اگر خیلی وقت است که ایده‌ جذابی برای یک استارتاپ دانشجویی در مغز شما آرام و قرار ندارد و به خاطر سن، کم تجربگی یا حتی دانشجو بودن، آن را پشت میله‌ها زندانی کرده‌اید، شاید بزرگ‌ترین اشتباه زندگی خود را رقم می‌زنید. باور کنید یا نه، ایده بسیاری از کمپانی‌های میلیارد دلاری حال حاضر دنیا، به خصوص در زمینه تکنولوژی، در زمان تحصیلات دانشگاهی صاحبان آن‌ها شکل گرفت. یک استارتاپ‌ دانشجویی مملو از علاقه و اشتیاق به سوی آینده است.

ما در این مطلب از استارتاپت، ۲۰ شرکت بزرگ و موفقی را معرفی می‌کنیم که در ابتدا یک استارتاپ دانشجویی بودند و ایده آن‌ها از ذهن جوانانی شکل گرفت که با در آغوش گرفتن ایده خود، آینده‌ای جذاب برای خود ساختند و می‌تواننند یک منبع الهام عالی برای شما باشند.

این شرکت‌ها در زمینه‌های مختلفی به موفقیت رسیدند، برخی‌ رقیب هم شدند و بعضی راه خود را رفتند. اما تمامی آن‌ها در یک مسئله مشترک بودند: دیدگاهی که به آن ایمان داشتند. تعدادی از شرکت‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، امروزه به کمپانی‌های بین المللی تبدیل شده‌اند و برخی‌ دیگر آینده روشنی دارند. البته، این‌ها ۲۰ کمپانی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز دنیای امروزی هم هستند.

استارتاپ دانشجویی برتر

۲۰ استارتاپ دانشجویی برتر

فهرست این شرکت‌ها به ترتیب حروف الفبای انگلیسی در نظر گرفته شده که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

۱. استارتاپ 3dim

استارتاپ دانشجویی 3dim در سال ۲۰۱۳ توسط ۲ دانشجوی موسسه فناوری ماساچوست فعالیت خود را آغاز کرد. ایده این استارتاپ آن بود که نحوه استفاده روزمره مردم از ابزارهای هوشمندشان را، به کمک سنسورهای ژست ۳ بعدی (3D Gesture)، تغییر دهند.

از طریق آن، دیگر نیازی نیست تا ابزار هوشمند خود را لمس کنید. حال این وسیله می‌تواند یک تلویزیون هوشمند باشد یا یک یخچال هوشمند. تنها با یک ژست یا اشاره دست، می‌توان آن‌ها را کنترل کرد. این ایده ابتدا کار خود را با ابزار روشنایی خانه، آغاز کرد و سپس به تمامی ابزارهای هوشمند مثل وسایل خانه رسید.

این تکنولوژی بر اساس الگوریتم‌های نرم افزاری مرتبط با قطعات سخت افزاری شکل گرفته است تا بتواند این نوع از عملکرد کنترلی را به لطف هوشمند بودن خود، اجرا کند.

۲. استارتاپ A Small Orange

استارتاپ دانشجویی A Small Orange

 استارتاپ دانشجویی A Small Orange در سال ۲۰۰۳ توسط دانشجویی از دانشگاه دوک آمریکا شکل گرفت. ایده آن بر اساس ایجاد یک میزبانی وب یا وب هاستینگ است که تمرکز ويژه‌ای روی خدمات مشتری دارد.

این شرکت در ابتدا با این هدف ایجاد شد تا با خریداری شرکت‌های وب هاستینگ دیگر که قادر نبودند از تمامی پتانسیل‌های خود استفاده کنند، آن‌ها را توسعه دهند. سپس این شرکت مشخص می‌کند که این وب هاستینگ‌ها را به فروش برساند یا آن‌ را به مشتریان اجاره دهد.

۳. استارتاپ EnvoyNow

استارتاپ دانشجویی EnvoyNow توسط ۴ دانشجوی آسیایی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی شکل گرفت. آیا تا به حال پیش آمده که در محوطه دانشگاه و محیط درسی ناگهان هوس یک غذای خاص کنید اما به آن دسترسی نداشته باشید؟ EnvoyNow غذای مورد نظر را به دانشگاه شما می‌رساند!

