هر از گاهی شرکت گوگل، یک یا چند تغییر در طراحی الگوریتم خود به منظور بهبود کیفیت نتایج جستجو، عرضه می‌کند و قطعا اطلاع از آخرین تغییرات الگوریتم گوگل بسیار مفید خواهد بود. هرچند که برخی از آن‌ها قابل لمس نیستند، اما کمک می‌کنند تا نتایج و سیستم ربته بندی گوگل، بهتر شوند. اما گاهی اوقات، این آپدیت‌ها قابل توجه هستند. زمانی که احساس شود اطلاعاتی عملی و بنیادی برای وبمسترها، تولید کنندگان محتوا یا دیگران توسط این کمپانی عرضه شده باشد؛ تیم گوگل آن‌ها را تایید و اطلاع‌رسانی می‌کند. برای مثال زمانی که گوگل بروزرسانی «Speed Update» را عرضه کرد، ماه‌ها پس از آن با انتشار پیشنهادات و راهنمایی‌ها، سعی در بهبود عملکرد کاربران و تولید کنندگان محتوا در موتور جستجو داشت.

چند بار در سال، شرکت گوگل تغییر قابل توجهی در الگوریتم و سیستم جستجوی خود ایجاد می‌کند. گوگل این به‌روزرسانی‌ها را به نام «آپدیت هسته‌ای» می‌شناسد. این آپدیت‌ها به‌ گونه‌ای طراحی می‌شوند تا گوگل بتواند به درستی و با دقت هر چه تمام، محتوای مرتبط را به جستجوگران برساند. به این ترتیب راه ارتباطی میان تولید کنندگان محتوا و وبمسترها، با این جستجوگران بهبود می‌یابد. این آپدیت‌های هسته‌ای همچنین ممکن است روی Google Discover هم تاثیر بگذارند.

آپدیت‌های هسته‌ای و آخرین تغییرات الگوریتم گوگل نیاز به تایید و اطلاع‌رسانی دارند، چون تاثیر قابل‌ توجه‌ای روی عملکرد این موتور جستجو می‌گذارند. برخی سایت‌ها پس از عرضه آخرین تغییرات الگوریتم گوگل، بهره‌های متفاوتی می‌برند و بعضی هم دچار نقصان می‌شوند. آن‌هایی که متوجه کاستی می‌شوند، سعی می‌کنند سریع و با استفاده از هر روشی، مشکل خود را رفع کنند. اما با اطلاع‌رسانی درست این بروزرسانی‌ها، می‌توان مطمئن شد تا این افراد از راه اشتباهی شروع به رفع کاستی‌ها نکنند. البته آپدیت‌های هسته‌ای گوگل با دقت خاصی عرضه می‌شوند تا کمترین ضرر و بیشترین منفعت را برای وبمسترها ایجاد کنند.

ما در این مقاله از استارتاپت، آخرین تغییرات الگوریتم گوگل را آورده‌ایم تا شما بتوانید به کمک آن‌ها، بهترین تغییرات را در سایت خود ایجاد کنید.

آخرین تغییرات الگوریتم گوگل و آپدیت‌های هسته‌ای

آپدیت‌های هسته‌ای و ارزیابی مجدد محتوا

هیچ اشکالی ندارد اگر صفحاتی در سایت‌ها، عملکرد پایین تر از حد انتظار در آپدیت‌های هسته‌ای از خود نشان دهند. این امر دلیلی بر نقض قوانین و دستورالعمل ومسترهای گوگل نیست. این دست از صفحات مانند برخی از آن‌هایی که دستورالعمل وبمسترها را نقض می‌کنند، تحت کنترل عملکرد الگوریتم‌ها قرار نگرفته‌اند. در حقیقت، در آخرین تغییرات الگوریتم گوگل و بروزرسانی‌های هسته‌ای، هیچ سایت و صفحه‌ خاصی، مورد هدف قرار نمی‌گیرد. بلکه تغییرات به وجود آمده، بنا بر بهبود سیستم ارزیابی محتویات کلی صفحات وب، توسط گوگل صورت می‌گیرند. همچنین این تغییرات، ممکن است روی عملکرد برخی از صفحاتی که پیش از این تحت پاداش قرار گرفته بودند، تاثیر بگذارد تا خود را بهتر نشان دهند.

