افراد با اعتماد به ‌نفس واقعی، نشانه‌های منحصر به ‌فردی از موفقیت را دارند؛ دقیقا برعکس افراد با اعتماد به نفس پایین که برای پنهان کردن حس ناامنی خود، پشت نقابی دروغین از اعتما به نفس پنهان می‌شوند. دکتر ترویس بردبری (Travis Bradberry)، در این مقاله که ابتدا در سایت LinkedIn Pulse منتشر شده، نشانه‌های اعتماد به ‌نفس واقعی را بیان می‌کند. اعتماد به نفس انواع متفاوتی دارد، از غرور بوکسور حرفه‌ای آمریکایی فلوید می‌ودر (Floyd Mayweather) گرفته تا خودپسندی جانورشناس انگلیسی جین گودال (Jane Goodall).

اعتماد به ‌نفس واقعی، درست برعکس اعتماد به ‌نفس کاذب، مفهومی انحصاری دارد. وجه تمایز افراد با اعتماد به نفس بالای واقعی با افراد با اعتماد به نفس کاذب، در کنترل این افراد روی عوامل قابل تغییر و شک برانگیز است. اینها همان افرادی هستند که الهام بخش دیگران بوده و باعث می‌شوند کارها به بهترین شکل انجام شوند.

هنری فورد می‌گوید: «چه فکر کنید که می‌توانید و چه تصور کنید که نمی‌توانید، در هر صورت حق با شما است.»

در نتایج مطالعات اخیر در دانشگاه ملبورن، نظریه فورد در مورد این‌ که ذهنیت شما اثر قدرتمندی بر روی تواناییتان در کسب موفقیت دارد؛ به اثبات رسیده است. این نظریه بیان می‌کند که افراد با اعتماد به نفس، درآمد بیشتری به دست آورده و سریع‌تر از دیگران به پیشرفت و ترقی دست پیدا می‌کنند.

پرورش اعتماد به نفس بسیار مهم است، اما باید بررسی کنیم افرادی که اعتماد به نفس واقعی دارند؛ چه کاری انجام می‌دهند که از دیگران متمایز می‌شوند؟

ما در این‌ مقاله استارتاپت از 12 عادت اصلی افراد با اعتماد به نفس واقعی پرده‌برداری می‌کنیم تا شما هم در رفتارهای روزانه خود جهت دستیابی به موفقیت بیشتر، آن‌ها را به ‌کار بگیرید.

۱. شادی درونی دارند

شادی یک فاکتور مهم در اعتماد به نفس است، زیرا برای این ‌که به کاری که انجام می‌دهید اطمینان پیدا کنید؛ باید خوشحال باشید. بر خلاف افراد دیگر که همواره درباره دستاوردهایشان فکر می‌کنند؛ افراد با اعتماد به نفس بالا، حس خود را به سمت و سوی رضایتمندی از دستاوردها، سوق می‌دهند. آن‌ها می‌دانند که صحبت‌های دیگران
اهمیت چندانی ندارد و شما هرگز به همان خوبی یا بدی که مردم در مورد شما می‌گویند، نیستید.

۲. قضاوت نمی‌کنند

افراد با اعتماد به نفس واقعی، دیگران را قضاوت نمی‌کنند؛ زیرا می‌دانند هر شخص توانایی خاصی دارد و می‌تواند چیزی برای عرضه داشته باشد. پس نیازی نیست که دیگران را تحقیر کنند تا حس خوبی در خود ایجاد کنند. مقایسه کردن خود با دیگران حد و مرزی دارد و افراد با اعتماد به نفس وقتشان را برای سنجیدن دیگران و مقایسه خود با آن‌ها تلف نمی‌کنند.

۳. پاسخ مثبت نمی‌دهند، مگر این که واقعا بخواهند

 تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو نشان می‌دهد که هر چقدر گفتن کلمه «نه» برای شما سخت‌تر باشد؛ به همان اندازه احتمال بروز استرس، خستگی و حتی افسردگی در شما بیشتر می‌شود. افراد با اعتماد به نفس واقعی، می‌دانند که «نه» گفتن، به سلامتشان کمک می‌کند. آن‌ها عزت نفس خود را حفظ کرده و به طور واضح «نه» می‌گویند. افراد با اعتماد به نفس در زمان «نه» گفتن، از به کار بردن عباراتی مثل «فکر نمی‌کنم بتوانم» یا «مطمئن نیستم» اجتناب می‌کنند. آن‌ها با اعتماد به نفس «نه» می‌گویند زیرا می‌دانند «نه» گفتن به یک تعهد جدید، در واقع احترام گذاشتن به تعهدات موجودشان است و با این کار فرصت کافی برای اتمام مسئولیت‌ها با موفقیت هرچه بیشتر، را خواهند داشت.

۴. بیشتر گوش می‌کنند و کمتر حرف می‌زنند

افراد با اعتماد به نفس، بیشتر از حرف زدن، گوش می‌دهند؛ زیرا احساس نمی‌کنند که باید چیزی را ثابت کنند. آن‌ها می‌دانند با گوش دادن و توجه به دیگران، احتمال یادگیری و رشدشان بیشتر است. این افراد به جای تعامل با دیگران و تلاش برای جلب نظر و توجه آن‌ها، بیشتر روی تعامل خودشان کار می کنند. زیرا می‌دانند که این روش می‌تواند رویکرد لذت بخش‌تر و سازنده‌تری برای مردم باشد.

۵. با قاطعیت سخن می‌گویند

واژه‌هایی مانند “مطمئن نیستم”و “فکر می‌کنم”، به ندرت از افراد با اعتماد به نفس واقعی شنیده می‌شود. این افراد قاطعانه سخن می‌گویند، زیرا می‌دانند گوش دادن به کسی که نمی‌تواند نظراتش را با قطعیت بیان کند، برای مردم جذابیتی ندارد.

