امروزه در دنیای کسب و کار، افراد حرفه‌ای‌ برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت خود، از فنون تجارت استفاده می‌کنند. اما اگر تمرکز شما تنها روی اهداف کوتاه‌مدت باشد، نمی‌توانید زمان و انرژی لازم را صرف دستیابی به اهداف بلند‌مدت خود کنید و به سرعت از موفقیت فاصله خواهید گرفت. ایجاد یک استراتژی کسب و کار، می‌تواند به شما در دستیابی به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت کمک کند. تمرکز استراتژی کسب و کار بر اصولی است که به بهتر فکر کردن شما کمک می‌کند، اما فنون کسب و کار، شما را در نحوه انجام کارها همراهی می‌کنند.

استراتژی کسب و کار به شما کمک می‌کند تا روی این مسئله تمرکز کنید که چرا کسب و کار شما فعالیت‌های خاصی را انجام می‌دهد و همه تمرکزتان را از نحوه انجام کار بر می‌دارد. با ما در این مقاله از استارتاپت همراه باشید تا باهم به بررسی این که استراتژی کسب و کار دقیقا چه چیزی است و شما چطور می‌توانید یک استراتژی کسب و کار مؤثر ایجاد کنید، بپردازیم.

استراتژی کسب و کار چیست؟

استراتژی کسب و کار یک نقشه راه برای دستیابی به اهداف کسب و کار شما است. این استراتژی متشکل از اصولی است که اولویت‌های کسب و کار، تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات شما را روشن می‌سازد. با این حال استراتژی کسب و کار، تنها روشی نیست که شما برای اجرای اهداف تجاری خود به آن نیاز دارید.

چطور می‌توان یک استراتژی کسب و کار ایجاد کرد؟

۱. آرمان‌های کسب و کار خود را شناسایی و برای اندازه‌گیری نحوه پیشبرد آن‌ها، هدف‌گذاری کنید.

۲. مشخص کنید که دستیابی به کدام بخش بازار را در نظر دارید.

۳. تعیین کنید که چطور می‌توانید بین رقبای خود پیروز شوید.

۴. مشخص کنید که چه ویژگی‌هایی برای دستیابی به پیروزی در رقابت و موفقیت کسب و کار شما ضروری هستند.

۵. تعیین کنید برای به دست آوردن این ویژگی‌ها، به کدام سیستم‌های مدیریتی نیاز دارید.

۱. آرمان‌های کسب و کار خود را شناسایی و برای اندازه‌گیری نحوه پیشبرد آن‌ها، هدف‌گذاری کنید

برای شروع کسب و کار موفق با هدف‌گذاری به روش سنتی، می توانید نتیجه فعالیت‌های خود را اندازه‌گیری کنید اما امکان سنجش نحوه انجام کار یا این‌ که اصلا چرا این کار انجام شده است، وجود ندارد. اگر تمرکز شما تنها روی نتایج باشد، گاهی اوقات وسوسه خواهید شد اقداماتی انجام دهید که نیازهای سازمان را بر نیازهای مشتری ارجحیت دهید.

برای این که تمرکز شما به جای نتایج، بیشتر روی اهداف و فرآیند دستیابی به آنها معطوف باشد، هنگام ایجاد استراتژی کسب و کار، به دیدگاه خود نسبت به کسب و کارتان در آینده، پایبند باشید. این کار باعث می‌شود که ارائه خدمات بهتر به مشتریان، اولویت کاری شما باشد. زمانی که شما هدف خود را تعیین کنید و به آن پایبند بمانید، می‌توانید آن را به یک معادله تبدیل کنید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا هم کار خود را بر پایه مشتری‌مداری پیش ببرید و هم در راه دستیابی به اهداف خود پیشرفت کنید.

۲. مشخص کنید که دستیابی به کدام بخش بازار را در نظر دارید

به احتمال زیاد، محصول یا سرویس شما برای کل بازار مناسب نیست و متقاضیان خاص خود را دارد. بنابراین شما باید به طور دقیق بخش‌هایی از بازار را که بیشتر از محصول یا سرویس شما سود می‌برند، تعیین کنید.

مشتریانی که واقعا به محصول شما نیاز دارند و می‌خواهند آن را به دست آورند، مشتریانی هستند که در طولانی مدت به شما وفادار می‌مانند. از طرفی شما هم با ارائه محصولات با کیفیت می‌توانید مشتریان خود را حفظ کنید و به آن‌ها احترام بگذارید.

۳. تعیین کنید که چطور می‌توانید بین رقبای خود پیروز شوید

تعیین استراتژی کسب و کار

جمله افسانه‌ای ریکی بابی (Ricky Bobby)، «اگر اولین نیستید، پس آخرین خواهید بود!»؛ لزوما مختص دنیای کسب و کار نیست اما می‌تواند بر روی آن تاثیر بگذارد. قطعا مشتریان شما به ۲ محصول یا خدمت مشابه نیاز ندارند. بنابراین اگر می‌خواهید بخشی از بازار را که به حوزه کسب و کار شما مربوط می‌شود، به دست آورید، ابتدا باید در ذهن مشتریان جایگاهی به خود اختصاص دهید.

برخی از بهترین روش‌های باقی ماندن در ذهن و یاد مشتریان، استفاده از نام تجاری خلاقانه، ایجاد تمایز بین محصول یا سرویس خود با سایر خدمات بازار و قیمت‌گذاری منصفانه محصول است.

۴. مشخص کنید که چه ویژگی‌هایی برای پیروزی در رقابت و موفقیت در کسب و کار شما ضروری هستند

شور و شوق برای پیروزی در رقابت و صعود به رتبه بالای صنعت، یکی از فاکتورهای لازم در موفقیت کسب و کار است؛ اما کافی نیست. استعداد و مهارت هم در این مقوله، به‌ همان اندازه نقش مهمی ایفا می‌کنند. شما با توجه به اهداف خود و نیاز بازار، باید مشخص کنید که به چه کارکنانی با چه ویژگی‌هایی نیاز دارید؛ تا نه تنها در رقابت خود پیروز شوید، بلکه بتوانید موفقیت خود را هم تضمین کنید.

۵. تعیین کنید برای به دست آوردن این ویژگی‌ها، به کدام سیستم‌های مدیریتی نیاز دارید

اگر کسب و کار شما در قالب گروهی باشد، مدیران شما مربیانی هستند که مسئولیت حمایت از کارکنان در جهت بهبود عملکردشان را دارند. با پرورش استعدادهای بالقوه کارکنان خود و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، می‌توانید به موفقیت در کسب و کار خود دست یابید.

اصول کسب و کار برتر از فنون آن هستند

ما در عصر اینترنت زندگی می‌کنیم، دوره‌ای که می‌توان پاسخ هر سوالی را در اینترنت یافت. بدین ترتیب شما به مقادیر بی‌شماری از نکات و ترفندها دسترسی دارید که می‌توانند شما را در ایجاد یک کسب و کار موفق کمک کنند. اما بدون داشتن دانش تحلیلی لازم در مورد این‌که آیا این نکات می‌توانند به کسب و کار شما کمک کنند یا خیر، هرگز موفق نخواهید شد. به همین دلیل استراتژی کسب و کار امروزه بسیار حائز اهمیت است و می تواند اصولی را به شما ارائه دهد که تقریبا برای همه وضعیت‌ها مناسب هستند. این استراتژی‌ها به نوبه خود به کسب و کار شما کمک خواهند کرد تا هم‌زمان به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود دست یابید.