قطعا شما تنها شخصی نیستید که در زندگی خود، درگیر افراد سمی شده‌اید. حتما علتی دارد که دیکشنری آکسفورد، کلمه «سمی (Toxic)» را به عنوان کلمه سال ۲۰۱۸ معرفی کرده است؛ زیرا افراد سمی می‌توانند یک یا حتی تمام ۳۶۵ روز سال شما را خراب کنند.

تینا تسینا (Tina Tessina)، روان‌ درمانگر و نویسنده کتاب «چگونه با شخصی در ارتباط بوده و همچنان شاد باشیم؟ (How to Be a Couple and Still be Free)» بیان می‌کند:

افراد سمی و روابط بد، برای بسیاری از ما می‌توانند به چیزی مثل اعتیاد تبدیل شوند. عادتی که ترک آن دشوار است زیرا از لحاظ احساسی به آن وابسته هستید و بخش وابسته وجود شما، دوست دارد که آن را حفظ کند. با این حال، بخش منطقی ذهن‌تان می‌داند که که باید آن را رها کند.»

تینا تسینا

چرا سعی نکنیم که از این به بعد، کمی منطقی‌تر شوید و از افراد سمی فاصله بگیریم؟ ما در این مطلب از استارتاپت، نشانه های افراد سمی از دیدگاه تسینا و چند روان‌ درمانگر دیگر را گرد هم آورده‌ایم تا شما به کمک آن‌ها بتوانید، این افراد را شناسایی و از خود دور کنید.

خصوصیات افراد سمی

خصوصیات و ویژگی‌های افراد سمی

حال نوبت آن است که ویژگی‌های اخلاقی افراد سمی را به اختصار توضیح دهیم تا در دام رفاقت و ارتباط با آن‌ها، گرفتار نشویم.

۱. اشباح

اشباح فقط مختص دنیای دوست‌یابی و روابط عاشقانه نیستند. دوستی که قبلا با او در ارتباط بودید و می‌توانستید به او تکیه کنید، اما دیگر پاسخ شما را نمی‌دهد؛ جزو اشباح محسوب می‌شود.

اگر درخواست‌های شما برای با هم بودن همچنان رد می‌شود، احتمالا زمان آن رسیده که دیگر روی این دوست خود، حساب نکنید. تالیا وگنر (Talia Wagner) تراپیست ازدواج و خانواده، در این خصوص می‌گوید:

رابطه با این افراد، غالبا یک طرفه است. آن‌ها به راحتی ناپدید می‌شوند و بدون گفتن حتی یک کلمه، فرار می‌کنند. بسیاری از افراد سمی در زندگی ما که شامل شبح‌ها هم می‌شوند؛ زمان، انرژی، عواطف و احساسات ما را می‌گیرند و در عوض، چیزی از آن‌ها عاید ما نمی‌شود.

تالیا وگنر

۲. افراد وابسته و بالغ

افراد سمی و بالغ

ممکن است دوستی داشته باشید که همیشه برای حل مسائل و مشکلات خود، به سراغ‌تان می‌آید و شما در حل مشکلات مالی، عاطفی، کاری و … به او کمک می‌کنید. به این ترتیب، دوستی شما با او، دیگر یک دوستی ساده نیست و فراتر از آن است.

سوزان پیز گادوآ (Susan Pease Gadoua) تراپیست و نویسنده کتاب «بله گفتن جدید: تغییر شکل ازدواج برای افراد شکاک‌، واقع‌بین‌ وشورشی‌ (The New I Do: Reshaping Marriage for Skeptics, Realists and Rebels)» در این باره بیان می‌کند:

مساله اینجا است که افراد سمی و در عین حال بالغ و وابسته، هیچ وقت از خواستن و نیاز داشتن، دست برنمی‌دارند و همیشه نمایشنامه دیگری، برای آن‌ها وجود دارد.

سوزان پیز گادوآ

با این‌که کمک به دوستان، کار خوبی است اما باید یک قضاوت درست درمورد رابطه دوستی خود داشته باشید. آیا این دوست وابسته هم، به شما کمک می‌کند یا این کمک، یک‌ طرفه است؟

آیا در زمان سختی این دوست به کمک شما می‌آید؟ افراد سمی وابسته، در برابر نیازهای دیگران صبور نیستند و در عوض، دوستان سالم به شما کمک می‌کنند.

