یادگیری، سیری مادام العمر و پیوسته است؛ مخصوصا زمانی که یک کارآفرین باشید. همان طور که جامعه و تکنولوژی دائما در حال پیشرفت است، بسیار مهم است که شما هم به فکر تکامل خود باشید. برای این منظور، همیشه با جدیدترین متدها و گرایشات بازار همراه باشید تا بهترین عملکرد‌ را از خود نشان دهید و دائما رشد کنید. برای آموزش و یادگیری دائمی می‌توانید به سراغ کلاس‌های درسی و مدارک تحصیلی پیشرفته‌تر بروید؛ اما برخی اوقات، این روش امکان‌پذیر نیست. همه افراد نمی‌توانند هر روز زمانی را برای درس خواندن و رفتن به کلاس درس اختصاص دهند. خوشبخانه موقعیت‌های بسیاری برای آموزش و یادگیری دائمی وجود دارند که نیازی به رفتن کلاس و مدرسه ندارند.

متخصصان و کارشناسان بسیاری، روش‌های مختلفی برای آموزش و یادگیری دائمی پیشنهاد کرده‌اند؛ تا نتوانید برای فرار کردن از آن، بهانه‌ای پیدا کنید! در این مطلب از استارتاپت، با ما همراه باشید تا با همبه مرور آن‌ها بپردازیم.

راه‌های آموزش و یادگیری دائمی

۱. سفر کنید

برای کشف ایده‌های جدید و آموزش و یادگیری دائمی هیچ روشی بهتر از سفر به مکان‌های جدید، ملاقات با مردم آن‌ها و تجربه فرهنگ‌های مختلف نیست. شاید سفر کردن، به اندازه یادگیری از طریق آموزش کارساز نباشد؛ اما در عوض تجربه متفاوتی را برای شما در بر خواهد داشت که هرگز در یک کلاس درس، یاد نخواهید گرفت.

۲. موضوعات جدید را امتحان کنید

بسیار مهم است که از مکان امن خود بیرون بیایید و کارهای جدیدی را که در حالت معمولی هرگز تجربه نمی‌کنید، برای یک بار هم که شده امتحان کنید. این عمل می‌تواند خواندن یک سبک کتاب جدید باشد که تا به حال به سراغ آن نرفته بودید یا خوردن غذایی که در حالت عادی هرگز حاضر نیستید آن را سفارش دهید. یا حتی می‌توانید یک سبک خاص موسیقی را که هرگز حاضر نبودید برای آن وقت بگذارید، گوش کنید. قرار دادن خود در دنیایی خارج از حبابی که همیشه در آن شناور بودید، راه بسیار عالی برای رشد و یادگیری چیزهای جدید است.

۳. دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

آموزش و یادگیری دائمی و اشتراک‌گذاری

آموزش به دیگران، گاهی اوقات باعث می‌شود که خودتان هم مطالب جدیدی یاد بگیرید. از طرفی این کار، بهترین روش برای تست آگاهی و دانش شما است. هر شخصی که به او آموزش می‌دهید، قطعا سوال‌های زیادی خواهد داشت. این سوالات شما را مجبور می‌کنند که به خوبی فکر کنید و جواب‌های آگاهانه بدهید. همچنین آموزش به دیگران، باعث می‌شود که بحث و گفتگو‌هایی صورت بگیرد و شما را در مرحله‌ای از دانش قرار دهد که هرگز به آن‌ فکر هم نکرده بودید.

۴. با اساتید و مربیان خود در تماس باشید

هر صاحب کسب و کار، هنگام شروع تجارت و کارآفرینی خود، چند استاد و مربی دارد که به آن‌ها تکیه می‌کند. فکر نکنید که همه چیز را از آن‌ها آموخته‌اید، آن‌ها هنوز هم دانشی در آستین دارند که بتوان یاد گرفت. از طرفی اگر توانسته‌اید یک کسب و کار موفق راه‌ اندازی کنید، به این معنی نیست که همه چیز را یاد گرفته‌اید و یک فرد کامل هستید. همیشه با آن افرادی که به شما کمک کرده‌اند تا کسب و کاری را آغاز کنید، در تماس باشید و به آموزش و یادگیری مداوم از آن‌ها، ادامه دهید.

