آرون لاپدیس (Aaron LaPedis) صاحب گالری و نویسنده­ کتاب The Garage Sale Millionaire، با خرید و فروش سکه و هنر خود، از پدرش که کارمند سطح بالای فدرال بود، درآمد بیشتری کسب می‌­کرد. او ماشین بی ام دبلیو (BMW) گران قیمتی داشت و پول زیادی را برای غذا و مسافرت خرج می‌کرد. همچین در مراسم خیریه زادگاهش در شهر دنور حاضر می‌شد و اغلب می‌توانستیم در روزنامه‌های منطقه­‌ای، مطالبی در مورد او پیدا کنیم. همه گمان می‌کردند که حضور پر رنگ او در اجتماع به دلیل از خود راضی بودن او است.

من یک بار، با نویسنده­‌ای به تندی صحبت کردم چون محل  قرار گرفتن مقاله را دوست نداشتم. می‌توانید تصور کنید که من به او گفتم تو مقاله را در صفحه­ سمت چپ قرار دادی ولی من صفحه سمت راست را می‌خواستم؟ در ضمن، تصویر هم خیلی کوچک بود!

آرون لاپدیس

از خود راضی یا با اعتماد به نفس؟ قطعا شما با خود می‌گویید که این رفتار به دلیل از خود راضی بودن او است!

ونسا وید (Vannessa Wade) بنیان‌گذار روابط عمومی در هوستون، کاملا به خود مطمئن بود که از همه چیز آگاه است.

زمانی که در خانواده‌­ای به دنیا می‌آیید که از شما می‌خواهد برای بهترین­‌ها تلاش کنید، سخت است که اعتماد به نفس نداشته باشید. اگر ما فکر می­‌کردیم می­‌توانیم از بالای خانه بپریم و پرواز کنیم، پدرم ما را به این کار تشویق می­‌کرد.

ونسا وید

من همیشه معتقد بودم که اگر شما اعتماد به نفس داشته باشید و همه کارها را درست انجام دهید، همه چیز در جای خود قرار می گیرد. من با این ذهنیت کار می­‌کردم. هم تجربه داشتم و هم جوان و شاداب بودم. آن زمان با خود فکر می‌کردم که چرا بعد از ۲ هفته، هنوز به جایگاه مدیر عاملی نرسیدم؟ احساس می‌کردم که پیشرفت­‌ها باید سریع‌تر صورت گیرند.

ونسا وید

حتی زمانی که یکی از کارشناسان شرکت، به وید پیشنهاد داد که سرعت کار خود را پایین بیاورد و کمی استراحت کند، او قبول نکرد.

فکر می‌­کردم در حال تهیه­ اطلاعات مهمی هستم و تعلل جایز نیست. می‌خواستم تمام جزئیات را در اختیارت قرار دهم تا به من در پیشرفت و ترقی کمک کنی.

ونسا وید

به نظر می‌رسد که او هم متکبر و از خود راضی است! آیا اینطور نیست؟

از خود راضی بودن خوب است یا نه؟

لوی کینگ (Levi King) مدیر عامل جوان شرکت ناو (Nav) در شهر سان ماتئو ایالت کالیفرنیا (San Mateo, California-based Nav) است. ناو، وب‌سایتی است که امتیاز رایگان و ابزارهای دیگری از این قبیل را برای مشاغل کوچکی فراهم می‌کند که به دنبال کسب اعتبار هستند. لوی ۲۰ ساله، خود را بسیار ماهر و حرفه‌ای می­‌دانست. او زمانی که با یکی از شرکا به اختلاف نظر جدی برخورد، مجبور شد از ۳۶۰ کارمند نظرخواهی کند؛ اما سعی کرد که اعتماد به نفس خود را حفظ کند.

اگر فقط یک بار در زندگی موقعیتی وجود داشته باشد که حق با من باشد، قطعا همین الان است. حتی می‌توانم روی آن شرط ببندم.

لوی کینگ

کینگ هنگامی که متوجه شد، حدود ۱۰۰ نفر در زمینه­ مهارت­‌های ارتباطی، به او امتیاز ۲ و ۳ از ۱۰ دادند، خیلی شوکه شد.

دردناک بود. حدود یک هفته، خیلی زود از کوره در می‌رفتم. فکر می­‌کردم تمام این افراد احمق هستند و همه اطرافیانم اشتباه می‌کنند.

