هر روزه کسب و کارهای اینترنتی بسیاری آغاز می‌شوند که بر روی تصمیمات ما هنگام خرید اجناس مورد نیازمان، اثرگذار هستند و اکثر جوانب زندگی ما را پوشش می‌دهند. هر فردی می‌تواند چنین کسب و کاری را آغاز کند. اگر شما هم به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین هستید، با ما در این مقاله استارتاپت همراه باشید تا با آموزش کسب و کار اینترنتی شما را برای موفقیت بیشتر در این حوزه، راهنمایی کنیم.

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی، همانطور که از نامش پیداست به کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت اطلاق می‌شود. کسب و کار آنلاین، شامل انواع مختلفی چون خرده فروشی، بازار، وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و حتی حساب‌های شبکه‌های اجتماعی است و می‌توان از آن تقریبا در هر صنعتی استفاده نمود.

هر فرد قادر است چنین کسب و کاری را شروع کند. از مزایای کسب و کار آنلاین، ذخیره هزینه‌ای که قرار است بابت استخدام کارکنان و همچنین اجاره محل کار خرج شود، می‌باشد. آنلاین بودن همچنین باعث افزایش بازدهی محصولات و خدمات هم می‌شود. زیرا در اینترنت، ساعت استراحتی وجود ندارد بنابراین مجبور نخواهید بود کار را تعطیل نمایید و می‌توانید ۲۴ ساعته به مشتریان خود سرویس‌دهی کنید.

شروع آموزش کسب و کار اینترنتی

آموزش شروع یک کسب و کار آنلاین در 7 گام

در چند سال اخیر، تعداد کسب و کارهای آنلاین راه‌اندازی شده، رشد فزاینده‌ای داشته است که این بیش از همه به دلیل تغییر در عادات خرید مشتریان است. از فروشگاه‌های ساده Etsy گرفته تا غول‌های خرده فروشی اینترنتی مانند Asos، همگی از مزایای دنیای اینترنت می‌توانند به سهم خود بهره ببرند. این فرصت برای هر کسی از جمله شما هم فراهم است؛ حتی اگر پول چندانی در بساط نداشته باشید.

با این وجود، دستیابی به سرعت قابل قبول برای رشد در این فضا و همچنی رقابت با سایر کسب و کارهای موجود در آن، می‌تواند کار دشواری به نظر برسد. یکی از اولین نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که آیا هدف‌تان از راه‌اندازی کسب و کار آنلاین، فروش کالاهای محبوب است یا اینکه قصد ارائه محصولاتی خاص برای گروه خاصی از مشتریان را دارید. در ادامه این مطلب، به آموزش کسب و کار اینترنتی و ملزومات راه‌اندازی آن در 7 گام می‌پردازیم.

گام اول: انتخاب محصول

فرصت‌های راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین را می‌توان در هر جایی یافت. ممکن است بخواهید نوعی جدید از یک محصول آشنا را ارائه کنید یا اینکه از قابلیت‌های یک بازار هدف ناشناخته بهره برید یا حتی اینکه از رویکردی جدید برای بازاریابی محصولات قدیمی استفاده کنید. اما اولین قدمی که باید در این میان بردارید، شناخت یا ایجاد محصول یا سرویسی است که می‌تواند مشکلات خاص مشتریان هدف شما را برطرف کند.

به عنوان مثال، Gymshark که در سال 2012 شروع به کار کرد، نشان داد چه فرصت‌های خوبی برای کارهای خانگی و کسب درآمد از طریق اینترنت وجود دارد. موسسان این کسب و کار، تنها با یک چاپگر ساده و البته به لطف شبکه‌های اجتماعی وهمچنین تمرکزشان بر بازار لباس‌های ورزشی، توانستند در عرض چند اسل نامی برای خود دست و پا کرده و به عنوان یک برند مطرح شناخته شوند.

