ذهن انسان قابلیت‌های فراوانی دارد. زنجیره نیاز، تفکر و نوآوری بشر را از نقطه صفر به جایی رسانده که فضاها را درمی‎نوردد. البته امروزه به کار بستن تفکرات و ایده‎ها نیازمند طی مراحلی است که شاید در نگاه اول برای یک فرد معمولی گذر از آن غیرممکن به نظر بیاید. اینجا است که استارتاپ ویکند می‎تواند روزنه امیدی باشد برای تمام افراد صاحب ایده و با پشتکار.

این گردهمایی آموزش محور و تجربی در سراسر جهان برگزار می‌شود و در نتیجه آن، میلیون‎ها نفر با آداب راه ‎اندازی استارتاپ آشنا می‎شوند. این رویداد حتی گاه جرقه‎ای بوده برای به راه انداخته شدن شرکت‎های بزرگ و موفق.

استارتاپ ویکند چیست

استارتاپ ویکند یک همایش ۵۴ ساعته است. معمولا سه روز پایانی هفته به این رویداد اختصاص داده می‌شود البته در ایران، استارتاپ ویکند چهار روزه (استارتاپ ویکند اسباب‎بازی مشهد) هم داشته‎ایم. طی این مراسم افراد صاحب ایده از ایده خود می‎گویند. اگر ایده آن‌ها مورد قبول ناظران قرار گرفت این فرصت را دارند تا با سایر افراد دارای ایده‌ی برگزیده به رقابت بپردازند و جزو افراد برتر این رویداد شناخته شوند. در این بین آشنا شدن با سایر کارآفرینان مشتاق، سرمایه‌گذاران و در صورت برگزیده شدن تیم، برخورداری از جوایز و تسهیلات ویژه نیز بر ارزش مادی و معنوی آن می‌افزاید.

استارتاپت تصمیم دارد اطلاعات بیشتری درباره این واقعه در اختیار شما قرار دهد پس با ما همراه باشید.

تاریخچه استارتاپ ویکند

در ماه جولای سال ۲۰۰۷، فردی به نام اندرو هاید (Andrew Hyde) اولین استارتاپ ویکند جهان را با حضور ۷۰ کارِآفرین در شهر بولدر (Boulder) از ایالت کلرادو (Colorado) برگزار کرد. آنها سعی کردند تنها در یک بازه زمانی ۵۴ ساعته یک استارتاپ ایجاد کنند.

از این واقعه در شهرهای سراسر جهان الگوبرداری شد. در ژانویه سال ۲۰۱۰ مارک نگر(Marc Neger)  و کلینت نلسون (Clint Nelson) مالکیت آن را به طور کامل گرفتند. آنها استارتاپ ویکند را به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی به ثبت رسانده و قرارگاه آن را به سیاتل (Seattle) تغییر دادند.

تاریخچه استارتاپ ویکند

پس از آن، بیش از ۸۰ استارتاپ ویکند در کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان، آلمان و کانادا برگزار شد. در فوریه سال ۲۰۱۰ فرانک نویریگات (Frank Nouyrigat) نیز در سمت مدیر اجرایی و سرپرست بخش فناوری به این جمع پیوست. در پاییز سال ۲۰۱۰ استارتاپ ویکند به امتیاز 501c3 دست یافت و از بنیاد کافمن (Kauffman) حمایت مالی دریافت کرد.

دسامبر ۲۰۱۰ این سازمان دارای ۸ کارمند تمام وقت، ۱۵ حامی کلیدی و بیش از ۱۰۰ سازمان‌دهنده محلی بود. سال ۲۰۱۱ سازمان استارتاپ ویکند با شرکت Ewing Marion Kauffman  وارد شراکت شد. ژوئن سال ۲۰۱۲، استارتاپ ویکند اولین دفتر منطقه‌ای خود را در شهر مکزیک و لندن افتتاح کرد. تا سال ۲۰۱۶ این رویداد در بیش از هزار شهر در سراسر دنیا برگزار شد.

در ایران هم برگزاری این رویداد از سال ۱۳۹۱ آغاز شد. اولین استارتاپ ویکند ایران در شهر تهران برگزار و با استقبال فراوان کارآفرینان رو به رو شد. به طوری که گفته می‌شود بلیط‌های آن در مدتی کوتاه و یک ماه قبل از شروع رویداد فروخته شد.

چه افرادی در استارتاپ ویکند شرکت می‎کنند؟

کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، افراد صاحب ایده، افراد دارای پیشینه کسب‎وکار تجاری، طراحان، بازاریابان، استارتاپی‌ها، افراد علاقمند به راه‎اندازی کسب‎وکار شخصی و … همگی می‎توانند در این رویداد شرکت داشته باشند. پس برای حضور در این همایش نیازی نیست که حتما صاحب ایده باشید.

