نگاهی می‌اندازیم.

همیشه افراد چالش برانگیز و موفق‌تری نسبت به ما وجود دارند

من، شما و هر شخصی که می‌شناسید، یک فرد متوسط به حساب می‌آییم. شاید با خود بگویید نه، من بهترینم؛ شاید هم بگویید که مدیر یک شرکت موفق، فرد متوسطی نیست، بلکه ممتاز است.

شما بین ۵ نفری که هر روز با آن‌ها بیشترین زمان را می‌گذرانید، یک فرد متوسط هستید.

جیم ران

جیم ران (Jim Rohn)، کار آفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی بود که زندگی خود را برای آفرینش و گسترش افراد موفق در صنعت، صرف کرد. او طی مطالعات خود به این نتیجه رسید که افراد برای پیشرفت و موفقیت، باید تحت فشار مسالمت‌آمیز باشند. جیم ران متوجه شد که فشار همسالان (Peer Pressure) که به معنی تاثیر یک گروه همتا روی رفتار و اخلاق است؛ همیشه چیز بدی نیست. او هنگام مطالعات خود در مورد فشار همسالان، متوجه شد که شاید این فشار، دلیل اصلی سیگاری شدن برخی دانش‌آموزان باشد. در عین حال این فشار همسالان قدرت لازم را دارد تا عملکرد دانش‌آموزان را به شدت افزایش دهد تا به شاگرد اول کلاس تبدیل شوند. این که آن انتخاب دانش آموز کدام است، به دلایل مختلفی بستگی دارد.

افراد چالش برانگیز در زندگی ما

چالش کودکی تا بزرگسالی، از زمان تحصیل تا کسب و کار،‌ ادامه دارد

فشار همسالان، قرار نیست پس از اتمام تحصیل و بالغ شدن از سر ما بپرد. برعکس، وقتی به بلوغ می‌رسیم، قطعا هر کدام از ما در زمان و مکانی مختلف، این فشار را درون خود حس کرده‌ایم. فشاری که باید همانند برخی از افراد اطراف خود رفتار کنیم یا فکر کنیم. این اتفاق در سنین مختلف مخصوصا در دوران جوانی زیاد رخ می‌دهد. مثلا اگر دوستان ما آخر هفته به تفریح می‌روند، ما هم دوست داریم این کار را حتی بیشتر از آن‌ها انجام دهیم. اگر آن‌ها به باشگاه می‌روند و تناسب اندام خوبی دارند، ما هم ترغیب می‌شویم تا این فعالیت را انجام دهیم.

اما سلامتی و زندگی شخصی تنها موضوعاتی نیستند که از طریق فشار همسالان به وجود می‌آیند. تحقیقات جیم ران نشان می‌دهد که وقتی این فشار می‌تواند در تحصیل فرد موثر باشد، قطعا می‌تواند در دنیای کسب و کار او هم تاثیر بگذارد. اما مثبت و منفی بودن این تاثیر، بستگی زیادی به رفتار و روحیات خود شما دارد. اگر ذهنیت پیشرفت و موفقیت را در سر پرورانده باشید و دائما به دنبال فتح قله‌های افتخار هستید، شرایط می‌تواند به نفع شما رقم بخورد؛ حال چه یک فرد مبتدی باشید یا یک فرد متوسط.

افراد چالش برانگیز، نیروی محرکی برای موفقیت هستد

افراد موفق، همیشه سعی دارند تا بهترین‌ اشخاص و الگوها را در کسب و کار خود بیابند، آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند و پا به پای آن‌ها به تلاش خود ادامه دهند. با این کار نه تنها به فرد موفقی تبدیل خواهند شد، بلکه روزی هم‌سطح آن‌ها یا فراتر از آن‌ها قدم خواهند گذاشت. به این ترتیب در آینده، افراد موفق را به عنوان دوست و همکار خود خواهند دید که با یکدیگر، پله‌‌های ترقی را طی می‌کنند.

اگر قصد دارید خود را از نظر فیزیکی، فکری، شخصیتی، اجتماعی و حتی معنوی به جایگاه بهتری برسانید؛ اطراف خود را با افراد چالش برانگیز پر کنید. اما چطور می‌توان این کار را انجام داد؟ ما در این بخش، ۴ روش را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. عضو یک گروه ورزشی شوید

ورزش و افراد چالش برانگیز

هر ورزشی که انتخاب می‌کنید، از کوهنوردی گرفته تا بدنسازی، با عضو شدن در یک گروه فعال، می‌توانید تاثیر بیشتری از این ورزش‌ها بگیرید. تحقیقات نشان داده است که بر خلاف تمرین‌های شخصی، ورزش با گروه، باعث کاهش ۲۶ درصدی استرس و افزایش کیفیت زندگی خواهد شد. با تشکیل گروه ورزشی و آموزش به آن‌ها، یک مسئولیت مهم برای خودتان ایجاد می‌کنید و خود را موظف می‌دانید تا اعضای گروه را برای پیشرفت و انجام حرکات صحیح، راهنمایی کنید.

