اعتماد، مولفه مهمی برای ایجاد تغییرات در عملکرد افراد است. اگر مدیرعامل یا سرپرست خط مقدم باشید، اعتماد به نوعی در ایجاد تغییر بین اعضای تیم و عملکرد آن‌ها تعیین‌کننده است. اعتماد یکی از مضامین جالبی است که مدیران پر مشغله، به آن فکر نمی‌کنند؛ زیرا آیتم «تقویت اعتماد بین اعضای تیم من»، به سختی قابل اجرا است. این موضوع تنها در بررسی عملکرد سالیانه یا در لیست اهداف، عنوان می‌شود که نگرش صحیحی نیست؛ زیرا مسئله اعتماد باید هر روز و در هر برخوردی، در ذهن مدیر باشد.

عدم جلب اعتماد همکاران، همسالان و اعضای تیم، باعث ایجاد استرس، نزاع و نتایج غیر قابل انتظار است. مدیران موثر و رهبران بزرگ، می‌دانند که ایجاد اعتماد بین اعضای یک تیم، فرآیندی پیچیده و گاه کند است و هر روز، روی این موضوع کار می‌کنند. ما در این مقاله از استارتاپت، شما را با نحوه ایجاد اعتماد بین اعضای تیم آشنا می‌کنیم.

اعتماد اعضای تیم

اعتماد بدهید تا اعتماد دریافت کنید

بیشتر افراد برای به دست آوردن این رفتار ساده و در عین حال قدرتمند، حاضرند حتی کوه‌ها را جا به جا کنند. مرتبا اختیارات خود را واگذار کنید. اگر دائما در حال برگزاری جلسات عملیاتی هستید، می‌توانید مسئولیت تهیه دستور کار جلسه را به دیگران بسپارید و خود رهبری جلسه را بر عهده بگیرید. تا جایی که ممکن است تصمیم‌گیری را به افراد یا تیم‌ها واگذار کنید. هر عملی که نشان دهد شما به افراد تیم خود اعتماد دارید، با اجازه دادن به آن‌ها برای تصمیم‌گیری و عمل، اعتماد آن‌ها به خودتان را تقویت خواهید کرد.

تیم‌های خود را مطلع نگه دارید

مطلع کردن اعضای تیم

اولویت‌های فردی و تیمی را به استراتژی‌ها و اهداف شرکت پیوند دهید. افراد وقتی که زمینه‌ای برای انجام کار خود و اهمیت آن می‌بینند، بیشتر شکوفا می‌شوند. تیم خود را از نتایج مالی شرکت مطلع کنید. چه بنگاه تجاری شما به صورت خصوصی و چه به شکل عمومی اداره شود، زمانی را که برای توضیح و صحبت کردن در مورد نتایج واقعی سرمایه‌گذاری صرف می‌کنید، بسیار مهم و قابل تقدیر است. شفاف‌سازی شما نشان می‌دهد که با ارائه این اطلاعات مهم به اعضای تیم خود اعتماد دارید. همیشه از مجموعه‌ای از ارزش‌های واضح و قابل مشاهده استفاده کنید. اگر شرکت شما فاقد ارزش‌های واضح است، ارزش‌هایی را تعریف کنید که رفتارهای قابل قبولی را برای اعضای تیم خود توصیف می‌کند. این ارزش‌ها را مرتبا با ذکر منبع آموزش دهید.

بگذارید اعضای تیم شما بدرخشند

تلاش‌های خود را برای درک و حمایت از آرزوهای شغلی اعضای تیم، دو برابر کنید. هیچ چیزی مثل هزینه کردن زمان و تلاش، برای کمک به کسی در رسیدن به آرزوهایش، میزان اهمیت دادن ما به او را نشان نمی‌دهد. اهمیت دادن و مراقبت کردن، شروع کننده ایجاد اعتماد است. به همه افراد تیمتان اجازه درخشش بدهید. هیچکس به مدیری که موفقیت‌های تیم را از آن خود می‌داند و دوست دارد که خودش در مرکز توجه باشد، اعتماد نمی‌کند. در سایه قرار بگیرید و ببینید که اعضای تیم بارها و بارها برای شما جبران می‌کنند.

رهبران را مسئول بدانید

رهبر مسُول و اعضای تیم

رهبران تیم را برای ایجاد اعتماد بین اعضای تیم مسئول و پاسخگو بدانید. چگونگی هدایت یک تیم توسط شما، بازتاب مستقیمی از شما به عنوان رهبر کلی است. آن‌ها را به خوبی آموزش دهید و نسبت به معیارهایی که خودتان هم پایبندشان هستید، مسئولیت‌پذیر کنید. به تیم‌های خود یاد دهید که چگونه صحبت کنند، بحث کنند و تصمیم بگیرند. به جای درخواست مذاکره که راه حلی آسان است، به اعضای خود یاد دهید که چگونه در راستای دستیابی به بهترین رویکرد درباره ایده‌ها و رویکردهای جایگزین بحث کنند. با این حال، به ارزش مسئولیت‌پذیری دقت و توجه داشته باشید. هر فرد باید در قبال اقدامات خود و نتایجی که در پی دارد مسئولیت‌پذیر باشد. استثنائات این قانون، اعتبار و تلاش شما برای ایجاد اعتماد را از بین می‌برد.

یک رهبر عالی بودن

آسیب‌پذیری‌های خود را نشان دهید. اگر اشتباه کردید، آن را بپذیرید. اگر علاقه‌مند به دریافت بازخورد در مورد عملکرد خود هستید، آن را عنوان کنید و سپس با نظراتی که دریافت می‌کنید کارهای مثبتی انجام دهید. مطمئن شوید که از اعضای گروه که نظرات سازنده‌ای داشته‌اند، تشکر می‌کنید.

 تنش ناشی از اشتباهات اعضای تیم را کم کنید. وقتی مشکلی پیش می‌آید، در مرکز دید قرار بگیرید و اعضای تیمتان را با خیال راحت از مرکز دید خارج کنید. وقتی کارمندی کار اشتباهی انجام می‌دهد، او را تشویق کنید تا درس‌هایی را که از آن گرفته است، با دیگران به اشتراک بگذارد. برای اشتباهات خودتان به عنوان رهبر موثر، این کار ۲ برابر می‌شود. از خطاهای خود برای آموزش به دیگران استفاده کنید.

مقابله با مسائل دشوار

اعضای تیم و مسائل دشوار دشوار

اجازه ندهید که مسائل دشوار، طولانی شوند. به یاد داشته باشید که همه در حال تماشای شما هستند و اعتبار شما مثل یک ساعت در حال حرکت است. در حالی که اعضای تیم شما در برخورد با موضوعات مهم با شما احساس همدردی می‌کنند، از شما توقع دارند تا کار خود را برای حل مشکلات پیش آمده انجام دهید تا آن‌ها نیز بتوانند کار خود را انجام دهند. همیشه کلمات خود را با اعمال خود مطابقت دهید. کاری که انجام می‌دهید، باید با گفتارتان مطابقت داشته باشد، در غیر این صورت اعتبار شما خدشه‌دار می‌شود و اعتماد از بین می‌رود؛ و بله تمام افراد تیم شما در حال جمع‌آوری امتیاز هستند.

اعتماد با گذشت زمان و بر اساس دگرگونی‌های مختلف، بنا می‌شود. شما هر روز فرصت‌های زیادی برای ایجاد اعتماد و یا از بین بردن آن دارید. برای پیروزی در هر یک از این لحظات کوچک اما مهم مربوط به اعتماد تلاش کنید.