وقتی صحبت از ایجاد یک سایت، طراحی آن و تولید محتوا به‌میان می‌آید، فرقی نمی‌کند که فعالیت و هدف شما چه‌چیزی است؟ برای موفقیت خود، لازم است با سئو آشنا شوید و برای آن هدف تعیین کنید. اگر با مفهوم سئو آشنا نباشید و اصلا ندانید که چه کاری برای سایت شما انجام می‌دهد، مطمئنا هیچ‌وقت نمی‌توانید در موتورهای جستجو دیده شوید. ما در این مطلب از استارتاپت، سعی داریم تا شما را با چند آموزش رایگان سئو آشنا کنیم تا با پیروی از قوانین آن‌ها، نزد موتورهای جستجو و صد البته کاربران، موفق ظاهر شوید.

مراحل یادگیری و آموزش رایگان سئو:

  • مفهوم سئو
  • آشنایی با موتورهای جستجو
  • تحقیق مناسب روی کلمات کلیدی
  • آشنایی با سئو داخلی
  • آشنایی با سئو تکنیکال
  • نحوه درست لینک سازی
  • بررسی و آمارگیری

مهم نیست یک تولید کننده محتوا هستید، یک توسعه دهنده سایت، یک مسئول ایرادات فنی یا حتی مدیر یا ویراستار یک سایت. تا زمانی که با سایت‌ها و دنیای اینترنت سر و کار دارید، باید قوانین سئو را بلد باشید. آشنایی با قواعد سئو کمک می‌کند تا قدم‌های خود در زمینه ایجاد سایت و تولید محتوا را درست بردارید و در صورت هرگونه ایراد، بتوانید حداقل آن را شناسایی و ایراد مورد نظر را به درستی به فرد متخصص منتقل کنید.

آموزش رایگان سئو

شاید با خود بگویید قرار دادن مطلب و انتخاب چند کلمه کلیدی کار را تمام می‌کند، اما مسئله فراتر از این حرف‌ها است، از جنبه تکنیکی و تخصصی ماجرا که بگذریم، اصل سئو به معنای ایجاد و تولید محتوا برای رفع نیاز جستجوی کاربران است. اگر بخواهید به صورت دلخواه برای خود مطلب تهیه و بدون در نظر گرفتن موارد مهم، سئو خود را تنظیم کنید، حتی تکمیل‌ترین حالت سئو هم شاید نتواند به شما کمک کند، مگر این که ابتدا نیاز جستجوی مردم در زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید را هدف اصلی خود قرار دهید.

ما در این مجموعه مقاله‌، سعی داریم تا شما را از یک فرد تازه وارد، به فردی آگاه در زمینه سئو تبدیل کنیم. فرقی نمی‌کند بخواهید به صورت رسمی و حرفه‌ای در سئو فعالیت کنید یا نه، حتی اگر فردی باشید که قصد دارید یک شخص آگاه به سئو را برای اهداف خود استخدام کنید، باید با مبانی آن آشنا باشید تا بتوانید بهتر با آن شخص ارتباط برقرار کنید.

آموزش رایگان سئو در ۷ مرحله

در این ۷ مرحله از آموزش رایگان سئو، گام به گام با سئو آشنا می‌شویم تا علاوه بر این که سطح کیفیت سایت خود را افزایش دهیم و ارزش بیشتری برای کاربران و خوانندگان قائل شویم، نتیجه بهتری هم در موتورهای جستجو کسب کنیم.

آموزش رایگان سئو: مفهوم سئو چیست

قسمت اول: مفهوم سئو

قبل از این که وارد مبحث سئو شوید، بدون آشنایی با مفهوم آن، کاملا راه خود را گم خواهید کرد. سئو مخفف عبارت بهینه‌سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) است. حتی با نگاهی به اسم کامل سئو، می‌توان نتوجه شد که چه هدفی دارد. ما به سئو و رعایت قوانین آن نیاز داریم تا بتوانیم سایت خود را به کیفیتی برسانیم که موتورهای جستجو نظیر گوگل و بینگ بتوانند آن را ببینند و در صفحات نتایج جستجوی خود ما را به کاربران نشان دهند و رتبه‌بندی کنند.

