آموزش کارآفرینی، از جمله مباحثی در دنیای کسب و کار است که اگر می‌خواهید راه مستقل خود را در دنیای تجارت و استارتاپ پیش بگیرید، یادگیری اصول و مبانی آن مهم است. در این مطلب از استارتاپت، به بخش‌های مختلف آموزش کارآفرینی و مواردی که باید در آغاز یک کسب و کار به آن‌ها توجه کنید، نگاهی می‌اندازیم.

کار آفرینی چیست؟

یک کارآفرین شخصی است که یک کسب و کار جدید راه اندازی می‌کند، بیشترین ریسک را متحمل می‌شود و البته با رسیدن موفقیت، از پاداش تلاش‌های خود بیشترین لذت را می‌برد. همچنین به کارآفرین به عنوان یک مبتکر نیز دیده می‌شود، چرا که گاها آن‌ها منبعی از ایده‌های جدید، محصولاتی تازه، سرویس‌هایی نو و کسب و کاری نوین هستند.

کارآفرینان نقشی حیاتی در هر اقتصادی ایفا می‌کنند. این اشخاص، آن‌هایی محسوب می‌شوند که دارای مهارت و قدرت ابتکار لازم برای پیش بینی کردن نیاز‌های زمان حال و آینده هستند و ایده‌های جذاب جدیدی را به بازار تزریق می‌کنند. کارآفرینی که توانسته با ریسک‌های قابل توجه یک استارتاپ به موفقیت برسد، منافعی بزرگ، شهرتی مثال زدنی و موقعیت رشدی قابل لمس را به عنوان پاداش دیده‌اند.

البته تمامی این کارآفرین‌های موفق به سادگی به این موقعیت دست پیدا نکرده‌اند. برخی از آن‌ها با تجربه فراوان، برخی‌های دیگر با هوشمندی و برخی دیگر با اصول و توجه به آموزش کارآفرینی توانسته‌اند به جایگاه ارزشمندی برسند.

یک کارآفرین چه کاری انجام می‌دهد

کارآفرینی یکی از بخش‌های منابع اقتصادی است که چرخه تولید این منابع را تکمیل می‌کند. منابع اقتصادی، منابع زمینی/طبیعی، کار و سرمایه همگی جزئی از چرخه کاری کارآفرینی محسوب می‌شوند که با توجه به اهداف او، به آن‌ها نیاز دارد. یک کارآفرین، این سه منبع را با یکدیگر ترکیب می‌کند تا محصولات یا سرویس‌ها را تولید کند. این کارآفرینان به طور معمول،‌ یک نقشه کسب و کار خلق می‌کنند، کارگران و کارمندان را استخدام می‌کنند، منابع را جمع‌آوری می‌کنند، تامین مالی انجام می‌دهد و رهبری و مدیریت یک تجارت را در دست می‌گیرند.

البته بسیار شایع و معمول است که یک کارآفرین در طول ایجاد کسب و کار خود، با موانع زیادی رو در رو شود. سه مورد از پرچالش‌ترین موانعی که یک کارآفرین با آن‌ها رو به رو می‌شود عبارتند از: غلبه بر دیوان سالاری (ایجاد سیستمی با کارکرد عقلانی و قانونمند)، استخدام و جذب افراد با استعداد و به دست آوردن منابع مالی مورد نیاز است.

اهمیت آموزش کارآفرینی

موانع مالی در آموزش کارآفرینی

تزریق ریسک به یک سرمایه‌گذاری جدید و تصاحب منابع مالی درشت، چالش‌های قابل توجه‌ای برای یک کارآفرین هستند؛ بسیاری از کارآفرینان برای مقابله با چنین چالشی، از روش آمار بوت استرپینگ (Bootstrapping) استفاده می‌کنند. تامین مالی یک کسب و کار با استفاده از روش‌هایی مانند استفاده از پول خود، کسب سرمایه‌های غیرپولی به صورت مشارکتی (Sweat Equity)، به حداقل رساندن فهرست و فاکتورهای بدهی‌ها، از جمله روش‌های آماری بوت استرپینگ هستند که در آموزش کارآفرینی بهتر است آن‌ها را فرا بگیرید.

