در یک نظرسنجی از تعدادی از افراد در مورد معیارهای ارتباط موثر سوالاتی پرسیده شد؛ تقریباً اغلب آن‌ها معتقد بودند کسی که کمتر به خودش توجه می‌کند و تمرکز بیشتری روی طرف مقابل خود دارد شخصیت محبوبی است.

برای تحت تاثیر قرار دادن افراد و افزایش ارتباط موثر بهتر است فضایی را ایجاد کنید که اطرافیانتان درآن حس کنند به حرف‌هایشان گوش داده خواهد شد.

برای این که اطرافیانتان شما را دوست داشته باشند و تبدیل به یک فرد محبوب شوید و یک ارتباط موثر داشته باشید، همیشه به درد دل آن‌ها گوش دهید و اجازه دهید که در مورد خودشان حرف بزنند.

«دیل کارنگی» (Dale Carnegie)، نویسنده‌ی کتاب «چگونه دوست پیدا کنیم و مردم را تحت تاثیر قرار دهیم؟» که کتابش در سال 1936 پرفروش‌ترین کتاب شناخته شد، در این مورد در کتاب خود خاطره‌ای تعریف می‌کند.
کارنگی در یک مهمانی با یک گیاه‌شناس آشنا شده بود که تمام شب در مورد کارش یعنی گیاه‌شناسی با او صحبت کرده‌بود؛ کارنگی در این مکالمه فقط به او گوش فرا داد. بعد از اتمام این مکالمه، گیاه شناس به کارنگی گفت که این جذاب‌ترین و بهترین مکالمه‌ای بود که داشته است؛ در حالی که کارنگی در این مکالمه هیچ نقشی نداشت و فقط یک شنونده بود.

به دلیل این که کارنگی به حرف‌های آن گیاه شناس گوش داد، نزد این گیاه شناس محبوبیت زیادی کسب و یک ارتباط موثر برقرار کرد.

شیوه ارتباط موثر

روش دیگری برای ارتباط موثر که در کتاب کارنگی هم اشاره شده، این است که در مورد علایق و زمینه‌های مورد علاقه‌ی فرد مقابلتان صحبت کنید. همچنین مکالمه‌ را طوری پیش ببرید که فرد مقابلتان احساس مهم بودن کند.

اخیراً محققان در تحقیقات خود دریافته‌اند که صحبت کردن در مورد خود ذاتاً امری لذت بخش است و تقریباً همه‌ی افراد به آن تمایل دارند؛ برخی کمتر و برخی بیشتر. هنگامی که در مورد خودتان صحبت می‌کنید درست همان بخش‌هایی از مغز فعال می‌شود که هنگام رابطه‌ی جنسی، مصرف مواد مخدر و خوردن غذاهای خوب شروع به فعالیت می‌کنند. به همین علت است که ناخودآگاه به کسی که حرف‌هایمان را گوش می‌دهد علاقه‌مند می‌شویم.

یک روانشناس به نام «هندری ویزینگر» (Hendrie Weisinger)، در همین رابطه در مقاله‌ای نوشته بود که مردم به شدت با افرادی که به نظراتشان احترام می‌گذارند ارتباط برقرار می‌کنند.

با این چند نکته‌ای که اشاره شد، می‌توانید در پیدا کردن دوستان جدید موفق‌تر ظاهر شوید و در اولین ارتباطتان به جای این که فکر کنید چه چیزی بگوئید، گوش فرا دهید و اجازه دهید طرف مقابل تحت تاثیر شما قرار گیرد.

اگر شنونده‌ی خوبی هستید شانس زیادی برای تبدیل شدن به فردی محبوب در جمع خواهید داشت.