لوی کینگ

از خود راضی بودن یا داشتن اعتماد به نفس، از آن دسته مسائلی است که اطرافیان خیلی بهتر درکش می‌کنند و شاید خودمان متوجه آن نشویم. اعتماد به نفس چیزی است که همه به دنبال آن هستیم، اما از خود راضی بودن می‌تواند برای حرفه و روابط ما زیان آور باشد. با ما در این مقاله از استارتاپت همراه باشید تا با هم این موضوع را بررسی کنیم.

تفاوت بزرگ بین از خود راضی بودن و اعتماد به نفس

از خود راضی بودن یا اعتماد به نفس بیش از حد، ویژگی شخصیتی مناسبی نیست و بر نا امنی استوار است. والری بیورتون (Valorie Burton) نویسنده کتاب «زنان موفق حرف‌های متفاوتی دارند: ۹ عادتی که اعتماد به نفس، شجاعت و اعتبار را می‌سازند» معتقد است که اعتماد به نفس از یک منبع عالی و معتبر به وجود می‌آید.

تفاوت بین از خود راضی بودن و با اعتماد به نفس

وقتی شما به توانایی‌های خود برای انجام کارها باور دارید، یعنی می‌توانید خود را با روش بسیار امنی به دیگران نشان دهید. از خود راضی بودن معتبر نیست و شما را در نا امنی قرار می‌دهد. از خود راضی بودن بیشتر به این دلیل است که می‌خواهید به دیگران بفهمانید، اعتماد به نفس بالایی دارید. اما این مسئله دقیقا برخلاف این است که واقعا اعتماد به نفس داشته باشید.

والری بیورتون

جنیفر کانویلر (Jennifer Kahnweiler) مشاور و نویسنده کتاب «استعدادهای متضاد: چگونگی دستیابی به نتایج فوق‌العاده بین افراد درون­‌گرا و برون­‌گرا» بیان می‌کند که از خود راضی بودن، مخالف فروتنی است. ب

به نظر من از خود راضی بودن، نشان دهنده­ عدم اعتماد به نفس است.

جنیفر کانویلر

تحقیقات علمی از اصطلاح از خود راضی استفاده نمی‌کنند، اما دبورا فلتز (Deborah Feltz) رئیس بخش روانشناسی ورزشی در دانشگاه میشیگان (Michigan State University)، آن را با اعتماد به نفس برابر می‌داند. او در کتاب خود درباره توانایی‌های شخصی افراد صحبت می‌كند. همچنین اعتقاد آن‌ها را به این كه در انجام یک كار خاص، چقدر می‌تواند موفق شوند، بررسی می‌کند.

اعتماد به نفس شما برای انداختن توپ در سبد، از نمره­ ۱ تا ۱۰ چقدر است؟ اگر پاسخ ۱۰ باشد، این نشان­‌دهنده­ از خود راضی بودن است.

دبورا فلتز

ژاکوب دلاروزا (Jacob DeLaRosa)، رئیس جراحی قلب در مرکز پزشکی آمریکا، تفوت از خود راضی بودن و اعتماد به نفس را به پزشکان جوان می‌آموزد.

شما اعتماد به نفس دارید، چون از حقایق مطلع هستید. به خوبی درس خود را خوانده‌اید و اطلاعات کافی دارید.

ژاکوب دلاروزا

زمانی که دلاروزا در اوایل دوره آموزش پزشکی خود قرار داشت، توانست یک قربانی سوختگی را نجات دهد. یکی از پزشکان ارشد پندی به او داد که دلاروزا همیشه از آن، به عنوان درسی از زندگی یاد می‌کند.

دکتر دلاروزا مغرور نشو و بسیار دقت کن. به ازاء هر زندگی که نجات می‌دهی، ۲ نفر وجود دارند که نمی‌توانی نجاتشان دهی. این ۲ نفر، بخشی از همان فروتنی است که در پزشکی نیاز داری!

آسیب‌هایی که از خود راضی بودن به ما می‌زند

در مبحث پزشکی، اعتماد به نفس بیش از حد، باعث می‌شود که پزشکان تصمیماتی بگیرند که به نفع بیمار نیست. گاهی اوقات لازم است بدانیم که الان، زمان مناسبی برای مداخله نیست.

