امروزه دیدگاهی جدید مبنی بر اینکه «کارکنان دیگر به مدیریت نیاز ندارند» در دنیای کسب و کارها شکل گرفته است. اما این جمله واقعا به چه معنا است؟ متاسفانه به نظر می رسد بسیاری از تصمیم گیرندگان اصلی شرکت ها در تشخیص صحیح منظور این جمله به مشکل برخورده و آن را به گونه ای دیگر تفسیر کرده اند. بدون شک نقش مدیریت صحیح در پیشبرد اهداف شرکت‌ها کتمان پذیر نخواهد بود. اما مساله در چگونگی اعمال این مدیریت است. تاکید جمله مورد اشاره بیش از همه بر این نکته است که بهتر است به جای مدیریت خشک و سلبی بر کارکنان به فکر پرورش آن‌ها در راستای اهداف شرکت باشیم. در این مطلب استارتاپت نگاهی به برخی از مزایایی که شرکت‌ها می توانند با استفاده از روش آموزش کارکنان به جای مدیریت بر آنان به دست آورند خواهیم داشت.

دلایل اهمیت آموزش کارکنان

۱. راه خلاقیت آن‌ها را باز می کند

مدیریت سختگیرانه سبب ایجاد نوعی فضای عصبی در محل کار می‌شود، که آخرین چزی است که به آن نیاز خواهید داشت. کارمندان، نیاز به مورد اعتماد واقع شدن شما دارند. پس باید این را به آن‌ها نشان دهید. این را بدانید که همیشه تحت نظر داشتن آن‌ها یا حساسیت زیاد روی کارهایی که انجام می‌دهند، سریع ترین راه برای از بین بردن حس اعتمادی است که در هر محیط کاری بدان نیاز است.
این شیوه مدیریتی، خلاقیت کارکنان را سرکوب می‌کند. به جای این کار کمی به کارکنان‌تان آزادی داده و فرصت دهید کارشان را انجام دهند تا بدون اینکه نگران شکستن مرزبندی‌های کاری باشند، چیزهای جدیدی را امتحان کنند. این یک راه عالی برای کمک به افزایش خلاقیت و شیوه تفکر خلاق در آن‌ها است. چه کسی می‌داند که در پس این خلاقیت چه ایده‌های ارزشمندی نهفته است؟

۲. عدم نیاز به بررسی عملکرد کارکنان

بررسی عملکرد کارکنان به صورت جزء به جزء حس ناخوشایندی را میان آن‌ها به وجود می‌آورد. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت اکثر شرکت کنندگان بیان کردند که آن‌ها تنها به عنوان یک نیروی کاری در نظر گرفته می‌شوند و عموما منافع کارفرما به منافع کارکنان ارجحیت دارد. به پیامی که نتیجه این مطالعه به شما می‌دهد فکر کنید. تغییر رویه از بررسی عملکرد کارکنان به سمت پرورش آن‌ها شاید در ابتدا ساده‌لوحانه به نظر برسد ولی همین تغییر کوچک می‌تواند شیوه تفکر کارکنان شما را به کلی عوض کند.
زمانی که کارمندان با مدیران خود جلسه می گذارند ترجیح می‌دهند به جای ارائه یک گزارش به صورت کلی بتوانند کمی صحبت کرده و نظرات خود را نیز بیان کنند. پس به آن‌ها فرصت ابراز نظرات‌شان را بدهید. این یعنی به جای اینکه از خود بپرسید «چطور این کارمندان می توانند برای شرکت ارزشمندتر باشند؟» سوالی شبیه این از خود بپرسید که «در کنار این کارکنان چه چیزهایی می توانیم یاد بگیریم یا چه اهدافی را برای بهتر شدن به عنوان یک فرد و نیز یک تیم هماهنگ می‌توانیم دنبال کنیم؟» تحقیقات نشان داده است که جایگزین کردن بررسی‌های عملکرد سنتی با یک رویکرد متمرکز بر آموزش کارکنان ، کارایی آن‌ها را تا بیش از ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

