آغاز روز با انرژی و پربازده برای بسیاری مسئله‌ای حل نشدنی است. افراد زیادی هستند که حتی بیدار شدن در صبح برایشان دشوار است. در این مقاله از استارتاپت اصول برنامه ریزی روزانه برای آغاز با انرژی و پربازده روز آرا بیان می‌کنیم.

برنامه صبحگاهی

در ادامه جما هارتلی (Gemma Hartley) تجربیات خود را در مورد اصول برنامه ریزی روزانه بیان می‌کند. پس اگر شما هم با بیدار شدن و کار کردن در صبح دست و پنجه نرم می کنید این مطلب را از دست ندهید.

تقریبا یک سال است که تلاش می کنم تا برنامه‌ای مناسب برای آغاز با انرژی و پربازده صبح‌های خود برگزینم. مدتی خود را مجبور کردم که ساعت ۵:۳۰ از خواب برخیزم. ابتدا برای دویدن به بیرون از خانه می‌رفتم یا در کلاس‌های سحرگاهی یوگا شرکت می‌کردم. اما بعد از رفتن به سراغ کار و نشستن در مقابل کامپیوتر احساس می‌کردم مغزم درست کار نمی‌کند. در طول روز چندین لیوان چای می‌نوشیدم ولی باز هم احساس سرحال بودن نمی‌کردم. همچنین تقریبا تمام روزهایی که به این شکل آغاز می‌شدند در نزدیکی ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر احساس خواب آلودگی شدیدی می‌کردم.

ایراد برنامه‌ریزی

گاهی حس می‌کردم بازدهی کاری خوبی دارم اما همچنین در طول روز خستگی شدیدی احساس می‌کردم. به طور کلی چیزی نگذشت که فهمیدم روشی که پیش گرفتم درست نیست و باید اصول برنامه ریزی روزانه خود را تغییر دهم. زیرا اگر شبی فراموش می‌کردم ساعت خود را کوک کنم برنامه‌ام به کلی مختل می‌شد. همچنین روزهای تعطیل نمی‌توانستم از رختخواب خارج شوم و دوست داشتم تمام روز بخوابم. سعی کردم ساعت خواب خود را جلو بکشم. حتی بعضی روزها ساعت ۸:۳۰ به رختخواب می‌رفتم اما باز نمی‌توانستم صبح بدون نیاز به زنگ ساعت سر ساعت مقرر بیدار شوم.

برنامه ریزی صبحگاهی من مشکلی نداشت زیرا به راحتی می‌توانستم برنامه‌ای تنظیم کنم که در آن به ورزش، مدیتیشن و امور شخصی خود بپردازم. پس بعد از مدتی به این نتیجه رسیدم که ایراد اصلی از برنامه عصرگاهی من نشات می‌گرفته‌است. من عادت داشتم عصرها کمی تلویزیون تماشا کنم، اندکی با تلفن همراه خود مشغول شوم یا در صورت لزوم کارهای عقب افتاده خود را انجام دهم. بنابراین به این نتیجه رسیدم که برای آغاز روز با انرژی و پربازده باید برنامه‌ای روتین برای تمام روز تنظیم کنم. یعنی برنامه‌ای که با استفاده از آن بتوانم از زمانی که از خواب برمی‌خیزم تا هنگام شب که به خواب می‌روم بازدهی صد درصد داشته باشم. این به معنای آن است که نه تنها باید شب زود بخوابم بلکه باید با ذهن آگاهانه روز را به پایان برسانم.

برنامه عصرگاهی

تغییر اساسی که در برنامه روزانه خود ایجاد کردم تعیین محدوده زمانی برای استفاده از وسایل الکترونیکی و تکنولوژی بود. به این ترتیب از چند ساعت پیش از خواب در مقابل صفحه اسکرین قرار نمی گرفتم. موبایل خود را کنار گذاشته و کامپیوتر و تلویزیون را خاموش می‌کردم. روزهای ابتدایی ترک عادت استفاده از وسایل تکنولوژی برایم سخت بود. اما بعد از گذشت چند روز که نتیجه کار را دیدم دریافتم که ارزشش را داشته است. به این ترتیب می‌توانستم شب زود به خواب بروم و صبح‌ها بدون نیاز به زنگ ساعت ۵:۳۰ بیدار شوم.

با این تغییر جزئی توانستم به هدف خود برسم و برنامه‌ای روتین برای آغاز باانرژی و پربازده روز به دست آورم. همچنین دیگر در طول زمان احساس خستگی نمی‌کردم و بازدهی و عملکرد مناسبی در وقت کار داشتم.

از آن زمان به بعد عادت کردم ۲ ساعت پیش از زمان خواب وسایل تکنولوژی را کنار بگذارم. در عوض پیش از خواب اندکی به مطالعه پرداخته و برنامه کاری روز آتی خود را تنظیم می‌کردم.

برنامه تغذیه

همچین دریافتم با داشتن برنامه دقیق روزانه برای تغذیه خود می‌توانم در طول روز عملکرد مناسبی داشته باشم. بنابراین برای خوردن وعده‌های غذایی محدوده زمانی مشخص کردم و طبق آن برنامه پیش رفتم. نتیجه این بود که دیگر در وسط روز خستگی و خواب آلودگی به سراغم نمی آمد و می‌توانستم تا پایان روز کارهای خود را به بهترین نحو انجام دهم.

نتیجه‌گیری

تا به امروز این برنامه را به صورت روزانه انجام می‌دهم و نقصی در آن نیافته‌ام. تمامی این برنامه نقش بزرگی روی بازدهی و عملکرد حرفه‌ای من داشته است. اما می‌توانم بگویم کنار گذاشتن وسایل تکنولوژی دو ساعت پیش از خواب نقطه عطفی در پیروزی برای یافتن برنامه‌ای برای آغاز باانرژی و پربازده روز بوده است.