اگر می‌خواهید بهتر از عملکرد آخرین تغییرات الگوریتم گوگل سر در بیاورید، تصور کنید که شما فهرستی از ۱۰۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۵ تهیه کرده‌اید. چند سال بعد در سال ۲۰۱۹، شما آن فهرست را بروزرسانی می‌کنید. طبیعتا محتوای آن تغییر می‌کند و فیلم‌های جدید و شگفت‌انگیزی که تا پیش از این وجود نداشته‌اند، وارد این فهرست خواهند شد. البته برخی از فیلم‌ها سزاوار جایگاه بهتری نسبت به قبل هستند. به این ترتیب فهرست تغییر خواهد کرد؛ برخی از فیلم‌های قبلی جایگاه بهتری به دست خواهند آورد و برعکس برخی از آن‌ها به جایگاه پایین‌تری می‌روند که حتما به معنای بد بودن آن‌ها نیست. بروزرسانی‌های هسته‌ای و آخرین تغییرات الگوریتم گوگل به همین صورت هستند. برخی‌ ویژگی‌ها از بین می‌روند، برخی دیگر جایگاه بهتری به دست می‌آورند و تعدادی ویژگی‌ جدید اضافه می‌شوند.

تمرکز روی محتوا

آخرین تغییرات الگوریتم گوگل و تمرکز روی محتوا

همانطور که گفتیم، صحفاتی که پس از انتشار آخرین تغییرات الگوریتم گوگل و آپدیت‌های هسته‌ای، با کاستی رو به رو خواهند شد؛ هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اند تا آن‌ها را برطرف کنند. هرچند گوگل تلاش می‌کند تا برخی از آن‌هایی که پس از این بروزرسانی‌ها تاثیر کمتری می‌بینند، احساس کنند که نیاز به انجام کاری، برای بهتر شدن دارند. گوگل پیشنهاد می‌کند تا روی ارایه بهترین محتوا از نظر کیفیت، تمرکز کنید و این دقیقا موردی است که الگوریتم گوگل به دنبال آن است تا به محتوا، صفحه و سایت مورد نظر جایزه بدهد.

سوال‌های گوگل در مورد محتوا و کیفیت

اگر یک تازه کار هستید، گوگل پیشنهاد می‌کند تا نگاهی به پیشنهادات گذشته آن‌ها برای ارایه محتوای با کیفیت بیاندازید. گوگل دائما این پشنهادات را بروز می‌کند و سوال‌هایی از شما می‌پرسد تا از محتوایی که قصد انتشار آن را دارید، اطمینان به دست آورید.

۱. سوال‌هایی در مورد محتوا و کیفیت

 • آیا محتوای شما اطلاعات، گزارش، تحقیق یا آنالیز اصیل و اورجینال عرضه می‌کند؟
 • آیا محتوایی که تولید کرده‌اید موضوعی قابل توجه، کامل یا مشروح را عرضه می‌کند؟
 • آیا محتوای تولید شده آنالیزی دقیق یا اطلاعاتی جالب که فراتر از اطلاعات موجود هستند، ارایه می‌کند؟
 • اگر محتوای شما با دیگر منابع برابر هستند؟ آیا به جای کپی کردن یا بازنویسی مطالب منابع دیگر، از اطلاعات اضافی قابل توجه و با ارزشی بهره می‌برد؟
 • آیا عنوان محتوایی که تولید کرده‌اید، قادر هستند به خوبی محتوا را توصیف کنند و تصویری کلی از مطلب را به مخاطب برسانند؟
 • آیا در انتخاب عنوان محتوای خود، از اغراق آمیز بودن و ایجاد شوک غیر طبیعی دوری کرده‌اید؟
 • آیا محتوای شما، شامل آن صفحاتی است که خودتان بخواهید آن را بوکمارک کنید، با دوستان‌ به اشتراک بگذارید یا خواندن آن را به دیگران پیشنهاد کنید؟
 • آیا انتظار دارید محتوایی که تولید می‌کنید را به صورت کامل یا ریفرنس توسط یک مجله چاپی، کتاب یا دائرالمعارف ببینید؟