اساسا این استارتاپ یک سیستم تحویل برای رساندن غذای مورد نظر شما، از رستوران مورد نظر شما، در موقعیتی که در آن قرار دارید است. EnvoyNow این امکان را برای رستوران‌های نزدیک به محوطه دانشگاه‌ها فراهم می‌کند تا غذای مورد نظر دانشجویان را در سریع‌ترین زمان ممکن برای آن‌ها ارسال کنند تا خود رستوران‌ها هم ترسی از تحویل غذا نداشته باشند.

به طور کلی، این استارتاپ سعی دارد تا با سرویس تحویل خود هم به رستوران‌ها کمک کند و هم به دانشجویان چیزی که می‌خواهند را به سرعت تحویل دهند.

۴. استارتاپ AthleteTrax

استارتاپ دانشجویی AthleteTrax

ایده استارتاپ AthleteTrax در سال ۲۰۱۲ توسط سه دانشجوی دانشگاه جورج واشنگتون شکل گرفت. یک نرم افزار All-in-one برای ورزشکاران که کار را برای هم‌تیمی‌ها هم بسیار راحت‌ کرده است.

از طریق این نرم افزار، بازیکنان یک تیم، خانواده‌ها، مربیان، مدیران و بسیاری دیگر که در یک ورزش دخیل هستند، می‌توانند همه با هم برنامه مشترک را به صورت دقیق و کامل دنبال کنند، جامعه خود را برقرار نگه دارند و حتی به جذب سرمایه بپردازند.

این استارتاپ به اعضای خود اجازه ایجاد و انتشار فهرستی از کاربران می‌دهد تا بتوانند برنامه‌های تمرینی و مسابقات را با آن‌ها به اشتراک بگذارند و حتی به راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. این استارتاپ همچنین با امکانات خاص دیگری نظیر توافقات انحصاری، لوازم سفر تیم‌ها و پوشاک را هم برای ورزشکاران تامین می‌کند.

۵. استارتاپ Dell

کمپانی بزرگ Dell را بسیاری از ما می‌شناسیم. شرکت تولید سخت افزارهای کامپیوتری و ابزار مرتبط با آن که در سال ۱۹۸۴ توسط مایکل دل (Michael Dell) از دانشگاه تگزاس کار خود را آغاز کرد. شاید نام دل را به دفعات شنیده باشید، اما آیا داستان آن را می‌دانید؟

مایکل دل ۱۹ ساله، به عنوان یک دانشجوی سال اول دانشگاه تگزاس آستین، تنها با ۱۰۰۰ دلار در آن زمان، شرکت کامپیوتری خود را تاسیس و نام آن را در ابتدا PC’s Limited گذاشت.

ایده استارتاپ او این بود تا به طور مستقیم کامپیوترهای شخصی را به مشتریان به فروش برساند. در سال ۱۹۸۴ این یک ایده انقلابی بود و تا پیش از آن هیچ شخص و شرکتی این کار را انجام نداده بود. او در ادامه تمرکز خود را روی ایده ایجاد کامپیوترهای شخصی‌سازی شده برای سلیقه و نیاز هر شخص قرار داد و حالا دل تا امروز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های این زمینه با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد.

۶. استارتاپ Dropbox

استارتاپ دانشجویی Dropbox

ایده این استارتاپ در سال ۲۰۰۷ توسط یک جوان ایرانی آمریکایی به نام آرش فردوسی به همراه همکلاسی خود شکل گرفت. این دو که دانشجوی موسسه فناوری ماساچوست بودند، از عدم توانایی ارسال فایل‌های با حجم بالا توسط ایمیل‌ها خسته شده بودند. بنابراین آن‌ها تصمیم گرفتند تا راه حلی بر این اساس ایجاد کنند که نتیجه آن، تاسیس Dropbox بود.

دراپ باکس یک سرویس اشتراک گذاری است که به کاربران اجازه می‌دهد تا فایل‌های خود را با حجم‌های ریز و درشت ذخیره کنند یا به اشتراک بگذارند. این شرکت خیلی زود رشد کرد و تبدیل به رهبر ابزارهای اشتراک گذاری فایل‌ها شد. یک ایده کوچک و ساده که بسیار بزرگ شد، اجازه داد تا کارهایی انجام شود که تا پیش از این امکان آن وجود نداشت، مردم سرتاسر دنیا فایل‌های خود را به راحتی برای یکدیگر ارسال می‌کردند و ده‌ها اتفاق جذاب دیگر.

