در صورتی که روز کاری خسته‌کننده و پر استرسی را پشت سر گذاشته‌اید با استارتاپت همراه باشید تا با دلایل و روش‌های مقابله با تنش و استرس کاری آشنا شوید. چرا که در صورتی می‌توانید استرس کاری را کاهش دهید که با دلایل آن آشنا باشید. تنها این نکته را به خاطر داشته باشید که همه‌ی روزهای کاری نه تنها برای شما بلکه برای همه افراد در سراسر جهان نیز خوب پیش نمی‌رود.

دلایل استرس کاری چیست؟

امروزه یکی از معضلات موجود در شرکت‌ها مقابله با استرس کاری است. از این رو دلایل و راهکارهای کاهش آن ذهن مدیران و کارمندان را به خود مشغول کرده‌است. به همین منظور با این مقاله همراه باشید تا با دلایل و راه کارهای مقابله با آن آشنا شوید.

۱. خواب ناکافی

به گفته یکی از روانشناسان معروف آمریکا، بسیاری از افراد مراجعه کننده در خصوص تنش‌های موجود در محیط کاری، خواب درستی ندارند. ذهن آنها همیشه در حین خواب به تحلیل مسائل و مشکلات موجود در کار می‌پردازد و آن‌ها را مجبور به تهیه لیستی از کارهایی که باید انجام بدهند، می‌کند. این روند برای سلامتی بسیار خطرناک است و نشان‌دهنده استرس کاری زیاد در افراد است. 

۲. سردرد

جلوگیری از استرس کاری

زمانی که محل کار شما به یک منطقه پر از استرس برای‌تان تبدیل شود، ماهیچه‌های بدن شروع به گرفتن می‌کنند. به گفته یکی از روانشناسان برجسته آمریکا،‌ تنش مزمن، میگرن و سردرد شدیدی را ایجاد می‌کند. استرس باعث ایجاد علائم فیزیولوژیکی شده و به عنوان درد در بدن ظاهر می‌شود.

۳. درد عضلات

کار کردن در یک محیط خطرناک و پر استرس برای بدن دقیقا شبیه به مبارزه با یک ببر وحشی است. در زمانی که بدن تحت فشار استرس و سختی کار قرار بگیرد، مغز آدرنالین و دیگر هورمون‌های استرس را بیش از حد ترشح می‌کند.

در صورتی که دائما با حالتی قوز کرده، شانه‌های خمیده رو به جلو و فشار دادن دندان‌ها به هم در حال کار روی پروژه‌ها باشید، عضلات‌تان در معرض خطر قرار می‌گیرند و با مشکلات جدی در آینده نظیر آرتروز و دیگر بیماری‌های خطرناک مواجه خواهید شد .

۴. سلامت روانی

افزایش استرس روی سلامت روانی نیز تاثیر گذار است. چنانچه خواسته‌های مدیر، بیشتر از حد توان کارمندان باشد و تنش و استرس آن‌ها را افزایش دهد، سلامت روانی و جسمی کارمندان نیز آسیب می‌بیند. از این رو در سال ۲۰۱۲ روی ۲۷۹ مورد از افرادی که تنش و استرس زیادی در محیط کار داشتند، تحقیقی انجام شد. نتایج این تحقیق نشان می‌داد که این مشکلات سبب بروز بیماری‌هایی همچون پرخوری و افسردگی می‌شود.

به گفته یکی از محققین کانادایی رفتارهای غیر منصفانه با کارمندان در محیط کاری، شان و شخصیت آن‌ها را پایین آورده و بازخورد منفی آنها را افزایش می‌دهد.

۵. همیشه مریض می شوید

اگر به طور مداوم سرما خوردگی دارید، به حسی که در مورد شغل‌تان احساس می‌کنید بیشتر فکر کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که استرس مزمن، سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و بدن را مستعد به پذیرش بیماری می‌کند.

۶. کاهش میل به رابطه جنسی

زمانی که کار خود را به منزل می‌آورید، روابط شما با همسرتان دچار تزلزل می‌شود. به گفته انجمن روانشناسان آمریکا، در صورتی که زنان استرس زیادی در محیط کاری و مالی خود داشته باشند، میل جنسی آن‌ها کاهش می‌یابد. این موضوع در مورد مردان نیز صادق است. سطح تولید تستوسترون مردان در محیط‌های کاری پر استرس و خطرناک، کاهش می‌یابد، که به نوبه خود سبب کاهش میل جنسی می‌شود.

۷. خستگی مداوم

خستگی طاقت فرسا با استراحت کامل در تعطیلات آخر هفته و چرت کوتاه مدت در طول روز نیز درمان‌پذیر نیست. خستگی کارهای پر تنش و استرس‌زا در چهره و وضعیت بدنی افراد مشخص است. احساس خستگی به دلیل طولانی بودن ساعت کاری و همچنین سخت کار کردن کارمندان (بدون زمان استراحت در بین ساعات کار) ایجاد می‌شود.

۸. معده درد

سو هاضمه، یبوست و نفخ شکم ارتباط مستقیمی با استرس کاری دارند زیرا استرس بر چگونگی هضم غذا و همچنین تغییر باکتری‌های روده و معده تاثیر گذار است. به همین دلیل اکثرا افراد با استرس زیاد، معده درد دارند.

عوارض استرس کاری

۹. اشتها

اشتها به صورت مستقیم با ذهن مرتبط است. در زمان‌هایی که میزان استرس بالا باشد، بدن آدرنالین آزاد می‌کند و  مانع هضم غذا می‌شود.

خوردن غذاهای شیرین در کاهش استرس موثر است اما به دلیل ناسالم بودن‌شان باید از خوردن آنها در صورت لزوم خودداری کنید.

مبارزه با استرس کاری

استراحت، یکی از روش‌های موثر برای کاهش شدت استرس کاری است. اگر به بدن‌تان استراحت ندهید در دراز مدت آسیب‌های جبران ناپذیری به آن وارد می‌کنید. گردش با دوستان، مدیتیشن و ورزش در کاهش استرس و افسردگی موثر هستند.

یکی از بهترین روش‌های درمان استرس کاری، تغییر احساس و نوشتن تفکرات منفی در مورد کار و محیط کاری‌تان است. همه افراد قادر به تغییر کار و محیط کاری خود نیستند، اما با تمرکز روی موقعیت کاری‌شان می‌توانند میزان استرس و تنش خود را کنترل کنند.

زمانی که به یک کار جدید نیاز داشته باشید و قادر به تحمل محیط کاری فعلی‌تان نباشید، آن را ترک کنید. ساعات طولانی کاری، عدم استقلال، برنامه‌ریزی نامنظم و حقوق و دستمزد ناکافی از عواملی هستند که سبب نا امن شدن محیط کار می‌شوند.