هر شرکت، با محصولی که عرضه می‌کند؛ در جامعه شناخته می‌شود. اما در جامعه‌ حرفه‌ای امروز، کارفرمایان کاملا پذیرفته‌اند که هویت و شخصیت حقیقی یک شرکت، تنها به دلیل محصول با کیفیت آن نیست بلکه نشأت گرفته از اصالت و توانمندی کارکنان آن شرکت است. بنابراین استخدام کارمند با استعداد برای یک شرکت، اهمیت ویژه‌ای دارد.

ما در این مقاله از استارتاپت، ۶ روش برای پیدا کردن و استخدام نیروی با استعداد جدید، به شما معرفی خواهیم کرد. روش‌هایی که بر اساس تجربیات و گفته‌های افراد موفق که در شرکت‌های معتبر فعالیت دارند، تدوین شده است.

روش استخدام کارمند با استعداد

۱. نیروی با استعداد مورد نیاز خود را از قبل تربیت کنید

آماندا زاکرمن (Amanda Zuckerman)، یکی از بنیان‌گذاران شرکت طراحی داخلی Dormify، درباره استخدام کارمند می‌گوید:

ما برنامه‌ سفیرهای دانشجویی به نام «دورمیفم (Dormifam)» را طراحی کردیم. افرادی که در این برنامه شرکت دارند، برای معرفی محصولات ما به دوستان و آشنایان خود، مزایایی دریافت می‌کنند. آن‌ها در حین آموزش‌ روش‌های بازاریابی، تجربه عملی لازم برای این کار را هم به مرور، به دست می‌آورند. ما پیش از آنکه به صورت رسمی برای جذب نیرو آگهی پخش کنیم، بین این افراد فراخوان منتشر می‌کنیم.

آماندا زاکرمن

در مرحله دوم، اطلاعیه جذب نیروی خود را در سایت بین المللی کاریابی Muse منتشر می‌نماییم. پس از آن اجازه می‌دهیم که اعضای گروه «دورمیفم» در فیسبوک (Facebook)، از این اطلاعیه‌ها با خبر شوند. پس از چند روز اطلاعیه‌ جذب نیرو را در شبکه‌های اجتماعی رسمی‌تر خود مثل لینکدین (Linkedin) منتشر می‌کنیم. این شیوه از استخدام کارمند با استعداد به ما کمک می‌کند تا خلاهایی را که در بخش‌ تجربه مشتریان وجود دارد، توسط نیروهای علاقه‌مند پرکنیم و فرصت‌های بی‌شماری را برای کارآموزی نیروهای بی‌تجربه، به وجود آوریم.

آماندا زاکرمن

۲. برای استخدام کارمند با استعداد و جدید، متقاضیان را به چالش بکشید

تارا کلوفسکی (Tara Chklovski) مدیرعامل شرکت مهندسی و تکنولوژی Iridescent، در خصوص جذب نیروی با استعداد و مجرب می‌گوید:

چگونگی استخدام کارمند با استعداد

ما به دنبال افرادی می‌گردیم که توانایی خوبی در زمینه حل مسائل، داشته باشند. به همین منظور، هر متقاضی باید وظایفی را که در صفحه نمایش مقابلش به او نشان داده می‌شود؛ به درستی تحلیل کند و پاسخ صحیح دهد. در طی فرآیند استخدام کارمند با استعداد و مجرب، ابتدا باید دریابیم که فرد چگونه می‌تواند در آینده، از عهده چالش‌های کاری خود برآید. برای مثال از آن‌ها می‌پرسیم که «برای حل کردن یک مشکل، کار خود را از کجا آغاز می‌کنند؟» یا اینکه « تعریفی که آن‌ها از موفقیت دارند، چیست؟»

تارا کلوفسکی

در پایان این سوالات، لینکی قرار دارد و آن‌ها را به صفحه‌ا‌ی هدایت می‌کند که وظایف و مسائلی است که پیش از این به آن‌ها اشاره کردم، شرح داده شده است. تقریبا تمام افرادی که سوابق و رزومه‌ خود را برای ما ارسال کردند، از انجام این وظایف عاجز مانده‌اند. بنابراین شخصی که بتواند این وظایف را به صورت کامل انجام دهد؛ به صورت خودکار، شغل مورد نظر خود را به دست خواهد آورد.

تارا کلوفسکی

۳. متانسب با نیازی که دارید دست به جذب نیروی با استعداد جدید بزنی

آلیسون راپاپورت (Alison Rapaport)، مدیرعامل شرکت مراقبت‌ از مادران باردار Every Mother، در رابطه با استخدام نیروی کار بیان می‌کند:

ما به عنوان کسب و کاری که در زمینه‌ تناسب اندام مادران فعالیت می‌کند، علاقه‌مند هستیم که همکاران خود را از بین مادران شاغل انتخاب کنیم. با توجه به بازار کار و اندازه فعلی کسب و کارمان، ترجیح می‌دهیم که افراد، در دفاتر کار شخصی خود و از جاهای مختلف، با ما همکاری داشته باشند. به همین دلیل برای استخدام کارمند با استعداد از سایت‌هایی مثل Second Shift کمک می‌گیریم. در این سایت‌ها افرادی وجود دارند که تحت عنوان شغل دوم، به استفاده از تخصص خود در غالب فریلنسر، روی آورده‌اند. چون آن‌ها نمی‌خواهند برای اضافه کاری به همان روش‌های قدیمی، در ۲ شیفت صبح و شب، به کار بپردازند.