ژاکوب دلاروزا
مضرات از خود راضی بودن

احتمال اشتباه افراد از خود راضی، بیشتر است و به دلیل اعتماد به نفس زیاد و عدم فروتنی، کمی نا امید می‌شوند. آن‌ها اشتباهات خود را قبول نمی‌کنند و به سمت رشد و یادگیری نمی‌روند؛ چون فکر می‌کنند که به نهایت دانش رسیده‌اند.

والری بیورتون

هنگامی که اعتماد به نفس بیش از حد، برای شما مشکلاتی ایجاد کند، یعنی شما از اشتباهات، محدودیت‌ها و نیاز خود به بهبود، درک نادرستی دارید. شما فکر می­‌کنید که کار را به طور کامل انجام داده‌­اید، در حالی که نتایج نشان‌دهنده عملکرد ضعیف شما هستند.

دبورا فلتز

هر کاری که من انجام دادم، موفقیت‌آمیز بود؛ به جز بازار سهام که به خاطر آن پول زیادی، حدودا ۱۰۰.۰۰۰ دلار در یک روز، از دست دادم. این دقیقا جایی است که من فکر می‌کنم بزرگترین اشتباهاتم را انجام دادم. اجازه ندادم این موضوع، به اندازه کافی روی من تاثیر بگذارد و هرگز خود را برای شکست آماده نکردم. من در پایان سال ۲۰۰۷ میلیون‌ها دلار پول داشتم. پس­‌انداز حقوق بازنشستگی‌ و حتی پس­‌اندازهای همسرم را در سرمایه­‌گذاری­‌ قرار دادم. به همین دلیل برای رکود اقتصادی که در سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاد، آماده نبودم.

آرون لاپدیس

از خود راضی بودن پل‌های ارتباطی را خراب می‌کنند

مردم از خود راضی پل‌ها را خراب می‌کنند، به دیگران اعتبار کافی نمی‌­دهند و عموما مزاحم هستند. در واقع از خود راضی بودن می‌تواند روابط را تخریب کند.

امروزه مردم به اعتماد به نفس دست پیدا کرده‌اند، اما غرور و از خود راضی بودن اجتناب‌ناپذیر است. اگرچه از خود راضی بودن می­‌تواند در­ها را برای بعضی افراد باز کند، اما نمی‌تواند آن‌ها را  باز نگه دارد. ارتباط و روابط با دیگران، چیزی است که می‌تواند موفقیت شما را حفظ کند. من فکر نمی‌کنم که از خود راضی بودن خوب باشد؛ چون این ویژگی بیانگر آن است که من بهتر از سایر افراد هستم.

والری بیورتون

چه چیزی باعث می‌شود که ما از خودراضی شویم؟

متکبر و از خود راضی بودن می‌­تواند از ذات انسان‌ها و نحوه­ پرورش آن‌ها نشأت بگیرد. همچنین این خصلت در نتیجه­ موفقیت هم به وجود می‌آید.

رندی پترسون (Randy Paterson) روانشناس و نویسنده­ کتاب «چگونه شگفت‌­انگیز باشیم: ۴۰ استراتژی که از آن استفاده می‌کنید» است.

به نظر می‌رسد گرایش به اعتماد به نفس تا حدودی از زمان تولد وجود دارد.

رندی پترسون

پترسون در کتاب خود، تحقیق جروم کاگان (Jerome Kagan) روانشناس دانشگاه هاروارد (Harvard University) را عنوان می­‌کند. کاگان متوجه شد که بعضی از نوزادان نسبت به نوزادان دیگر، بیشتر و زودتر استرس می‌گیرند و این اختلاف در نوجوانی هم ادامه خواهد داشت.

به نظر می‌رسد که درجه سستی و اعتماد به نفس همه­ ما، با هم متفاوت است. کم استرس­‌ترین فرد بین ما، ممکن است به انجام کارهای پر خطر و ریسکی گرایش بیشتری داشته باشد.

رندی پترسون

شاید والدین، ما را مغرور بار آورده باشند

با از خود راضی بودن پرورش یافته باشیم

تمام اعضاء خانواده وید، اعتماد به نفس بالایی داشتند. چون پدر او معتقد بود که اگر آن‌ها فکر میکنند که می‌­توانند کاری را انجام دهند، پس حتما می­توانند. بنابراین وید هرگز از خود نمی­پرسید که می‌تواند یا خیر. او در انجام هر کاری که برای آن تلاش می‌کرد، موفق می­شد.