سوزان پیز گادوآ

۳. انسان‌های خودشیفته

این روزها اصطلاح خودشیفتگی، بسیار رایج است و مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما باید توجه داشته باشید که واژه خودشیفته، بسیار قوی و عمیق است و هر فردی که صرفا نسبت به خود حس خوبی دارد، خودشیفته نیست.

حتی اگر روزانه یا هفتگی با مقدار کمی خودشیفتگی مواجه شوید، باز هم اذیت می‌شوید. افرادی که فقط می‌گیرند و در عوض آن، چیزی پس نمی‌دهند، فکر می‌کنند که دنیا متعلق به آن‌ها است. این افراد مثل یک خون‌آشام، احساسات شما را می‌خورند، پس اجازه ندهید که این افراد وارد زندگی‌تان شوند.

تینا تسینا

 ۴. دوستان همیشه منتقد

افراد سمی و منتقد

 لورا هک (Laura Heck)، تراپیست ازدواج و خانواده و مجری برنامه «رادیو تراپی ازدواج (Marriage Therapy Radio)» می‌گوید:

ساعاتی که با دوستان خود سپری می‌کنید، باید بدون هیچ‌گونه نقد و قضاوت، سپری شود. اگر دوست‌تان دائما از انتخاب‌های شما انتقاد می‌کند، شاید زمان آن رسیده که جایگاه او را در زندگی خود، ارزیابی کنید. آیا تا به حال پیش آمده که برای جلوگیری از قضاوت دیگران، از گفتن مسائلی مثل تغییر شغل خود، اجتناب کنید؟ شما هیچ‌وقت نباید مجبور به دفاع از آن چیزی که هستید، باشید. در این دنیا، افراد بسیاری وجود دارند که باعث درخشش بیشتر شما می‌شوند. در واقع، پنهان کردن خود واقعی‌تان برای راحتی دیگران، اصلا سودی ندارد.

لورا هک

۵. اشخاص توجه طلب

برای یک فرد توجه طلب، هر روز مثل روز تولد یا هفته تولد او است. مشکل اینجا است که وقت گذراندن با این اشخاص، به خصوص زمانی که مکالمه را انحصارا از آن خود می‌کنند و برنامه‌های‌تان را به شما دیکته می‌کنند، بسیار خسته‌کننده است. بکی وت‌استون (Becky Whetstone) تراپیست ازدواج و خانواده، درباره افراد جویای توجه، بیان می‌کند:

این دسته از افراد سمی معمولا متکبر و کنترل‌کننده هستند. آن‌ها فکر می‌کنند که می‌دانند چه چیزی برای همه بهتر است و در نتیجه، آن را دیکته می‌کنند. اگر حوصله‌ این افراد تمام شود، به سمت شخص دیگری می‌روند تا از این رفتارهای عجیب و غریب آن‌ها، حمایت کند.

بکی وت‌استون

۶. دوستان تحریک‌ کننده

اکثر ما دوستی داریم که همیشه آتش دعواها را شعله‌ورتر می‌کند و اگر ماجرای خاصی میان دوستان‌تان وجود داشته باشد؛ حتما موضوع را از این دوست خود، می‌شنوید. اما حقیقتی که در رابطه با این افراد سمی وجود دارد، این است که قطعا در جای دیگر، شما موضوع غیبت‌های او هستید.

شاید نخواهید که این افراد سمی را کاملا از زندگی اجتماعی خود حذف کنید، زیرا صحبت با آن‌ها سرگرم‌ کننده است؛ اما باید حواس‌تان را جمع کنید و زیادی به آن‌ها اطلاعات ندهید.
معمولا این افراد در روابط، وفادار و قابل اعتماد نیستند. آن‌ها این ویژگی را به روش‌های زیادی نشان می‌دهند. فقط به‌خاطر داشته باشید که این افراد سمی برای ایجاد تفرقه، نهایت تلاش خود را می‌کنند تا شک و تفرقه را بیشتر کنند.

تالیا وگنر