می‌گویند اگر بتوانید چیزی را اندازه گیری کنید، می‌توانید آن را بهبود ببخشید.

در سئو، این موضوع نیز صدق می‌کند. حرفه‌ای‌های سئو آمار همه چیز را از رتبه بندی و تغییرات گرفته تا لینک‌های از دست رفته و لینک‌هایی که به سایت‌ آن‌ها اشاره داشته را ارزیابی می‌کنند تا با استفاده از آن‌ها، ارزش سئو خود را بالاتر ببرند. ارزیابی تاثیر استراتژی‌های جدید، تلاش‌های شما در جهت بهبودی سئو و اصلاح دائمی آن‌ها، برای موفقیت در سئو، ابقا مشتریان و ارزش دریافتی، بسیار حیاتی است.

آمارگیری سایت از جمله امور مهمی است که به شما کمک می‌کند تا زمانی که کارها به خوبی پیش نمی‌رود، بتوانید اولویت‌های خود را در محور کارها قرار دهید و مشکلات را حل کنید.

از نتیجه نهایی آگاه باشید و آن را درک کنید

عادی است که در لحظه، چندین و چند هدف به صورت همزمان داشته باشید، چه بزرگ و چه کوچک؛ اما داشتن یک نتیجه و هدف نهایی به عنوان اولویتی مشخص بسیاری ضروری است.

تنها راه برای فهمیدن این که هدف نهایی مهم یک سایت چه چیز است، داشتن آگاهی کامل از اهداف سایت و نیازهای مشتریان است. سوال‌ها و نیازهای مشتریان خوب نه تنها در هدایت استراتژیک تلاش‌های شما مفید است، بلکه همچنین نشان می‌دهد که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

نمونه سوال‌های مشتریان:

 • آیا می‌توانید تاریخچه‌ای مختصر از کمپانی به ما بدهید؟
 • سودآورترین و مفید‌ترین سرویس/محصول شما به ترتیب کدام هستند؟
 • محصول یا سرویس از چه روشی در اختیار من قرار می‌گیرد؟

و بسیاری دیگر. سعی کنید همیشه در آمارگیری سایت، میان خواسته‌ها و سوال‌های مشتریان، بهترین‌ها را پیدا کنید و به پاسخگویی آن‌ها بپردازید. در آمارگیری سایت، نکات پیش رو را در هنگام برقراری یک هدف اصلی، اهداف حاشیه‌ای و بنچمارک‌ها در ذهن داشته باشید:

 • قابل ارزیابی: اگر نمی‌توانید چیزی را اندازه‌گیری کنید، نمی‌توانید آن را بهبود ببخشید.
 • خاص باشید: اجازه ندهید اصطلاحات و نکات مبهم بازاریابی در صنعت مورد نظر، باعث شود از اهداف خود دست بکشید.
 • اهداف خود را به اشتراک بگذارید: مطالعات نشان داده است که نوشتن و به اشتراک گذاشتن اهداف خود با دیگران، شانس دستیابی به آن‌ها را تقویت می‌کند.

اندازه گیری

حالا که هدف اصلی خود را مشخص کرده‌اید، ارزیابی کنید که چه معیارهای افزوده‌ای می‌توانند در جهت رسیدن به اهداف سایت به شما کمک کنند. سنجیدن بنچمارک‌های اضافی و قابل انجام، می‌توانند کمک کنند تا نبض سلامت و پیشرفت سایت خود را حفظ کنید.

معیارهای تعامل

زمانی که مردم وارد سایت شما شوند، با آن چگونه رفتار می‌کنند؟ این سوالی است که معیارهای تعامل به دنبال پاسخ آن هستند. برخی از محبوب‌ترین معیارها برای اندازه‌گیری این که مردم چگونه با محتوای شما برخورد کنند شامل موارد زیر است:

نرخ تغییر

آمارگیری سایت - نرخ تغییر

تعداد تبدیل‌ها بر حسب بازدید‌های منحصر به فرد.  منظور از این مورد، تبدیل یک بازدید کننده ساده، به یک مشتری یا انجام هر عملی روی سایت است. این نرخ تغییر می‌تواند از هر طریقی به دست بیاید. از یک ثبت نام ایمیلی گرفته تا یک خرید. دانستن نرخ تغییر از یک بازدید کننده به یک مشتری در آمارگیری سایت، کمک می‌کند تا بازخورد نتایج به دست آمده از تحقیقات و اعمالی را که روی سایت انجام داده‌اید مشاهده کنید.

