اعتبار دامنه یا Domain Authority که با علامت اختصاری DA شناخته می‌شود معیاری است که شرکت مشاور سئوی Moz معرفی کرده است. این معیار رتبه احتمالی یک وبسایت در موتورهای جستجو را تخمین می‌زند. خارج از معیار Moz، واژه «اعتبار» برای توصیف میزان قدرت و استحکام نسبی دامنه استفاده می‌شود که وابستگی زیادی هم به پرونده بک‌لینک سایت مورد نظر دارد.

اعتبار دامنه یک معیار برای پیش‌بینی و اندازه‌گیری رتبه صفحه (PageRank) است. بد نیست بدانید معیار اعتبار دامنه Moz یکی از بهترین ابزارهای شخص ثالث برای ارزیابی میزان استحکام یک دامنه به شمار می‌رود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با استارتاپت همراه باشید.

اعتبار دامنه چگونه محاسبه می‌شود؟

اعتبار دامنه‌ی یک وب‌سایت، رقمی بین ۱ تا ۱۰۰ است. این یعنی پیشرفت‌های سریع اولیه (مثلا رسیدن رتبه وب‌سایت از رقم ۲۰ به ۳۰) ساده‌تر بوده و با بالا رفتن رتبه رقابت شدیدتر شده و پیشرفت در آن دشوارتر می‌شود. برای مثال بهبود اعتبار دامنه از رقم ۸۰ به ۹۰ به مراتب سخت‌تر از افزایش رتبه در سطوح پایین‌تر است. بنابراین وبسایت‌هایی که بالاترین رتبه‌ها را دارند معتبرتر از مواردی به شمار می‌روند که رتبه پایین‌تری را از آن خود کرده‌اند.

اعتبار دامنه یا DA توسط Moz با پیگیری بیش از ۴۰ سیگنال منفرد تعیین می‌شود که بسیاری از آنها جزء ابداعات خود شرکت Moz هستند.

مهم‌ترین معیارهایی که در رتبه اعتبار دامنه موثر هستند عبارتند از:

اعتبار دامنه
  • MozRank: این معیار میزان محبوبیت یک صفحه وب را با احتساب تعداد و کیفیت لینک‌هایی اندازه می‌گیرد که به آن ارجاع داده شده‌اند.
  • MozTrust: این معیار روی قابل اعتماد بودن لینک‌سازی وبسایت متمرکز است. اگر از طرف یک دانشگاه، کسب‌وکار بزرگ یا صفحات منتسب به دولت به یک وب‌سایت لینک زده شده باشد، آن وب‌‎سایت از نظر MozTrust رتبه بالاتری دریافت می‌کند.
  • پروفایل لینک: در این معیار لینک‌های خارجی و داخلی هر دو مورد بررسی قرار می‌گیرند. صفحه‌ای که به منابع بسیار معروف لینک زده و یا از سوی یک صفحه معتبر به آن لینک زده شده در معیار پروفایل لینک امتیاز بیشتری به دست می‌آورد. مرتبط بودن متن لنگر به لینک هم در این بخش فاکتور مهمی محسوب می‌شود.

اعتبار دامنه‌ی یک صفحه، درست مثل نتایج جستجو ممکن است روزانه دچار نوسان شود. موارد موثر در معیارهای اعتبار صفحه معمولا به صورت مرتب رصد می‌شوند و روی رتبه تاثیر می‌گذارند. در صورت داشتن روند نزولی می‌توان متوجه شد اشکال از کدام قسمت بوده و درصدد رفع آن برآمد.

اعتبار دامنه را چگونه تفسیر کرده و روی آن اثر بگذاریم

به خاطر داشته باشید که اعتبار دامنه یک میزان مطلق از رتبه وبسایت شما در نتایج موتورهای جستجو نیست. درست مثل تمام ابزارهای شخص ثالت، از این معیار هم باید به عنوان ابزاری راهنما برای نظارت کلی بر پیشرفت وضعیت سئوی خود استفاده کنید. حواستان به ترافیک و رتبه باشد، وقتی این دو بهبود پیدا کرد، اعتبار دامنه هم معمولا از آن پیروی می‌کند.

بهترین راه برای تاثیر گذاشتن روی اعتبار دامنه یک وب‌سایت به کار گرفتن قواعد سئو است. لینک‌سازی، بهینه‌سازی On-page و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی کم کم به بهبود نمره اعتبار دامنه کمک می‌کنند.

اگر به دنبال فرصتی برای بهبود بخشیدن به اعتبار دامنه سایت خود هستید این موارد را در نظر بگیرید:

  • لینک‌زنی داخلی: ابزار هدایت کننده‌ی کاربر را در سایت خود بهبود دهید و مطمئن شوید محتوا به صفحات مرتبط وب‌سایت خودتان لینک خورده باشد.
  • ارتباط متن لنگر: بهتر آن است که کلیدواژه‌های مورد نظر چندین بار در متن لنگر به کار رفته باشد، در غیر این صورت روی لینک‌سازی برای محتوایی تمرکز کنید که واژه‌های مهم در آن به کار رفته است.
  • شرکا: برای ساخت لینک و به اشتراک گذاشته شدن محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی از افراد مشغول در حوزه خود کمک بگیرید.