در حالی که برخی از کارآفرینان یک بازیکن تنها هستند که برای سرپا نگه داشتن یک کسب و کار با بودجه کم، کوشش زیادی انجام می‌دهند، برخی دیگر نیز وجود دارند که دستان شرکای خود را به سختی فشرده‌اند تا به منابع مالی غیر مالی بزرگی دسترسی داشته باشند. در چنین مواقعی، شرکت‌های جدید که پشتوانه بزرگی ندارند، از طریق کمک گرفتن از سرمایه داران بزرگ، سرمایه‌گذاران فرشته (سرمایه‌گذاری که سرمایه یک شرکت نوپا را بدون دخالت مدیریتی فراهم می‌کند)، صندوق‌های سرمایه، کسب سرمایه از طریق جمع سپاری (مانند کیک استارترها) و همچنین راهی سنتی، یعنی وام گرفتن از طریق بانک‌ها، سرمایه مورد نیاز خود را فراهم می‌کنند.

تاثیر کارآفرینی در اقتصاد

از زبان اقتصادی، یک کارآفرین به عنوان مامورین سرمایه‌گذاری اقتصادی شناخته می‌شوند. این اشخاص انواع منابع را به سمت موقعیت‌های پر منفعت که پتانسیل بالایی دارند منتقل می‌کنند. کارآفرینان با انجام این کار و به حرکت درآوردن منابع مختلف، چه به صورت محسوس و چه به صورت غیر مستقیم، باعث گسترش سرمایه‌‌‌ها می‌شوند.

در بازاری که هیچ قاطعیتی برای موفقیت وجود ندارد، برخی کارآفرینان هستند که قادرند با وجود قضاوت‌ها و تقبل ریسک‌ها، به خوبی این عدم قاطعیت را از بین ببرند. در این محدوده که سرمایه‌گذاری به شکلی پویا دارای منافع و ضررهای خود است، کارآفرینان می‌توانند با کشفیات موثر و دانش‌ها قابل توجه، مسیر را برای ایجاد روش‌های جدید باز کنند.

گاهی شرکت‌های پا بر جا و ثبات یافته، از سوی کارآفرینان با چالش‌های بزرگی رو به رو می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا آن‌ها به سمت تحقیقات و توسعه‌های بیشتری بروند. از نظر اقتصاد فنی، کارآفرینان باعث بر هم زدن سکون و ثبات در بازار و اقتصاد می‌شوند.

کمک قابل توجه کارآفرینی به اقتصادها

در آموزش کارآفرینی، کمک کردن را نباید با تاثیرگذاری روی اقتصاد اشتباه گرفت. پرورش ایجاد کسب و کارها از سوی کارآفرینان، تاثیرات مثبتی روی اقتصاد و جامعه در روش‌های مختلف می‌گذارد. برای تازه‌کارها، کارآفرینان شغلی جدید ایجاد می‌کنند. آن‌ها محصولات و سرویس‌های جدید اختراع می‌کنند و تمامی این‌ها در نتیجه منجر به استخدام می‌شود و همین امر گاها موجی تاثیر گذار در جامعه ایجاد می‌کند که نتیجه‌ی آن، توسعه بیشتر و بیشتر سرمایه‌ها است. برای مثال، زمانی که در سال ۱۹۹۰ چندین کمپانی تکنولوژی، کار خود را در هند آغاز کردند، کسب و کارهای مرتبط با این صنعت، مانند مخابرات و تولید کننده‌های سخت‌افزار، به سرعت کار خود را در این کشور نیز آغاز کردند و سرویس‌ها و محصولات خود را برای مردم این کشور در دسترس قرار دادند.