گام دوم: انواع متفاوت کسب و کار اینترنتی

انواع آموزش کسب و کار اینترنتی

همان‌طور که در ابتدای این مطلب آموزش کسب و کار اینترنتی اشاره شد، انواع مختلفی از کسب و کارهای آنلاین وجود دارند که می‌توانید بسته به محصول یا سرویسی که ارائه می‌کنید، یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید. در ادامه به بررسی سه نوع کلی کسب و کارهای آنلاین پرداخته‌ایم:

فروشگاه خرده فروشی آنلاین

یک انبار آنلاین برای محصولات که نیاز به فروشگاه فیزیکی را از بین می‌برد. بدین ترتیب می‌توانید محصولات خود را به طور مستقیم به مشتریانتان بفروشید. پرداخت‌های مورد نظر هم می‌تواند از طریق کارت‌های اعتباری یا به صورت آنلاین صورت بگیرد.

سایت‌های واسطه فروش محصولات

نمونه‌های بسیار موفقی از این سایت‌ها در اینترنت وجود دارد. برای مثال می‌توان به سایت‌هایی چون آمازون اشاره کرد. مطمئنا نمونه‌های داخلی این سایت‌ها را هم می‌شناسید. سایت‌هایی که از طریق گردآوری فروشندگان و خریداران در یک پلتفرم مشترک، کسب درآمد می‌کنند.

سرویس‌های اشتراکی

یکی از سریع‌ترین انواع در حال توسعه کسب و کار آنلاین است که تقریبا می‌تواند هر محصول یا خدمتی را شامل شود. در ده سال گذشته حجم بزرگی از سرویس‌های اشتراکی مانند Netflix و Spotify در اینترنت به وجود آمده‌اند. این تنوع باعث شده است که این سرویس‌ها بتوانند تقریبا هر نوع محصول و سرویس مورد نیاز کاربران اینترنت را به خوبی پوشش دهند.

گام سوم: طرح‌ریزی کسب و کار و آنالیز بازار

یک کسب و کار آنلاین موفق باید بازاری را که مشتریان‌شان در آن حضور فعال‌تری دارند، به خوبی بشناسد. این امر فقط برای محصولی که قصد فروش آن را دارید صدق نمی‌کند بلکه به نیازهای ناشناخته آن ها هم مربوط می‌شود. این کار را به درستی انجام داده و مشتریان خود را به خوبی بشناسید. برای تهیه طرحی دقیق بر اساس نیاز مشتریان باید به این سؤالات در رابطه با مشتریان خود پاسخ دهید:

آنالیز بازار و آموزش کسب و کار اینترنتی
 • آن‌ها چه کسانی هستند؟
 • کجا هستند؟
 • به چه چیزی نیاز دارند؟
 • چطور تصمیم به خرید می‌گیرند؟
 • برای خرید به کجا می‌روند؟
 • چگونه می‌توان با استفاده از بازاریابی، محصولات خود را به آن‌ها رساند؟

سایت‌های آمازون و eBay، نمونه و مثالی بسیار خوب برای این کار هستند. زیرا کسب و کار آن‌ها کاملا منطبق بر نیازهای مشتریان استوار است.

گام چهارم: هزینه‌های راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی

در گام چهارم آموزش کسب و کار اینترنتی باید به هزینه های این کار بپردازیم. درست است که کسب و کارهای اینترنتی می‌توانند به سرعت راه‌اندازی شوند و نیازی به هزینه‌های مرسوم برای تاسیس یک فروشگاه فیزیکی ندارند ولی این به معنی عدم نیاز به برنامه‌ریزی صحیح برای آن‌ها نیست. داشتن یک سایت حرفه‌ای در زمینه کسب و کار الکترونیکی زمانی که با سایر خرده فروشی‌های آنلاین در حال رقابت هستید از اهمیت بالایی برخوردار است (حتی اگر محصول خاصی که ارائه می‌دهید بازار پر طرفداری نداشته باشد).

شما باید سایتی مناسب طراحی کنید تا به شناخت برندتان کمک کرده و بتواند بازدیدکنندگانش را به خریداران پر و پا قرص محصولات‌تان تبدیل نماید. این سایت باید به گونه‌ای باشد که مشتریانش را به آسانی به سمت محصولات مورد نظرشان هدایت کرده و همچنین گزینه‌ای آسان و ایمن جهت پرداخت هزینه داشته باشد.