هرچقدر بتوانید آن قدر خوب عمل کنید که بتوانید رتبه‌بندی ارگانیک مناسبی کسب و کنید به صفحات و رتبه‌های اول نتایج جستجو برسید، بیشتر دیده خواهید شد و سایت ترافیک بسیار بهتر و بیشتری خواهد داشت. با سئو ما کیفیت تولید محتوای خود را می‌سنجیم، مشکلات فنی مرتبط با سئو را حل می‌کنیم و می‌بینیم که خود کاربران چه می‌خواهند و به دنبال چه چیزی هستند تا بر اساس آن سئو خود را پیش ببریم. سئو می‌تواند شامل موارد زیادی شود. از درستی تیتر‌بندی و پیدا کردن کلمه کلیدی گرفته تا ایجاد یک نسخه موبایل از وبسایت برای راحتی و دسترسی کاربران.

قسمت اول آموزش رایگان سئو، افرادی را مورد هدف قرار می‌دهد که هیچ آشنایی خاصی با سئو ندارند. در این قسمت با مفهوم تنظیمات موتورهای جستجو، دلیل اهمیت آن و تمام موارد مورد نیازی که باید بدانیم آشنا می‌شویم.

آموزش رایگان سئو: موتورهای جستجو

قسمت دوم: موتور جستجو

آیا اصلا به این فکر کرده‌اید که موتورهای جستجو چطور شما را پیدا می‌کنند؟ آیا اصلا می‌دانستید که موتورهای جستجو قبل از این که شما را به صفحه نتایج جستجوی خود راه بدهند، ابتدا صفحاتی که تولید می‌کنید را می‌خزند؟ خزیدن (Crawl) ربات‌هایی هستند که از سوی موتورهای جستجو ارسال می‌شوند تا کیفیت سئو سایت و صفحات شما را بسنجند. زمانی که سئو شما کیفیت مناسبی داشته باشد و قوانین آن را رعایت کنید، خزنده‌ها به به راحتی وارد صفحه مورد نظر می‌شوند، آن را بررسی و سپس آن را به مرحله فهرست‌بندی (Index) ارسال می‌کنند.

زمانی که به مرحله فهرست‌بندی برسید، به این معنی است که صفحه یا سایت شما در موتورهای جستجو نمایان خواهد شد. اما اصل ماجرا زمانی است که صحبت از رتبه‌بندی (Ranking) به‌ میان می‌آید. موتورهای جستجو پس از بررسی صفحه‌ شما، به نسبت میزان کیفیت سئو، آن را رتبه‌بندی می‌کنند. حال ممکن است کیفیت سئو صفحه و سایت شما ضعیف باشد و رتبه‌بندی بدی بگیرید یا سطح سئو شما آن قدر خوب باشد که موتورهای جستجو شما را در رتبه‌های بالا قرار دهند.

اگر موتورهای جستجو شما و محتوایی که تولید می‌کنید را نبینند، تمام تلاش‌های شما برای ایجاد یک سایت و تولید محتوا با هر هدفی، بی‌نتیجه خواهد بود. در قسمت دوم آموزش رایگان سئو، با موتورهای جستجو، خزنده‌ها و فهرست‌بندی شدن توسط این موتورها آشنا می‌شویم.

آموزش رایگان سئو: کلمات کلیدی

قسمت سوم: تحقیق کلمات کلیدی

هر سایتی، بازار و کاربران خاص خود را دارد. شخصی یک سایت سرگرمی ایجاد می‌کند، شخصی دیگر سایت خبری، یک شخص یک فروشگاه آنلاین ایجاد می‌کند یا حتی یک شخص ممکن است برای گسترش کسب و کار خود قصد راه‌اندازی یک سایت تجاری را داشته باشد. هر یک از کاربران و جستجوگران فضای اینترنت، برای پیدا کردن سایت مورد نظر خود، کلمات کلیدی خاصی را جستجو می‌کنند. کاربری کلمات کلیدی مرتبط با سرگرمی را برای پیدا کردن سایت خود جستجو می‌کند، کاربری دیگر جدیدترین موضوع خبرهای داغ روز را جستجو می‌کند، یک کاربر برای خرید جنس خود مثلا کلمه «لباس زنانه» را جستجو می‌کند یا کاربری دیگر برای پیدا کردن اهداف تجاری مثلا کلمه «استارتاپ» را جستجو می‌کند.