همچنین کارآفرینان به درآمد ناخالص ملی می‌افزایند. شاید کسب و کارهای فعلی همیشه در محدوده‌های خود باقی بمانند و به سقف درآمدی خود رسیده باشند، اما محصولات و تکنولوژی‌های جدید، بازارها و ثروت‌های جدید را خلق می‌کند. همین موضوع به افزایش استخدام و افزایش مشارکت منتهی می‌شود و حتی باعث می‌شود تا دولت و کارآفرینان، بتوانند پروژه‌های عمومی بیشتری را ایجاد کنند.

کارآفرینان می‌توانند تغییراتی اجتماعی به همراه داشته باشند. آن‌ها با خلاقیت‌های منحصر به فرد خود، برخی سنت‌های کهنه را از بین می‌برند و تکیه بر متودها و سیستم‌های قدیمی را کاهش می‌دهند. برای مثال، با ظهور گوشی‌های هوشمند و برنامه‌های مختلف آن، انقلابی در ایجاد کارها و از بین رفتن سنت‌های قدیمی شد.

روش های آموزش کارآفرینی

آموزش کارآفرینی: چطور یک کارآفرین شویم؟

شخصی به نام جودی شپرد (Judi Shepperd Missett)، پس از این که از شغل رقص حرفه‌ای بازنشست شد، تصمیم گرفت تا برای به دست آوردن پولی بیشتر، کلاس رقصی برای مردم عادی ایجاد کند. اما او خیلی زود متوجه شد خانم‌هایی که به کلاس او می‌آیند، بیشتر از این که علاقه‌ای به یادگیری رقص داشته باشند، به دنبال کم کردن وزن و تناسب اندام هستند. او تصمیم گرفت تا با هدف کاهش وزن همراه با رقص، ورزشی جدید را خلق کند و به این صورت، Jazzercise متولد شد. حق امتیازی که حالا در بیش از ۸۹۰۰ مکان در دنیا، به تدریس آن می‌پردازند.

در ادامه دوره‌های بستنی سازی، جری گرینفیلد و بن کوهن (Jerry Greenfield & Ben Cohen )،

۸ هزار دلار پول جمع کردند و در کنار ۴ هزار دلار وامی که از بانک گرفتند، یک مغازه در پمپ بنزین اجاره و ابزار لازم برای خلق بستنی‌های طعم دار را نیز خریداری کردند. ۲۰ سال بعد، حالا شرکت بستنی سازی Ben
& Jerry’s سالانه میلیون‌ها دلار درآمد دارد.

کارآفرینی؛ جذاب اما سخت

البته با وجود این که کارآفرینی همیشه چهره‌ای محبوب داشته است، اما این کار در سال‌های اخیر به امری خیال بافی نیز تبدیل شده است. برای مثال، در قرن ۲۱، کمپانی‌هایی مانند گوگل و فیسبوک، هر دو باعث شدند تا صاحبان آن‌ها به افرادی به شدت ثروتمند تبدیل شوند. همین امر باعث شد تا بسیاری از مردم شیفه ایده تبدیل شدن به کارآفرین شوند.

بر خلاف حرفه‌های سنتی، که معمولا راه‌هایی مشخص برای دنبال کردن دارند، راه کارآفرین موفق شدن بیشترین رمز و راز را در خود پنهان کرده است و آموزش کارآفرینی، نیاز به دوره‌ها و تجارب زیادی دارد. ممکن است یک روش برای کارآفرینی جواب دهد و برای کارآفرینی دیگر چهره‌ای منفی داشته باشد.

اما پنج راه در آموزش کارآفرینی وجود دارد که برای ایجاد یک کارآفرینی موفق لازم است. در نظر داشته باشید این روش‌ها هیچ تضمینی برای موفقیت شما به همراه ندارند، اما عدم انجام آن‌ها، شکست را حتما در پی خواهد داشت.