به جای این که هر بار به تنهایی به کوهنوردی بروید، عضو یک گروه شوید تا به فردی شاداب‌تر و پر انگیزه‌تر تبدیل شوید. با دوستان خود قرار بگذارید تا باهم به باشگاه بروید و تمرین کنید. فرقی نمی‌کند که چه کاری انجام می‌دهید، موضوع مهم این است که راهی برای ایجاد گروهی خلاق و پشتیبان، پیدا کنید. به این ترتیب هم چالش ایجاد می‌کنید و هم با یکدیگر چالش‌ها را پشت سر می‌گذارید و دستاورد‌های خود را به مرحله بالاتر می‌رسانید.

۲. عضو گروهی متفکر شوید

مهم نیست کار و تجارت شما چقدر سخت است و چه موانعی پیش روی خود دارید، تا زمانی که از چالش‌ها دوری کنید و خود را با افراد حرفه‌ای و کار بلد احاطه نکنید، موفق نخواهید شد. بهتر است برای آشنایی، در کنفرانس‌های افراد موفق شرکت کنید، به دورهمی‌های کاری بروید و با ایجاد تعامل با این افراد، اهداف جدید و چالش‌ بر انگیز در کسب و کار خود ایجاد کنید.

اما این کارها موقت هستند و نمی‌توانند همیشگی باشند، پس برای ایجاد چالشی همیشگی، به دنبال عضویت در گروه افراد متفکر باشید. گروهی با مغز‌های متفکر که دائما به دنبال یادگیری، حل مسائل و پر کردن چاله‌ها و موانع جذاب هستند. البته بر این باور نباشید تمامی مغز‌های متفکر یک گروه، باید مدیران شرکت‌ها باشند. ناپلئون هیل (Napoleon Hill) مغز متفکری است که در کتاب خود به نام Think and Grow Rich که در سال ۱۹۳۷ منتشر شده است، می‌گوید:

در یک خانه یا گروه بزرگ شوید. اهمیتی ندارند که نقش شما چیست. مهم نیست چه شغلی دارید، گذشته شما چیست، پولدار هستید یا فقیر. برای رسیدن به موفقیت و دستاوردهای تازه، باید همراه یک گروه باشید و رشد کنید.

ناپلئون هیل

۳. یک اجتماع خلاق پیدا کنید

خلاقیت افراد چالش برانگیز

برخلاف باور عموم که خلاقیت یک نبوغ ذاتی و درونی است؛ مانند بسیاری از قابلیت‌ها و مهارت‌های دیگر می‌تواند تربیت شود، رشد کند و به درجه عالی برسد. الن گانت (Allen Gannet)، کارآفرین اطلاعات، در آخرین کتاب خود با موضوع خلاقیت به نام The Creative Curve: How to Develop the Right Idea, at the Right Time، می‌گوید:

هر شخصی که می‌خواهد خود را به چالش بکشد، پیشرفت کند، موفق شود و خلاقیت خود را گسترش دهد؛ لازم است تا در اجتماع مربوط به کسب و کار خود، عضو شود. این اجتماع (Community)، نه تنها می‌تواند شبکه‌ای از پشتیبانی برای شما که قصد پیشرفت دارید، فراهم کند؛ بلکه بهترین منبع برای دریافت بازخوردها خواهد بود تا از آن‌ها یاد بگیرید و استفاده کنید.

الن گانت

نیازی نیست که در این جوامع کسب و کار خود، به صورت فیزیکی حضور داشته باشید. ممکن است در رشته‌ای فعالیت کنید که مغزهای متفکر آن، در سرتاسر دنیا پراکنده‌‌ باشند؛ اما همگی در یک انجمن آنلاین و شلوغ، حضور داشته باشند. همچنین این عمل می‌تواند برای همکاری و نظرسنجی هم مفید باشد. الن گانت در کتاب خود، مثالی از کمپانی بستنی‌سازی Ben & Jerry می‌زند. مدیران این کمپانی برای یافتن طعم جدیدی که به مذاق مشتریان خوش بیاید، برای ۷۰۰ هزار نفر از مشتریان خود ایمیلی فرستاند تا بفهمند که آن‌ها علاقه به تست چه طعمی دارند. استفاده از اجتماع به هر نحوی در کسب و کار و یادگیری، می‌تواند مفید باشد.

۴. احاطه شدن بین افراد چالش برانگیز، شما را به یک منبع مفید برای دیگران، تبدیل می‌کند

مهم‌ نیست می‌خواهید در چه شاخه و مسیری رشد کنید؛ در هر صورت برای پیشرفت، به شبکه‌ای درست و قابل اطمینان نیاز دارید. عده‌ای از روی غرور، این عمل را انجام نمی‌دهند و آن را تحقیر آمیز می‌دانند؛ اما این یک حقیقت است و چگونگی رشد و پیشرفت انسان‌ها را نشان می‌دهد. زمانی که خود را در بین افراد چالش برانگیز قرار دهید، سرعت پیشرفت‌ شما بالا می‌رود. به این ترتیب، چالش‌های واقعی را تجربه خواهید کرد، مطالب جدید یاد خواهید گرفت. در انتها به شخصی تبدیل خواهید شد که دیگران هم دوست دارند تا در کنارشان باشید و منبع الهام آن‌ها شوید.