زمان روی صفحه

مردم چه مقدار از زمان خود را روی صفحات سایت شما گذراندند؟ اگر شما صفحه‌ای با ۲۰۰۰ کلمه مقاله دارید که کاربران فقط به طور میانگین ۱۰ ثانیه زمان روی آن صرف می‌کنند، شانس اینکه مردم از آن محتوا لذت ببرند یا برای آن‌ها مناسب باشد بسیار کم است. البته این که مردم برای یک صفحه خاص زمان کمی صرف می‌کنند، صرفا به معنی بد بودن آن نیست. این موضوع رابطه بسیار زیادی با خود صفحه دارد. برای مثال، برای صفحه‌ای مانند تماس با ما، بسیار عادی است که میانگین زمان کمی برای گذراندن در آن وجود داشته باشد.

نسبت صفحات بر بازدید

آیا هدف از ایجاد صفحه‌ای روی سایت شما، درگیر کردن خواننده با آن و هدایت او به مرحله بعدی است؟ اگر این‌طور است، بنابراین معیار تعامل بر حسب صفحات بر بازدیدکننده در آمارگیری سایت بسیار با ارزش است. در صورتی که هدف از ایجاد صفحه‌ای خاص روی سایت، مستقل سازی دیگر صحفات روی سایت است (برای مثال، بازدید کننده می‌آید، چیزی که می‌خواهد را از روی آن صفحه دریافت می‌کند و سپس خارج می‌شود) بنابراین پایین بودن میزان صفحات بر بازدید کننده عادی است.

نرخ دفع یا بانس ریت

این معیار به معنی آن است که یک جستجوگر سایت شما را پیدا و بازدید می‌کند و سپس بدون گشت و گذار در سایت، از آن خارج می‌شود. خیلی از مردم سعی دارند این معیار را پایین بیاورند چرا که اعتقاد دارند این موضوع وابستگی زیادی به کیفیت وبسایت دارد، اما این معیار در حقیقت بازخورد بسیار پایینی از تجربه کاربری می‌دهد. دیده شده که به خاطر نرخ دفع کاربر برای سایت‌هایی نظیر یک رستوران، تغییرات گسترده‌ای روی سایت انجام شده‌ که بهتر از قبل ظاهر شود. اما تحقیقات بیشتر نشان داد که مردم تنها به سادگی وارد سایت می‌شوند تا ساعت کار، منو و آدرس را ببینند و سپس از سایت خارج شوند و شخصا به رستوران بروند. باید در نظر داشته باشید که در این گونه موارد، معیار کیفیتی سایت، عمق اسکرول است.

عمق اسکرولینگ

این معیار در آمارگیری سایت، به منظور ارزیابی اسکرول کردن یک بازدید کننده در صفحات است. آیا بازدیدکنندگان به محتوای مهم شما می‌رسند؟ اگر نه، روش‌های مختلف را برای قرار دادن محتوای مهم سایت در بالای صفحه انجام دهید. همچنین کیفیت محتوای خود را نیز در نظر بگیرید. آیا کلمات غیرضروری را حذف کرده‌اید؟ آیا سایت شما به اندازه‌ای فریبنده است که بازدیدکننده تا پایین صفحه اسکرول کند؟ شما برای آمارگیری سایت در بخش اسکرولینگ می‌توانید از Google Analytic استفاده کنید.

ترافیک جستجو

رتبه‌بندی، معیار سئو باارزشی است، اما آمارگیری سایت در عملکرد ارگانیک به همین‌جا ختم نمی‌شود. هدف از نشان داده شدن در موتورهای جستجو این است که جستجوگران بتوانند برای درخواست خود جوابی پیدا کنند و از بین این نتایج بهترین را انتخاب کنند. اگر شما رتبه خوبی داشته باشید اما هیچ ترافیکی دریافت نکنید، شما با مشکل رو به رو هستید.

اما اصلا چگونه می‌توان مشخص کرد سایت شما چه میزان ترافیکی دریافت می‌کند؟ یکی از دقیق‌ترین روش‌های آمارگیری سایت برای این کار، استفاده از Google Analytics است.

