موفقیت کلید اصلی زندگی شادی است که همه به دنبال آن هستند. مردم همیشه نسبت به زندگی افراد موفق کنجکاو هستد تا با به کارگیری روش‌های آن‌ها، به موفقیت مورد نظر خود برسند. کریستوفر فریسن (Christopher Friesen) نویسنده و دکتر روانشناس در حوزه موفقیت، به بررسی رفتارهای افراد بسیار موفق پرداخته است. ما در این مقاله از استارتاپت، مطالبی را در زمینه موفقیت، از زبان او با شما به اشتراک می‌گذاریم.

زندگی افراد بسیار موفق چگونه است؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه افراد بسیار موفق مانند بیل گیتس (Bill Gates)، ریچارد برانسون (Richard Branson) یا محمد علی کلی (Muhammad Ali) موفق شدند و به پیشرفت خود ادامه دادند؟ من در این مورد بسیار فکر کرده‌ام و همیشه مجذوب عواملی بودم که در موفقیت اشخاص موثر هستند. شاید به این دلیل که من در مدرسه، شاگرد موفقی نبودم. تا این که از ورزش‌های رقابتی، بیوگرافی‌ها و کتاب‌های استفان آر. کوی (Stephen R. Covey) و تونی رابینز (Tony Robbins)، مطالبی یاد گرفتم. استفاده از این آموزه‌ها، اوضاع را برای من تغییر داد.

از ۲۵ سال قبل، تقریبا از زمانی‌ که از مدرسه اخراج شدم، اتفاقات زیادی برای من افتاده است. بیش از ۱۰۰ کتاب توسعه فردی را مطالعه کردم، ۳ مدرک روانشناسی گرفتم و با آزمون و خطاهای بسیار، مسیر توسعه شخصی خود را طی کردم.

به عنوان یک روانشناس، از مجرمان اصلاح ناپذیر و سرسخت گرفته تا مدیران مضطرب را ارزیابی و تحت درمان قرار دادم. من در حال حاضر با عده زیادی از ورزشکاران، مدیران، دانشگاهیان و کارآفرینان کار می‌کنم و آن‌ها را در جهت توسعه پتانسیل شخصی و حرفه‌ای خود یاری می‌دهم. طی ۲۵ سال گذشته، توانستم ۵ نگرش قابل یادگیری کشف کنم که دستیابی به آن‌ها، افراد را در دنیا متمایز می‌کند.


افراد بسیار موفق خود را می‌شناسند

۱. خود را می‌شناسند

آن‌ها نقاط قوت و ضعف خود را می‌شناسند و خودشان را همان طور که هستند، می‌پذیرند. اشخاصی مثل بیل گیتس یا جی. کی. رویلینگ، شخصیت درونگرای خود را پذیرفته و با آن کار می‌کنند. آن‌ها سعی نمی‌کنند چیزي باشند که نیستند. اگر این افراد زندگیشان را صرف مبارزه با درون‌گرایی خود می‌کردند، ما امروز نمی‌توانستیم از نتیجه زحمات آن‌ها بهره‌مند شویم.

۲. اهداف را مطابق با شخصیت خود تعیین می‌کنند

افراد بسیار موفق، اهداف خود را بر اساس نیاز‌های فوری یا حس و حالشان در شرایط خاص تعیین نمی‌کنند. بلکه مطابق با شخصیت، ارزش‌ها، علائق، نقاط قوت و مهارت‌ها، ماموریت خود را مشخص می‌کنند.

مارتین لوتر کینگ (Martin Luther King Jr.)، مادر ترزا (Mother Teresa)، استیو جابز (Steve Jobs)، نلسون ماندلا (Nelson Mandela) و اسکار شیندلر (Oskar Schindler)، زندگی خود را بر اساس آن‌چه که واقعا بودند، برای آن‌ها ارزش داشت و در آن خوب عمل می‌کردند؛ گذراندند. بعضی از آن‌ها برای دنبال کردن هدف خود، بهای سنگینی پرداختند اما من شک دارم که آن‌ها، راه دیگری غیر از این داشتند. فریدریش نیچه (Friedrich Nietzsche) در این زمینه می‌گوید:

کسی ‌که برای زندگی دلیل دارد، تقریبا می‌تواند هر مشکلی را تحمل کند.

