امروزه در عصر شبکه‌های اجتماعی، افرادی که با هم کار می‌کنند؛ بیشتر هم‌دیگر را می‌شناسند و این اتفاق خوبی برای رهبران و حتی کارکنان آن‌ها است. بنا بر تحقیقات، زمانی‌که با فردی ارتباط شخصی داریم، مغزمان به او پاسخ مثبت می‌دهد. این روزها، دستور‌دادن و کنترل کارمندان، دیگر روش صحیح مدیریتی نیست؛ کارفرمایانی که با کارمندان‌شان، احساس همدلی می‌کنند و برای برقراری ارتباط با آن‌ها تلاش می‌کنند، موفق‌تر هستند. در واقع ابراز احساسات رهبران و مدیران یک مجموعه، قواعدی دارد که باید رعایت شوند؛ با ما در این مطلب از استارتاپت، همراه باشید تا در این مورد بیشتر بیاموزیم.

آیا ابراز احساسات رهبران موثر است

آیا ابراز احساسات رهبران موثر است؟

صداقت رهبران حتی اگر آن‌ها را در معرض آسیب‌پذیری قرار دهد، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا حس اعتماد را بیشتر می‌کند. در واقع می‌توان این‌‌گونه تصور کرد که رهبران، برای ما بازاریابی می‌کنند. یعنی اگر ابراز احساسات نکنند، شاید ما هم نتوانیم به آن‌ها اعتماد کنیم؛ اما زمانی‌که یک رهبر بعد شخصی‌تری از خود را نشان می‌دهد، احساس می‌کنیم که با ما صادق است. به‌این ترتیب، یک ارتباط به وجود می‌آید و احتمال بیشتری وجود دارد که ما بتوانیم به حرف‌های او اعتماد کنیم.

با این حال، اگر میزان ابراز احساسات رهبران بیش از حد باشد، نتیجه عکس می‌دهد و ممکن است، وجهه آن‌ها به کلی خراب شود. اگر رهبران، به‌گونه‌ای نشان ‌دهند که از پس وظیفه خود برنمی‌آیند و بگویند: «من می‌ترسم و نمی‌دانم که در حال حاضر، چه کاری باید انجام دهم!»، احتمالا این حس، به تیم‌شان هم منتقل می‌شود و حتی بدتر این‌که، به توانایی رهبران خود شک می‌کنند. افراد مسئول، باید بیشتر از بقیه به این موضوع فکر کنند که چه موقع باید صادق باشند؛ زیرا تمام توجه به‌سمت آن‌ها است. هر بار که رهبران در مواجهه با مسئله‌ای، آسیب‌پذیر باشند یا نباشند؛ گزارش‌ اعمال آن‌ها مشاهده و تحلیل می‌شود. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید، چه زمانی اشتراک‌گذاری بیش از حد می‌شود؟ روش پیدا‌کردن تعادل، انتخاب میزان آسیب‌پذیری است؛ پس با توجه به حد و مرزهای خود و کارمندان، میزان اشتراک‌گذاری را کنترل کنید.

این مسئله، زمانی خود را نشان می‌دهد که ابتکارات یا تغییرات جدیدی در سازمان ایجاد می‌شود و معمولا این سوال در ذهن رهبران نقش می‌بندد که برای هدایت تیم خود در یک جاده چالش‌برانگیز، باید چه‌مقدار از نگرانی‌های خود را بروز دهند. بهترین رهبران، افرادی هستند که صادقانه احساسات‌ خود را نشان می‌دهند و هم‌زمان، یک مسیر روشن رو به جلو را ارائه می‌دهند.

در ادامه مطلب، به چند نکته برای تعیین میزان ابراز احساسات رهبران اشاره می‌کنیم؛ با ما همراه باشید:

۱. خود را بشناسید

ابراز احساسات رهبران و خودشناسی

بهترین رهبران، هنگام احساساتی‌شدن خود، می‌توانند دکمه «توقف» را فشار دهند. به جای این‌که بلافاصله عکس‌العمل نشان دهید، از خود بپرسید که «دقیقا چه احساسی دارم؟ چرا؟ چه نیازی به این احساس وجود دارد». برای مثال، یک مدیر معمولی ممکن است بگوید که به این خاطر که حجم کار زیاد است، حس خوبی به یک پروژه ندارد، اما یک مدیر عالی صبر می‌کند تا احساسات خود را به درستی بروز دهد. در انجام این کار، ممکن است که متوجه شود که دلیل اصلی حس بد او، نگرانی در مورد نزدیک شدن یک مهلت زمانی است.

۲. احساسات خود را تنظیم کنید

هنگامی که احساسات خود را شناسایی کردید، باید بدانید که چگونه می‌توانید آن‌ها را مدیریت کنید. این کار به اندازه مدیریت گزارش‌ها اهمیت دارد. آنچه برای شما یک حس بد لحظه‌ای است،  می‌تواند روز بقیه را خراب کند. مدیران عصبی برای افراد مزاحمت و احساس حقارت ایجاد می‌کنند و دلیل اصلی استعفای کارمندان هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که کارمندانی که با یک مدیر عصبانی روبرو هستند، مایل نیستند که سخت کار کنند، به خصوص اگر دلیل عصبانیت را ندانند. اما وقتی مدیران کلمات و رفتار خود را در مواقع تنش‌زا کنترل می‌کنند، سطح استرس گزارش‌های آن‌ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. به گفته «لازلو باک» (Laszlo Bock)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت «هومو» (Humu) و رئیس سابق منابع انسانی در شرکت «گوگل» «بخش مهمی از رهبر بودن، درک میزان تحمل افراد در اطراف شما است. نمی‌توانید از افراد انتظار داشته باشید که بیشتر از حد خود تحمل داشته باشند.»