استفاده از گوگل آنالیتیکس در آمارگیری سایت

گوگل آنالیتیکس لبریز از اطلاعات است و اگر ندانید در آن به دنبال چه چیزی هستید، به کلی می‌تواند فرد تازه وارد را گیج و درگیر خود کند. در فهرست زیر با برخی از امکانات آمارگیری سایت گوگل آنالیتیکس آشنا می‌شویم. فهرست و توضیحات پیش رو، توضیحات جامع نیست، بلکه راهنمایی کلی برای بخشی از اطلاعات ترافیک سایت است که می‌توانید از این ابزار رایگان به دست آورید.

مجزا کردن ترافیک ارگانیک

گوگل آنالیتیکس اجازه می‌دهد تا از طریق شبکه، ترافیک سایت خود را مشاهده کنید. این کار باعث می‌شود تا هر گونه ترسی به دلیل تغییر به دیگر کانال‌ها کاهش پیدا کند. با مثال شاید بهتر متوجه شوید. ترافیک سایت شما می‌تواند به دلیل توقف کمپین‌های پولی کاهش پیدا کند، اما ترافیک ارگانیک همیشه آماری ثابت دارد.

ترافیک سایت در طول زمان

گوگل آنالیتیکس اجازه می‌دهد تا آمار کلی دوره‌ها، کاربرها و بازدید صفحات را در بازه زمانی خاصی نشان دهد و حتی آمارگیری سایت را بین دو مقطع زمانی مقایسه کند.

یک صفحه خاص چه مقدار بازدید داشته است

گزارشات محتوای سایت در گوگل آنالیتیکس بخشی عالی برای ارزیابی عملکرد یک صفحه خاص است. برای مثال، چه مقدار بازدید کننده منحصر به فرد در بخش‌های خاصی از سایت بازدید کرده‌اند.

ترافیک به دست آمده از کمپین‌های مشخص شده

می‌توانید با استفاده از کدهای UTM حتی از اختیارات بهتری بهره‌مند شوید. UTM قطعه کدی است که با تعیین منبع، محتوا یا کمپین و سپس قرار دادن کد آن در انتهای URL قابل استفاه می‌شود. زمانی که مردم شروع به کلیک کردن روی لینک‌های UTM کنند، آن اطلاعات شروع به گسترش در گزارش کمپین‌های گوگل آنالیتیکس می‌کنند. به زبانی ساده‌تر، در آمارگیری سایت، با استفاده از این قابلیت می‌توانید گزارش بسیار جامعی از لینک‌های خود به دست بیاورید.

میزان کلیک

میزان کلیک یا CTR از سوی نتایج جستجو به یک صفحه خاص می‌تواند دید بسیار خوبی از این که عنوان صفحه و توضیحات متای شما چقدر خوب عمل می‌کند به دست می‌آورد. این حرف به معنی درصدی از مردم است که روی صفحه شما در نتیجه جستجو کلیک می‌کنند و نشان می‌دهد که آیا عنوان صفحه، متا تگ و دیگر موارد را خوب انجام داده‌اید یا نه. می‌توانین این اطلاعات را در ابزار رایگان Google Search Console به دست بیاورید.

به ‌علاوه، Google Tag Manager ابزاری رایگان است که اجازه می‌دهد تا Tracking Pixelها را مدیریت و بدون نیاز به تغییر و تنظیمات کدها، آن را به وبسایت خود اضافه کنید. این کار ردیابی فعالیت‌های روی یک سایت را بسیار راحت‌تر می‌کند.

دیگر معیارهای متداول در آمارگیری سایت

رتبه بندی‌های کلمه کلیدی

رتبه‌بندی وبسایت، برای کلمات کلیدی مورد نظر خود قرار می‌گیرد. این امر باید شامل اطلاعات ویژگی‌ صفحه نتایج موتور جستجو مانند قابلیت‌های Snippet یا باکس People Also Ask باشد که به خاطر آن‌ها رنک بندی می‌شوید. همیشه سعی کنید معیارهای خود بینی را کنار بگذارید. مانند رتبه‌بندی برای کلمات کلیدی رقابتی که با این که مطلوب هستند اما معمولا خیلی مبهم به‌شمار می‌روند و به اندازه کلمات کلیدی بلند کشش ندارند.

تعداد بک لینک‌ها

تعداد تکمیلی از لینک‌هایی که به سایت شما اشاره داشته‌اند یا تعداد لینک‌ها بر اساس وبسایت‌های منحصر به فرد از دیگر موارد معیارهای آمارگیری سایت است. در حالی که هر دوی این موارد جزو معیارهای متداول هستند، پیشنهاد می‌کنیم تا به جای نگاه به تعداد، نگاهی نزدیک‌تر به کیفیت بک لینک‌ها داشته باشید.

