هر کس برای رسیدن به موفقیت باید راه خود را پیدا کند. برای پیمودن پله‌های ترقی باید خود را به درستی بشناسید و تلاش بی‌وقفه پیشه کنید. همچنین باید بعد از دست‌یابی به موفقیت خود را در اوج نگه‌دارید. صاحبان استارتاپ موفق کسانی هستند که رویای خود را برای شروع استارتاپ موفق به واقعیت رسانده‌اند.

برای اطلاع از اسرار راه اندازی استارتاپ موفق با ۹ مدیر و کارآفرین نمونه مصاحبه شده است. نتایج این تحقیقات در قالب ۵ نکته کلیدی برای رسیدن به قله‌های موفقیت در این مقاله دو قسمتی آورده شده است. در قسمت پیشین این مطلب ۳ مورد از این نکات را به تفصیل شرح دادیم. در ادامه نیز ۲ مورد دیگر از رمزهای شروع استارتاپ موفق را ارائه خواهیم داد.

۴. دید باز به تجربه‌ها و روش‌های جدید

روز به روز روش‌هایی که با آن کارهایمان را انجام می‌دهیم به چالش کشیده می‌شوند. فناوری‌ها و تکنولوژی‌های تازه پدید می‌آیند و روش‌های انجام امور دستخوش تغییر می‌شود. به همین دلیل است که برای داشتن استارتاپ موفق، باید مدام خود را با تغییرات به روز کرد.

استفانی شارلو (Stephanie Sharlow) ویراستار ارشد طراحی راش (DesignerRush) این شرایط را به خوبی تجربه کرده است. او زمانی روزنامه‌نگار «برنامه امروز» بود و برای چند مجله دیگر نیز مطلب می‌نوشت. او در طی مسیر شغلی خویش مجبور می‌شد تا خود را با تغییرات وقف دهد و به سمت جلو پیش برود. او می‌گوید «من روزانه شاهد تغییر نگرش مردم به محتوا بودم. بنابراین به این نتیجه رسیدم که باید برای رشد حرفه خود با این تغییرات پیش بروم.» او معتقد است از هر موقعیت جدید درس تازه‌ای آموخته و هر کدام از این تجارب او را به سوی موفقیت سوق داده‌اند. او می‌گوید «هرگاه در مقابل تغییرات سفت و سخت باشید مانند کودک لجبازی خواهید بود که در مقابل امری بدیهی ایستادگی می‌کند. اما وقتی توانستید با دید و بینشی باز به جهان پیرامون خود بنگرید و تغییرات را بپذیرید می‌توانید به موفقیت دست یابید.»  

آدام گورود (Adam Gorode) موسس و مدیرعامل اجرایی گروه AGW است. او نیز داستانی در زمینه انعطاف در زندگی حرفه‌ای ارائه می‌دهد. او سال‌های دبیرستان را در رشته موسیقی در شهر بالتیمور به تحصیل پرداخت. سپس در تحصیلات دانشگاهی وارد رشته تجارت موسیقی شد. او می‌گوید «من به عنوان دانشجوی رشته تجارت موسیقی بیش از ۴۰ کنسرت برگزار کردم. طی سال‌های دانشجویی راه خود را به شرکت‌های پخش و ضبط موسیقی مشهور گشودم. اما همان هنگام این نوع کسب و کار رونق خود را از دست داد و جای خود را به روش‌های نوین دیگری داد.» اما گورود بعد از این اتفاق شکست را نپذیرفت و در زمینه بازرگانی دیجیتال به فعالیت پرداخت. او در کار خود آنقدر پیشرفت کرد که توانست استارتاپ موفق خود را داشته باشد.

۵. ریسک پذیری و اصرار ورزیدن

داشتن استارتاپ موفق

کین دیماری (Kinh DeMaree) مشاور استارتاپ و شریک بخش تکنیکی در شرکت جابجایی MoveWork  است. او در طول زندگی حرفه‌ای خود خطرهای بزرگی را به جان خریده و با قدرت ریسک پذیری بالای خود توانسته به قله‌های مرتفع در موفقیت دست یابد. او در شانزده سالگی وارد دانشگاه شد و برای این که بتواند صاحبخانه شود در ابتدا با سه فرد غریبه همخانه شده. همچنین بعد از گرفتن مدرک دکترا بدون داشتن سابقه کار به مشاوران مختلف در سراسر کشور مراجعه کرده و به آن‌ها درخواست همکاری داده است. او به همین طریق هراسی به دل راه نداده و پله‌های موفقیت را یکی یکی بالا رفته است.

ارن بالی (Eren Bali) موسس شرکت کربن سالم (Carbon Health) و یک کارآفرین موفق است. او نیز در طول تجربه حرفه‌ای خود ریسک‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. برای مثال او در ابتدا از سکوی آموزش آنلاین اودمی (Udemy) استفاده می‌کرد که یک شبکه ترکی بود. اما در سال ۲۰۰۸ رو به شرکت سیلیکون ولی (Silicon Valley) در آمریکا آورد. او که اهل کشور ترکیه بود تمام وقت در شرکت‌های تکنولوژی کار می‌کرد تا بتواند وضعیت ویزای کاری خود را در آمریکا به نتایج مطلوب برساند. وضعیت ویزای او به ثمر نرسید و شرکت اودمی بین دو کشور آمریکا و ترکیه تقسیم شد. اما او ناامید نشد و خطرات را به جان خرید تا این شرکت را زنده نگهدارد. نتیجه این شد که امروز اودمی بیش از ۳۰ میلیون دانشجو از سراسر دنیا دارد.  

امروزه نیز بعد از فراز و نشیب‌های بسیار او موسس یکی از بزرگترین شرکت‌های دنیا در زمینه تکنولوژی است.او معتقد است بزرگترین عامل موفقیت او که سبب شد به کسب و کار افتخارآمیز خود برسد قدرت ریسک پذیری بالایش بوده است.