آداب محیط کار درست و مهمی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا به سرعت در محیط کار خود به فردی موفق‌تر تبدیل شوید، احترام بیشتری به شما گذاشته شود و عملکرد بهتری در طول روز از خود به جای بگذارید.

البته معمولا راه‌هایی که شما را به یک موفقیت حرفه‌ای منتهی می‌کنند، طولانی و پر از پستی و بلندی هستند. این روش‌ها، ترکیبی از سخت کار کردن، دنبال کردن اشتیاق و علاقه خود و ملاقات با افراد درست است.

اما با این حال، شما می‌توانید برای نزدیک‌تر شدن به هدف‌های خود، قدم‌های مثبتی بردارید. در این مطلب، تعدادی راه حل کوچک و سریع را با شما به اشتراک می‌گذاریم که با رعایت این آداب محیط کار به یک فرد موفق‌ در محیط کار تبدیل شوید.

۱. به موقع یا زودتر در محل کار حاضر شوید

آداب محیط کار - حضور به موقع

یک کار مثبت و ساده که باعث می‌شود رئیس از شما بیشتر خوشش بیاید. تحقیقات انجام شده توسط مایکل فاستر از دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد کارمندانی که سریع‌تر از زمان مشخص شده در دفتر کار خود حضور پیدا کنند، به طور کلی توسط مدیر آن مجموعه به عنوان فردی وظیفه‌ شناس شناخته می‌شوند و امتیاز عملکرد بالاتری نسبت به کارمندانی که دیرتر وارد محیط کار می‌شوند دریافت می‌کنند. و جالب است بدانید که حتی مهم نیست اگر آن‌هایی که دیرتر آمده‌اند، دیرتر از دیگران هم محیط کار را ترک کنند؛ فردی بیشتر به چشم می‌آید که به موقع یا زودتر در محل کار حاضر شود.

در نشریه هاوارد بیزینس ریویو، نتایج جالبی از تحقیقات به دست آمده در این زمینه نوشته شده است. در یک مقایسه‌ی انجام شده، افرادی که انتخاب می‌کنند دیرتر محیط کار را ترک کنند به طور ضمنی بر این فرض پنداشته می‌شوند که افرادی با وجدان کمتر و اثر گذاری پایین‌تر در کار‌ها هستند و آن افرادی که زودتر وارد محیط کار می‌شوند، فردی وظیفه شناس به نظر می‌رسند. به همین دلیل بهتر است که به این مورد در آداب محیط کار بسیار توجه کنید.

۲. لباس آراسته بپوشید

تحقیقات نشان داده‌اند که هرچه لباس رسمی‌تری بپوشید، باعث می‌شود تا حس قدرت بیشتری در محل کار داشته باشید.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که در نشریه Journal of Experimental Psychology منتشر شده، مقایسه‌ای بین مردانی که کت و شلوار پوشیده‌ بودند با مردانی که سویشرت به تن داشتند انجام شد. این افراد در طول یک سری مذاکرات ساختگی مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج این گونه نشان داد مردانی که کت و شلوار پوشیده بودند، در این مذاکرات موفق‌تر از سایرین ظاهر شدند.

‌۳. در طول استراحت، گفت‌وگویی کوتاه با رئیس خود داشته باشید

آداب محیط کار - گفت و گو با رئیس

وقتی مشغول خوردن یک فنجان چای یا قهوه هستید و ناگهان با رئیس خود رو‌به‌رو شوید، به ظاهر انگار یک کابوس است. اما واقعا می‌تواند اینطور نباشد.

طبق نظر رُزالیندا رندال، یک متخصص آداب محیط کار، شما این اتفاق را باید یک موقعیت برای خودنمایی به رئیس بدانید. حتی اگر در یک کمپانی بزرگ کار می‌کنید که رئیس آن به خوبی شما را نمی‌شناسد، خود را به او معرفی کنید و به او بگویید که در چه بخشی مشغول به فعالیت هستید. سپس زبان بدن رییس را تحت نظر داشته باشید تا ببینید آیا او علاقه‌ای به صحبت بیشتر دارد یا نه. اگر رییس شما فردی خوش مشرب بود، به راحتی می‌توانید در مورد مسائل مختلف دیگر مثل «برنامت برای تعطیلات چیه؟» صحبت کنید.