فریدریش نیچه

۳. کنترل بیشتری روی مسیر زندگی خود دارند

افراد بسیار موفق کنترل بیشتری روی مسیر زندگیشان دارند

افراد بسیار موفق می‌دانند که اگر سکان کشتی زندگی خود را در دست داشته باشند، تنها می‌توانند خود را کنترل کنند. آن‌ها درک می‌کنند که نمی‌توانند نسبت به چیزی که دنیا بر سر راهشان قرار می‌دهد، کنترل داشته باشند. اما بر خود تسلط دارند که چگونه به این موانع واکنش نشان دهند. افراد موفق آگاه هستند که می‌توانند بعضی اتفاقات دنیا را قبل از رخ دادن پیش‌بینی کنند و عکس العمل لازم را انجام دهند. این افراد می‌دانند که اگر خود را به جلو برانند، در نهایت به مقصد خواهند رسید.

۴. می‌پذیرند که سختی‌های زیادی را متحمل خواهند شد

برای اشخاصی که کارهای بزرگ انجام می‌دهند، گذراندن دوره‌های سخت، بسیار عادی و رایج است. آن‌ها می‌دانند که این جهان چگونه کار می‌کند، پس با آن نمی‌جنگند و شکایتی نمی‌کنند. قطعا بدون سختی و شکست، هیچ‌گونه رشدی وجود ندارد. آن‌ها می‌دانند که تنها از طرق مبارزه، می‌توانند به نتایج ارزشمند برسند. به همین دلیل افراد بسیار موفق، تفاوت میان رنج کشیدن و مبارزه کردن را درک می‌کنند.

درد اجتناب‌ناپذیر است. رنج بردن اختیاری است.

دالایی لاما (Dalai Lama)

افراد موفق مبارزه کرده و احساس درد می‌کنند؛ اما از این درد، رنج نمی‌برند. زیرا آن‌ها زندگی خود را، زندگی می‌کنند و اهدافشان را متناسب با این ‌که چه کسی هستند، چه ارزش‌هایی دارند و ماموریت آن‌ها چیست، دنبال می‌کنند.

۵. زمانی ‌که به مقصد می‌رسند، مقصد دیگری را پیدا خواهند کرد

دقیقا به همین دلیل، افراد بسیار موفق مبارزه را می‌پذیرند و از آن لذت می‌برند. زیرا می‌دانند که سفر، مقصد آن‌ها است.

چگونه به نگرش‌ افراد بسیار موفق دست پیدا کنیم؟

افراد بسیار موفق می‌دانند که چه زمانی به مقصد خود می‌رسند

برای دستیابی به این نگرش‌های قابل یادگیری، با این ۵ راهنمایی شروع کنید:

۱. در مورد خودتان بیشتر بدانید

درباره شخصیت، ارزش‌ها، علائق، نقاط قوت و مهارت‌های خود بیشتر بدانید. ببینید چه کسی هستید؟ واقعا چه چیزی می‌خواهید؟ و چگونه این اتفاق می‌افتد؟

۲. تصمیمات هوشمندانه بگیرید

تصمیمات بزرگ و کوچک، باید بر اساسی باشند که واقعا برای شما و اهدافتان اهمیت داشته باشند؛ نه اینکه بر اساس حس و حالتان باشد و شما را به هر سمتی سوق دهد.

۳. خودتان را کنترل کنید

تنها چیزی‌ که شما می‌توانید کنترل کنید، خودتان هستید. قربانی زندگی نباشید، پیش بروید و عمل کنید؛ قبل از آن‌ که زندگی برای شما تصمیم بگیرد.

۴. موانع و شکست‌ها را از زاویه دیگر ببینید

بسته به دیدگاه شما، موانع و شکست‌ها می‌توانند شما را نابود کنند یا باعث اصلاح و موفقیت شما شوند. بهتر است موانع را، به عنوان فرصت‌هایی برای رشد و اصلاح در نظر بگیرید.

افراد بسیار موفق نسبت به وقت خود خسیس هستند

۵. نسبت به وقت خود خسیس باشید و قدر آن ‌را بدانید

اطمینان داشته باشید که وقت خود را صرف موضوعات ارزشمند می‌کنید. در نظر بگیرید که تنها یک زندگی، برای زندگی کردن دارید؛ پس از سفر لذت ببرید.

بسیاری از مردم در زندگی، از تمام پتانسیل خود استفاده نمی‌کنند. اجازه ندهید که شما هم یکی از آن‌ها باشید و تمام تلاش خود را به کاز ببندید تا یکی از افراد بسیار موفق باشید.