میلیون‌ها شخص امروزه در سرتاسر جهان برای ارسال و اشتراک گذاری فایل‌های خود از Dropbox بهره می‌برند.

۷. استارتاپ EarTop Technologies

بسیاری از ما بارها با سیم‌های متصل به سیستم‌های خانگی و کاری سر و کله زده‌ایم و گاهی مقدار و پیچیدگی آن‌ها به قدری بوده است که از آن‌ها متنفر شده‌ایم. اما دو دانشجوی دانشگاه میامی در سال ۲۰۱۱ این نفرت را تبدیل به یک استارتاپ کردند. آن‌ها که به عنوان DJ در زمینه موسیقی فعالیت داشتند، بخش زیادی از زندگی خود را با حجم زیادی از سیم‌های آلات موسیقی خود گذرانده بودند. اما دیگر برای آن‌ها کافی بود، آن‌ها باید به دنبال راهی بهتر می‌گشتند.

آن لحظه بود که استارتاپ دانشجویی EarTop Technologies شکل گرفت، تا بتوانند ابزار صوتی و تصویری بی‌سیم خلق کنند. شرکت آن‌ها روی آداپتورهای وایرلس و ابزارهای صوتی وایرلس تمرکز داشت تا بتوانند در نهایت سیم را به یک تکنولوژی منسوخ شده تبدیل کنند.

یکی از بهترین محصولات این شرکت، Flow نام دارد که دو سر آن به هدفون یا هر ابزار صوتی دیگری متصل می‌شود و از طریق تکنولوژی بلوتوث، اطلاعات را به صورت بی‌سیم و بدون فدا کردن کیفیت جا به جا می‌کند.

آن‌ها امروزه محصولات بسیار با کیفیتی از جمله اسپیکرهای بی‌سیم، هدفون‌های بی‌سیم و آداپتورهای وایرلس تولید کرده‌اند.

استارتاپ دانشجویی Facebook

۸. استارتاپ Facebook

دیگر شخصی نیست که حداقل یک بار نام فیسبوک را نشنیده باشد و موسس آن یعنی مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) را نشناسد. اما آیا داستان تاسیس فیسبوک را به خوبی می‌دانید؟ می‌توانید داستان مفصل تولد فیسبوک و بیوگرافی موسس آن را در استارتاپت مطالعه کنید.

اما به طور خلاصه، فیسبوک هم یک استارتاپ دانشجویی بود که مارک زاکربرگ تصمیم گرفت به خاطر آن درس خود را از دانشگاه هاوارد رها کند و به طور تمام و کمال وقت خود را برای توسعه فیسبوک بگذارد. نتیجه این شد که او بهترین تصمیم زندگی خود را گرفت. فیسبوک به غول و رهبر شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد و دارایی زاکربرگ را به ۳۴.۴ میلیارد دلار رساند.

۹. استارتاپ Google

استارتاپ دانشجویی Google

۲ دانشجوی دانشگاه استنفورد که تا پیش از این، یکدیگر را ملاقات نکرده بودند؛ در سال ۱۹۹۸ با هم آشنا می‌شوند. اما هرگز نمی‌دانستند که این آشنایی، منجر به خلق یکی از انقلابی‌ترین وبسایت‌های تاریخ خواهد شد و این اتفاق رخ داد.

لری پیج (Larry Page) و سرجی برین (Sergey Brin) به ۲ دوست و بعدها به موسسان قدرتمندترین موتور جستجوی دنیا، تبدیل شدند که امروزه همه آن را با نام گوگل می‌شناسند.

گوگل زمانی توانست به موفقیت برسد که نتیجه جستجوی کاربران را تا حد ممکن، مرتبط با نیاز آن‌ها ارائه می‌داد و از این طریق خیلی زود به شهرت فراوانی رسید. این کمپانی حالا فراتر از یک موتور جستجو عمل کرده و حتی با سیستم اندروید خود روی موبایل‌های هوشمند، روز به روز در حال قدرت گرفتن است.

۱۰. استارتاپ iCracked

طبق تحقیقی که سال ۲۰۱۲ انجام شد، بیش از نیمی از آمریکایی‌ها در خانه خود حداقل یک محصول از کمپانی اپل در اختیار دارند. با چنین رقمی، باید به آگاهی ۲ دانشجوی دانشگاه پولیتکنیک کالیفرنیا آفرین گفت که در سال ۲۰۱۰ تصمیم گرفتند تا با ایجاد استارتاپ دانشجویی iCracked، سرویس تعمیر دستگاه‌های اپل را برای این حجم از دارندگان آن، فراهم کنند.

