عادت‌ها در زندگی ما بسیار تاثیرگذار هستند؛ چون هم به موفقیت کمک کنند و هم می‌توانند به ما آسیب برسانند. عادت‌های بد، در وجودمان ریشه می‌دوانند و با تغییر سبک زندگی، ما را از کارهایی که دوست داریم، دور می‌کنند. همچنین عادت‌های خوب، به ما کمک می‌کنند که مانند افراد خیلی موفق، زندگی سرشار از رشد و موفقیت، برای خود بسازیم.

اگر شما به زندگی افراد موفق نگاه کنید، خواهید دید که وقت خود را صرف اموری می کنند که به آن‌ها برای رسیدن به بزرگترین اهدافشان کمک کنند. البته این موضوع به معنای کامل بودن آن‌ها نیست؛ زیرا هیچ انسان کاملی وجود ندارد. اما افراد موفق با وجود کم و کاستی‌هایی که در زندگی خود دارند، همچنان به کارهایی می‌پردازند که تاثیر مثبتی در زندگی آن‌ها دارد. تمرکز روی کارهای مثبت، از عادت‌های روزانه‌ آن‌ها شروع می‌شود.

اگرچه ما می‌توانیم همه‌ عادت‌های خوب را بررسی کنیم، اما اگر این دانش را به مرحله‌ اجرا نرسانیم، کارمان پوچ و بی‌معنی است. بنابراین، ما در این مقاله از استارتاپت، ۵ عادت روزانه افراد خیلی موفق را گردآوری کردیم تا شما با ایجاد این ویژگی‌ها در خود، زندگیتان را آن طور که لایقش هستید، بسازید.

عادت روزانه افراد خیلی موفق چیست

۱. افراد خیلی موفق از شب قبل برای فردای خود برنامه‌ریزی می‌کنند

طبیعی است که وقتی نقشه‌ای ندارید، راه خود را گم می‌کنید. بدون برنامه‌ریزی، روزهای شما در حالی می‌گذرند که می‌شوید اما نمی‌دانید چه می‌خواهید یا چه کاری باید انجام دهید. افراد موفق با صرف اندکی زمان در شب قبل، اهداف فردای خود را به صورت واضح بررسی می‌کنند. بنابراین وقتی از خواب بیدار می‌شوند، مطابق فهرست برنامه‌های خود عمل می‌کنند.

زندگی همیشه مطابق نقشه پیش نمی‌رود اما با یک برنامه‌ریزی درست می‌توانید خود را با شرایط وفق دهید تا زحمات شما از بین نرود.

تاثیر مطالعه در زندگی افراد خیلی موفق

۲. آن‌ها کتاب می‌خوانند تا الهام بگیرند

مطالعه، یک اصل مهم برای رسیدن به موفقیت است. خصوصا مطالعه‌ کتاب‌هایی که حاوی اطلاعات فراوان است. ایلان ماسک (Elon Musk) روزانه حداقل ۴ ساعت مطالعه می‌کرد و حالا ببینید که چقدر در کار خود موفق است.

تنظیم زمان مشخصی برای مطالعه‌، ضرورت ندارد؛ بلکه نکته مهم ایجاد عادت مطالعه روزانه در خود است. این امر باعث بیشتر شدن آگاهی شما می‌شود تا بهتر بتوانید در مسیر موفقیت قدم بردارید.

۳. افراد خیلی موفق سلامتی خود را در اولویت قرار می‌دهند

اینکه چه می‌خورید و چقدر ورزش می‌کنید، در همه ابعاد زندگی شما تأثیر می‌گذارد. افراد موفق از ورزش خود به عنوان یک زمان برای برنامه‌ریزی استفاده می‌کنند. آن‌ها با انتخاب‌های غذاهای هوشمندانه‌، انرژی لازم را برای انجام همه کارهایی که در لیست روزانه خود قرار داده‌اند، کسب می‌کنند.

با توجه به این مطالب، اکنون برای شام چه چیزی میل دارید؟ آیا ورزش در فهرست کارهای شما قرار دارد؟ عاقلانه انتخاب کنید.

۴. آن‌ها به کارهایی که دیگران انجام می‌دهند توجه نمی‌کنند

افراد خیلی موفق به کارهای دیگران توجه نمی‌کنند

مسیر رسیدن به موفقیت افراد دیگر می‌تواند برای شما الهام بخش باشد. شما می‌توانید نکات زیادی در مورد اشتباهات، پیروزی‌ها، آنچه که انجام می‌دهند و آنچه انجام نمی‌دهند بیاموزید. اما اگر به جای استفاده از جملات الهام بخش افراد موفق، شروع به مقایسه‌ پیشرفت خود با آن ها کنید، در خودتان احساس حسادت، استرس و بی لیاقتی ایجاد می‌کنید.

افراد موفق می‌دانند که مسیرشان منحصر به فرد است. بنابراین در دام مقایسه گرفتار نمی‌شوند و روی اهداف خود متمرکز هستند.

۵. افراد خیلی موفق هر روز به نحوی زندگی می‌کنند که انگار روز آخرشان است

این روزها زندگی بسیار شلوغ و پر مشغله است. به همین دلیل شما بیشتر تمایل دارید تا به آینده تمرکز کنید. همه‌ ما این کار را انجام می‌دهیم و نگران این هستیم که بعدا چه خواهد شد. اما همان‌قدر که برنامه‌ریزی برای آینده مهم است، در لحظه زندگی کردن هم اهمیت دارد.

زندگی کوتاه است و هیچ تضمینی برای این که چه زمانی پایان می‌یابد، وجود ندارد. افراد موفق هر روز طوری زندگی می‌کنند که گویی آخرین روز حیات آن‌ها است و از هر لحظه عمر خود، بیشترین بهره را می‌برند. شما هم برای رسیدن به وفقیت، باید همین روش را پیش بگیرید.

وقتی شما هدفی بزرگ در سر دارید، معمولا به دلیل عظمت آنچه که می خواهید انجام دهید، نا امید می‌شوید. اگر روزهای خود را با اقدام به انجام عادت‌های خوب شروع کنید، به خودتان شانس بیشتری برای کسب موفقیت خواهید داد. بهتر است از این ۵ عادت، به عنوان یک نقطه شروع برای ساخت هر آنچه از یک زندگی موفقیت‌آمیز تعبیر می‌کنید، استفاده کنید.