اگر شما هم جزو افرادی هستید که به تنهایی در خانه کار می‌کنید یا خانه‌دار هستید، حتما با احساس تنهایی به کرات مواجه شده‌اید. در این مطلب استارتاپت، ما شما را با راهکارهایی برای اجتناب از تنهایی هنگام کار در منزل، آشنا می‌کنیم.

راه های  اجتناب از تنهایی

۱. ناهار خوردن با یک دوست

ناهار خوردن با یک دوست، یکی از بهترین راه‌ها برای اجتناب از تنهایی است. سعی کنید حداقل هفته‌ای یک بار، صرف ناهار یا عصرانه‌ ساده با دوستان‌ را در برنامه خود بگنجانید. معمولا بهتر است این قرار دوستانه را برای اواخر هفته، درست زمانی که انگیزه‌های کاری کم می‌شود، برنامه‌ریزی کنید. هیلاری بیلینگز (Hilary Billings) سخنران و گوینده فایل‌های صوتی، این برنامه را بسیار موثر در تقویت‌ روحیه می‌داند.

برنامه قرار هفتگی‌ خود را با افرادی تنظیم کنید که به شما انرژی می‌دهند. یک قرار ناهار فوری با دوست صمیمی یا یک مکالمه ۱۵ دقیقه‌ای انرژی بخش پس از ساعت‌ها کار کردن، می‌تواند افکار شما را آرام کند.

هیلاری بیلینگ

۲. انجام فعالیت‌های داوطلبانه یک بار در هفته

اجتناب از تنهایی با فعالیت‌های داوطلبانه

نویسنده‌های آزاد بسیاری وجود دارند که در خانه کار می‌کنند و به دلیل داشتن کار پاره‌وقت و زمان آزاد بیشتر، گهگاهی از خانه بیرون می‌روند. شما کنار چنین شغلی، می‌توانید یک فعالیت داوطلبانه مثل کار در یک مهدکودک، انجام دهید؛ مثلا بازی گروهی با بچه‌های ۵ ساله، گزینه خوبی است. جودی وومک (Jodi Womack) نویسنده و سخنران، در این باره می‌گوید:

من به صورت داوطلبانه با یک سازمان خصوصی در لس آنجلس کار می‌کنم که نویسندگان حرفه‌ای زن را با دخترانی که در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی هستند، مرتبط می‌کند. همکاری من با این موسسه، تا ۷ سال ادامه دارد. این پروژه، یک برنامه بزرگ حمایتی برای دختران است و از طرفی برای من، یک فرصت عالی جهت برقراری ارتباط با سایر نویسندگان، محسوب می‌شود.

جودی وومک

۳. سر زدن به کتابخانه

افراد بسیاری به کافی‌شاپ‌ها علاقه‌ای ندارند، چون معمولا شلوغ و پر سر و صدا هستند. در عوض سر زدن به کتابخانه، گزینه خوبی است. به این ترتیب، هم از خانه بیرون می‌روید و هم در محیطی آرام، تمرکز بیشتری خواهید داشت.

۴. قرار دادن عکس‌های الهام‌بخش روی میز کار

لوسی هریس (Lucy Harris) مدیرعامل شرکت Hello Baby Bump، معتقد است که یکی از راه‌های دور ماندن از افسردگی کار در منزل، نگهداری عکس‌ عزیزان و نزدیکان در فضای کاری‌ است.

زمانی که احساس تنهایی می‌کنم، با نگاه به این عکس، خاطرات آن‌ها را با خود مرور می‌کنم. با این کار احساس ناراحتی و تنهایی از من دور می‌شود، چون می‌دانم که دیگران هم در زندگی من حضور دارند.

لوسی هریس

۵. تقویت روابط ضعیف

اجتناب از تنهایی و تقویت روابط

ما در زندگی ما ۲ نوع رابطه وجود دارد، رابطه ضعیف و رابطه قوی. والدین، همسر و دوستان‌، در دایره روابط قوی قرار می‌گیرند؛ اما روابط ضعیف مربوط به کسانی است که در عین غریبه نبودن، دوست هم به حساب نمی‌آیند. به نظر می‌رسد که روابط ضعیف بر سلامت روانی ما تأثیر زیادی دارند و حتی برخی تحقیقات نشان داده که آن‌ها از روابط قوی هم مهم‌تر هستند. استیسی کاپریو (Stacy Caprio) معلم فنون کسب وکار، حتما روزی یک بار، از خانه خارج می‌شود. او پیشنهاد می‌دهد تا به هر شخصی که در اطرافمان است سلام کنیم و لبخند بزنیم.

با همسایه، سرایدار، نگهبان ساختمان، فردی که سفارش غذای شما را تحویل می‌دهد یا هر شخصی که به دیدارتان می‌آید؛ ارتباط برقرار کنید. این ارتباطات و گفتگوهای کوچک اجتماعی، بدون اینکه زمان زیادی صرف کنید؛ در طولانی مدت باعث می‌شود تا کمتر احساس تنهایی کنید.

استیسی کاپریو

۶. گوش دادن به پادکست

خوشبختانه این روزها، فایل‌های صوتی بسیاری تحت عنوان پادکست در دسترس شما قرار دارند. این پادکست‌ها در انواع مختلف مطالب و موضوعات، تهیه شده‌اند و می‌توانند به راحتی اوقات فراغت شما را پر کنند. یکی از خوبی‌های دیگر پادکست‌، این است که حین انجام کارهایی مثل آشپزی هم می‌توانید به آن‌ها گوش کنید.

۷. ورزش کردن

همان طور که می‌دانیم، ورزش برای سلامت روح و تمرکز، بسیار مفید است. اگر تا به حال به این فعالیت مشغول نشده‌اید، حتما به یک باشگاه ورزشی سر بزنید یا از نرمش‌ها و تمرینات خانگی استفاده کنید تا انرژی مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

۸. داشتن یک دوست پشمالو

اجتناب از تنهایی با حیوان خانگی

تحقیقات نشان داده است که وجود یک حیوان خانگی، می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای اجتناب از تنهایی افراد خانه‌دار باشد. سابینا برنان (Sabina Brennan) روانشناس و عصب‌شناس، مزایای داشتن سگ خانگی را تأیید می‌کند.

من ۴ حیوان خانگی دارم که در اکثر اوقات، راه رهایی از تنهایی را به من نشان می‌دهند. آن‌ها هر روز به پیاده‌روی نیاز دارند و من مجبور هستم تا به این دلیل، از خانه بیرون بروم. از طرفی این امر باعث می‌شود که مردم برای سلام گفتن به شما و البته بازی با حیوان خانگیتان، لحظاتی را با شما بگذرانند.

سابینا برنان (Sabina Brennan)

لبخند زدن برای سلامتی ما ضروری است و باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ از طرفی فشار خون را کاهش داده و هورمون‌هایی آزاد می کند که به شما حس بهتری می‌دهند. لبخند، از بین برنده طبیعی استرس است. بسیاری از ما در واکنش به موضوعات خنده‌دار، می‌خندیم یا در پاسخ به لبخند دیگران، لبخند می‌زنیم. اما زمانی که در خانه هستیم، خندیدن را فراموش می‌کنیم و این امر باعث تبلور حس تنهایی می‌شود. سگ‌های من همیشه دلیلی برای خندیدن، به من نشان می‌دهند.

سابینا برنان (Sabina Brennan)