از دست دادن کار یکی از استرس‌آورترین مسائلی است که می‌توان به آن فکر کرد. به منظور جلوگیری از وقوع این اتفاق، همیشه به علائمی توجه داشته باشید که نشان‌دهنده این است که شما در معرض اخراج شدن قرار گرفته‌اید. شاید برخی از کارها را به درستی انجام نداده‌اید یا سازمان به علت مشکلاتی که دارد مجبور به اخراج کردن نیروهای خود می باشد. مثل همیشه با استارتاپت همراه باشید تا با نشانه‌های بیشتری آشنا شوید. شاید آگاهی از این نشانه‌ها بتواند به شما کمک کند تا خود را از خطر اخراج شدن نجات دهید.

نشانه‌های اخراج شدن و از دست دادن کار

در ادامه به معرفی ۱۹ نشانه برای اخراج شدن از کار خواهیم پرداخت. تلاش کرده‌ایم در این مقاله به بیشترین نشانه‌هایی که تاکنون گزارش شده بپردازیم.

۱. دریافت بازخورد منفی از مافوق

دریافت بازخورد منفی همیشه به معنای اخراج نیست، اما اگر مافوق شما از عملکردتان راضی نباشد، می‌تواند به معنی شروع مشکل باشد.

اگر شما در طی روزهای اخیر، بیش از یک بازخورد منفی از مافوق خود دریافت کرده‌اید باید کمی نگران شوید.

‌البته این موضوع را می‌توانید مدیریت کنید! بهتر است در زمان کوتاهی مشکل پیش آمده را رفع کنید. اگر بتوانید این کار را خیلی سریع انجام دهید می‌توانید موقعیت منفی پیش آمده را به یک موقعیت مثبت تبدیل کنید.

در هر صورت اگر این مشکل به خاطر عدم تجربه یا عدم آموزش باشد، همیشه فرصتی برای جبران وجود دارد. توجه داشته باشید گاهی در برابر انتقادات شدید مافوق، ارائه دادن رزومه تان نیز می‌تواند مفید باشد.

۲. دسترسی سریع به اطلاعات مهم

اگر به طور ناگهانی به اطلاعات مهمی که به شما در انجام کارهای‌تان کمک می‌کند دسترسی پیدا کردید، توجه به این نکته برای شما بسیار حیاتی است که با کوچک‌ترین لغزشی، ممکن است موقعیت خود را از دست دهید.

۳. کارهای غیر ممکن به شما واگذار می‌شود

این موضوع دوعلت دارد. اول اینکه رهبری شرکت نادرست است یا اینکه شرکت نیاز به یک دلیل خوب برای اخراج کردن شما دارد؛ پس به شما کارهای غیر ممکن واگذار می کند.

۴. رئیس شما بیش از یک بار هشدار داده است

اگر به صورت کلامی به شما هشدار داده شود جدی بگیرید اما هشدارهای کتبی اصلا چیز خوبی نیستند.

۵. رابطه شما با رئیس‌تان خراب شده است

ممکن است با یکدیگر روابط دوستانه داشته باشید اما هر زمان که با هم در یک اتاق هستید تنش به وجود می‌آید. این موارد می‌تواند نشانه‌های واضحی باشد که شما در معرض اخراج شدن قرار دارید.

۶. ارائه گزارش‌های مفصل درباره زمان کارها

اگر رئیس شما معتقد است که زمان را هدر داده‌اید یا هزینه‌های بالایی را مصرف کرده‌اید حتی اگر ۱۰۰٪ بی گناه باشید، مطمئن شوید تنها کسی نیستید که مورد بررسی قرار می گیرد.

علایم اخراج شدن

۷. پروژه‌های کمتری به شما واگذار می‌شود

اگر نسبت به قبل کارهای کمتری برای انجام دادن دریافت می‌کنید؛ یک نشانه بد است. شما ناگهان زمان زیادی اضافه می‌آورید زیرا کار کمی برای شما ارسال شده است.

۸. انجام ندادن بعضی کارها

اگر از شما بخواهند که برای انجام بخشی از کار سفر کنید یا در کنفرانسی شرکت نمائید، توجه داشته باشید که این یک سوال نیست. اگر شما پاسخ‌تان نه باشد این می‌تواند پایان کارتان باشد.