۱. اطمینان از ثبات مالی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموزش کارآفرینی، نیازی سخت‌گیرانه نیست، اما قطعا نیازی توصیه شده است. بسیاری از کارآفرینان موفق در حالی به موفقیت رسیده‌اند که کمتر از منابع مالی خود پیش‌روی کرده‌اند. این اشخاص کار خود را با مقداری پول مورد نیاز و اطمینان از این که می‌توانند به همان مقدار پول ایده‌های خود را عملی کنند، کارآفرینی خود را آغاز کرده‌اند. آن‌ها با همان مقدار، سعی کرده‌اند تا به گونه‌ای مدیریت مالی داشته باشند که بتوانند راه خود را پیش ببرند، زمانی کافی برای رسیدن به موفقیت داشته باشند و البته، نگرانی از بابت به دست آوردن پول سریع هم نداشته باشند. از بهترین مثال‌ها در این زمینه، می‌تواند به مارک زاکربرگ، موسس فیسبوک اشاره کرد که در زمان خلق فیسبوک، تنها یک دانش آموز کالج بود.)

۲. در آموزش کارآفرینی، طیف مختلفی از مهارت‌ها را یاد بگیرید

پس از این که یک شخص از نظر منابع مالی مشکلی پیش روی خود نبیند، در آموزش کارآفرینی، داشتن مهارت‌های متنوع بسیار مهم است. حیاتی است که طیف وسیعی از مهارت‌ها را یاد بگیرید و از آن در دنیای واقعی استفاده کنید. زیبایی قدم دوم این است که می‌توان آن را همراه و هم‌زمان با قدم اول انجام داد.

برای ساخت مهارت‌ها و تجارب جدید، می‌توانید با انجام وظایف مهم در دنیای واقعی آن‌ها را به دست آورید. برای مثال، اگر یک کارآفرین مشتاق، اطلاعاتی از اقتصاد و سرمایه‌گذاری دارد، می‌تواند برای مدتی به عنوان مدیر فروش یا دیگر زمینه‌ها، تجربه و مهارت‌های لازم برای موفقیت را کسب کند. زمانی که یک کارآفرین طیفی از مهارت‌ها را به همراه داشته باشد، ابزار مورد نیاز برای رو به رو شدن با موقعیت‌های سخت در مسیر کارآفرینی را همیشه با خود به همراه دارد.

جایگاه آموزش کارآفرینی

۳. با محتوای موجود در کانال‌های مختلف تعامل داشته باشید

در آموزش کارآفرینی به همان اندازه که داشتن مهارت‌های مختلف مهم است، استفاده از محتوای مختلف برای یادگیری و آگاهی از صنعت خود نیز به همان اندازه اهمیت دارد. این محتویات می‌توانند به شکل پادکست، کتاب، مقاله، کنفرانس و هر فرم دیگری باشند. نکته مهم این است که محتوا، از هر شکل و شبکه‌ای، نسبت به موضوعی که روی آن تمرکز دارد، باید متنوع باشد. یک کارآفرین مشتاق باید با دنیای اطراف خود آشنا باشد تا بتواند دیدگاه تازه‌اش را به صنعتی که مورد هدف قرار داده است، تزریق کند. آشنایی با دنیای اطراف خود از طریق محتوا، این امکان را به او می‌دهد تا کسب و کار خود را به درستی و در جای مناسب ایجاد کند.

۴. شناسایی مشکلات

در طول استفاده از محتویات اطراف خود در کانال‌ها و شبکه‌های متنوع، یک کارآفرین موفق باید قادر باشد تا از درون آن‌ها، مشکلات موجود در آن صنعت را شناسایی و سپس برای حل آن‌ها اقدام کند. در دنیای کسب و کار، محصولات و سرویس‌های یک کمپانی در صورتی مورد توجه بسیار قرار خواهند گرفت که قادر باشند نقطه‌ای آزار دهنده و پر مشکل در یک صنعت، گروه یا تعدادی از مردم را برطرف کنند. در طول شناسایی این مشکلات، یک کارآفرین مشتاق قادر است تا کسب و کار خود برا با محوریت حل این مشکلات ایجاد کند.