اما این همه چیز نیست و شما باید ریز هزینه‌های مواردی را که برای ایجاد و توسعه یک کسب و کار الکترونیکی موفق نیاز است،بشناسید. گزینه‌های زیر از جمله مواردی هستند که نیاز است بودجه مناسبی برای آن‌ها تدارک دیده شود:

راه اندازی و آموزش کسب و کار اینترنتی
 • توسعه‌دهندگان وب
 • تست کردن
 • خدمات مشتری (مانند پاسخ دادن به ایمیل‌ها و تلفن‌های مشتریان)
 • شبکه‌های اجتماعی
 • خرید موجودی انبار
 • برندسازی
 • تولید محتوای وب

بنابراین در حالی که هزینه‌های ایجاد یک کسب و کار اینترنتی به مقدار قابل ملاحظه‌ای کمتر از هزینه‌های تاسیس فروشگاه‌های فیزیکی است، اما باز هم باید برای مواردی مثل طراحی سایت به خوبی هزینه کرد تا از مزایای آن بهره‌مند شد.

متأسفانه همه افراد، پول کافی برای تأمین بودجه مورد نیازشان در اختیار ندارند. با این حال، این نمی‌تواند مانعی برای راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین باشد. در حقیقت روش‌های مختلفی برای کسب درآمد فوری یا ایجاد یک کسب و کار خانگی از طریق اینترنت وجود دارد که در صورت نیاز می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

گام پنجم: مقررات کسب و کار آنلاین

در انگلیس 4 قانون اساسی در زمینه کسب و کارهای اینترنتی وجود دارد که هنگام فروش محصولات یا ارائه خدمات به صورت آنلاین باید مورد توجه قرار گیرند:

 • مقررات کسب و کار الکترونیک (دستورالعمل EC): این قانون برای استفاده در هنگام برقراری ارتباط تجاری با مشتریان و اطلاعات تماسی که باید ارائه دهید است.
 • حفاظت از داده‌ها: این مهم است که در صورت جمع آوری اطلاعت شخصی مشتریان، کارکنان و حتی مشتریان آینده‌تان، آن‌ها را تحت قانون حفاظت از داده‌ها ثبت کنید.
 • قانون فروش از راه دور: شامل قوانینی در مورد مالیات بر ارزش افزوده، سیاست برگشت محصولات و لغو یا تأیید سفارشات است.
 • قانون کوکی: اگر سایتی از قابلیت کوکی برای شناسایی فعالیت‌های مشتریان خود بهره می‌برد، باید هشدارها و توصیه‌های لازم را در این رابطه به مشتری خود ارائه کند.

گام ششم: انتخاب هاست مناسب برای سایت

آموزش کسب و کار اینترنتی و انتخاب هاست

اگر برای داشتن یک کسب کار اینترنتی جدی هستید باید این مورد را هم جدی بگیرید. اگر به بازدیدکنندگان زیاد فکر می‌کنید باید بدانید که دامنه و سروری که انتخاب کرده‌اید، توانایی مدیریت مراجعه این حجم از بازدیدکنندگان به سایت شما را دارد یا خیر. در کنار انتخاب هاست برای سایت، باید به خدمات پشتیبانی و گواهینامه‌های امنیتی (SSL) ارائه شده توسط هر هاست هم توجه نمایید.