چگونگی ردگیری معیارها

ابزار بسیار مختلفی وجود دارد تا بتوانید جایگاه خود در صفحه نتایج موتورهای جستجو، سلامت خزیدن موتورهای جستجو، قابلیت‌های موتورهای جستحو و معیار لینک‌ها را دنبال کنید. از جمله این ابزار می‌توان به Moz Pro و STAT اشاره کرد.

در میان دیگر ابزار، Moz Pro و STAT می‌توانند درون گوگل شیت یا دیگر پلتفرم‌های داشبوردِ قابل شخصی‌سازی قرار بگیرند تا به راحتی سئو و آمارگیری سایت را انجام دهید. ابزار داشبورد نظیر Data Stuidio ،Tableau و PowerBI می‌توانند در ساخت اطلاعات تصویری تعاملی نیز کمک کنند.

ارزیابی سلامت یک سایت با حسابرسی سئو وبسایت

با داشتن آگاهی لازم از بخش‌های مشخصی از سایت خود مانند موقعیت فعلی آن در جستجو، چگونگی تعامل آن با جستجوگران، چگونگی عملکرد آن، کیفیت محتوا، ساختار کلی آن و دیگر موارد، قادر خواهید بود تا موقعیت‌های سئو را درآمارگیری سایت آشکار کنید. توانمندسازی با استفاده ابزار خودِ موتورهای جستجو، این موقعیت‌ها را پدیدار می‌کند. در این بین باید این مسائل را در نظر داشته باشید:

 • Google Search Console: اگر هنوز از این ابزار استفاده نکرده‌اید، به رایگان می‌توانید در آن ثبت نام و سایت خود را در آن ثبت کنید. Google Search Console، گزارش‌هایی کاملا قابل تعقیب است و می‌توانید با استفاده از آن، ارور‌های وبسایت، موقعیت‌ها و تعامل کاربران را شناسایی کنید.
 • Bing Webmaster Tools: این ابزار، کاربرد مشابهی با Google Search Console دارد. در کنار دیگر چیزها، این ابزار به شما چگونگی عملکرد سایت در بینگ و موقعیت‌های مختلف برای بهبود بخشیدن آن‌ها را نشان می‌دهد.
 • Lighthouse Audit: ابزاری اتوماتیک برای اندازه‌گیری عملکرد وبسایت، دسترسی‌ها، پیشرفت‌ها و دیگر موارد از سوی گوگل. این ابزار، اطلاعات شما را در جهت آگاهی از چگونگی عملکرد وبسایت بهبود می‌بخشد.
 • PageSpeed Insight: این ابزار با استفاده از داده‌های Lighthouse Audit و Chrome User Experience Report از اندازه‌گیری کاربران واقعی، بینشی از عملکرد وبسایت به شما می‌دهد.
 • Structured Data Testing Tool: این ابزار روشی برای تایید این است که یک وبسایت از ساختار اطلاعاتی Schema Markup به درستی استفاده می‌کند.
 • Mobile-Friendly Test: این ابزار ارزیابی می‌کند که استفاده از سایت شما روی دستگاه‌های موبایل چقدر برای کاربران راحت است و درست عمل می‌کند.
 • Web.dev: تسطیح کردن بهبود کیفیت بینش وبسایت‌ها با استفاده از Lighthouse و ایجاد قابلیتی برای دنبال کردن پروسه‌ها در طول زمان.
 • Tools for web devs and SEOs: گوگل همیشه در حال تهیه و تولید ابزارهایی جدید برای توسعه دهندگان وبسایت‌ها و سئو است. بنابراین بهتر است همیشه این بخش را تحت نظر داشته باشید.