۲. سوال‌های تخصصی

 • آیا محتوایی که تولید کرده‌اید، اطلاعات قابل اعتمادی ارایه می‌دهند؟ مثلا قرار دادن منابع شفاف، مدارک و شواهدی که نشان دهد تخصص لازم در آن به کار رفته، پیش زمینه‌ای از نویسنده یا سایتی که این مطلب را منتشر می‌کند، شامل بررسی جواب این سوال می‌شوند.
 • اگر شما در مورد سایتی که محتوا را تولید می‌کند تحقیق کنید، آیا به این نتیجه خواهید رسید که این سایت قابل اعتماد، یا نسبت به موضوعی که در مورد آن نوشته‌اید قابل شناسایی و آشنا است؟
 • آیا این محتوا توسط شخصی کارشناس یا علاقه‌مند که کاملا با موضوع آن آشنایی دارد، نوشته شده است؟
 • آیا محتوایی که تولید کرده‌‌اید به دور از هر گونه خطاهای تایید شده هستند؟

۳. سوال‌هایی مربوط به ارایه و تولید

آخرین تغییرات الگوریتم گوگل و سوال‌های تخصصی
 • آیا محتوایی که تولید کرده‌اید، فاقد هر گونه مشکلات املایی یا سبک نگارشی خاص هستند؟
 • آیا این محتوا به خوبی تولید شده است یا به نظر درهم و برهم، شلخته و عجولانه می‌رسد؟
 • آیا این محتوا تولید انبوه شده یا توسط تعداد زیادی از نویسندگان منتشر شده است؟ یا توسط تعداد زیادی از سایت‌های مختلف پخش شده که با این اتفاق، آن صفحه‌ یا سایتی که قرار است مطلب را روی آن منتشر کنید؛ به اندازه کافی مورد توجه قرار نگیرد؟
 • آیا صفحه‌ای که قرار است محتوا را در آن منتشر کنید، بیش از اندازه شامل تبلیغاتی می‌شود که خواننده را گمراه یا دسترسی او را به محتوا سخت کند؟
 • آیا محتوایی که تولید کرده‌اید روی صفحات موبایل به خوبی خوانا هستند؟

۴. سوال‌های مقایسه‌ای

 • آیا زمانی که محتوای تولید شده‌ را با دیگر نتایج جستجوی گوگل مقایسه کنیم، ارزش قابل توجه‌ای ارایه می‌دهد؟
 • آیا محتوای تولید شده به نظر برای جلب توجه خوانندگانی که به دنبال آن موضوع هستند، نوشته شده یا این مطلب صرفا وجود دارد تا آن صفحه در نتایج گوگل، رتبه خوبی به دست آورد؟

فراتر از این که این سوالات را از خود بپرسید، سوالات و جوانبی را که خودتان پیش از این به آن‌ها اعتماد داشته‌اید هم در نظر بگیرید. کم و کاستی‌هایی را که پیش از این تجربه کرده‌اید، در نظر داشته باشید؛ این که چه صفحاتی بیشترین تاثیر را گرفته‌اند و برای چه نوع جستجوهایی بوده‌اند. همیشه به جوانب مختلف صفحاتی با نتایج خوب و صفحاتی با کم و کاستی‌ها توجه کنید تا بتوانید اشکالات و نقاط قوت آن‌ها را به خوبی با سوالات بالا ترکیب کنید و به نتیجه‌ای مناسب برای تولید محتوای با کیفیت برسید.

دستورالعمل ارزیاب‌های کیفیت و E-A-T

منبع دیگری که گوگل برای بررسی محتوای عالی پیشنهاد می‌کند، دستورالعمل ارزیاب‌های کیفیت جستجو است. این تخمین زنندگان، افرادی هستند که به گوگل بینشی صحیح از نتایج الگوریتمی که عرضه می‌کند، می‌دهند. این دستورالعمل‌ها راهی برای تایید این که آیا تغییراتی که گوگل اعمال کرده به درستی کار می‌کنند یا نه.

بسیار مهم است که بدانید امتیاز دهندگان جستجو، هیچ کنترلی بر رتبه بندی صفحات ندارند. اطلاعاتی که از سوی تخمین زنندگان و تسترها استخراج می‌شود، به صورت مستقیم بر الگوریتم رتبه‌بندی گوگل استفاده نمی‌شوند. آخرین تغییرات الگوریتم گوگل را همانند رستورانی تصور کنید که پس از ارایه غذا، کارت‌هایی را به منظور دریافت بازخوردها نسبت به غذا قرار می‌دهد. حال این رستوران با کمک این بازخوردها متوجه خواهد شد که آیا سیستمی که گوگل پیش گرفته‌ است، به خوبی کار خود را انجام می‌دهد و مشتری از آن راضی است یا خیر؟

حال اگر متوجه شوید که این ارزیاب‌ها  چگونه یک محتوای خوب را ارزیابی می‌کنند، قطعا این آگاهی به شما کمک خواهد کرد تا محتوای خود را به خوبی بنویسید و در نهایت، نتیجه خوبی در جستجوی گوگل بگیرید.