۶. به دنبال پیروزی‌های کوچک هستند

افراد با اعتماد به نفس علاقه دارند خود را به چالش کشیده و برای دستیاببی به پیروزی، با خود رقابت کنند؛ حتی اگر این تلاش‌ها موفقیت‌های کوچکی را حاصل کند. این پیروزی‌ها، گیرنده‌های جدید آندروژن را در مناطقی از مغز که مسئولیت تشویق کردن و انگیزه دادن دارند، فعال می‌کنند. افزایش گیرنده‌های آندروژن، اثر تستوسترون را که منجر به افزایش اعتماد به نفس می ‌شود، بیشتر می‌کند و اشتیاق افراد برای دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های آینده زیاد می‌شود. وقتی شما به چند پیروزی‌ کوچک دست پیدا می‌کنید، اثرات مثبت افزایش اعتماد به نفس، تا چندین ماه در وجودتان باقی می‌ماند.

۷. ورزش می‌کنند

مطالعه‌ای در مؤسسه تحقیقاتی شرق آنتاریو نشان داد، افرادی که به مدت ۱۰ هفته و حداقل ۲ بار در هفته ورزش می‌کنند؛ از نظر اجتماعی، تحصیلی و جسمانی احساس شایستگی بیشتری دارند. همچنین، آن‌ها از اندام خود راضی بوده و از عزت نفس بالاتری برخوردارند. از همه مهم‌تر، علاوه بر تغییرات فیزیکی در بدنشان که منجر به افزایش اعتماد به نفس می‌شود، ترشح اندروفین در هنگام ورزش، به مثبت‌گرایی آن‌ها و کنار گذاشتن منفی گرایی کمک می‌کند.

۸. دنبال جلب توجه دیگران نیستند

مردم از کسی که نیازمند توجه است، دلسرد می‌شوند. افراد با اعتماد به نفس واقعی می‌دانند، این ‌که انسان خودش باشد؛ بسیار مؤثرتر است که تا این که سعی کند خود را مهم جلوه دهد. مردم به سرعت در نگاه اول، متوجه رفتار و شخصیت شما شده و نحوه برخورد صحیح شما، مهم‌ترین چیزی است که می‌تواند آن‌ها را جذب کند. افراد با اعتماد به نفس بالا همیشه طرز برخورد خوبی دارند و ماهرانه تمامی توجه افراد را جذب خود می‌کنند. هنگامی که آن‌ها به دلیل دستاوردی مورد توجه قرار می‌گیرند، به سرعت توجه افراد را به سمت دوستان و همکارانی که در این راه همراهشان بودند، بر می‌گردانند. آن‌ها به دنبال تعریف و تمجید نیستند، زیرا احساس ارزشمند بودن را درون خود دارند.

۹. از اشتباه کردن نمی‌ترسند

افراد با اعتماد به نفس واقعی، از این که ثابت شود اشتباه کرده‌اند، هراسی ندارند. آن‌ها تمایل دارند تا عقایدشان را منتشر کنند و نظرات دیگران را بسنجند؛ زیرا از اشتباهاتشان درس می‌گیرند و وقتی کاری را درست انجام می‌دهند، آموزگار دیگران هستند. افرادی که به خود اطمینان دارند، جایگاه خود را می‌شناسند و می‌دانند که لیاقت چه چیزهایی را دارند؛ به همین خاطر در صورت ناچیز شمرده شدن از طرف دیگران، احساس شکست نکرده و مرتکب اشتباه نمی‌شوند.

۱۰. اهل ریسک هستند

وقتی افراد با اعتماد به نفس بالا فرصتی به دست می‌آورند، از آن استفاده می‌کنند و به جای نگرانی در مورد این که چه اشتباهی می‌تواند رخ دهد، از خودشان می‌پرسند چه چیزی می تواند من را متوقف کند؟ چرا نتوانم آن را انجام دهم؟ و به دنبال آن می‌روند. ترس نمی‌تواند آن‌ها را عقب براند، زیرا می‌دانند اگر تلاش نکنند؛ هرگز موفق نخواهند شد. آن‌ها روحیه خود را برای ریسک‌پذیری بیشتر و عبور از شکست ها تقویت می‌کنند.

۱۱. دیگران را ستایش می‌کنند

افراد بدون اعتماد به نفس یا با اعتماد به نفس کاذب، دائما به ارتباطات خود شک دارند؛ به همین علت سعی می‌کنند تا در مرکز توجه قرار گیرند و برای اثبات ارزش‌های خود، دیگران را مورد انتقاد قرار می‌دهند. در حالی‌ که افراد با اعتماد به نفس، نگران ارتباطات خود نیستند؛ زیرا احساس ارزشمند بودن را در وجود خود دارند. برخلاف دسته اول که فقط به دنیای درون خود توجه می‌کنند، توجه دسته دوم معطوف دنیای بیرون و اطرافشان است و شگفتی‌های افراد دیگر را می‌بینند. قطعا این نگرش، مورد پسند و ستایش اشخاص خواهد بود.

۱۲. از درخواست هراسی ندارند

افراد با اعتماد به نفس واقعی می‌دانند که درخواست کمک از دیگران باعث ضعیف جلوه دادنشان نمی‌شود. آن‌ها نقاط ضعف و قوت خود را می‌دانند و برای جبران کمبودها به دیگران نگاه می‌کنند. همچنین می‌دانند یادگرفتن از کسی که تخصص بیشتری دارد، راه خوبی برای اصلاح و پیشرفت است.