پس از چند سال، استارتاپ دانشجویی iCracjed به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تعمیر دستگاه‌های اپل از جمله آیفون و آیپد تبدیل شد که بیش از ۶۸۰ مرکز تعمیر در ایالات متحده دارد و همچنان در حال رشد است.

۱۱. استارتاپ HourlyNerd

استارتاپ دانشجویی HourlyNerd

پروژه‌ای که در ابتدا تنها یک پروژه ۳ نفره از دانشجویان دانشگاه هاروارد بود، به استارتاپی به نام HourlyNerd تبدیل شد که با جذب سرمایه پشت سرمایه، تجارتی برای ارائه سرویس مشاوره و متخصص به صورت عمده را، راه‌اندازی کرد.

این استارتاپ دانشجویی در ابتدا دانشجویان مدیریت ارشد کسب و کار را دور هم جمع کرد و به دنبال این بود تا در پروژه‌هایی نظیر ادغام و تصاحب، استراتژی‌ها و بازاریابی، به شرکت‌های نیازمند کمک کنند.

این استارتاپ به قدری خوب عمل کرد که به سرعت مشتریان بزرگی مثل جنرال الکترونیک، کوکاکولا و حتی برنامه‌های تجاری کوچک و متوسط کمپانی مایکروسافت، با آن‌ آغاز به همکاری کردند.

۱۲. استارتاپ Insomnia Cookies

در سال ۲۰۰۳، یکی از دانشجویان دانشگاه پنسلونیا، شب‌ها هوس کلوچه‌های تازه و گرم می‌کرد؛ اما هیچ جایی برای دسترسی به این خواسته خود، پیدا نمی‌کرد. بنابراین خودش آستین بالا زد و رفته رفته در محیط دانشگاه، زمزمه دستپخت عالی او و عطری که به راه می‌انداخت به گوش تمام دانشجویان رسید. همین موضوع باعث آغاز استارتاپ دانشجویی Insomnia Cookies شد.

حالا کار اصلی این استارتاپ، ارئه کلوچه‌ و شیرینی‌ گرم و تازه در دانشگاه‌های مختلف است که امروزه بیش از ۵۰ دانشگاه در ایالات متحده، از آن بهره می‌برند. این شرکت حالا در کنار کلوچه، کیک، شیر و حتی بستنی هم در تمامی ساعات شبانه روز ارایه می‌دهد. Insomnia Coockies تا ساعت ۳ بامداد، کلوچه‌های گرم و تازه را به مشتریان می‌رساند.

۱۳. استارتاپ Kinko’s

استارتاپ دانشجویی Kinko’s

سال ۱۹۷۰، یکی از دانشجویان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، متوجه می‌شود که یک دستگاه کپی در کتابخانه وجود دارد که افراد به راحتی نمی‌تواند از آن استفاده کنند. او با خود فکر می‌کند که مردم باید دسترسی بهتر و بیشتری به تکنولوژی‌های جدید داشته باشند.

بنابراین او با یک وام ۵ هزار دلاری در سال ۱۹۷۰، یک فضای ۱۰ متری نزدیک به دانشگاه اجاره می‌کند. در این فضا یک دستگاه کپی، چاپ آفست، پردازش فیلم و بخش کوچکی هم برای ابزار مورد نیاز دانشجویی وجود داشت.

پس از گذشت ۵ سال از موفقیت او، استارتاپ دانشجویی Kinko’s در ۲۴ منطقه کالیفرنیا، رشد پیدا کرد. همچنین در سال ۲۰۰۴ کمپانی بزرگ FedEx آن‌ را خریداری کرد و حالا بیش از ۱۵۰۰ شعبه در سرتاسر جهان دارند.

۱۴. استارتاپ Microsoft

بله، یکی از ثروتمندترین و عظیم‌ترین کمپانی‌های روز دنیا، یک استارتاپ دانشجویی بوده است. کسی نیست که بیل گیتس (Bill Gates) را نشناسد. او به همراه پال آلن، پس از ترک تحصیل از دانشگاه هاروارد، شرکت مایکروسافت (Microsoft) را تاسیس کردند تا بتوانند تمام وقت خود را روی پیش بردن تکنولوژی صرف کنند. امروزه مایکروسافت نه تنها یک شرکت نرم افزاری، بلکه به یک شرکت سخت افزاری عظیم تبدیل شده که هر لحظه به خلاقیت و انقلابی جدید در دنیای تکنولوژی می‌پردازد.

