انعطاف‌پذیری، توانایی بازگشت به فرم اصلی پس از خم شدن، کشیده یا فشرده شدن است. این ویژگی، توانایی بهبودی سریع پس از بیماری، افسردگی یا پریشان‌حالی است. اگر هر آن‌چه را که امروز دارید از دست بدهید، چگونه آن‌ را مدیریت می‌کنید؟ قدم بعدی شما چه خواهد بود؟ تا چه زمانی افسرده، ناراحت و عصبانی خواهید بود؟ چه چیزی باعث می‌شود تا خود را پیدا کرده و همه چیز را دوباره شروع کنید؟ چقدر انعطاف‌پذیر هستید؟ آیا می‌توانید آن ‌را مدیریت کنید؟ آیا می‌توانید از همه ناامیدی‌های خود درس گرفته و همه چیز را دوباره شروع کنید؟ برای رسیدن به آن چه چیزی لازم است؟ آیا می‌دانید افراد انعطاف پذیر و مقاوم چه صفاتی دارند؟ برای پاسخ به این سوالات با این مقاله استارتاپت همراه باشید.

مراحل انعطاف پذیری

در مرحله اول، انضباط نفس زیادی لازم است. با خود به گفتگوی مثبت بپردازید تا انرژی لازم را برای شروع مجدد به دست آورید. برای نادیده گرفتن و عبور از میان شلوغی و همهمه صداهای منفی و همچنین صدای منفی اطرافیان، تمرکز زیادی لازم خواهد بود. نظم و انضباط زیادی نیاز است تا تعادلی در ترس و اضطراب خود ایجاد کنید، با دانستن این نکته که اگر شما یک ‌بار این ‌کار را انجام دهید، از آن پس، بارها و بارها قادر به انجام آن خواهید بود.

آن‌چه که از دست می‌دهید، خواه ارتباطی با شما داشته باشد یا نه، موفقیت آینده شما کاملا به شما ارتباط دارد. برای جلوگیری از سرزنش و نکوهش ناشی از عدم موفقیت، اعتماد به نفس زیادی لازم است. گذشته‌ها گذشته. باید زندگی خود را ادامه دهید و دوباره شروع کنید. اگر فردا همه چیز را از دست دهید، اما شجاعت به خرج داده و دوباره تلاش کنید، در این صورت قدردان خود خواهید بود. شما باید در قلب و ذهن خود اعتقاد داشته باشید که مهارت، استعداد و قدرت انجام این ‌‌کار را بیش از یک بار دارید.

مشخصات افراد انعطاف پذیر و مقاوم

پرورش یک شخصیت انعطاف‌پذیر و مقاوم، شکست را به موفقیت تبدیل می‌کند. افراد انعطاف پذیر و مقاوم تسلیم نخواهند شد. فرد مقاوم، علیرغم همه موانع و مشکلات، به ‌کار خود ادامه خواهد داد.

نویسندگان کتاب خود انعطاف‌پذیری، استیون و سیبیل وولین، هفت ویژگی اصلی را فهرست کرده‌اند که انعطاف‌پذیری را در وجود انسان شکل می‌دهند.

 ۱. برای پیوستن  به افراد انعطاف پذیر و مقاوم، نیاز به بینش دارید

شما باید این توانایی را در خود ایجاد کنید که از خودتان سوالات سختی بپرسید و صادقانه به آن‌ها پاسخ دهید. اگر چیزی را که از دست داده‌اید، به شما ارتباط دارد، صادق باشید و مسئولیت آن ‌را به عهده بگیرید.

 ۲. انعطاف‌پذیری مستقل است

افراد انعطاف پذیر و مقاوم، می‌توانند روی خودشان حساب کنند تا به زندگی بازگردند.

 ۳. اگرچه انعطاف‌پذیر مستقل است، اما به دیگران گره خورده

هرچه مسئولیت افراد بیشتری را به عهده داشته باشید، انگیزه شما برای شروع دوباره بیشتر خواهد بود. هرچه دلیل انجام کاری قوی‌تر باشد، عمل کردن به آن نیز با قدرت بیشتری همراه خواهد بود.

۴. برای پیوستن به افراد انعطاف پذیر و مقاوم نیازمند ابتکار عمل هستید

شما باید توانایی مسئولیت‌پذیری در هر موقعیتی را در خود ایجاد کنید، تا بتوانید مسئولیت مشکلات را بر عهده بگیرید. شما باید تاب و تحمل داشته، به پا خیزید و هر کاری را که برای بازگشت مجدد به مسیر لازم است، انجام دهید.

۵. افراد انعطاف پذیر و مقاوم دارای عنصر خلاقیت هستند

با انعطاف‌پذیری‌، شما قادر هستید تا یک موقعیت را بررسی کرده و بهترین راه حل را به صورت خلاقانه تعیین کنید. شما در رویکرد خود نسبت به شروع کار سرمایه‌گذاری می‌کنید.

مهارت های افراد انعطاف پذیر و مقاوم

 ۶. افراد انعطاف پذیر و مقاوم دارای حس شوخ طبعی هستند

ممکن است تا زمانی‌که دوباره شاد شوید و شروع به خندیدن کنید، ناراحتی و گریه زیادی را متحمل شده باشید، اما هنگام تحولات زندگی، حس شوخ طبعی بسیار مهم است. باید اهداف خود را جدی بگیرید و همین‌طور باید خودتان را جدی بگیرید. در عین حال، گاهی اوقات هم باید بتوانید به خود و وضعیت خود بخندید.

 ۷. یک فرد انعطاف‌پذیر دارای اخلاقیات قوی است

هر کاری‌که برای بازگشت به زندگی عادی خود انجام می‌دهید، مطمئن شوید که اخلاقی باشد. اطمینان حاصل کنید که موفقیت آینده شما در خدمت دیگران باشد، نه به هزینه آن‌ها. موفقیت، اگر برای حفظ شماست، باید در خدمت دیگران باشد.

هرچه با موانع بیشتری روبرو شوید و بر آن‌ها غلبه کنید، تزلزل و سستی در راه بازگشت به مسیر دیرتر به سراغتان خواهد آمد، با مشکلات بیشتری مبارزه خواهید کرد و پیروز خواهید شد، هر چه بیشتر انعطاف‌پذیر باشید به صورت طبیعی متحول شده و رشد خواهید کرد. اگر تاب‌ بیاورید، هیچ چیزی وجود نخواهد داشت که بتواند شما را به عقب براند.