۳. به احساسات خود اهمیت دهید، بدون این‌که آن‌ها را بروز دهید

ما اغلب در مخفی کردن احساسات خود از آنچه فکر می‌کنیم، بدتر هستیم. اگر ناامید یا ناراحت باشید، به احتمال زیاد کارمندان شما متوجه روحیه بد شما می‌شوند و ممکن است فرض کنند که آن‌ها دلیل حال بد شما هستند. به گفته «کیم اسکات» (Kim Scott)، نویسنده کتاب «رک و راست باشید» (Radical Candor ) این ایده که شما هرگز به عنوان یک رئیس حس بد نخواهید داشت، چرند است. بهترین کار برای مقابله با آن این است که به تیم خود بگویید که من روز بدی را پشت سر گذاشته‌ام و تمام تلاش خود را می‌کنم که این مساله روی شما تاثیر نگذارد. اما اگر به نظر می‌رسد که روز خوبی نداشته‌ام، واقعا همین‌طور است. اما به خاطر شما نیست که روز بدی را پشت سر گذاشته‌ام. آخرین چیزی که می‌خواهم این است که روز بد من روز شما را بدتر کند.» نیازی نیست که وارد جزئیات شوید، اما شناخت احساسات باعث می‌‌شود که از ایجاد تنش غیرضروری در گزارش‌های خود اجتناب کنید.                      

۴. مسیری رو به جلو، ارائه دهید

ابراز احساسات رهبران و مسیری رو به جلو

وقتی در حال انجام یک پروژه چالش برانگیز هستید، تمرین کنید که چگونه می‌خواهید احساسات خود را با تیم خود به اشتراک بگذارید و اطمینان حاصل کنید که این کار را با قصد و نیت انجام می‌دهید. بروز احساسات خود  با روشی واکنشی یا بدون تفکر، موجب برداشت اشتباه کارمندان می‌شود. واقع‌گرا اما خوش‌بین باشید. فرمول خوبی که می‌توانید دنبال کنید، به این صورت است: «به دلیل -‌-‌-‌، من احساس -‌-‌-‌ و -‌-‌-‌ دارم. اما این کاری است که قصد دارم برای بهتر شدن آن انجام دهم: -‌-‌-‌. و این چیزی است که من از شما می‌خواهم: -‌-‌-‌. شما چه چیزی از من می‌خواهید؟». این کار به شما کمک می‌کند تا اضطراب خود را برطرف کنید، بدون این‌که احساسات منفی را به تیم خود وارد کنید.

۵. از بروز بیش از حد احساسات خود، اجتناب کنید

یک قانون خوب برای فهمیدن این‌که آیا در شرف این کار هستید یا نیستید، این است که از خود بپرسید: «اگر مدیر من این را به من بگوید، من چه احساسی می‌کنم؟» اگر شنیدن آن حس خوبی به شما می‌دهد، این احتمال وجود دارد که کارمندان هم حس مشابهی داشته باشند. اگر شنیدن آن باعث می‌شود که مکث کنید، پس باید احتیاط کنید. در مورد اهداف خود کنجکاو باشید. آیا تنها از روی صداقت می‌خواهید که احساسات خود را بروز دهید یا سعی دارید که با دیگران ارتباط برقرار کنید؟ بعضی اوقات ما احساسات خود را بیش از حد بروز می‌دهیم تا با شخص دیگری احساس نزدیکی داشته باشیم. اما اغلب اوقات، این کار مفید یا مؤثر نیست.

۶. جو اتاق را بشناسید

اگر فکر می‌کنید که اعضای تیم شما ممکن است که نسبت به این پروژه اضطراب داشته باشند، اشکالی ندارد که احساسات خود را کمی بروز دهید تا کارمندان شما حس نکنند که تنها هستند. به عنوان مثال، اگر همه افراد ساعات طولانی کار کرده‌اند تا به مهلت زمانی تعیین شده برسند، بهتر است بگویید که «امروز کمی احساس خستگی می‌کنم، اما از این‌که چقدر خوب با هم کار کرده‌ایم و سعی کرده‌ایم تا پروپوزال خیلی خوبی برای مشتری بفرستیم، سپاسگزارم». همیشه سعی کنید که واقع‌گرایی را با خوش‌بینی به همراه داشته باشید و وقتی احساس کردید که دیگران به آن نیاز دارند، احساسات خود را بروز دهید.

پیدا کردن تعادل در ابراز احساسات رهبران و تعادل مناسب بین اشتراک‌ گذاری مناسب احساسات و زیاده‌روی در آن کار ساده‌ای نیست اما با تمرین امکان پذیر است. به عنوان یک رهبر، وظیفه شماست که نقش قدرت‌مند احساسات خود را درک کنید و به روشی که به تیم شما کمک می‌کند، آن را کنترل کنید.