در حال حاضر بیل گیتس به ثروتی معادل ۸۱.۳ میلیارد دلار رسیده که در رتبه دوم ثروتمندترین مردان دنیا قرار دارد. او مردی بود که دید دنیا را نسبت به کامپیوتر و تکنولوژی تغییر داد و خیلی زود، در جوانی به پول زیادی رسید.

۱۵. استارتاپ Modcloth

استارتاپ دانشجویی Modcloth

در سال ۲۰۰۲ بود که ۲ دانشجوی دانشگاه کارنگی ملون به نام‌های سوزان و اریک با یکدیگر آشنا شدند. یکی مشغول تحصیل در زمینه مد و فشن بود و دیگری در دنیای تکنولوژی رویا پردازی می‌کرد. یک روز که سوزان مشغول خرید بود، متوجه آیتم‌های شگفت‌انگیزی بین محصولات قدیمی و عتیقه شد. بنابراین ایده ایجاد یک سایت فروشگاهی به سر او زد تا به خرید و فروش این آیتم‌ها بپردازند. سوزان از توانایی‌های اریک برای ایجاد این سایت، استفاده کرد.

البته آن‌ها پیش از این، سایت‌هایی مثل eBay را امتحان کردند که در دنیای مد و فشن به آن اندازه که انتظار داشتند، نتوانست متمرکز و کارساز واقع شود. پس از آن، تصمیم گرفتند تا سایت منحصر به فرد خود را راه‌اندازی کنند.

جالب است بدانید هدف آن‌‌ها این بود که با پول آن، مخارج کتاب و دفترهای دانشگاه را بپردازند. اما ایده آن‌ها فراتر از انتظار ظاهر شد و در سال ۲۰۰۵ سایت Modcloth به رکورد ۷۰ هزار خریدار منحصر به فرد رسید. ایده استارتاپ دانشجویی آن‌ها همچنان به قدرت ادامه می‌دهد و سالانه رشد ۴۰ درصدی را پشت سر می‌گذارد. تا سال ۲۰۱۳، آن‌ها بیش از ۴۵۰ کارمند برای شرکت خود استخدام کردند.

۱۶. استارتاپ Napster

در سال ۱۹۹۹، ۳ تن از دانشجویان دانشگاه نورث‌ایسترن، استارتاپ دانشجویی Napster را ایجاد کردند. استارتاپی که در زمان بقا بیش از ۸۰ میلیون کاربر داشت. این استارتاپ کمک می‌کرد تا مردم بتوانند موسیقی مورد علاقه خود را به صورت فایل‌های mp3 دانلود و به اشتراک بگذارند و حتی تاثیر زیادی هم در فرهنگ دانلود موسیقی داشت.

اما مشکل اصلی استارتاپ Napster این بود که باعث زمین خوردن بعضی از کمپانی‌های ضبط و خوانندگان شد، چون آهنگ‌ها را به صورت رایگان، در اختیار مردم قرار می‌داد.

استارتاپ دانشجویی Napster

همین مسئله باعث شد تا در نهایت Napster به کار خود خاتمه دهد. این استارتاپ به دلیل پیگرد قانونی به منظور دزدی، کپی رایتینگ و مسائل این چنینی، برای همیشه بسته شد. هرچند این سایت بار دیگر به عنوان یک پلتفرم انتشار موسیقی و این بار به صورت قانونی، آغاز به کار کرده است.

۱۷. استارتاپ Reddit

ایجاد انجمن‌ها و فروم‌های مختلف در دنیای وب، امری عادی بود. جایی که مردم بتوانند در آن اطلاعات را به اشتراک بگذارند و به گفتگو بپردازند. سال ۲۰۰۵ بود که ۲ نفر از دانشجویان دانشگاه ویرجینیا، تصمیم گرفتند تا سایت اشتراک اطلاعات خود را راه‌اندازی کنند که Reddit نام داشت.

تنها یک موضوع ساده وجود داشت که ردیت را از سایر سایت‌های مشابه خود متمایز می‌کرد؛ در ردیت کاربران می توانستند به محتوای اشتراک‌گذاری شده در این سایت، امتیاز یا رای دهند که به سیستم Upvote شناخته شد. مردم همیشه سراغ آن می‌آمدند تا ببیند چه مواردی با بیشترین امتیاز در صدر قرار گرفته است.