ابزارهای بیشماری برای آمارگیری سایت وجود دارد که نمی‌توان همه آن‌ها را در یک مقاله گنجاند، اما در کل پیشنهاد می‌کنیم در حسابرسی سایت خود، موارد زیر را تحت نظر داشته باشید:

قابل خزیده شدن

آیا صفحات اصلی شما توسط موتورهای جستجو قابل خزیدن هستند، یا آیا به صورت تصادفی ربات‌های گوگل و بینگ را با استفاده از فایل robots.txt مسدود کرده‌اید؟ آیا سایت شما فایل دقیقی از sitemap.xml در اختیار دارد تا بتواند در راهنمایی به خزنده‌ها به سوی صفحات مهم کمک کند؟

صفحات ایندکس شده

آیا با استفاده از جستجو، صفحات اصلی شما پیدا می‌شوند؟ با استفاده از آدرس‌ site:yoursite.com یا site:yoursite.com/specific-page در گوگل، می‌توانید به این سوال پاسخ دهید. در قسمت yoursite نام سایت خود و در specific-page، آدرس صفحه مورد نظر خود را قرار دهید. اگر متوجه شدید که برخی از این صفحات دیده نمی‌شوند، بررسی کنید تا مطمئن شوید تگ noindext باعث نشده باشد تا پیج شما که باید در ایندکس گوگل و صفحه نتایج جستجو دیده‌ شود، از دور خارج شده باشد.

عنوان صفحه و توضیحات متا

آیا عنوان و توضیحات متای شما کار خود را در خلاصه‌سازی محتوای هر صفحه به خوبی انجام داده است؟ با توجه به آمارگیری سایت توسط Google Search Console، میزان کلیک آن‌ها در نتایج جستجو چگونه است؟ آیا به نحوی نوشته شده‌اند که جستجوگران را برای کلیک روی آن به جای دیگر نتایج جستجو اغوا کند؟ کدام صفحات می‌توانستند بهبود داشته باشند؟

سرعت صفحه

وبسایت شما چه عملکردی روی دستگاه‌های موبایل و در Lighthouse دارد؟ کدام عکس‌ها می‌توانستند فشرده‌سازی شوند تا زمان بارگذاری را بهبود ببخشد؟

کیفیت محتوا

محتوای موجود در وبسایت تا چه اندازه برای رفع نیاز بازار مورد نظر شما خوب عمل کرده‌اند؟ آیا محتوای شما چند برابر بهتر از محتوای دیگر وبسایت‌ها بوده است؟ اگر نه، چه کار می‌توان کرد تا آن‌ها را بهبود بخشید؟ به چیزهایی مانند محتوا، مدیا، پی دی اف، راهنما، محتوای صوتی غنی‌تر فکر کنید.

وبسایت خود را هرس کنید تا کیفیت کلی را بالا ببرید!

پاک کردن صفحات کم کیفیت که بازدید بسیار کمی دارند، باعث می‌شود تا کیفیت کلی سایت بهبود بخشیده شود. حسابرسی محتوای موجود در سایت باعث می‌شود تا این گونه صفحات را پیدا کنید و سپس به هرس کردن سایت بپردازید!

در آمارگیری سایت تحلیل و بررسی تحقیق کلمات کلیدی و وبسایت‌های رقیب، می‌تواند باعث ایجاد بینشی در موقعیت‌های موجود برای سایت شما شود. برای مثال:

 • سایت‌های رقیبی که در صفحه اول نتایج جستجو قرار دارند در کدام کلمات کلیدی موفق هستند؟
 • سایت شما در کدام کلمات کلیدی موفق عمل کرده و شامل قابلیت‌های Snippet شده که در رتبه اول قرار گرفته است؟ با کشف آن‌ها، محتوایی بهتر برای آن کلمه کلیدی تولید کنید.
 • کدام سایت‌ها بیشتر از یک بار رقبا را لینک کرده‌‌‌اند اما وب سایت شما را لینک نکرده‌اند؟

کشف محتوای وبسایت و موقعیت‌ها، اجازه می‌دهند تا نقشه سئو طراحی شده‌تری برای خود داشته باشید. همیشه فهرستی در دست اقدام و اولویت بندی شده برای وظایف خود داشته باشید.

اولویت بندی رفع سئو

به منظور اولویت بندی رفع موثر ایرادات سئو پس از آمارگیری سایت، ضروری است که ابتدا اهدافی مشخص و توافق شده بین خود و مشتریان داشته باشید.

در حالی که میلیون‌ها راه برای اولویت‌بندی سازی سئو وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم تا آن‌ها را بر اساس اهمیت و فوریت رتبه بندی کنید تا با حل مشکلات آن بیشترین بازده را برای سایت خود داشته باشید و به هدف مورد نظر نزدیک‌تر شوید.

برنامه‌ریزی و اجرای سئو

بسیاری از موفقیت‌های شما بستگی به برنامه‌ریزی موثر وظایف سئو دارد. ابزارهای رایگانی مانند گوگل شیت می‌توانند در برنامه‌ریزی اجرای سئو کمک شایانی کنند.