۳. ایجاد هدف مشخص برای کارمندان

همیشه بستری فراهم کنید که کارکنان‌تان فرصت کافی برای صحبت و همنشینی با افراد رده بالای شرکت را نیز داشته باشند. از این طریق به آن‌ها در درک اصول شرکت و نیز رشد شخصی علاوه بر رشد کاری نیز کمک می‌کنید. اگر این فرایند به طور مرتب اتفاق بیفتد، به شکل‌گیری یک ذهنیت هدف‌گرایانه در کارکنان‌تان منجر می‌شود و حتی می‌تواند موجب این شود که آن‌ها چالش‌های پیش روی خود یا اهداف پیچیده‌ای را که بر عهده گرفته‌اند به وظایفی قابل اندازه‌گیری و با مدت زمانی مشخص تبدیل کنند.

آموزش کارکنان به روش حرفه ای

۴. رشد تیم ها در کنار یکدیگر

یکی از وظایف رهبران در روش آموزش کارکنان به جای مدیریت این است که به مدیران رده میانی کمک کنند که گزارشاتی را تحویل دهند که قبل از همه، خود آن‌ها را راضی کند. به این صورت که در این گزارشات به سوال‌هایی پاسخ داده شود که در واقع در ذهن خود آن‌ها وجود دارد. بدین ترتیب به جای اینکه مرتبا
آخرین حرکات کارکنان‌تان را چک کنید تا مطمئن شوید که بر خلاف برنامه‌ریزی‌های شما عمل نمی‌کنند، کاری کنید که آن‌ها اعتماد به نفس رویارویی با مشکلات‌شان را پیدا کرده و حتی یاد بگیرند که برای رفع این مشکلات، قبل از مراجعه به شما از جلب همکاری دیگر اعضای گروهی که متشکل از همکاران‌شان است استفاده کنند.


۵. حفظ پیشرفت کارکنان

شاید به عنوان یک مدیر پس از ارزش‌یابی کارکنان خود متوجه شدید که برخی از آن‌ها کارشان را به درستی انجام نمی‌دهند. در این مواقع چه کار می‌کنید؟ ممکن است بخواهید آن‌ها را برکنار کرده و فرد دیگری را جایگزین‌شان کنید. اما آیا می‌دانید این کار چه هزینه‌ای روی دست شرکت می‌گذارد؟ آیا بهتر نیست به جای این کار به فکر کمک به رشد و پرورش آن‌ها به بهترین شکل ممکن و در مسیری درست باشید؟ ایجاد فضایی که کارکنان در آن بتوانند خلاقانه عمل نمایند باعث رشد فردی و اجتماعی آن‌ها خواهد شد. این نکته می‌تواند در ادامه باعث بهبود وضعیت شرکت هم شود.

در یک نظرسنجی، ۹۴ درصد شرکت‌کنندگان معتقد بودند در صورتی که کارفرمایان تمایل بیشتری به پرورش کارکنان‌شان به جای مدیریت سلبی بر آن‌ها داشته باشند می‌توانند به مدت بیشتری هم از خدمات این کارکنان بهره‌مند شوند. زیرا موجب افزایش وفاداری آن‌ها نسبت به خود خواهند شد. این به خاطر پیامی است که در قالب برنامه‌های توسعه و پیشرفت کارکنان به آن‌ها می‌دهید. هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد به احساس بن‌بست در شغلش برسد. در عوض همه می‌خواهند که فرصت کار در جایی را داشته باشند که به آن‌ها ‌فرصت ابراز توانایی‌ها و کسب موفقیت‌های گوناگون را داده و همچنین به آن‌ها می‌آموزد که از شکست‌های خود درس بگیرند. این چیزی است که شما با استفاده از به کارگیری روش آموزش کارکنان به جای مدیریت بر آن‌ها، به آن‌ها نشان می‌دهید.