به طور خاص، ارزیاب‌ها آموزش می‌بینند تا بتوانند محتوایی که فرمول E-A-T را به خوبی اجرا کرده است، شناسایی کنند. این فرمول شامل ۳ اصل مهم «تجربه و تخصص»، «اعتبار» و «قابل اعتماد» بودن است. مطالعه دستورالعمل‌ها به شما کمک خواهد کرد تا متوجه شوید، آیا محتوایی که تولید می‌کنید از فرمول E-A-T پیروی می‌کند یا خیر؟

وبلاگ استارتاپت هم مطالبی در مورد پیروی از فرمول‌های گوگل و چگونگی عملکرد آن‌ها، منتشر کرده است:

آخرین تغییرات الگوریتم گوگل و چند نصیحت‌

بازنگری و چند نصیحت‌ بیشتر

یکی از سوالات متداول پس از عرضه آخرین تغییرات الگوریتم گوگل این است که اگر یک سایت، محتوای خود را بهبود ببخشد، چقدر طول می‌کشد تا آن سایت ریکاوری شود؟

آپدیت‌های هسته‌ای گسترده هر چند ماه یک بار منتشر می‌شوند. محتویاتی که توسط یکی از آن‌ها تحت تاثیر قرار گرفته‌‌اند، با این تصور که بهبودهای لازم صورت گرفته‌ است؛ ممکن است تا انتشار آپدیت هسته‌ای بعدی ریکاوری نشوند.

هرچند گوگل دائما آپدیت‌هایی برای الگوریتم جستجوی خود تدارک می‌بیند که شامل آپدیت‌های هسته‌ای کوچک‌تر هم هستند. گوگل برخی از آن‌ها را اطلاع رسانی نمی‌کند، چرا که به طور گسترده قابل توجه نیستند. با این حال، انتشار این نوع از آخرین تغییرات الگوریتم گوگل باعث می‌شوند تا محتویاتی که بهبودهای خود را انجام داده‌اند، ریکاور شوند.

این را در نظر داشته باشید که ضمانتی برای ریکاوری بهبودسازی‌هایی که توسط صاحبان سایت صورت گرفته‌اند، وجود ندارد. اگر محتوایی با کیفیت به مراتب بیشتر وجود داشته باشد، قطعا در سیستم گوگل به رتبه‌گیری خود ادامه می‌دهند.

همچنین بسیار مهم است که آگاه باشید موتورهای جستجو مانند گوگل، به همان اندازه که یک محتوا را درک می‌کنند، قادر به درک آن محتوا نیستند. در عوض، موتور جستجوی گوگل به دنبال سیگنال‌هایی است که متوجه اطلاعات مهم موجود در محتوا شود و آن را به همان اندازه که یک انسان بررسی می‌کند، ارزیابی کند. این که یک صفحه به صفحه‌ای دیگر لینک شود، یکی از این نوع سیگنال‌ها است، اما گوگل سیگنال‌های به مراتب بیشتری را تدارک دیده است که می‌توانید آن‌ها را در آموزش سئو استارتاپت مطالعه کنید.

همچنین تیم موجود در گوگل، تمامی آپدیت‌های هسته‌ای و آخرین تغییرات الگوریتم گوگل را پیش از این که منتشر شوند، امتحان می‌کند. بازخوردها را از تخمین زنندگان و ارزیاب‌ها دریافت می‌کند و به بررسی اینکه آیا این به‌روزرسانی‌ها با سیگنال‌های کمپانی هماهنگ خواهند بود یا خیر، می‌پردازد.

البته که تمامی بهبود سازی‌هایی که گوگل برای جستجوهای خود انجام می‌دهد، کامل نیستند. به همین دلیل گوگل دائما به انتشار آپدیت‌ها می‌پردازد، به طور پیوسته بازخوردها را دریافت می‌کند و تست‌های بیشتری انجام می‌دهد تا سیستم رتبه بندی را بهبود ببخشد. چنین امری به معنی آن است که احتمالا صفحات در آینده ریکاور می‌شوند، حتی اگر صاحب محتوا، تغییری در آن ایجاد نکرده باشد.