این شما هستید که به عنوان صاحب یک سایت یا تولید کننده محتوا، باید کلمات کلیدی تخصصی خود که بسیاری از کاربران ممکن است آن‌ها را در موتورهای جستجو به اصلاح سرچ کنند را پیدا کنید، روی آن کلمات کلیدی کار کنید و با استانداردهای سئو، برای آن تولید محتوا انجام دهید. زمانی که سطح کیفیت سئو صفحه و محتوای شما خوب باشد، کاربران در موتور جستجو با توجه به کلمه کلیدی مورد نظر، شما را پیدا خواهند کرد به روی صفحه شما کلیک می‌کنند.

رفع اهداف و نیازهای جستجوگران و کاربران اینترنت، دقیقا همان چیزی است که موتورهای جستجو به شما پاداش می‌دهند. به همین دلیل باید اهمیت کلمات کلیدی و چگونگی پیدا کردن آن‌ها را به خوبی بشناسیم. در قسمت سوم آموزش رایگان سئو، به این موضوع می‌پردازیم.

آموزش رایگان سئو: سئو داخلی چیست

قسمت چهارم: سئو داخلی

سئو داخلی، دقیقا مرحله بعد از یافتن کلمه کلیدی مورد نظر است و آماده‌اید تا برای آن تولید محتوا کنید. هدف از سئو داخلی یا On-page SEO سر و سامان دادن به تولید محتوا و صفحه‌ای است که محتوای شما در آن قرار دارد. این طور نیست که تنها با نوشتن یک متن ساده و استفاده بیش از حد یک کلمه کلیدی به اشکال مختلف، می‌توانید سئو موفق ظاهر شوید. حتی اگر عکس‌های نامناسب و بهینه نشده‌ای را روی صفحه محتوا قرار دهید، ممکن است یک برگ برنده را از دست بدهید!

در سئو داخلی، باید تا حد ممکن مطلب باکیفیت و بهینه تولید کنید که اهدف اصلی آن، جلب رضایت خوانندگان باشد. بنابراین محتوای ناقص، کپی شده، صفحه‌ای پر از تبلیغات و پاپ‌آپ‌های مزاحم یا حتی استفاده از ربات‌ها برای تولید محتوای خودکار، هیچ ارزشی برای کاربر ندارد و در نتیجه برای موتورهای جستجو هم فاقد اهمیت خواهد بود.

در قسمت چهارم آموزش رایگان سئو یاد خواهیم گرفت که چطور تولید محتوای درست داشته باشیم، صفحه محتوا را تنظیم و بهینه کنیم، قالب بندی درستی داشته باشیم،‌ به عنوان و توضیحات متا اهمیت دهیم و بسیاری از موارد دیگر.

آموزش رایگان سئو: سئو تکنیکال چیست

قسمت پنجم: سئو تکنیکال

همه چیز تولید محتوا نیست. زمانی که سایت از نظر فنی مشکل داشته باشد، بهینه نباشد و ایراداتی داشته باشد که کاربران را از شما دور کند، هیچ‌گاه در موتورهای جستجو موفق نخواهید شد. حال این ایرادات ممکن است مربوط به کدها و زیرساخت سایت باشند یا ادم رعایت امنیت یا حتی مشکلات سرور. به همین دلیل است که نام آن را سئو تکنیکال می‌نامیم.