۴. یک ساعتِ قدرت در برنامه داشته باشید

لورا وندرکام، متخصص مدیریت زمان می‌گوید یک ساعت اول روز کاری خود را برای پروژه‌های مهم اختصاص دهید. به طور ایده‌آل، در این ساعت شما با ایمیل‌ها، پیام‌ها، تلفن‌ها، ملاقات و سایر موارد درگیر نخواهید بود و می‌توانید بخش مهمی از کارها را پیش ببرید. او به این زمان از روز کاری «ساعت قدرت» می‌گوید.

به عقیده لورا، ما باید آگاهانه انتخاب کنیم که زمان کمتری را برای جواب دادن به ایمیل‌ها و سایر این موارد اختصاص دهیم و برای انجام کارهای مهمتری که برای ما اهمیت بالایی دارند وقت بگذاریم. این یک رفتار و آداب محیط کار شخصی است که می‌تواند قطعا در پیش برد وظایف به شما کمک کند.

۵. گوش دادن به موسیقی پیش از شروع کار

احتمالا فکر می‌کنید که گوش دادن به موسیقی در هنگام انجام وظایف به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را سریع‌تر انجام دهید، اما در حقیقت مطالعات نشان داده‌اند که این کار باعث می‌شود تا بهره‌وری کمتری در حین انجام وظایف داشته باشید. برای مثال، در یک تحقیق در سال ۲۰۱۰ مشخص شد زمانی که مردم در حال گوش دادن به موسیقی هستند، در زمینه‌ی حافظه کاری عملکرد بدی نسبت به زمانی که در سکوت مشغول به کار هستند از خود نشان می‌دهند. بنابراین این آداب محیط کار درست نیست و عادتی منفی است.

طبق نظر دنیل لویتین، یک عصب شناس و موسیقی‌دان، بهتر است ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قبل از شروع کار به موسیقی گوش دهید تا به حالتی ریلکس و خوب دست پیدا کنید و کارها را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید.

۶. با همکاران خود ناهار میل کنید

طبق یک نظرسنجی، هشتاد درصد کارکنان غذای خود را روی میز کار خود میل می‌کنند. با این حال دور شدن از میز کار، حتی برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در زمان ناهار، می‌تواند برای شما مفید و سودمند باشد. دیویس گرجویت، پروفسور مدیریت دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید ما می‌دانیم که خلاقیت و نوآوری زمانی رخ می‌دهند که مردم محیط خود را عوض کنند، مخصوصا زمانی که خود را در معرض یک محیط دارای فضای طبیعی قرار دهند.  

در این بین، یک تحقیق در سال ۲۰۱۵ نشان داده است که میل کردن ناهار همراه با همکاران خود می‌تواند عملکرد شما را دو چندان کند. به خصوص آتش نشان‌ها که غذای خود را با یکدیگر میل می‌کنند، همکاری بیشتری از خود نشان داده‌اند. این کار یکی از اعمال و آداب محیط کار است که می‌تواند برای آن افراد خجالتی هم کارساز باشد تا با دیگران معاشرت کنند.

۷. با یک همکار کار بلد معاشرت کنید

رعایت آداب محیط کار

مدیر شما نباید تنها کسی باشد که به شما بازخورد بدهد و در کارها راهنمای شما باشد. بنا به نظر سوزان بیتس، مدیر ارشد کمپانی بِیتس کمیونیکیشنز، رهبران موفق اکثرا یک همکار هم‌تراز و کار بلد یا همکاری که بتوانند با او به طور منظم تبادل نظر کنند در کنار خود دارند. او می‌گوید داشتن چنین شخصی در محیط کار می‌تواند باعث افزایش و پیشرفت شما در ارگانی که مشغول به کار هستید شود.