آلیسون راپاپورت

۴. از نیروهای خود حمایت کنید

کریشل اگنی (Chrishelle Eugnie) صاحب امتیاز شرکت خدمات نظافتی Molly Maid، در مورد جذب نیروی مجرب می‌گوید:

استخدام کارمند با استعداد و حمایت از او

برای مدتی با بنیادهای حمایتی شرکت Molly Maid همکاری داشتم. در این بنیادها تلاش می‌کردیم تا از قربانیان خشونت‌های خانگی، حمایت کنیم و شرایط آن‌ها را بهبود بخشیم. در اواخر زمان همکاری خود با این بنیاد، به عنوان یکی از اعضای هیئت حمایت و توانمندسازی زنان محلی، انتخاب شدم. در این مدت برای استخدام کارمند با استعداد و توانمند، به سراغ زنانی رفتیم که از بند آسیب‌دیدگی رها شده‌ و می‌توانستند از پس کارهای خود برآیند و در نهایت موفق شدیم تا این زنان را به کادر پرسنل شرکت اضافه کنیم. باید اعتراف کنم که به طرز شگفت آوری، از کار آن‌ها رضایت داشتیم. زیرا این زنان، قدرت و انگیزه‌ لازم برای کار را دارند و علاوه بر آن، با درآمد حاصل از کارشان می‌توانند خانواده‌ خود را اداره کنند.

کریشل اگنی

۵. پیش از آنکه نیروهای با استعداد جدید را جذب کنید، کار آن‌ها را در محیط‌های قبلی دنبال کنید

سم چاودهری (Sam Chaudhary)، بنیان‌گذار و مدیر عامل مدرسه آموزش آنلاین ClassDojo، اعتقاداتی در خصوص استخدام نیروی کار جدید دارد:

در ابتدای کار، با کمبودهای بزرگی در کادر مدیریتی خود روبرو بودیم. به همین دلیل برای استخدام کارمند با استعداد و مناسب، ایده‌ای به ذهن ما خطور کرد. ما یک فهرست بلند و بالا از صاحب‌منصبان شرکت‌هایی که می‌شناختیم یا تمایل داشتیم با آن‌ها کار کنیم، تهیه کردیم. پس از آن به طور پیوسته، فعالیت‌های این شرکت‌ها را رصد می‌کردیم. اگر تصور می‌کردیم که اوضاع آن شرکت خوب پیش‌ نمی‌رود، از صاحب منصبانی که قبلا آن‌ها را در نظر گرفته بودیم؛ دعوت می‌کردیم که به کادر مدیریتی ما بپیوندند. به این طریق، این افراد کمک کردند تا شالوده و اساس شرکت ما شکل بگیرد و صاحب فرهنگ کاری متمایزی که هم اکنون شاهد آن هستید، بشود.

سم چاودهری

۶. نگرش استعدادهای جدید را جلب خود کنید

کتی هانت (Katie Hunt) بنایان‌گذار و مدیر دفتر سهام شرکت کارگزاری ShowFields، برای جذب نیروی کار بهتر، بیان می‌کند:

استخدام کارمند با استعداد و جذب او

من شخصا به آن دسته از افراد علاقه‌مند هستم که برای کارهای خود برنامه ریزی خاصی انجام نمی‌دهند؛ اما با این وجود همیشه در آخر کار، به موفقیت می‌رسند. در واقع ما راه‌های زیادی را برای استخدام کارمند با استعداد و با تجربه، امتحان می‌کنیم. مثلا بسیاری از افرادی که امروز مقام بالایی در این شرکت دارند؛ پیش از این، کارمندان رده پایین همین شرکت بودند. برخی هم، قبلا در جاهای دیگر مشغول به کار بودند و سوابق درخشانی را در زمینه‌ کاری خود به دست آورده‌اند.

کتی هانت

باید بگویم که ما بیشتر به سمت افرادی می‌رویم که ابتکار عمل داشته باشند. برای ما مهم است که شیوه‌ کار آن‌ها چگونه است یا برای اینکه منافع بیشتری برای شرکت کسب کنند، از چه روش‌هایی بهره می‌برند. همان‌طور که گفتم، اهمیتی ندارد که افراد متقاضی با شرکت ما آشنایی قبلی داشته باشند یا خیر؛ ما برای انتخاب نیروهای جدید روند ثابتی را در نظر نمی‌گیریم و مورد به مورد، شیوه‌ کار خود را تغییر می‌دهیم.

کتی هانت