امروزه اداره کسب و کار از منزل گزینه‌ مطلوبی به حساب می‌آید که به روال اداری و سنتی کارها ترجیح داده می‌شود. آزادی نسبی، نبودن فشار مقامات بالاتر و افزایش روزافزون درآمد حاصل از کسب و کارهای خانگی، باعث شده‌اند تا شروع یک کسب و کار مستقل از هر وقت دیگری آسان‌تر شود.

اما چطور می‌توان از خانه یک کسب و کار را اداره کرد؟ برای این کار به چه نکاتی باید توجه داشت؟ استارتاپت به سوالات شما در این مقاله، پاسخ داده است؛ پس با ما همراه باشید.

راهنمای اداره کسب و کار از منزل

آیا اداره کسب و کار از منزل امکان‌پذیر است؟

اداره برخی از کسب و کارها در خانه، نسبت به سایر آن‌ها ساده‌تر است. مثلا برای اداره یک شرکت حسابداری، فضای کاری بسیار کمتری نسبت به اداره کسب و کار صنایع دستی نیاز خواهید داشت.

شاید هدف شما از کار در منزل، ایجاد توازن بین کار و زندگی‌تان باشد تا بتوانید حین کار، مراقب فرزندان خود هم باشید. در این صورت باید مطمئن شوید که این شرایط، باعث کم‌کاری نشود و روی کار شما تاثیر منفی نگذارد.

تصمیم گیری در مورد اداره کسب و کار از منزل نباید فقط بر اساس حجم کاری صورت بگیرد، بلکه باید با برنامه‌های شما هم، سازگاری داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که اداره کسب و کار از منزل چه از لحاظ شخصی و چه از نظر شرایط کاری، برای شما انتخاب خوبی به حساب می‌آید.

ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار در خانه

ایجاد فضای مناسب برای اداره کسب و کار از منزل

اگر با توجه به مطالب قبل متوجه شدید که کار در منزل، گزینه مناسبی برای شما است؛ باید شرایط لازم برای اداره کسب و کار از منزل را فراهم کنید. حال که قرار است خانه محل کار شما باشد، لازم است یک قسمت از آن را کاملا به کار خود اختصاص دهید. یعنی قسمتی از خانه یا اتاق خود را مشخص کنید تا در طول یک دوره زمانی مشخص، از آن مکان فقط برای کار کردن استفاده کنید. تقسیم کردن خانه به این شکل، ۲ هدف را دنبال می‌کند:

  • هنگام کار بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید.
  • در پایان کار بتوانید ذهن خود را از آن دور کنید و در بخش خانوادگی خانه، وقت خود را بگذرانید.

به این ترتیب باز هم بخشی از خانه وجود خواهد داشت که به عبارتی، از سر کار «به خانه بروید» و دچار فرسودگی ذهنی نشوید.

آماده‌سازی خانه

جدا از اختصاص یک بخش خانه به فضای کاری، شاید لازم باشد که در آن بخش تغییراتی هم ایجاد کنید تا نیازهای کسب و کاری شما را برآورده کند.

مهم‌ترین موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که آیا کسب و کار شما نیازی به مجوز دارد یا خیر؟ البته بسیاری از کسب و کارهای خانگی به مجوز نیاز ندارند اما در هر صورت باید این نکته را در نظر بگیرید. اگر کسب و کار شما به ارسال کالا، تجهیزات یا ساخت محصولی مربوط است؛ بهتر است از مجوز ساخت و ساز برای ایجاد فضای بهتر کاری، غافل نشوید.

برای اداره کسب و کار از منزل باید به مواردی مثل شلوغ شدن و به‌هم‌ریختگی خانه، فضای مناسب، پارکینگ و جای پارک توجه کنید. مثلا ممکن است کارکنان برای جلسه به منزل شما بیایند و با مشکل جای پارک مواجه شوند. اگر کسب و کار شما سر و صدای قابل توجهی ایجاد می‌کند که باعث اختلال در محیط و آزار همسایگان می‌شود، باید اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز این مشکلات را انجام دهید.

تغییر بیمه برای اداره کسب و کار از منزل

شاید با شروع کار در منزل، مجبور شوید که نوع بیمه خود را تغییر دهید. شما برای محافظت از سرمایه‌های کسب و کار خود، به بیمه کاری نیاز خواهید داشت. بیمه خانه در صورت وقوع حادثه، سرمایه‌های کاری شما را پوشش نمی‌دهد. پس در مواقعی لازم است که بیمه منزل خود را از حالت مسکونی به کاری تبدیل کنید. اگر کسب و کار شما به نحوی است که مردم به آن‌جا رفت و آمد دارند، بد نیست افراد متفرقه‌ای که به محل کار شما مراجعه می‌کنند را هم، تحت پوشش بیمه قرار دهید. به این منظور بهتر است درباره ضوابط بیمه و قوانین حاکم بر کشور خود تحقیق کنید.

برنامه‌ریزی برای رشد

در طرح کسب و کار خود باید پیش‌بینی‌های لازم برای توسعه و یشرفت را در نظر بگیرید. ترسیم فرصت رشد برای کسب و کار از همان ابتدا، در کنار تجزیه و تحلیل درآمد، به شما این بینش را می‌دهد تا برای میزان و نحوه رشد کسب و کار خود، یک ایده خوب تدارک ببینید.

با در نظر گرفتن این طرح، در می‌یابید که تا چه زمان می‌توانید به اداره کسب و کار در منزل ادامه دهید. شاید بعد از ۲ سال، برای کسب و کار خود به محیط بسیار بزرگ‌تری نیاز پیدا کنید. ممکن است حجم کاری‌ شما به قدری زیاد شود که چند کارمند هم با شما مشغول به کار شوند. با پیشرفت کسب و کار، به تدریج متوجه می‌شوید که چه زمانی باید کار خود را به یک محیط بزرگ‌تر منتقل کنید.

شروع کسب و کار موضوع چالش برانگیزی است و اگر قرار باشد که این کسب و کار از خانه شروع شود، باید اطلاعات خوبی برای این کار در دست داشته باشید. در صورتی که برای راه‌اندازی کسب و کار خانگی خود نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با متخصصان ما در استارتاپت تماس بگیرید و از راهنمایی‌های یک تیم قوی و باتجربهدر این زمینه بهره‌مند شوید.