پلتفرم‌های زیادی به شما اجازه ایجاد سایت برای کسب و کار اینترنتی را می‌دهند که از آن جمله می‌توان به مواردی چون WordPress، GoDaddy، Wix، Shopify و Blogger اشاره کرد. شما می‌توانید هم از یک قالب سایت از پیش ساخته استفاده کنید و هم با استخدام یک توسعه دهنده وب که قادر به کد نویسی و تعبیه ویژگی‌های مد نظر شما در سایت است، وب‌سایت سفارشی خودتان را ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که وب‌سایت شما باید دارای موارد زیر باشد:

 • لیست ایمیل
 • پرداخت امن
 • حضور در شبکه‌های اجتماعی
 • تبلیغات و پیشنهادات به مراجعه کنندگان
 • سئو و بازاریابی آنلاین

گام هفتم: انتخاب نام مناسب برای کسب و کار اینترنتی

انتخاب یک نام مناسب برای کسب و کارتان بسیار مهم است. نکته مهم این است که دامنه شما باید با چیزی که مشتریان‌‍تان جستجو می‌کنند مطابقت داشته باشد. بررسی کنید که آیا نام تجاری مناسب برای کسب و کار شما در حال حاضر توسط دامنه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خیر. داشتن نام دامنه‌ای که شامل کلمات کلیدی کسب و کار مدنظر شما باشد بسیار باارزش و مزیت‌بخش خواهد بود. سعی کنید یک نام کوتاه و اصیل اتخاب کنید. البته با وجود ابن همه سایت در اینترنت، انجام چنین کاری یه هیچ وجه ساده نیست.

چگونه برای کسب و کار اینترنتی خود سرمایه گذاری کنیم؟

اگر به فکر ایجاد یک کسب و کار اینترنتی هستید و در عین حال، سرمایه و بودجه کاغی در اختیار ندارید، باید بگوییم که خوشبختانه راه‌های بسیاری برای ایجاد یک سایت و فروش محصولات مدنظرتان از طریق آن وجود دارد. با این حال اگر می‌خواهید کسب و کار را در مرحله پیشرفته‌تری شروع کنید، باید به دنبال یک سرمایه‌گذار مناسب باشید. سرمایه‌گذاری که می‌تواند شما را در این عرصه رقابتی پشتیبانی کرده و حامی‌تان باشد.

شروع هر کسب و کاری در مقیاس کوچک و سپس پیشرفت و توسعه مرحله به مرحله آن، یک راه مناسب برای کنترل رشد و توسعه کسب و کارتان خواهد بود. در این مواقع، داشتن یک منبع مالی و بودجه تضمین شده می‌تواند سرعت پیشرفت شما برای رسیدن به اهدافی که در سر دارید را افزایش دهد.

نمونه‌های موفق کسب و کار اینترنتی

پس از آموزش کسب و کار اینترنتی ، بهتر است مواردی را که می توانند الگوی خوبی در این زمینه باشند را هم مورد بررسی قرار دهیم. سایت harrys، یک سرویس اشتراکی آنلاین است که با تکیه بر روش‌های بازاریابی هوشمندانه ای که اتخاذ کرده است، توانسته است به خوبی جای خود را در بازار رقابتی تیغ‌های اصلاح که پیش از این در اختیار 2 برند مطرح ویلکینسون و ژیلت بود، پیدا کند.

مورد بعدی که می‌خواهیم از آن صحبت کنیم یک کسب و کار مبتنی بر عرضه چای مستقر در لندن به نام littlesparrowtea است. صاحبان این کسب و کار، چای را از اقصی نقاط جهان تهیه کرده و از مزایای چای در حفظ سلامتی به عنوان کلیدی برای فعالیت‌های بازاریابی خود استفاده می‌کنند. در این سایت از نرم‌افزار پیش ساخته Shopify برای ایجاد یک فروشگاه آنلاین استفاده شده است.

یکی دیگر از کسب و کارهایی که توانست یک فرصت کاری خوب را در اینترنت تشخیص داده و از آن استفاده کند، Unifood Direct است که از یک وام تجاری 18500 پوندی برای خرید موجودی مورد نیاز خود برای ایجاد یک سرویس اشتراکی تهیه غذا و سپس راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی برای افزایش آگاهی و جذب مشتریان بیشتر، استفاده نمود. تجربه Unifood Direct نشان می‌دهد که علاوه بر داشتن یک برنامه خوب و هدفمند برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی، داشتن یک یودجه و سرمایه مناسب هم می‌تواند نقشی موثر در کسب موفقیت در این حوزه داشته باشد.