اندازه‌گیری و دنبال کردن پروسه‌ها در طول راه از طریق معیارهای یاد شده در این مقاله، کمک می‌کنند تا در ادامه آمارگیری سایت، تاثیرات خود را در سئو مشاهده کنید و ببینید کدام یک از راه‌ها موفق و کدام یک ناموفق بوده‌اند. همیشه رتبه بندی، میزان کلیک، ترافیک ارگانیک و گفتگوها را تحت نظر داشته باشید و با کمک آن‌ها مشکلات را مدیریت کنید تا به مشکلات بزرگ‌تری ختم نشوند.

آمارگیری سایت - اجرا سئو

همچنین در نظر داشته باشید که ارتباطات برای طول عمر نگهداری مشتریان بسیار ضروری است. بسیاری از افراد در رفع ایرادات سئو کارهایی را انجام می‌دهند که برای مشتریان قابل توجه نیست. به همین دلیل است که باید سعی کنید برای ارتباط با مشتریان خود افرادی با مهارت گفتگو و ارتباط بالا استخدام کنید. منظور از مشتری اشخاصی است که شما را به عنوان کارشناس سئو استخدام کرده‌اند.

با تمامی رعایت نکات گفته شده در سری مقاله‌های آموزش سئو، حالا شما از یک فرد مبتدی به شخصی آگاه تبدیل شده‌اید. اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام هر کاری، یک پروژه سئو برای خود انجام دهید.

تمرین، تمرین، تمرین!

بهترین کاری که می‌توان برای ساخت اعتماد به نفس، مهارت و توانایی انجام داد، این است که مستقیم به سمت کاری که می‌خواهید انجام دهید شیرجه بزنید! اگر در مورد سئو بسیار جدی هستید و امیدوارید تا برای مشتریان خدمت کنید، جایی بهتر از شروع کار در وبسایت خود نیست، چه می‌خواهد به عنوان یک سرگرمی مانند یک بلاگ باشد یا چه یک صفحه رسمی برای فریلنسینگ.

در لیست زیر، فهرستی از کارهایی که برای قدم بعدی خود نیاز دارید ترتیب داده شده است. دنیای بزرگ و بی‌پایان سئو:

۱. قبل از آغاز شروع پروژه، سعی کنید معماری اطلاعاتی سایت خود، طراحی، یو اکس و دیگر موارد مورد نیاز را مشخص کنید و سپس به سراغ هدف اصلی بروید.

۲. به عنوان یک تازه‌کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اهداف خود و قوانین پایه سئو را بشناسید
 • مطمئن شوید سایت شما قابل خزیدن و قابل ایندکس شدن باشد
 • از طریق تحقیق کلمات کلیدی عمل کنید
 • مطمئن شوید تنظیمات روی سایت به استانداردهای مورد نظر رسیده باشند
 • تنظیمات سئو تکنیکال ضروری را انجام دهید
 • لینک به دست بیاورید و برای سایت خود اعتبار کسب کنید
 • معیارهای درست موثر را اولویت بندی کنید

۳. امتحان کنید، تکرار کنید و دوباره امتحان کنید. بسیاری از افراد فعال در سئو، زمانی که با چالش سئو رو به رو می‌شود شروع به تست کردن می‌کنند یا تاکتیک‌های جدید را مورد بررسی قرار می‌دهند.

۴. شروع به انجام وظایف سخت‌تر کنید، محتوای خود را برای دیگر پلتفرم‌ها بازسازی کنید، اهداف ارتجاعی تعیین کنید و با رقبای قوی‌تر رقابت داشته باشید.

۵. کارها را بیشتر از حد نیاز در نظر بگیرید و خود را برای یادگیری سئو تکنیکال به چالش بکشید

۶. جامعه‌ای پیدا کنید که در آن به راحتی می‌توان یاد گرفت، بحث کرد، تجربیات را به اشتراک گذاشت و سوال پرسید.

۷. زمان بگذارید و روش‌هایی که سئو کار کرده و روش‌هایی که کار نکرده را ارزیابی کنید. چطور می‌توان کار مورد نظر را کمی متفاوت‌تر انجام داد تا شاهد بهبود عملکرد خود باشید؟

زمانی که بحث رهگیری پروسه سئو می‌شود، اطلاعات بهترین دوست شما است. با استفاده از ابزار مختلف همیشه در حال آمارگیری سایت خود باشید!