همین موضوع رفته رفته باعث شد تا Reddit به عنوان یکی از محبوب‌ترین سایت‌های دنیا شناخته شود. ایده استارتاپ دانشجویی که ماهیانه بیش از یک میلیارد بازدید صفحه دارد، حالا خود را به صفحه اول دنیای اینترنت تبدیل کرده است.

استارتاپ دانشجویی Snapchat

۱۸. استارتاپ Snapchat

همه چیز با یک تصمیم اشتباه برای ارسال عکس از سوی یکی از دانشجویان دانشگاه استنفورد شروع شد. زمانی که او راجع به ارسال اشتباه این عکس با هم اتاقی خود گفتگو می‌کرد، هر ۲ به این نتیجه رسیدند که چه قدر خوب بود اگر آن عکس پس از مشاهده توسط فرد گیرنده، به صورت جادویی پاک شود. اینجا بود که آن‌ها استارتاپ دانشجویی اسنپ چت را راه‌اندازی کردند.

اسنپ چت یک برنامه موبایلی است که به کاربران اجازه می‌دهد از خود عکس و ویدیو ضبط کنند و روی آن نقاشی یا متن بنویسند. این برنامه امکانات مختلفی دارد. برای مثال اگر شخص گیرنده بخواهد از روی عکسی که برای او ارسال کرده‌اید اسکرین شات بگیرد تا بتواند آن را نزد خود نگه دارد، فرد ارسال کننده از این موضوع آگاه خواهد شد تا جلوی هرگونه سو استفاده را بگیرد.

البته این برنامه در ابتدا با نام Picaboo آغاز به کار کرد که چندان مورد توجه واقع نشده بود، اما پس از تغییر نام به Snapchat، ناگهان همه چیز تغییر کرد. تا سال ۲۰۱۴، یعنی ۳ سال بعد از آغاز این استارتاپ دانشجویی، روزانه بیش از ۷۰۰ میلیون عکس و ویدیو در این برنامه، جا به جا می‌شود.

۱۹. استارتاپ WordPress

استارتاپ دانشجویی WordPress

یک پلتفرم ایجاد بلاگ ساده، رایگان و بدون محدودیت که چیز را تغییر داد. وردپرس به عنوان یک پروژه متن باز، به صورت رایگان قابل استفاده بود، کاربران می‌توانستند به سلیقه خود آن را تغییر دهند و آن را با هر شخصی به اشتراک بگذارند.

این استارتاپ دانشجویی توسط ۲ نفر از دانشجویان دانشگاه هاوستن ایجاد شد. ایده آن‌ها به قدری قوی بود که به دنیای بلاگ‌ها لطف بزرگی کرد. کمک کرد تا شکل گیری و ایجاد وبسایت‌ها تغییر کند، همچنین کمک کرد تا هر شخص که به سایت نیاز دارد، سایت منحصر به فرد خود را طراحی کند. به طور کلی می‌توان گفت که دسترسی و نگاه مردم به اینترنت را تغییر داد.

در حال حاضر، وردپرس محبوب‌ترین پلتفرم ایجاد بلاگ است که بیش از ۲۰ درصد صفحات اینترنتی را شامل می‌شود. این میزان معادل شبکه‌ای بیش از ۴۰۹ میلیون نفره از مردم است که ماهیانه از بیش از ۱۵.۵ میلیون از صفحات وب را بازدید می‌کنند. همه این‌‌ها توسط ۲ دانشجوی سال اولی به دست آمد.

۲۰. استارتاپ Yahoo

استارتاپ دانشجویی یاهو (Yahoo) توسط ۲ نفر از کاندیداهای دکتری دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد. البته در ابتدا، یاهو یک سایت ساده به نام‌ «Jerry and David’s Guide to the World Wide Web» بود.

این سایت به رشد بعدها قابل توجه‌ای دست پیدا کرد و این ۲ دانشجو متوجه پتانسیل بالای آن شدند و تصمیم گرفتند تا نامش را به Yahoo تغییر دهند. همین امر آن‌ها را به مسیری کشاند تا اولین موتور جستجوی عمومی را ارایه دهند که مردم بتوانند اطلاعات مورد نظر خود را از دنیای اینترنت پیدا کنند. در واقع یاهو تا پیش از ظهور گوگل، محبوب‌ترین سایت جستجو هم محسوب می‌شد.