افراد شرکت کننده در استارتاپ ویکند

در ایران استارتاپ ویکند در زمینه‎های مختلفی برگزار می‌شود و با توجه به هر زمینه افراد علاقمند و متخصص در آن حوزه می‎توانند در این رویداد شرکت کنند.

مراحل برگزاری استارتاپ ویکند

این رویداد علمی-عملی طی سه روز متوالی در آخر هفته برگزار می‌شود. روز اول که معمولا از بعدازظهر چهارشنبه آغاز می‌شود به افتتاحیه، سخنرانی، معرفی ایده‌ها (هر فرد ۶۰ ثانیه فرصت دارد تا ایده خود را برای داوران شرح دهد) اختصاص دارد. در این روز ایده‎ها به رای گذاشته می‎شوند و از بین آنها ۱۰ مورد انتخاب می‎شود.

صاحب ایده‎های برگزیده می‎توانند از بین افراد حاضر، تیم خود را تشکیل دهند و از روز بعد (پنجشنبه) کار روی ایده و اجرای آن در ابعاد کوچک آغاز می‎شود. ناگفته نماند که کارآفرینان باسابقه و آگاه نیز در این مسیر به تیم‎ها مشاوره می‎دهند و در صورت نیاز کارگاه‎های آموزشی نیز برای اعضا برگزار می‌شود تا با ادبیات کسب‎وکار آشنا شوند. هر تیم باید فراز و نشیب‌های مسیر را بررسی کرده و یک طرح کسب‌وکار آماده کند. حتی اگر لازم شد باید به خارج از محل همایش رفته با مشتریان احتمالی صحبت کنند و موقعیت بازار برای ایده خود را بسنجند. هر چقدر یک تیم برای مشکلات احتمالی راهکارهای بیشتری را آماده داشته باشد و به عبارتی قدرت حل مسئله قوی‎تری داشته باشد احتمال بیشتری نیز برای برنده شدن در دست خواهد داشت.

روز سوم (جمعه) اعضای تیم آخرین تلاش خود را به کار می‎بندند. در نهایت به هر تیم ۵ دقیقه زمان داده می‌شود تا کارش را ارائه داده و از آن دفاع کند تیم ناظر از بین موارد ارائه شده سه یا چهار تیم را به عنوان تیم‎های برگزیده انتخاب می‎کند. اعضای این تیم‌ها علاوه بر برخورداری از جایزه نقدی از جوایز تسهیلاتی دیگری نیز برخوردار می‎شوند و حتی این شانس را پیدا می‎کنند تا ایده خود را به شکل یک استارتاپ راه‎اندازی کنند. جوایز غیر نقدی این رویداد معمولا متغیر است. این جوایز می‌توانند از اجازه استفاده از محیط‌های لازم جهت ادامه کار، تسهیلات راه‎اندازی استارتاپ و حتی مجوز ورود به کنفرانس ibridge آلمان متغیر باشد.

استارتاپ ویکند سبز

استارتاپ ویکند سبز به استارتاپ ویکندهایی اطلاق می‌شود که در حوزه محیط زیست، منابع طبیعی و انرژی پاک برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان این رویداد افراد دارای ایده‌های سبز، مدیران تجاری، فعالان حوزه محیط زیست، متخصصین حوزه کارآفرینی، بازاریابان، طراحان، برنامه نویسان، متخصصان فنی، کسب‌وکار، انرژی و افراد علاقمند به این حوزه‎ها هستند.

مسابقه جهانی استارتاپ ویکند

این مسابقه ابتدا با عنوان Global Startup Battle به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی در سال ۲۰۱۱ آغاز شد. رقابت سال ۲۰۱۲ متشکل از بیش از ۱۰.۰۰۰ شرکت کننده و ۱۲۰۰ تیم بود که در ۱۰۰ شهر سراسر جهان برگزار شد. این رقابت دارای سه مرحله است: اول اینکه باید در بخش محلی پیروز میدان شوید، دو اینکه باید در نظرسنجی فیس‌بوک رای محبوبیت بیشتری دریافت کنید و در نهایت فقط ۱۵ تیم به مرحله نهایی راه پیدا می‌کنند و بین آنها داوری می‌شود. در سال ۲۰۱۶ نام این رقابت‌ها از Global startup Battle به Global startup Weekend Battle  تغییر یافت.