در آموزش کارآفرینی توصیه شده که بسیار مهم است قدم سوم و چهارم را با یکدیگر ترکیب کنیم تا امکان شناسایی مشکل برای حل آن‌ها فراهم شود. ترکیب این دو قدم با یکدیگر از این جهت مهم است که اجازه می‌دهد تا مشکلاتی را ببینیم که شاید دیگران هرگز قادر به دیدن آن نبوده باشند.

۵. حل مشکلات

استارتاپ‌های موفق سعی بر این دارند تا مشکلی مشخص برای کمپانی‌ها یا برای عموم را رفع کنند. این امر در آموزش کارآفرینی به عنوان افزودن ارزش درون یک مشکل شناخته می‌شود. تنها از طریق افزودن ارزش به یک مشکل مشخص، یک کارآفرین می‌تواند موفق باشد.

یک مثال ساده: شما متوجه می‌شوید پروسه وقت ملاقات با یک دندان پزشک برای بیماران سخت و پیچیده است و آن دندان پزشک مشتریان خود را رفته رفته از دست می‌دهد. ارزشی که می‌توان به این مشکل افزود، این است که یک سیستم آنلاین وقت ملاقات بسازید تا انجام آن‌ها چه برای بیمار و چه برای پزشک بسیار راحت شود.

از اشتیاق تا عمل

در آموزش کارآفرینی، یکی از مسائلی که در مورد آن صحبت‌های زیادی می‌شود، اشتیاق و آرزوهایی است که کارآفرینان در ذهن می‌پرورانند. این که این افراد بتوانند دقیقا به همان سمتی شیرجه بزنند که همیشه در مورد آن اشتیاق داشته‌اند.

این جا است که باید به این ضرب المثل اهمیت ویژه‌ای بدهید: «راهی پیدا کنید تا از کاری که به رایگان انجام می‌دهید پول درآورید.» اشتیاق، بدون شک مهم‌ترین جزئی از یک استارتاپ است که صاحبان آن باید در وجود خود داشته باشند. در حالی که تبدیل شدن به رئیس خود و به دست آوردن پول یکی از رویاهای کارآفرینان است، اما با این حال در آموزش کارآفرینی توصیه شده تا سیر نزولی و شکست در این زمینه ار نیز فراموش نکنید. در این روش، درآمدها تضمین شده نیستند، پشتیبانی وجود ندارد و زمانی که کسب و کار شما پول از دست بدهد، مشکلات دو چندان خواهند شد.

بنابراین برای درست پیش رفتن برخی کارها، در آموزش کارآفرینی توصیه شده تا یک سری اصول را رعایت کنید.

دستان خود را کثیف کنید!

زمانی که کارها را شروع می‌کنید، ضروری است که شخصا بخش فروش و دیگر بخش‌های فعل و انفعلات مشتریان را تا جای ممکن برعهده بگیرید. راه ارتباطی مستقیم با مشتری، شفاف‌ترین راه برای به دست آوردن بازخوردهای صادقانه است تا متوجه شوید بازار مورد نظر چه می‌خواهد و شما برای بهتر کردن آن چه کارهایی می‌توانید انجام دهید. حتی اگر این امکان وجود نداشته باشد که به تنهایی با مشتری برخورد داشت، کارآفرین باید به کارمندان خود یاد بدهد که بتوانند بازخوردهای مشتریان را به درستی دریافت کنند. این کار نه تنها باعث می‌شود تا مشتری احساس قدرت کند، بلکه مشتریان راضی و خوشحال، پیشنهاد‌های بهتر و متنوعی را در اختیار قرار می‌دهند.

باید بدانید که چه زمانی مسیر را عوض کنید

تنها تعداد کمی از صاحبان کسب و کارهای موفق توانسته‌اند فرمول موفقی از مسیر خود را پیدا کنند. در آموزش کارآفرینی، این نکته را باید بدانید که ایده‌ها باید در طول زمان به نرمی تغییر کنند. این موضوع می‌تواند چه مرتبط با طراحی یک محصول باشد، چه تغییر منوی غذای یک رستوران، یا تغییر مسیر یک سرویس به سرویسی دیگر.