در کالج متوجه شدم که جهان ،صدف من است. پس تا می‌توانم برای رسیدن به اهدافم تلاش می‌کنم.

ونسا وید

وقتی در مدرسه‌ای به همه دانش‌آموزان مدال می‌دهند، چه انتظاری از آموزش شکست به آن‌ها می‌توان داشت! اهدای این مدال‌ها هرگز به معنی شکست نخوردن نیست، بلکه حاکی از آن است که تا به حال به آن‌ها نگفتند که شکست خوردند. من یک منتقد سرسخت و بی رحم در زمینه پرورش خودخواهانه­ فرزندان هستم. بزرگسالان زیادی را دیده‌­ام که کسی تا به حال به آن‌ها نگفته، کاری که انجام داده‌اند به اندازه کافی خوب نبوده؛ و به سالخوردگی رسیده‌­اند. این افراد در محیطی قرار گرفته‌اند که همه دائما آن‌ها تشویق می‌کنند که چقدر کار شگفت انگیزی انجام می‌دهند. پس آن‌ها چیزی را که شنیده­‌اند، باور کرده و احساس غرور می­‌کنند.

رندی پترسون

موفقیت واقعی هم می‌تواند باعث تکبر شود. من کارهایی را انجام دادم که افراد دیگر نمی‌توانستند. هنگامی که مردم به طور مداوم به شما می‌گویند که فوق­‌العاده هستید و شخص دیگری تا به حال این کار را انجام نداده است، شما تغییر می­‌کنید.

آرون لاپدیس

از نظر دبورا فلتز، این موضوع در ورزش هم صادق است. تعدادی از ورزشکاران جوان، به دلیل موفقیت خود، از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند. به ویژه زمانی که ورزشکار دیگری به اندازه آن‌ها مهارت کافی نداشته باشد.

از خود راضی بودن را کنار بگذارید

از خود راضی بودن را کنار بگذارید

گذر زمان و زندگی کردن، اغلب ۲ درمان طبیعی از خود راضی بودن به حساب می‌آیند.

بسیاری افراد در سن ۲۰ سالگی، از خود راضی بودن را کنار می‌گذارند. نوعی از خودشیفتگی در نوجوانان وجود دارد که وقتی با واقعیت آشنا می­‌شوند، آن را کنار می‌گذارند.

رندی پترسون

مجددا نگاهی به زندگی آرون لاپدیس و ماجرای ورشکستگی او می‌اندازیم. لاپدیس در کمال اعتماد به نفس، به مسیر موفقیت خود ادامه داد تا زمانی که در سال ۲۰۰۸ همه چیز سیر نزولی پیدا کرد و از بین رفت. کشور دچار رکود اقتصادی شد و فروش به طور ناگهانی توقف پیدا کرد. همه کارت‌های اعتباری لاپدیس مسدود شدند. از طرفی وام‌­هایی بود که حتما باید آن‌ها را پرداخت می­‌کرد و مهم‌تر از همه، همسر او یک بارداری سخت را تجربه می‌کرد.

دیگر هیچ ارزش و مقامی نداشتم.

آرون لاپدیس

لاپدیس در سن ۴۳ سالگی، دچار یک حمله قلبی بزرگ شد و این موضوع، او را تغییر داد.

تجربه به مرگ نزدیک شدن، با هر چیز دیگری متفاوت است. انسان بعد از این تجربه، از زنده بودن و زندگی کردن خوشحال می‌شود و دیگر متکبر و از خود راضی نخواهد بود!

آرون لاپدیس

کسب‌ و کار لاپدیس مجددا رونق گرفت، اما نگرش او به کار و اطرافیان، به خصوص همسرش، تغییر پیدا کرد.

زمانی که فکر می‌‌کردم هر کاری انجام می‌­دهم درست است، ما یک تیم نبودیم. اما حالا یک تیم هستیم.

آرون لاپدیس

او اکنون دارای فرزندی مبتلا به اوتیسم است و این امر نگرش جدیدی را در زندگی او طلب می‌کند. فرزندش به او صبر کردن را آموخت. این واقعا یک روش خوب برای یادگیری رفتارهای بهتر است. گاهی اوقات لاپدیس کنترل اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و این امر همسرش را عصبانی می‌کند. همسرش به او ادآوری می‌کند که باید دوباره اعتماد به نفسش را تحت نظارت خود دربیاورد. از این رو لاپدیس استراتژی‌هایی را در این زمینه اتخاذ کرده است.