او پیشنهاد می‌کند تا این فرد را از بین کسانی انتخاب کنید که در شغل‌های دیگر یا حوزه‌ای متفاوت از جایی که مشغول به کار هستید فعال باشد. در همین حال، سیمون سینک، نویسنده کتاب پرفروش Start With Why، می‌گوید بسیاری از رهبران موفق، یک رفیق یا شخصی که اشتیاق زیادی به رهبری دارد، در کنار خود دارند. رفیق‌ها اکثرا دانش خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و در شرایط مختلف به یکدیگر مشاوره و نصیحت می‌دهند.

۸. از تیم خود بازخورد بخواهید

فراموش نکنید که علاوه بر افراد متخصص و کار بلد، درخواست بازخورد از افرادی که نسبت به شما تازه کارتر هستند هم به همان اندازه مهم است. کیم اسکات، مدیر اجرایی سابق کمپانی‌هایی نظیر گوگل و اپل پیشنهاد می‌کند که از افراد تیم خود بخواهید و بپرسید که مثلا «آیا کار دیگری هم می‌توانم در این خصوص انجام دهد؟»

سپس، با یک سکوت شش ثانیه‌ای (که بخش سخت ماجرا است) به کارمندان خود این اجازه را می‌دهید تا نظر و انتقاد سازنده خود را بیان کنند. این آداب محیط کار توسط مدیران باعث ایجاد تا کارمندان بیش از پیش با یکدیگر تبادل نظر کنند.

۹. صحبت در ملاقات‌ها

بله، ترسناک است، اما اثر خود را خواهد گذاشت. جنا لیونس، مدیر سابق و کارگردان نوآوری کمپانی Crew Group می‌گوید او همیشه تحت تاثیر کارمندانی قرار می‌گیرد که صحبت می‌کنند و ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. به عقیده او به عنوان یک مدیر، غیر ممکن است که متوجه شوید یک فرد در چه جایگاهی قرار دارد اگر آن‌ها در گفت و گو‌ها شرکت نکنند. صدای خود را پیدا کنید و البته مطمئن شوید که در این کار تعادل را حفظ خواهید کرد. هرگز نباید از ارایه ایده‌های خود بترسید؛ همه ما ایده‌های خوب و ایده‌های بد داریم.

۱۰. در انتهای روز، کارهایی که انجام دادید را منعکس کنید

ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. در گزارشی در سال ۲۰۱۴ که توسط محققین Harvard Business School، مشخص شد که ۱۵ دقیقه برای نوشتن بازتاب کارهایی که در طول روز انجام داده‌اید یا یاد گرفته‌اید، کافی است تا شما را در محیط کار یا درسی به فردی موفق‌تر تبدیل کند.

در یک آزمایش، یک سری از کارمندان یک کمپانی هندی، ۱۵ دقیقه از وقت روز کاری خود را برای تمرین یا کار بیشتر گذراندند و گروهی دیگر ۱۵ دقیقه از وقت خود را برای نوشتن عملکرد خود در روز و چیزهایی که یاد گرفتند صرف کردند. نتایج به دست آمده نشان داد که گروه دوم، حدودا ۲۳ درصد عملکرد بهتری در ارزیابی‌های نهایی از خود به جای گذاشته‌اند.

۱۱. برای روزهای کاری خود برنامه ‌ریزی داشته باشید

تا فردا صبر نکنید تا ببینید باید روی چه چیزهایی کار کنید. بسیار مهم است که مهم‌ترین وظایف خود برای روز بعد را روی کاغذ بنویسید. ممکن است برای فردا، دو سه تا کار مهم‌تر نسبت به سایر کارها داشته باشید، اما نوشتن آن‌ها برای کارهایی که باید انجام دهید، یک نوع پی ریزی وظایف برای روز بعد است.

همچنین این کار به شما کمک می‌کند کمی آسوده خاطر باشید. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، مشخص شد که نوشتن چگونگی به پایان رساندن وظایف باقی مانده، به بسیاری از افراد اجازه می‌دهد تا در حین انجام کار به آن‌ها کمتر فکر کنند و تمرکز بیشتری داشته باشند.

همان‌طور که می‌بینید، آداب محیط کار و رفتارهای مختلفی وجود دارند که به راحتی می‌توانند شما را به فردی موفق در کار تبدیل کنند. از همین حالا شروع کنید و با انجام آن‌ها به اهداف خود نزدیک شوید.