۵. پادکست گوش کنید

آموزش و یادگیری دائمی تنها راهی است که می‌توانید از طریق آن دائما در منحنی ترندهای مختلف حضور داشته باشید و از قافله عقب نمانید. هر چند برای افراد پر مشغله یا کارآفرینان، سخت است که حداقل یک ساعت از روز خود را به یادگیری اختصاص دهند؛ اما هنوز هم برای این افراد، راه‌های یادگیری فوق‌العاده‌ای وجود دارند. یکی از این روش‌ها، گوش دادن به پادکست‌های جذاب است که واقعا می‌توانند شگفتی بیافرینند. شما به راحتی قادر خواهید بود در مسیر رفت و آمد خود یا حتی زمانی که مشغول انجام کارهای سبکی که نیاز به تمرکز فراوان ندارد، هستید؛ به آن‌ها گوش دهید.

۶. مطالعه بلاگ‌ها را فراموش نکنید

آموزش و یادگیری دائمی و مطالعه بلاگ

مطالعه وبلاگ‌های مرتبط با صنعتی که در آن حضور دارید یا دیگر صنایعی که برای شما جذاب هستند، یکی از بهترین روش‌های یادگیری مداوم است. زیرا پست‌های وبلاگ‌ به نسبت کتاب‌ کوتاه‌تر است و در مدت زمان کوتاه، می‌توانید چیزهای جدیدی یاد بگیرید. در زمان استراحت و حتی برای چند دقیقه هم که شده، وقت خود را برای مطالعه بلاگ‌ها بگذارید تا از آن‌ها الهام بگیرید. به این ترتیب، توانایی‌های خود را بهبود بخشید و به یادگیری مطالب جدید بپردازید.

۷. عضو یک گروه مرتبط با صنعت خود شوید

قرار گیری بین افرادی که روی موارد مشابه با کار شما، فعالیت می‌کنند و اهداف مشترکی با یکدیگر دارید، برای رشد و توسعه بسیار مفید است. این اعضا و دوستان باعث می‌شوند تا فردی مسئولیت پذیر شوید تا شما هم برای آن‌ها چنین نقشی داشته باشید. ملاقات منظم آن‌ها و یادگیری مطالب جدید به منظور ارائه و اشتراک گذاری با آن‌ها، باعث ایجاد یک عادت و وظیفه بین اعضای گروه خواهد شد. به این ترتیب، علاوه بر این که مهارت یادگیری را در خود تقویت می‌کنید، قابلیت‌هایی مثل سخنرانی در برابر دیگران و مطالعه همراه با آن‌ها را یاد می‌گیرید و دوستان بسیار خوبی هم پیدا خواهید کرد.

۸. به تماشای سخنرانی‌ها در یوتیوب بپردازید

آموزش و یادگیری دائمی و سخنرانی در یوتیوب

یوتیوب مملو از استادان، مربیان، معلمین و پرفسورهایی است که سخنرانی‌های آموزشی خود را در آن قرار می‌دهند تا همه بتوانند به راحتی تماشا کنند و یاد بگیرند. اگر می‌خواهید به آموزش و یادگیری بپردازید ولی در کلاس درس وقت نگذرانید؛ می‌توانید هنگام صرف غذا یا وقت استراحت، چند دقیقه‌ای از زمان خود را برای گوش دادن به این گونه سخنرانی‌ها اختصاص دهید. جالب این جا است که حتی اگر در یک کلاس درس نباشید، سخنرانی‌های این افراد به گونه‌ای است که ذهنیت دانش آموزی به شما دست خواهد داد و تمایل دارید بیشتر و بیشتر یاد بگیرید. البته در یوتیوب فقط سخنرانی پیدا نمی‌شود، بلکه در هر زمینه و موضوعی، انواع و اقسام آموزش‌ها وجود دارد که می‌توانند حتی بیشتر و بهتر از یک کلاس درس، به شما آموزش دهند.