نگرش ونسا وید، بعد از ابتلا به بیماری مخرب سلول­های داسی شکل که زندگی او را تهدید می‌کرد، تغییر یافت.

من به میراثی که از من به جا می‌ماند، فکر کردم. هرچه گذشت، مریض‌­تر و ناتوان‌تر شدم. در گذشته، ترجیح می‌دادم از پله‌­ها سقوط کنم ولی اجازه ندهم تا کسی به من کمک کند. اما با خود فکر کردم، اگر من کمک دیگران را نپذیرم، این چه چیزی را در مورد من نشان می‌دهد؟ این که اجازه دهید دیگران به شما کمک کنند، یک تجربه­ لذت­‌بخش است. من هنوز هم اعتماد به نفس بالایی دارم. اما به دیگران اجازه می­‌دهم تا استعدادهایم را تمجید کنند، به جای این که خودم این کار را انجام دهم.

ونسا وید

یادگیری اینکه دیگران لوی کینگ را چطور می­‌بینند، نقطه عطفی برایش بود. او خواندن کتاب‌هایی درباره شخصیت و مهارت­‌های ارتباطی را آغاز کرد و همچنین مشکل رفتاری خود با دیگران را پذیرفت. 

من به قدری تغییر کردم که شریک تجاری من به راحتی می‌گوید: تو الان خودت نیستی! باید به خودت استراحت دهی و از کار فاصله بگیری.

لوی کینگ
درمان از خود راضی بودن با خود اندیشی

راه‌های دیگری هم وجود دارند تا بتوانید غرور و از خود راضی بودن خودتان را بررسی کنید. این کار نیازمند خود اندیشی و پرسیدن این سوال است که آیا مسائلی که باعث از خود راضی بودن فرد می‌شوند، موجب خود اندیشی هم خواهند شد؟ اختلال شخصیتی خودشیفتگی، کمتر از سایر اختلالات شخصیتی قابل درمان است. زیرا فرد خودشیفته قبول نمی­‌کند که مشکل رفتاری دارد.

هرگاه در مسیر رسیدن به اهداف خود، احساس کردید که دیگران از حضور شما راضی نیستند و معتقد که در اعتماد به نفس خود غرق شده‌­اید، با کسی که به او اعتماد دارید، در این مورد صحبت کنید. از او بخواهید با طرح نمونه‌ای از رفتارتان که حاکی از فخرفروشی است، شما را متوجه منظور خود کند.

کلید این تغییر، آرامش است. از رفتار خود دفاع نکن. این موضوع در مورد ضرب و شتم خودتان نیست. این در مورد یادگیری است، بنابراین شما می‌توانید تغییر کنید.

والری بیورتون

تماس‌های تلفنی خود را ضبط کنید تا ببینید آیا شما بیشتر از گوش می‌دهید یا صحبت می‌کنید و چه مقدار از کلمه «من» استفاده می‌کنید. وقتی آموزش مربی­گری را یاد می‌گرفتم، روش ۸۰ و ۲۰ را در گفتگوها در نظر داشتم؛ ۸۰ درصد مشتری، ۲۰ درصد شما. اگر شما بیشتر از مشتری خود صحبت می‌کنید، پس شما کار خود را به عنوان یک مربی درست انجام نمی‌دهید. حالا همین روش را برای مقابله با از خود راضی بودن انجام دهید.

جنیفر کانویلر

خجالت کشیدن از صفت متکبر و از خود راضی، به این معنی است که شما همه چیز را نمی‌دانید. این کار آسانی نیست، اما بازدهی دارد.

ایده­ معتبر بودن و خود را در برابر دیگران آسیب­‌پذیر کردن، ممکن است در ابتدا ترسناک باشد، اما بسیار آزادی­‌بخش است. شما برای مواجهه با آن به قدرت روحی و جسمی نیاز دارید. اگر هیچ تصویر اشتباهی از خودتان نشان ندهید، می­‌توانید ذره ­ذره­ انرژی خود را در زندگی کاری و خانوادگی خود وارد کنید.

لوی کینگ