با این که سئو تکنیکال بیشتر مربوط به بخش فنی و تخصصی می‌شود، با این حال لازم است به عنوان یک مدیر، ویراستار یا تولید کننده محتوا، حداقل به صورت سطحی با سئو تکنیکال و زیر و بم آن آشنا باشید تا بتوانید ارتباط بهتری با تیم فنی داشته باشید و مشکلات را شناسایی و حل کنید. فراموش نکنید علاوه بر این که سئو تکنیکال به منظور ایجاد یک تجربه کاربرای بسیار بهتر از اهیمت بالایی برخوردار است، بلکه این بهینه سازی سئو تکنیکال است که راه را برای خزنده‌های گوگل باز می‌کنند. هر چه که سئو تکنیکال بهتر و بی‌نقصی داشته باشید، ساختار سایت و صفحات شما مناسب است و در نتیجه موتورهای جستجو رتبه‌ بهتری برای‌تان قائل خواهند شد.

در قسمت پنجم آموزش رایگان سئو، به موارد مختلف سئو تکنیکال می‌پردازیم، با ایرادات فنی مختلف سایت آشنا می‌شویم و چگونگی موفقیت در سئو تکنیکال را بررسی می‌کنیم.

آموزش رایگان سئو: لینک سازی

قسمت ششم: لینک سازی

پس از پنج قسمت از آموزش سئو، همه چیز را باید سر جای خود آماده کرده باشید. حال زمان آن رسیده تا نفوذ خود را با استفاده از لینک سازی افزایش دهید. اما این حرف به چه معنا است؟ در این حد می‌توان گفت که لینک‌سازی، از نظر گوگل، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی محسوب می‌شوند.

لینک سازی به سه مورد تقسیم‌ می‌شوند: لینک‌های داخلی، لینک‌های خارجی و بک‌لینک‌ها. در لینک سازی، ما همانند یک تار عنکبوت، محتوایاتی که تولید کرده‌ایم را به یکدیگر متصل و مرتبط می‌سازیم. حال با توجه به هدف مورد نظر، لینک‌های روی یک صفحه می‌توانند ما را به دیگر مطالب مرتبط سایت هدایت کنند یا ممکن است لینک‌های یک صفحه ما را به یک سایت خارجی منتقل کنند. یا حتی در یک سایت خراجی، یک لینک می‌تواند کاربر را به صفحه ما منتقل کند.

این مسئله از آن جایی اهمیت دارد که با پیوند‌ها، به خزنده‌ها اجازه خواهید داد بیشتر و بیشتر در سایت شما به فعالیت بپردازند و با بررسی ارتباط میان صفحات به لطف لینک‌ها، رتبه‌بندی بهتری داشته باشید. در قسمت ششم آموزش رایگان سئو، به چگونگی انجام این کار می‌پردازیم.

آموزش رایگان سئو: تحلیل سئو

قسمت هفتم: آمارگیری سایت

در هر کسب و کاری، دائما باید دستاوردها و نتیجه زحمات را اندازه‌گیری کرد و مورد بررسی قرار داد تا بتوان در قدم‌های بعد، گام‌های بهتری برداشت و به جایگاه بهتری رسید. سئو هم از این قاعده مستثنا نیست. پس از انجام همه کارها و قرارگیری درست ستون‌ها و دیوارهای سئو در صفحات و سایت خود، به معنی پایان کار نیست. شما باید با آمارگیری از شرایط سایت خود در موتورهای جستجو، به فکر بهبود تمامی جوانب کاری خود باشید.

در قسمت آمارگیری، باید صفحات پر بازدید خود را پیدا کنید و نقاط قوت آن‌ها را تیک بزنید. صفحات ضعیف و کم بازدید را پیدا کنید و مشکلات آن را رفع کنید. ترافیک سایت خود را دائما تحت نظر داشته باشید. نرخ دفع را بسنجید و دلایل آن را پیدا کنید. میزان پیشرفت یا عدم پیشرفت آمار خود در رتبه‌بندی را تحت نظر داشته باشید یا حتی در این قسمت، باید سطح سلامتی صفحاتی که تولید می‌کنید را به خوبی بسنجید.

در قسمت هفتم و آخر آموزش رایگان سئو، ما چگونگی انجام تمام این موارد را با شما به اشتراک می‌گذاریم.