۹. دائما سوال بپرسید

بسیار مهم است که در مورد بخش‌های مختلف زندگی، همیشه کنجکاو باقی بمانید تا هرگز احساس کسالت و خستگی، به ما دست ندهد. اگر شما فردی همیشه کنجکاو برای یادگیری و دانستن مسائل باشید، این شجاعت به شما دست خواهد داد که بدون توقف، به آموزش و یادگیری موضوعات مختلف بپردازید. قطعا در این راه، با مسائلی رو به رو خواهید شد که هیچ‌گاه تصور نمی‌کردید تا بتوانید آن‌ها را یاد بگیرید و انجامشان دهید. خود را به پرسیدن سوال در مورد موضوعات مختلف، ترغیب کنید تا مغز‌ شما دائما درگیر باشد و سالم باقی بماند.

۱۰. مستند تماشا کنید

یک راه ساده و سرگرم کننده برای آموزش و یادگیری، این است که به تماشای مستندهای جذاب بپردازید. صدها مستند فوق‌العاده ساخته شده که با تماشای آن‌ها، مطالب بسیار زیادی در مورد جهان یاد خواهید گرفت. بسیار مهم است که درباره طیف وسیعی از مسائل مختلف، آگاهی کسب کنید؛ نه فقط در مورد مسائلی که به کسب و کارتان مربوط می‌شود. هرگز نمی‌دانید که قرار است با تماشای یک مستند، چه چیزی یاد بگیرید که شاید روزی در آینده، به یک منبع الهام فوق العاده تبدیل شود و ایده‌ای جذاب برای تجارت شما باشد.

۱۱. همه چیز بخوانید

آموزش و یادگیری دائمی و کلاس‌های آنلاین

یکی از مهم‌ترین رفتارها و عادات آموزش و یادگیری دائمی این است که اشتیاق خواندن را در خود ایجاد کنید. این عادت باعث می‌شوید تا دائما به یادگیری و رشد، پس از تحصیل ادامه دهید. اگر می‌خواهید از تمامی تحقیق‌ها و مسائل مربوط به صنعت خود، آگاهی داشته باشید و از چگونگی ظرفیت یادگیری خود مطلع شوید، عادت مطالعه در مورد هر مسئله‌ را در خود ایجاد کنید.

۱۲. کلاس‌های آنلاین را تجربه کنید

کلاس‌های آنلاین جذابی وجود دارند که دوره‌های آموزشی آن را می‌توانید هر وقت که بخواهید شروع کنید، متوقف کنید و دوباره شروع کنید. به زبانی دیگر، هر زمانی که وقت داشته باشید می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید و آموزش و یادگیری را دائما ادامه دهید. این کار یک روش کوک کردن خود و فراگیری مطالب جدید است که هر زمان و هر مکانی قادر به استفاده از آن‌ها هستید.

۱۳. از کتاب های صوتی استفاده کنید

کتاب‌های صوتی یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای آموزش و یادگیری مسائل روزانه هستند. در رفت و آمد‌های روزانه، میل کردن غذا، یا حتی در هنگام انجام کارهای معمولی، گوش دادن به این کتاب‌های صوتی بهترین روش برای فراگیری درس‌های جدید هستند. فرق کتاب‌های صوتی با پادکست‌ها این است که در یک کتاب، حس ماجراجویی وجود دارد و می‌تواند شخص شنونده را با خود به دنیایی دیگر ببرد.

۱۴. با افراد کنجکاو رفت و آمد کنید

ضرب المثلی وجود دارد که می‌گوید: «مغزهای کوچک در مورد مردم بحث و گفتگو می‌کنند، مغزهای متوسط در مورد وقایع گفت و گو می‌کنند و مغزهای بزرگ در مورد ایده‌های مختلف گفت و گو می‌کنند.» اگر می‌خواهید یک فرد موفق باشید و تا آخر عمر به آموزش و یادگیری بپردازید، عاقلانه است که با افراد کنجکاو دیگری همانند خود در رفت و آمد داشته باشید. خودتان سبک و سنگین کنید، زمانی که با همتایان خود هستید در مورد چه چیزهایی صحبت می‌کنید؟ آیا عمیقا در مورد موضوعات و ایده‌های جذاب حرف می‌زنید یا صحبت‌های بی‌معنی؟ اگر بحث‌های جذابی بین شما شکل نمی‌گیرد، بهتر است در انتخاب اطرافیان خود دوباره فکر کنید.