۹. رئیس مرتب شما را چک می‌کند

آیا به طور مداوم برای گزارش کارهای خود خواسته می‌شوید؟ آیا می‌بینید که رئیس به طور مداوم کارتان را نظارت می‌کند؟ اگر چنین باشد، باید به دنبال یک کار جدید بگردید.

۱۰. نادیده گرفته می‌شوید

رئیس‌تان در هر مرحله از کار، شما را زیر نظر دارد و یا اینکه برعکس، اصلا به انجام شدن کارها توجهی نمی‌کند؟ در هر دو صورت، محیط کار به فضایی بسیار ناراحت‌کننده تبدیل می‌شود. اگر مدام زیر نظر باشید، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید. اگر نادیده گرفته شوید، شوقی برای انجام بهتر کارها نخواهید داشت.

۱۱. تغییر ناگهانی

همکاران شما همگی به یک کنفرانس فرستاده می‌شوند، اما شما دعوت نشده‌اید! یا ناگهان دفتر کار خود را از دست می‌دهید و به یک اتاق یا ساختمان دیگری منتقل می‌شوید.

در این موارد اگر احساس‌تان نسبت به شغل‌تان خراب شده است، حق دارید که نگران باشید.

۱۲. دیگر از شما قدردانی نمی‌شود

شاید غیرممکن ترین کارها را انجام دهید و رییس‌تان کار شما را تائید نکند. اگر با چنین اتفاقی روبرو شدید ممکن است اخراج شدن در کمین شما باشد.

۱۳. از شما خواسته شود مدت زمانی سازمان را ترک کنید

اگر از شما خواسته شده مقطعی مرخصی بگیرید، احتمالا چیزی برای نگرانی وجود دارد. این یک نشانه مهم است که همه چیز خوب نیست، حتی اگر به شما گفته شود که این استراحت برای شما بهتر است!

۱۴. تغییر رفتارهای همکاران

اگر متوجه رفتارهای خاصی از طرف همکاران صمیمی‌تان شدید، این احتمالا به معنای وجود رخداد خاصی است. اغلب زمانی که همکاران شایعات خاصی در مورد کسی که اخراج یا حتی مجازات قراراست شود، می‌شنوند، برای دفع خطر احتمالی به علت داشتن رابطه صمیمانه با آن فرد از او دوری می‌کنند.

۱۵. رئیس مستقیما” سراغ زیردستان شما می‌رود

این نشانه شاید شبیه به “خارج شدن شما از حلقه کاری” باشد اما درواقع مورد بسیار خطرناکی برای شما می‌باشد.

‌قابل ذکرست که اکثر سازمان‌ها دارای یک زنجیره فرمان مشخص می‌باشند و زمانی که در آن اختلال ایجاد می‌شود، نشانه مشخصی است که به شما دیگر نیازی ندارند.

۱۶. دسترسی شما به داده‌های خاص محدود می‌شود

گاهی اوقات برای کارکنان محدودیت یا لغو دسترسی به حساب‌های خاص ایجاد می‌شود. اگر رمز عبور ایمیل شما دیگر کار نمی‌کند یا دسترسی شما از اینترانت شرکت گرفته شده است؛ بسیار مراقب باشید.

۱۷. دیگر برای ورود به تصمیمات کلیدی خواسته نشده‌اید

‌این موضوع به این معنی است که دیگر از شما برای جلسات مهم و تعیین کننده دعوت نمی‌شود و یا اینکه  رئیس‌تان دیگر با شما در مورد موضوعات مهم صحبت نمی‌کند یا در هنگام صحبت مراقب است اطلاعات کلیدی به شما ندهد. خطر اخراج شدن بسیار نزدیک است!

۱۸. ادغام بخش‌های سازمان

پس از ادغام، مدیریت شرکت ممکن است تصمیم بگیرد کسی را اخراج نکند و گاه حتی مجبور است دست به اخراج گسترده نیز بزند.

‌اگر احساس می‌کنید کار شما در حال حاضر در معرض خطر است، پس یک ادغام می‌تواند میخ آخر برای این تابوت باشد.

۱۹. احساس شما دروغ نمی‌گوید!

اگر در حد توان خوب عمل کرده‌اید، اما هنوز احساس می‌کنید ممکن است اخراج شوید، احتمالا احساس شما درست است!