هاوراد شولتز،‌ رئیس کمپانی استارباکس، در ابتدا بر این باور بود که با اجرای موسیقی اپرای ایتالیایی در کافه‌های ایتالیایی، می‌تواند تجربه بهتری برای این مشتریان فراهم کند. اما این ایده نتیجه‌ای معکوس داد و مشتریان علاقه‌ای به حضور در این مکان‌ها نشان ندادند. در نتیجه، هاوارد شولتز به سرعت این ایده را تغیر داد به جای اجرای اپرا، سعی کرد تا صندلی‌هایی راحت را در کافه‌ها قرار دهد.

بسیاری از کارآفرینان ایده‌های جذابی در ذهن دارند، اما ممکن است این ایده‌ها نتیجه منفی داشته باشد و باید قادر باشید تا آن‌ها را جایگزین کنید یا تغییر دهید.

جایگاه آموزش کارآفرینی

زیرکی در مدیریت پول

درون قلب هر کسب و کار جدید موفقی، جریان ثابت مالی وجود دارد. این ثبات مالی برای خرید ابزار، اجاره‌ها، فراهم کردن فهرست‌های مورد نیاز و تبلیغات بسیار مهم است. کلید اصلی داشتن همیشگی پول این است که در دخل و خرج‌های خود دقیق باشید. از آن جایی که بسیاری از کسب و کارهای نو پا در یک سال اول کاری خود منفعت بسیار زیادی از درآمدهای خود ندارند، کنار گذاشتن پول برای شرایط احتمالی، کارآفرینان می‌توانند در برابر ریسک‌ها و شرایط دشوار به خوبی عبور کنند.

همچنین ضروری است که خرج‌های شخصی و کسب و کار را از یکدیگر جدا کنید و در مدتی که هنوز به درآمد قابل توجه‌ای نرسیده‌اید، از هزینه‌های کسب و کار برای زندگی روزمره شخصی استفاده نکنید. البته که شما کار می‌کنید تا زندگی شخصی بهتری داشته باشید، اما در ابتدای راه خود، باید نسبت به خرج خود کنترل داشته باشید.

سوال‌هایی برای کارآفرینان

در طول آموزش کارآفرینی کسب و کارها، همیشه جذاب‌ترین بخش ایجاد تجارتی جدید این است که رئیس خود باشیم. اما در میان تمامی تحقیقات خود و رویاهایی که در سر می‌پرورانید، مطمئن شوید که تکالیف مهم در مورد خود و موقعیتی را که در آن قرار دارید نیز انجام دهید.

برای انجام این کار، بهتر است از خود سوال‌هایی بپرسید:

  • آیا من شخصیت، خلق و خو و افکار ذهنی برای ایستادن روی پاهای خود را دارم؟
  • آیا من محیط و منابع مورد نیاز برای اختصاص دادن به تمامی زمان‌ها و سرمایه‌‌گذاری‌های خود را دارم؟
  • آیا نقشه‌ای برای خروج از زمانی که سرمایه گذاری من جواب نداد دارم؟
  • آیا نقشه‌ای سفت و سخت برای ماه‌های آینده یا زمانی که در طول راه با چالش‌های مختلفی از نظر خانوادگی، مالی یا دیگر موارد رو به رو شدم دارم؟
  • آیا من شبکه مورد نیاز برای کمک گرفتن یا تکیه بر آن دارم؟
  • آیا من پل‌های ارتباطی و شناخت لازم با اساتید و اشخاص با تجربه ایجاد کرده‌ام تا کارها را از آن‌ها یاد بگیرم؟
  • آیا برای پذیرفتن ریسک‌ها و نتایج احتمالی آن‌ها آماده هستم؟
  • اگر من محصولی جالب به بازار ارائه کنم، رفتار رقبای من چگونه خواهد بود؟