استارتاپ ویکند تهران

آغاز برگزاری استارتاپ ویکند تهران از شهریور سال ۱۳۹۱ با حمایت مرکز شتابدهی نوآوری کلید خورد. این رویداد میزبان ۱۲۰ شرکت کننده و ۲۰ کارآفرین کشوری بود. کم‌کم استقبال دانشگاه‌ها و نهادهای بیشتری در این شهر باعث رونق گرفتن برگزاری این رویداد در شهر تهران شد. استارتاپ ویکند تهران در موضوعات متنوعی چون شهر هوشمند، انرژی، گردشگری، استارتاپ ویکند سبز و … برگزار شد و در حال حاضر روند برگزاری این رویدادها در حوزه‌های مختلف روز به روز در حال افزایش است. قرار بر این بود تا طی سه سال ۱۰۰ استارتاپ ویکند در ایران برگزار شود و هر یک میزبان ۱۰۰ شرکت کننده باشد تا در مدتی کوتاه کشورمان با ۱۰.۰۰۰ کارآفرین آشنا با حوزه راه‌اندازی استارتاپ وارد عرصه جدیدی از کارآفرینی شود. در اینجا به یکی از استارتاپ ویکندهای اخیر در تهران می‌پردازیم:

استارتاپ ویکند تهران با موضوع علم

استارتاپ ویکند با موضوع علم

این استارتاپ ویکند در روزهای ۲۱، ۲۲ و ۲۳ شهریور سال ۱۳۹۷ در محل صندوق نوآوری و شکوفایی تهران برگزار شد. حامیان این رویداد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی بود. هدف از برگزاری این استارتاپ ویکند افزایش قابلیت‌ها و توسعه شبکه ذینفعان اکوسیستم استارتاپ‌های فناورانه و مبارزه‌ با چالش‌های حوزه انرژی عنوان شد. جایزه تیم‌های برتر نیز حمایت آنها در قالب یک برنامه شتابدهی ۶ ماهه بود تا بتوانند طرح خود را به مرحله عمل درآورده و محصول و خدماتشان را وارد بازار کنند. برندگان همچنین با توجه به رتبه می‌توانستند در چند رویداد تخصصی شتابدهنده آی‌تک به صورت رایگان حضور داشته باشند و برای فعالیت استارتاپی خود نیز به نسبت رتبه‌ای که دریافت کردند از تسهیلات نقدی و غیر نقدی برخوردار شدند.

استارتاپ ویکند مشهد

بعد از استقبال فراوانی که از استارتاپ ویکند تهران به عمل آمد. برگزاری این رویداد در سایر شهرهای ایران گسترش پیدا کرد و اکثرا مراکز رشد، دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری به برگزاری این رویداد آموزشی-تجربی روی آوردند. مشهد هم یکی از شهرهای کلیدی برای برگزاری این رویداد بوده و تاکنون دانشگاه فردوسی میزبان چندین استارتاپ ویکند مشهد بوده است. استارتاپ ویکند مشهد در حوزه‌های متنوعی چون کارآفرینی اجتماعی، شهر هوشمند، اسباب بازی، صنایع غذا ، گردشگری و … برگزار شده است. مشهد همچنین میزبان اولین استارتاپ ویکند نوآوری‌های دارویی کشور نیز می‌باشد. در این بخش نیز به معرفی یک استارتاپ ویکند مشهد که اخیرا برگزار شده می‌پردازیم.

استارتاپ ویکند مشهد با موضوع اسباب‌بازی

 این رویداد طی چهار روز در ۲۷-۳۰ آذر سال ۱۳۹۷ با محوریت محصولات صنعت اسباب‌بازی در بنیاد نخبگان خراسان رضوی واقع در شهر مشهد برگزار شد. هدف این رویداد ایده‌پروری، آموزش کاربردی در حوزه اسباب‌بازی، افزایش توانمندی هسته‌های کارافرینی در این حوزه و جذب سرمایه‌گذار و تولیدکننده برای ایده‌های ناب بود.  در این رویداد شرایط نمونه سازی سریع نیز برای تیم‌ها فراهم آمده بود و آنها می‌توانستند با استفاده از پرینتر سه بعدی و برش لیزر نمونه محصول خود را در طی این چند روز به داوران ارائه دهند. جوایز تیم‌های برتر شامل جایزه نقدی متناسب با رتبه، پذیرش در تیم‌های برتر مراکز رشد و شتابدهنده‌ها، ثبت رایگان طرح‌ها به نام تیم توسط شورای نظارت بر اسباب‌بازی و معرفی پنج طرح منتخب الکترونیکی با تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی بود.